Šta je novo?

hdd rack zadimio...sta dalje?

sekula30

Poštovan
Učlanjen(a)
17.05.2021
Poruke
274
Poena
65
Dobar dan drustvance, dosao sam ovde u nadi da mi neko moze na bilo koji nacin pomoci. Imam fioku za hard disk preko koje je formatiran disk u nekom 4k cluster size i sada hard disk nije citljiv ni u jednom drugom samo u tom docku. Elem juce je poceo da zmirka i nedugo zatim se malo zadimilo i usmrdelo...Otvorio sam ga i video sta je pregorelo, neki U3 sto se vidi i na slici. Ne razumem se nista u to, komsija pogledao kaze mozda mogu da ti zalemim ako to nadjes. Moze li neka pomoc savet, bilo sta jer ne mogu da pristupim podacim na hard disku bez toga. Hvala puno svima, unapred!
 

Prilozi

  • viber_image_2021-05-17_18-46-53.jpg
    viber_image_2021-05-17_18-46-53.jpg
    218.6 KB · Pregleda: 81
HDD sentinel me je u info upozoravao da disk nece raditi ni na jednom drugom kontroleru. Imam 2 diska i oba se ponasaju isto, a nijedan od ta 2 nisu bili u njemu kada je prodimio vec neki od 500gb...pisao proizvodjacu i rekao sledece:
Kad si već u kontaktu sa njihovim supportom, pitaj ih da ti daju part number U3 komponente sa pcb V1 - pošto kažu da više ne prave V1 a tebi treba zbog opravke.

Pogledaj i pročitaj ovu temu
 
Poslednja izmena:

SHARKOON Technologies GmbH​

6:30 AM (5 hours ago)
to me





Hello,

sorry, but this device is end of life for man years. We do not have detailed PCB informations because we order the PCB separately and is not allowed to pass PCB drawings to customers.
I can let check if we have somewhere an old device which we doi not need anymore and you can buy the PCB from this device. But it is also not sure, that you can read the HDDs with the installed firmware on it.
You need a docking with an old firmware which have 4k translation included for XP compatibility. Chipset makers use this firmware in first USB 3.0 docking station models.

With kind regards
Mit freundlichen Grüßen

Andreas Klein
_________________________________
SHARKOON Technologies GmbH
Grüninger Weg 48
35415 Pohlheim | Germany

Geschäftsführer: Frank Engert
Registergericht Gießen HRB 3483
USt.-IDNr. gem. §27a UStG.: DE 812916336
WEEE-Reg.-Nr.: DE 13455872
ZSVR- Reg.-Nr.:DE4360966141496-V

Fon: +49 (0) 6403 / 96 814 0
Fax: +49 (0) 6403 / 96 814 99

http://www.sharkoon.de
 
sekula30, koji Windows je na tom računaru i koja je oznaka diska kome pokušavaš da pristupiš?
Trenutno je Toshiba HDWD140 i windows 10.
Kad si već u kontaktu sa njihovim supportom, pitaj ih da ti daju part number U3 komponente sa pcb V1 - pošto kažu da više ne prave V1 a tebi treba zbog opravke.

Pogledaj i pročitaj ovu temu
Nisam dobro citirao ali odgovorili su mi opet iznad. Probao sam bas taj probam posle 10 sati nije nasao nista.
 
U sustini tebi ne treba PCB drawing (schematic) vec samo part number konkretno sa te PCB verzije za U3, koji se nalazi u Bill of Material (BOM).
Iz njihovog odgovora ocigledno je da tu stampu nisu sami dizajnirali vec neko drugi a oni su samo kupili i upakovali u kuciste.

Probao si TestiDisk iz teme - da li si pratio komande iz postova te teme?
 
U sustini tebi ne treba PCB drawing (schematic) vec samo part number konkretno sa te PCB verzije za U3, koji se nalazi u Bill of Material (BOM).
Iz njihovog odgovora ocigledno je da tu stampu nisu sami dizajnirali vec neko drugi a oni su samo kupili i upakovali u kuciste.

Probao si TestiDisk iz teme - da li si pratio komande iz postova te teme?
Da sa MBR konvertovao u GPT i Partition Recovey...to sam jos prvo uradio guglajuci. Kasno je bilo da probam taj program kada sam vec konvertovao.
 
Onda bolje da ne diras, vec da zamenis U3 i opravis enclosure.
Taj U3 je verovatno 3.3V regulator - valjalo bi da neko ko se razume proveri sa trace-ovima gde sta ide i da zakljuci :)
 
Zamolio sam sharkoon da pokusaju da pronadju PCB bluprint pa da mi samo uslikaju taj deo i oznake za to ako vec ne smeju ceo da salju. Nista ne obecavaju ali pokusace tako da se ne nadam mnogo.

Hello,

I can try but we can`t give you any promise beacause we have no buissnes connection to PCB maker anymore.

