Šta je novo?

HD 4890 na fabrickih 1 GHz...

Nedjo

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
12.07.2000
Poruke
6,934
Poena
800
...naravno iz Sapphireove "kuhinje"

Novi Atomic Vapor-X

84a.jpg


84b.jpg


84d.png


TechPowerUp je napisao(la):
Sapphire has a new high-end graphics accelerator in the works for launch next week: the Atomic HD 4890. The card features a blue reference PCB by AMD with a few enhancements, paired with Sapphire's Vapor-X cooler to keep this factory-overclocked card cool, and more importantly, quieter than the reference cooler.

What makes this card even more special is that Sapphire generously overclocked it. The core runs at 1000 MHz, and the 1 GB of GDDR5 memory at 1050 MHz (2100 MHz DDR, 4200 MHz effective). The Catalyst Control Center ATI Overdrive page shows its GPU core overlocking limit upped to 1100 MHz, from the 1000 MHz limit release-drivers were noted to come with. To sustain such high speeds, the card's VRM has been slightly expanded. The card uses an 8-pin PCI-E power connector alongside a 6-pin one. The price of this card is yet to be known.
http://www.techpowerup.com/index.php?92768
Mislim da ASUS mora da odgovori na ovaj izazov sa onom svojom zveri i da je potera na 1 GHz takodje ;)
 
Poslednja izmena:
Ako bude 10% primeraka koji idu na 1100mhz za gpu, bice jednostavno greh ne napraviti 4890x2.
 
Ovo je trebala da bude 4870 kada se pojavila:)
Karta je fantastican, ja sam za sad odusevljen 4890 serijom, samo me razocaravaju CF peroformanse u odnosu na SLI sa Nvidinim kartama. Na istoj masini SLI daje prko +80% sa jos jednom kartom, dok CF daje 50% CrysisWarhad 60% FarCry2. Da nije do hardvera govori Vantage test koji daje +80% sa jos jednom kartom, kod Nvidije +88%. Sumnjam da je do drajvera, posto su uvek dobro optimizovani za 3Dmarkove i nekako im treba vremena da naprave adekvatne drajvere kako bi i igre radile punim kapacitetom.

Ako neko zna kako da popravim CF performanse, neka napise koji red o tome:)
 
Na istoj masini SLI daje prko +80% sa jos jednom kartom, dok CF daje 50% CrysisWarhad 60% FarCry2. Da nije do hardvera govori Vantage test koji daje +80% sa jos jednom kartom, kod Nvidije +88%.

cek, cek, sta ti ovde napisa.... ajd pojasni malo sta, ko, gde, kako???:trust:
 
Da dobro skalira kod sintetickih testova, a lose u igrama :).
 
...naravno iz Sapphireove "kuhinje"

Novi Atomic Vapor-X
Zverina!

I idle na 40 stepeni!!! :zgran:
Na tako surovim klokovima... jezivo.


I ja sam takodje odusevljen RV790-tkom, najvise u O/C domenu, realno. Koliko me onaj Gainward GS "nije hteo", tako ovaj 4890 izuva. Jucerasnje gejmanje na 980/1200, uz fan na 100% :d (jezivo iskustvo za usi :p, mada, kada se odrafe zvucnici, moze da prodje :d), 20-minutno dzuskanje na 1GHz (pre nego sto je pukao VPU recover :D)... bez dizanja napona, iako i to moze iz Rive... sjajno iskustvo.
Sa druge strane, solidan u idle-u (59-60 stepeni), fan necujan... full load na tek 70-ak stepeni u igrama (tacnije, 69-70), 80-ak u FurMark-u, fan doduse bucan za moj ukus u tim uslovima... ali, sve u svemu, zaista prijatno iskustvo :)
 
Zverina!

I idle na 40 stepeni!!! :zgran:
Na tako surovim klokovima... jezivo.


