Šta je novo?

Haswell

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

kosta10

Slavan
Učlanjen(a)
19.08.2007
Poruke
4,492
Poena
440
Pošto je do sada bilo malo previše rano da se pokrene tema za Intel Haswell procesore, jer ima još dosta vremena do njihovog pojavljivanja(kažu april 2013. godine), evo sada su se stekli uslovi da se ova tema otvori.

Prebaciću neke postove vezane za Haswell koji su postavljeni u temi o Ivy Bridge procesoru, ako moderatori dozvole. Ako ne, pisaćemo opet, nije problem.

Za početak, evo prvog linka: http://en.wikipedia.org/wiki/Haswell_(microarchitecture)

Počele su da se pojavljuju sve više informacija o nadolazećoj Intel TOCK arhitekturi, kodnog imena Haswell. Procesor se takođe izrađuje u 22 nm i u 3D tehnologiji tranzistora, a ima prilično novosti kada je reč o instrukcijama, overkloku, i naravno integrisanoj HD grafici. Govori se o novim instrukcijama, AVX 2.0, kao i o FMA3 instrukcijama.

Da kažem, na početku, da Haswell NEĆE biti kompatibilan sa trenutnom generacijom LGA 1155 ploča, pošto se prelazi na sasvim novi socket, LGA 1150. Takođe se koristi integrisano dvokanalni memorijski kontroler, DDR3 naravno. Za sada još uvek nema informacija koliko je DDR3 memorijski kontroler poboljšan u odnosu na Ivy Bridge, ali verujem da će prve informacije isplivati ili na IFA sajmu u Berlinu(održava se od 31 avgusta do 5 septembra) ili na sledećem Intel IDF forumu(čini mi se da je to u oktobru).

Intelov TOP čipset zvaće se, kako sada stvari stoje, Z87. Evo linka gde se o tome govori: http://www.fudzilla.com/home/item/28524-top-haswell-chipset-is-z87 . Navodno, po glasinama, umesto u 65 nm, Intel Z87 čipset biće izrađivan u 32 nm procesu, što bi bio veliki napredak. Evo delimičnog citata:

The new overclocking king of Haswell chipsets is simply called Z87 and is represents the top breed of Intel’s 8-series desktop chipsets. It can support either PCIe 1x16, 2x8 or 1x8+ 2x4, something that should satisfy most gamers. The new chipset comes with integrated voltage regulators, I/O port flexibility (SATA,USB 3, PCIe ), comes with integrated triple display support via Haswell processor, HDMI, DVI, DP and eDP as well as good old VGA.

Intel will introduce Rapid Storage Technology 12 that includes fast sync streaming, Lake Tiny tech, UEFI fast boot support, SATA 6 Gb/s support, Raid 0/1/5/10, rapid recovery technology, smart responsive technology as well as TRIM on Raid 0 SSD configurations.

OBRATITE posebnu pažnju na ovaj deo: integrated voltage regulators jer će Haswell, zajedno sa svojim Z87 čipsetom, doneti daleko poboljšani i olakšani overkloking. Još uvek se ne zna tačno kako će to funkcionisati, ali spremite se za još lakše overklokovanje nego do sada.

Takođe, evo linka gde se govori o cenama: http://www.fudzilla.com/home/item/28523-haswell-starts-from-$184 Dakle startuje se od 184 dolara za najjeftiniji quadcore model.

Međutim, bilo je glasina, pre neki mesec, da se Intel razmišlja da sa Haswell procesorom spusti 6-core procesore i u consumer klasu, ali videćemo. Iskreno se nadam da će Haswell u najjačim varijantama dolaziti kao šestojezgrani procesor.

Nisam rekao da će integrisana grafika u najjačem Haswell procesoru biti DALEKO brža i moćnija od one u Ivy Bridge procesoru, govori se o čak 300 % ubrzanja. Takođe, grafika donosi punu podršku za DirectX 11.1 i OpenGL 3.2. Što se tiče x86 dela procesora, on neće imati toliko ubrzanje, najnovije glasine govore o 10 % ubrzanja čistih x86 performansi u odnosu na sadašnji Ivy Bridge.

Takođe, problem preteranog zagrejanja bi trebalo da potpuno bude rešen. Sećate se da se Ivy Bridge nenormalno greje čim se pređe granica od 4.4-4.5 GHz.

Evo još jednog linka:

http://www.anandtech.com/show/5078/...abooks-gt3-gpu-for-mobile-lga1150-for-desktop


Na kraju, treba još reći da će Haswell-EP platforma, dakle serverski Haswell procesori, izaći tek 2014. i imaće integrisan DDR4 memorijski kontroler.


Eto, za sada toliko, a molim vas da kačite nove linkove i glasine za Haswell arhitekturu, kao i da razvijemo lepu diskusiju o prednostima koje će, to je već sada sasvim izvesno, doneti Haswell procesor.


P.S. Molim članove da se tema lepo razvije i da ne spamujemo temu ili pišemo nepotrebne stvari. Bar jednom da ostanemo na nivou. :) Hvala na razumevanju.
 