With kind regards
Mit freundlichen Grüßen

Andreas Klein
_________________________________
SHARKOON Technologies GmbH
Grüninger Weg 48
35415 Pohlheim | Germany

Geschäftsführer: Frank Engert
Registergericht Gießen HRB 3483
USt.-IDNr. gem. §27a UStG.: DE 812916336
WEEE-Reg.-Nr.: DE 13455872
ZSVR- Reg.-Nr.:DE4360966141496-V

Fon: +49 (0) 6403 / 96 814 0
Fax: +49 (0) 6403 / 96 814 99

http://www.sharkoon.de
 
Ako ti daju part number - onda je lako, moze se naci identican ili zamenski. Mozda moze i preko oznake sa pakovanja - mada to nije bas najpouzdanije jer je to pakovanje malo.
 
Hello,

we found a chip picture from an old test report. Perhaps you can find the data sheet in internet for the chipset. We have no PCB in hand from this old model anymore and do not have any connections to PCB maker. So hope the picture can help you find the correct chip for replacement.

Zna li neko gde sad to mogu pronaci?
 

Prilozi

  • pasted-1621596703-410377.png
    pasted-1621596703-410377.png
    2.4 MB · Pregleda: 26
@sekula30
Nazovi od nedelje servise i objasni problem. Naglasi na kraju da trazis realno misljenje, procenu i da nisi spreman na veliki novcani izdatak i izlet u tako nesto.
Cisto da cujes procenu vredi li sva ova igrarija ili ne.
Koliko vidim ovde se svasta pokusavalo i trazilo a malo se ko razume zaista u problematiku i elektroniku. krastavac znanje kosta i placa se.

Veca steta da se mucis i trosis vreme oko ovoga ako nema resenja, za sada.

Ovo su firme:
helpdisc.rs i datasolutions.rs

Off topic
Hvala ti za podeljeno iskustvo i istrajnost. Ovakve dokove nikada u zivotu necu kupiti.
Nesto sto ti zakljuca podatke, veze te za sebe a to ti u startu nagovesti kako si sam rekao u jednom ranijem postu,
treba izbegavati u sirokom luku.
 
@sekula30
Nazovi od nedelje servise i objasni problem. Naglasi na kraju da trazis realno misljenje, procenu i da nisi spreman na veliki novcani izdatak i izlet u tako nesto.
Cisto da cujes procenu vredi li sva ova igrarija ili ne.
Koliko vidim ovde se svasta pokusavalo i trazilo a malo se ko razume zaista u problematiku i elektroniku. krastavac znanje kosta i placa se.

Veca steta da se mucis i trosis vreme oko ovoga ako nema resenja, za sada.

Ovo su firme:
helpdisc.rs i datasolutions.rs

Off topic
Hvala ti za podeljeno iskustvo i istrajnost. Ovakve dokove nikada u zivotu necu kupiti.
Nesto sto ti zakljuca podatke, veze te za sebe a to ti u startu nagovesti kako si sam rekao u jednom ranijem postu,
treba izbegavati u sirokom luku.
To su samo prve revizije fioke koje su imale kompatibilnost sa windowo XP, ova revizija V2 radi sasvim normalno. Zvao sam servis jednom coveka koji svima sve resavao i rekao je ne postoji nesto sto ne mozemo da resimo, moze da dobavi bilo koji chip da porucuje saradjuje sa fabrikama sve ali kaze da smatra da je sigurno i onaj chip crkao i ko zna sta jos i da ako nisam spreman za ruke i delove koji se narucuju da dam tipa 100-150e bolje da ni ne pokusavam.
 
Malo ti je prodao pricu taj serviser :)
Taj cip kosta u ospegu od 10 evro centi do 5 evra. Jednostavno - potrazis na Farnellu i imaju firme u Srbiji koje to mogu da ti uvezu za malu proviziju i to je to.
Cak i da nema bas tog U3 cipa - uvek postoji zamenski koji je kompatibilan.
Znaci delovi su ispod 1000 dinara. Ako je pocrkala pasiva oko U3 - to je isto smesna cifra za kupiti - cak i nasi ubogi prodavci elektronskih komponenti ih imaju.
Njegov rad na popravci toga je 5 minuta posla sa duvaljkom.
I sve je to lako kada imas part number komponente - ovo sto su ti poslali je samo marking na telu kucista koji moze da znaci svasta - a tumaci se gledajuci datasheet komponente.

Posto nemas part number - moras naci nekog ko ce da zakljuci sta je taj U3 - da li je naponski regulator i ako jeste koliki napon daje, da li je pocrkalo jos nesto i da li je taj Asmedia (U1) cip ziv. Kao za inat ne postoji datasheet za taj Asmedia kontroler - tako da se ne zna ni funkcija pinova.
 
Kaze covek da je neki naponski regulator da li 3 ili 3.3V nisam zapamtio. samo ruke su 20e pa do 50 u zavisnosti sta...trazili ste da zovem firme zvao sam...to su cene. Zato sam trazio pomoc ovde.
 
@OA5599
Za ovaj post iznad. Ekonomija ti je na nivou kao kada Sofronije deli crva... Elektronicar bi po tebi mogao biti svaki pastir, onako direkt sa pasnjaka.