I ja sam takodje odusevljen RV790-tkom, najvise u O/C domenu, realno. Koliko me onaj Gainward GS "nije hteo", tako ovaj 4890 izuva. Jucerasnje gejmanje na 980/1200, uz fan na 100% :d (jezivo iskustvo za usi :p, mada, kada se odrafe zvucnici, moze da prodje :d), 20-minutno dzuskanje na 1GHz (pre nego sto je pukao VPU recover :D)... bez dizanja napona, iako i to moze iz Rive... sjajno iskustvo.
Sa druge strane, solidan u idle-u (59-60 stepeni), fan necujan... full load na tek 70-ak stepeni u igrama (tacnije, 69-70), 80-ak u FurMark-u, fan doduse bucan za moj ukus u tim uslovima... ali, sve u svemu, zaista prijatno iskustvo :)

Sto ne iskljucis VPU recover, ja sam to odmah otstiklirao u CCC-u ;).
 
Poslednja izmena:
cek, cek, sta ti ovde napisa.... ajd pojasni malo sta, ko, gde, kako???:trust:

Kao sto rece @Budak

CF performanse su ok kada je u pitanju Vantge tes, ali zato kada su u pitanju 2 probane igre (CrysisWarhead i FarCry2) performanse nisu srazmerne dobitku koji se primecuje u vantage testu, koji je +80% sa jos jednom kartom, znaci tako bi trebalo da bude i u igrama, ali nije, vec je CrysisWarhead +50% a FarCry2 +60%, znaci dobitak kada se koriste 2 karte 4890 CF u odnosu na jednu 4890.

Koristio sam drajvere 9.4 probao sve moguce kombinacije od biosa na ploci i mogucih previda u podesavanju istog, do instalacija i deinstalacije drajvera i instalacije novog sistema Vista 32bit. Cenim da drajveri nisu dovoljno prepeglani za gaming u CF, sto je bruka, posto je jedna karta sa klokovima 920-1070 brza od GTX260c216 670-1250mhz u CrysisWarhead za nekih 10% dok je SLI vs CF, 2xGTX260c216 670-1250mhz brza kombinacija za 15% od 2x4890 920-1070mhz, sto nebi trebalo da bude tako vec obrnuto ako ne brze ono makar slicene cak i da je CF skaliranje na i7 platformi losije od SLI. Mozda i jeste malo losije ali nebi trebalo da bude 25% gubitka, barem Vantage test ukazuje na to da realno nebi trebala da bude tako velika razlika.

@ivke76
Evo sad sam pogledao tabele, izgedami da je to u pitanju. Inace jedana karta radi savreseno i CF radi besprekorno, cak su i drajveri kako treba, nema pucanja CF i slicnih tripva kao sto mi se ranije desavalo X puta, stari sata kontroler koji nije hteo da radi sa 4870 u masin sada radi bez problema, generalno gledano jedno jako prijatno iskustvo ova 4890 kartica, jos kada bi popravili CF peroformanse pa da sve lepo bacim pod vodu na nekih 1100mhz:)

Zanima me dali je neko primetio neke problem kada je instalirana rivatuner, kao recimo pucanje CF ili nesto slicno tome?

@CAR
vent na karti 100% kolji si ti CAR:)
 
Poslednja izmena:
Kao sto rece @Budak

CF performanse su ok kada je u pitanju Vantge tes, ali zato kada su u pitanju 2 probane igre (CrysisWarhead i FarCry2) performanse nisu srazmerne dobitku koji se primecuje u vantage testu, koji je +80% sa jos jednom kartom, znaci tako bi trebalo da bude i u igrama, ali nije, vec je CrysisWarhead +50% a FarCry2 +60%, znaci dobitak kada se koriste 2 karte 4890 CF u odnosu na jednu 4890.
Probaj neku drugu igru (naravno, AAA naslov), i to probaj neku koja nije bas envidijaska... cisto probaj, nisam pristrasan :)

Takode, valjalo bi da probas ovo na starom dobrom XP-u, koji je majka Mara za sve ove probleme... mada, jeste cimanje, razumem.
Zanima me dali je neko primetio neke problem kada je instalirana rivatuner, kao recimo pucanje CF ili nesto slicno tome?
Osim dobranog pada performansi kada je ukljucen Statistics Server OSD (tacnije, neke stavke u njemu, treba tacno da utvrdim koje, sad mi prikazuje sve zivo :)), sto je pak bio problem i sa 4870... nista vise :)
Doduse, cenim da je malo ko i probao dva komata u CF-u :)
@CAR
vent na karti 100% kolji si ti CAR:)
Morao sam da probam :)

Opirao sam se par dana, pokusavao sa fanom na "auto"... ne ide :D


Koliko ova karta place za nekim dobrim hladjenjem, nekim aftermarket cooler-om (sa dobrim hladjenjem naponske), eventualno nekom vodurinom 'ladnom...
 