Moguce je da spuste sestojezgarne procesore u nizu cenovnu kategoriju. Vec dve generacije su ti procesori u najvisem segmentu. Samo da novi cipovi nemaju problema sa zagrevanjem kao Ivy Bridge.
 
Poslednja izmena:
Neka spuste qvad na razinu Pentiuma (kao što su bili Q8x00) i ostave VT-x ... ja zadovoljan :).
 
Pa pazite, već je odavno vreme da se six-core procesori spuste u narod, AMD je to uradio pre tri godine dok je Intel tvrdoglav i to radi samo u svojoj Extreme seriji procesora.

Iskreno se nadam da će se Intel najzad odlučiti da six-core spusti na consumer nivo, dakle na LGA 1150 socket.
 
AMD FX6000 nije pravi hexacore.

Istorija:

Prvi dual (Manchester, Toledo, Smithfield): Q4 2005, 200+evra/dolara
Prvi quad (Kentsfield), pojavio se u Q4 2006, pojeftinio na oko 200e krajem 2007
Pet godina kasnije nema osmojezgarnih procesora za desktop a hexa koštaju 500+e, ako ne računamo Thuban, koji se više ne proizvodi.
 
Poslednja izmena:
Ne,ne,mislio sam na Thuban X6 procesore, dakle Phenom II X6 1055 do 1100T, To su jedini pravi consumer hexacore procesori, do danas.

Nebitno sada, priča odlazi u off. Molim vas da komentarišete novosti koje donosi Haswell a da ovu priču zaboravimo. Hvala.
 
Čišćenje zaliha, priprema terena za novi FX i FM2 APU ?
 
Ljudi, MOLIM VAS, držite se teme, a ona je o procesoru Haswell. Nemojte da zagađujemo temu glupostima, ima AMD tema gde se može postaviti to pitanje. Hvala na razumevanju.

Ima li još koga da da komentar, meni se zaista čini da je Haswell neka prekretnica za Intel što se procesora tiče, a posebno što se grafičkog dela tiče.
 
Ljudi, MOLIM VAS, držite se teme, a ona je o procesoru Haswell. Nemojte da zagađujemo temu glupostima, ima AMD tema gde se može postaviti to pitanje. Hvala na razumevanju.

Ima li još koga da da komentar, meni se zaista čini da je Haswell neka prekretnica za Intel što se procesora tiče, a posebno što se grafičkog dela tiče.

Pa ovo je onda zaista "breakthrow" za Intel, jer će uskoro i ram memoriju da strpaju u CPU ili u čipset tako da ćeš imati samo četri komponente da sklopiš ceo komp- CPU,MB, HDD(SSD) i PSU. Koliko ja pratim razvoj kompova,imaćemo uskoro samo jednu firmu (nprm Intel) od koje ćemo kupiti sve neophodne delove kompjutera, te tako imamo jednu dominaciju na tržištu i to nije dobro. Nestaće poklako i proizvođači MB kao što je Asus AsRock, Gigabyte, MSI, Biostar, .... Biće samo INTEL - sve za komp.
Svaka čast Intelu, ali nadam se da će i AMD da uskoro krene ka većim visinama u inovativnosti proizvodnje CPU+GPU, da ipak bude neka konkurencija. Ovako imamo relativno skupe procesore(doduše sa grafikom) i naravno da se ljudi odlučuju za njihove proizvode.

Toliko o dominaciji.

A što se tiče ove nove arihitekture Intela u proizvodnji CPU(+GPU) smatram da može ići u nedogled taj razvoj( do fantastičnih 0,01nm) i da to po meni nema više ni smisla( pa ljudi uskoro nećemo da vidimo procesor koliko će da bude mali!!???) , jer koliko nama je potrebno realno "operation per second" . Mislim da je i za renderovanje i ova arhitektura dovoljna. Pa zar zaista nam je brzina rada i vreme rada (bilo čega) jako bitno. Nervira me ta trka i mislim da nam narušava naše mentalne sposobnosti. Normalno, oni nam serviraju CPU sve brže i brže, veće RAM memorije, SSD brze diskove, itd
Ja se pitam dokle????

Da se razumemo, meni je neophodan kompjuter za rad, ja volim nove tehnologije, to jeste velika budućnost čovečanstva, ali ne dozvolimo da toliko zaboravimo da smo samo ljudi. Čovečanstvo je živelo u novoj eri 1850 godina sporo i mirno, te onda nam je industrijska revolucija donela ubrzanje , Tesla izmislio trofaznu struju, i mi smo za 100 godina ubrzali život i napredak bukvalno 18 puta ako ne i brže i to po eksponencijalnoj funkciji. Ne zaboravimo da smo unazad 30god (kada je počelo rušenje YU) živeli skoro bez računara i mobilnih. A sad su nam to "kućne" i "džepne" ikone!!!!!
Znači u ovom veku treba da idemo napred još brže???? Opet se pitam gde je granica??
Tu nam odgovor daje CORPORATION INTEL(inside!!??)!!!