 
Serviser nije inzinjer elektronike pa da ga treba velicati, to sto vam prodaju pricu polupismeni serviseri da su sve i svja je druga stvar.
 
To znaci da ce bilo koji isti kontroler da ti vrati podatke ili svaki ima svoju enkripciju ili sta vec?
 
Uz optimističku pretpostavku da ništa drugo nije otkazalo i da ti je poznat napon koji daje, možeš da ukloniš U3 i dovedeš taj napon spolja dok ne prebaciš podatke.
 
Čini mi se da si napisao da imaš komšiju/prijatelja koji bi ti zamenio čip, može on da prčka.
 
To znaci da ce bilo koji isti kontroler da ti vrati podatke ili svaki ima svoju enkripciju ili sta vec?

Da sumiram za sve one koji su se kasnije uključili :D

Dock je particionisao disk koristeći veličinu sektora od 4kiB, a kada je povezan na matičnu, disk prijavljuje 512B, klasičnu veličinu sektora. Ako guglate USB 4k sector, videćete da ima više ovakvih slučajeva. Moguće da je ova konverzija u 4KiB urađena zbog kompatibilnosti sa starijim sistemima, da se omogući da disk bude MBR a da se iskoristi sav kapacitet 2-16TiB.

Rešenje je da se u TestDisk-u izabere druga veličina sektora i da se onda podaci prekopiraju na drugi disk, samo što pokretač teme nije u mogućnosti da nađe disk sa dovoljno slobodnog prostora za kopiranje (doduše nije ni potvrdio da je pokušao, makar da proveri da li su mu podaci tu). Njemu treba da popravi njegov dok ili da nađe neki koji se isto ponaša.

E sad da objasnim zbog čega je njegov disk kada je bio priključen direktno na PC prikazivao da je MBR, pošto to niko nije spomenuo, a on misli da je izgubio particije i da dock radi nekakav rikaveri, pa ko ne želi ne mora da čita:

Kako god inicijalizovali disk, kao MBR ili GPT, neka MBR tabela će uvek da postoji. Kada postoji, uvek se nalazi u prvom sektoru i uvek ima veličinu od 512B, bez obzira na veličinu sektora diska. Prilikom kreiranja GPT tabele, u MBR tabelu se upisuje jedna particija koja može da zauzima do 2TiB ako je sektor 512B, a ako je sektor veličine 4096B, onda do 16TB. Ako je disk veći, ostatak je će biti prazan prostor. Ova particija nema fajl sistem, i njen smisao je jedino da spreči sisteme koji ne prepoznaju GPT standard da pomisle da je disk prazan i urade nešto zbog čega možete zažaliti.

Međutim, u slučaju pokretača teme, uzrok što su particije "nestale" a disk "postao MBR" je u tome što Windows nije uspeo da pronađe zaglavlje GPT tabele tamo gde treba da bude, zbog drugačijeg računanja veličine sektora. GPT tabela počinje od drugog sektora, međutimi dock ju je upisao iza prvih 4096 bajtova, a Windows očekuje početak tabele iza prvih 512 bajtova. Pošto nije pronašao zaglavlje GPT tabele na drugom, a pronašao je MBR tabelu na prvom, zaključio je da se radi o MBR disku sa jednom particijom od 2TiB i tako ga i prikazao.
 
Nasao sam jednu fioku na willhaben koja je ista kao moja tj ima 3 dugmeta sa bekapom i revizija je V1 pretpostavljam jer te nije bilo u V2 izdanju a i polovna je.


Angazovao sam rodjaka iz Beca pa da mu posalje izacice oko 20e i nadam se da ce raditi. Ako radi, da li ja mogu da promenim sector size u tom programu TestDisk u toj fioci pa da odjednom posle radi na svakoj fioci? Ako ni to ne radi bar cu imati sliku ploce pa mozda vise nesto saznamo za staru za popravku. Jedino je pitanje koliko ce trebati da ja tu fioku dobijem, za godinu dana, ko zna kad, od korone zavisi? I ako naravno stigne rodjak da je uzme.
 
Ako radi, da li ja mogu da promenim sector size u tom programu TestDisk u toj fioci pa da odjednom posle radi na svakoj fioci?
Ne može. Veličina sektora se menja samo u programu da bi mogao da pronađe particije. Ne tvrdim da ne postoji neki program koji bi mogao da učini disk čitljivim svuda, ali ovaj to ne može.

Mislim da bi trebalo da počneš da razmišljaš u pravcu nabavke diska za čuvanje kopije važnih podataka. Em ćeš moći da prekopiraš podatke preko TestDisk-a, em ćeš imati rezervnu kopiju za slučaj da se jedan disk pokvari. Ako ne možeš da priuštiš treći, onda razmisli o prenameni jednog od ta dva koje imaš i proceni koliko imaš stvarno važnih stvari, jer 6TB je stvarno ogromna količina podataka.
 
Nazad
Vrh Dno