Kao sto rece @Budak

CF performanse su ok kada je u pitanju Vantge tes, ali zato kada su u pitanju 2 probane igre (CrysisWarhead i FarCry2) performanse nisu srazmerne dobitku koji se primecuje u vantage testu, koji je +80% sa jos jednom kartom, znaci tako bi trebalo da bude i u igrama, ali nije, vec je CrysisWarhead +50% a FarCry2 +60%, znaci dobitak kada se koriste 2 karte 4890 CF u odnosu na jednu 4890.
I ti si kompletan utisak o CFX-u i gejmingu bazirao na odnosu izmedju idealno optimizovanog sintetickog testa i dve idealno ne optimizovane TWIMTBP igre?!

zayebano, nema sta :smoke:
 
I ti si kompletan utisak o CFX-u i gejmingu bazirao na odnosu izmedju idealno optimizovanog sintetickog testa i dve idealno ne optimizovane TWIMTBP igre?!

zayebano, nema sta :smoke:

Ne ne, moj utisak nije kompletiran, to ce biti za nedelju dve a za to vreme cu se poigrti kako valja sa ove dve kartice. Cak sta vise impresioniran sam i obrazlozio sam zbog cega ali ti kao i uvek vidis samo komentare koji naginju ka negativnom, sta sad ja da radim kad je ovo sto sam izneo tako kao jeste. Evo i ekipa na Anandu je dobila slicne rezultate kao ja sto se tice ove dve igre.

Ovo je prvo sto sam probao i mogao da uporedim. Evo recimo do sada sam igrao CrysisWarhead sa 4xAA 16xAF ne oseca u 1920x1200 sto je inace sa GTX260 SLI bilo neigrivo, samo ja nisam zadovoljan sa 35-40fps u proseku, po nekad padne i na 30fps ali generalno gledano u samoj igri brze rade nego sa dve GTX260, narocito ako uzmemo u obzir da bez problema moze da se ukljuci AA 2x i 4x.

Polako sa zakljucim o mojim utiscima, ako imas neki konstruktivni savet kako da ove dve karte sto boljej upregnem u CF i iz njih izvucem maksimum to bih voleo da cujem, ili mozda znas da se spremaju neki drajveri koji ce poboljsati performanse recimo u ove dve igre sto se tice CF posti sa jednom kartom rade perfektno, rade i sa dve ali mislim i vidim da to moze bolje, dosta bolje;)

Inace ja sam ih kupio za sebe i vec prodao jednu GTX260c216 (ko hoce ostala jos jedna za 140e:)) tako da imam nameru sa njima da se igram kao nekada sa X1900XT, diznje napona ludi klokovi itd:) Vodeno je u planu bas za ove dve ili mozda cak i tri karte, ali videcemo otom potom, moram jos malo da ih ispitam, kakva im je naponska itd, dali to moze da izdrzi diznje napona i dali mogu adekvatno da ohladim celu kartu a ne samo gpu, posto imam u planu univerzalne vodene blokove.
 
Ovo je prvo sto sam probao i mogao da uporedim. Evo recimo do sada sam igrao CrysisWarhead sa 4xAA 16xAF ne oseca u 1920x1200 sto je inace sa GTX260 SLI bilo neigrivo, samo ja nisam zadovoljan sa 35-40fps u proseku, po nekad padne i na 30fps ali generalno gledano u samoj igri brze rade nego sa dve GTX260, narocito ako uzmemo u obzir da bez problema moze da se ukljuci AA 2x i 4x.

4xAA na Atiju je skoro pa "besplatano" po pitanju fps-a ;)

ovo ti je odlicna "stvarcica" za CF (ako vec nisi probao)
 
Ok, dosta ATI vs. nV prepucavanja.:smash:
 
I ti si kompletan utisak o CFX-u i gejmingu bazirao na odnosu izmedju idealno optimizovanog sintetickog testa i dve idealno ne optimizovane TWIMTBP igre?!

zayebano, nema sta :smoke:

Ali pazi, ovo su jako bitne TWIMTBP igre. Šta će ti koji moj CF, ako ne za Crysis i Warhead, sa TOD modovima? :)
 
Ali pazi, ovo su jako bitne TWIMTBP igre. Šta će ti koji moj CF, ako ne za Crysis i Warhead, sa TOD modovima? :)
daleko od toga da su naslovi beznacajni... mada FC2 je verovatno najdosadnija igra u zadnjih 10 godina!

ALi bazirati procenu na bazi samo dva naslova iz jednog zanra??
 
To nema veze sa TWIMTBP programom, vec sa ATI drajverima.
 
@Nedjo
kakv si ti lik, nesme covek nista negativno da kaze protiv "tvojih" proizvoda bez obzira sto je 90% utisaka pozitvno. Evo nocas sam igrao moju omiljenu igricu Sacret 2. Mogu da kaze (mada ce neko pomisliti da se tripujem) da je slika nekako lepsa i jasnija a boje prijatnije u odnosu na Nvidia GTX260 isto tako CF performanse nisu za padanje u nesvest, posto je FPS umeo da padne ispod 35 u pojedinim trenucima i primecivalo sam neko "trzanje" bez obzira na fps u toku igre kao da fali ram memorije, sto nije bio slucaj sa Nvidia kartama.

Evo sad sam upravo probao 9.5b drajvere i donose poboljsanje u CF performansama 3-5%, znaci ima nade:) lepa stvar je sto nemora da se restartuje komp nakon instalacije.
http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=293664
 
Poslednja izmena:
bas je mocna:)
 
Evo sta moze da se ocekuje od jedne ovakve karte:
http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=3555
Interesantan komentar:
That's how many benchmarks in which our 1GHz/1.2GHz (core/mem) Radeon HD 4890 lead the stock NVIDIA GeForce GTX 285. That's nothing to sneeze at. Certainly it doesn't mean that the 4890 is faster or better than the GTX 285, especially because the GTX 285 can be overclocked as well to improve performance. What this does mean is that for about $100 less we have the potential to achieve the stock performance of NVIDIA's flagship single GPU part with a highly overclocked AMD GPU. From an end user value perspective, that extra $100 is there to ensure you get at least the performance of the GTX 285 along with any potential overclocking benefits you might have from the higher end part. There is still reason to buy the GTX 285 if you need even more power. But this is quite intriguing from an architectural perspective.

These tests show that there is the potential for a 959 Million transistor AMD GPU to consistently outperform a 1.4 Billion transistor NVIDIA GPU in the same power envelope at 55nm with similar memory bandwidth.

Yields and business being what they are, it doesn't make sense for AMD to push out a part at the extreme clock speeds we tested. But from an engineering standpoint, even with the smaller die, less is more, multiGPU at the top end strategy, AMD has built a part that can (when overclocked) best the stock performance of top of the line NVIDIA hardware designed to pack as much power into a single GPU as possible.

And that seems pretty significant.
 
Sve sto treba da se zna o ovoj karti receno je u ovom testu, tako se to radi;)
 
ko bi rekao....safir da napravi ovako neshto i to sve sa ovim budjavim vapor-x-om
 
Slozili su bolju naponsku dodali malo napona i montirali hladjenje koje je sigurno bolje od referentnog, hladi dovoljno dobro i gpu i naponsku. Ja sam se malo igrao sa kartom na vazduhu i referentnih hladjenjem, dizanjem napona 1ghz bez problema. Samo cenim da je malo mnogo za referentnu naponsku da izdrzi za svaki dan klokove i 1.40-1.45v za gpu.

Dali neko ima ideju kako da setovanja napona u riv ostanu takva i nakon restarta racunara? Ili se moze podesiti napon iz nekog drugog programa.
 
Na to dodaj 'handpicked' chipove... Sumnjam da njima treba tako visok napon za ovaj takt. Atomic verzija ce ici u jako malo primeraka, dolazi u onoj 'kantici', i mislim da ce cena biti dosta visoka. Za rivu ne znam, ali mozes ufleshovati bios.
 
^Cime da prepakujem bios i kako u tom biosu da dodam napone koje ja zelim? Znaci ovo mi bukvalno teba nacrtati:)
1. Koji softver se koristi za mnjanje opcija u biosu i gde su pocije vezane za napon?
2. Kako se nakon tog odradi flesovanje kojim komandam i sta je potrebno osim bios faila da bude na disketi, mozda neki sosftver koji se koristi iz dosa da bi se to sve obavilo ili jos bolje iz wina kao je moguce.

Bio bih zahvaln na svakoj pomoci oko ovih pitanja. Radio sam to nekada davno ali sam sve pozaboravljao, ove karte su nove pa mozda postupak nije isti cak i da se secam kako treba uraditi.
 
^Cime da prepakujem bios i kako u tom biosu da dodam napone koje ja zelim? Znaci ovo mi bukvalno teba nacrtati:)
1. Koji softver se koristi za mnjanje opcija u biosu i gde su pocije vezane za napon?
2. Kako se nakon tog odradi flesovanje kojim komandam i sta je potrebno osim bios faila da bude na disketi, mozda neki sosftver koji se koristi iz dosa da bi se to sve obavilo ili jos bolje iz wina kao je moguce.

Bio bih zahvaln na svakoj pomoci oko ovih pitanja. Radio sam to nekada davno ali sam sve pozaboravljao, ove karte su nove pa mozda postupak nije isti cak i da se secam kako treba uraditi.

http://www.benchmark.rs/forum/showthread.php?t=169415

Da skines BIOS sa svoje karte koristi GPU-Z:
http://www.techpowerup.com/downloads/1379/TechPowerUp_GPU-Z_v0.3.4.html
Da ga editujes koristi Radeon Bios Editor:
http://www.techpowerup.com/downloads/1356/TechPowerUp_Radeon_Bios_Editor_v1.20.html
Da uflesujes bios koristi neki od ovih programa:
http://www.techpowerup.com/downloads/Utilities/BIOS_Flashing/ATI/
Ja sam konkretno radio bez problema sa Winflash-om (iz Wina).
Kada skines BIOS sa svoje kartice prvo ga backup-uj za svaki slucaj, zatim taj isti bios ucitas u RBE. U sekciji "clock setings" imas mogucnost da menjas voltaze i taktove.
 
^Hvala:) ako se nesto ne budem sanso pitacu, posto vidim da si radi i imas sikustva:) sto znaci davicu te kao zmija zabu:p
 
Poslednja izmena:
Vodi racuna samo da skidanje biosa *obavezno* radis sa poslednjom verzijom GPU-Z-a (v0.3.4), jer samo ta verzija skida "ceo" bios, u pravilnoj velicini od 128KB... vec prethodna (v0.3.3), iako korektno ocitava cip, pogresno snima bios kao 64KB.
No dobro, tu bi ti gresku prijavio RBE prilikom iscitavanja, tako da ne brines. (mada on to "genericki" prijavljuje za HD 4870, i neki matori GPU-Z :))

Mislim da neces imati problema oko stelovanja biosa i flesovanja, prilicno je laka sama procedura, a i postupak "cackanja" biosa, sve ce ti biti jasno na prvi pogled... i da dodam, ja bih ipak isao na "old school" flesovanje iz DOS-a. Sta znam, fles iz Win-a... I don't know :)


BTW, tih 1GHz za GPU koje pominjes, sa kojom to voltazom si isterao, 1.4V?
I sta to znaci, stabilno (igre... ne daj Boze FurMark :)) ili tek za poneki test? I jel' sa fanom na 100%? :d

Meni je ovaj dobar sad za igre na 970/1170, definitivno, za svaki dan, fan na "auto"... i to je sa voltazom od 1.3V, ocitano iz Rive. (BTW, znas da imas plugin koji moze to da ocita... pa da real-time, preko OSD-a, vidis kako ti se krece voltaza?)
 
O boze, nisu li mogli ruznije ofarbati pcb?! :wall:
 
Nazad
Vrh Dno