Novu vrstu zabave, navukli su nas sve do jednog. Sad još i da se nerviram da li će izaći još neka novina iz Intela, e neću da se i na to navučem. Kad bude stigla, stigla je. Da smo mi na njihovom izvorištu, tj da mi Srbi koristimo prvi njihove nove proizvode , pa da se i zainteresujem. Ovako neću!!!! Pa mi živimo u Srbiji gde više od 60% ljudi ne koristi komp(čulo je za njega, videlo ga je, ali neće da ga koristi!!!)

To je moje mišljenje. Bez ljutnje za ovaj komentar, ali morao sam da ga napišem.

A kad stigne ta nova konfiguracija iz Intela(računam da će to biti za jedno dve do tri godine, a dotle će i ova IvyBridge da površi posao), ja bih je prvi probao, jer je to ipak napredak u nauci što izuzetno pozdravljam i radujem se svakoj novoj ideji. :wall::wave::)
 
@emlook
http://www.geek.com/articles/chips/...plains-why-moores-law-will-collapse-20120430/

Da ne bude offtopic:

AVX2 Tock

Finally, at the beginning of 2013, the next "tock" step is supposed to come to life in the form of the Haswell processor, which will again be designed by the team around Ronak Singhal in Oregon that might revive further technologies from the abandoned Netburst architecture. There are also rumors about a completely new cache design, a comparatively short pipeline of 14 steps, new power saving mechanisms and a probably optional vector unit that works with 512 bits of width and speaks LNI: Larrabee New Instructions.

For now, the only thing that's sure is that Haswell will significantly extend the current AVX to AVX2; on a larger scale than anticipated. Here, you'll finally find the as yet missing FMA instructions, even if only in the stripped three-operand version. In order to enable developers to get started already, Intel has extended the programming reference for AVX accordingly and will surely follow up with an AVX2 emulator soon. Up to now, AVX for 256 bit was restricted to floating point but with AVX2 almost all of the 128 bit SIMD operations will be extended to 256 bit, including the integer operations. Additionally, there'll be highly performant "cross-lane" permutation operations: in a 256-bit register, a mask determines how the bits from a second register are to be transferred to the target register. However, the new "gather" operations that optimize the memory access to non-sequence data should be even more significant. Together with FMA this should allow for new performance records, for instance, with matrix calculations in the Linpack benchmark.

Furthermore, there are some interesting extensions to the common instruction set (VEX-encoded GPR instructions). To what extent Haswell will offer all these instructions from the beginning on is still unclear. As usual, there are numerous bits in the CPUID that provide information about the existence or non-existence of specific instructions. In any case, the Haswell successors have already been named: Broadwell with the shrink to 14 nm (P1272) and then Skylake with a new microarchitecture – probably again from Haifa –, the shrunk 11 nm version (p1274) of which is scheduled to roll out as Skymont in 2015.

Actually, according to old roadmaps, Intel had planned the switch to EUV lithography for the 32 nm process already, but it seems the company now intends to use some kind of legerdemain to go down all the way to 11 nm with boring 193 nm laser light – that's like using a sledgehammer and stone chisel for engraving.

http://www.top500.org/blog/2011/06/23/about_chaps_and_engravers
 
E to je već nešto...bravo _V_ !

Više informacija biće na Intel IDF događaju sad za 10 dana.
 
Može imati i 150 šejdera kad to nije to ;). AMDov GCN je sasvim neka druga priča.
 
AMD ima ATI pa mora biti bolji. Ali i za ovo kazu da je znacajno bolje od ovog do sada sto je bilo. I to vise zbog memorije nego zbog sejdera.
 
Koliko ima podataka ne mogu sve da pohvatam...ali sutra se očekuju još informacija.

Bravo za Intel, po onom što čitam u pitanju je zaista superioran procesor, počev od uštede energije putem novih optimizacija do hardverskog dekodinga 4K video materijala.

Sačekaću ja, ako se sve ovo potvrdi, Haswell i tada ću kupiti komp, koliko vidim isplatiće se itekako.
 
Koliko ima podataka ne mogu sve da pohvatam...ali sutra se očekuju još informacija.

Bravo za Intel, po onom što čitam u pitanju je zaista superioran procesor, počev od uštede energije putem novih optimizacija do hardverskog dekodinga 4K video materijala.

Sačekaću ja, ako se sve ovo potvrdi, Haswell i tada ću kupiti komp, koliko vidim isplatiće se itekako.

Da, hardverski dekoding 4K materijala je apsolutni blast, must have, ovo smo cekali decenijama, *ebes zivot bez njega!
Ti bre, koliko pratim :d , vec dve godine kupujes novi komp, te sendi, te ajvi, te buldozer, te vishera, sad hasvel... kao da se bavis analizom podataka iz CERN-a a ne pljuckanjem po forumu pa da ti treba neka zver...
 
A što tužna faca? Što možda tek za god dana izlazi? Pa i ne treba ranije, koji će nam? Kome SB ili IB nije dovoljno brz neka kupi SB-E i gotovo :D
 
Možda su momci sa VR-Zone pogrešno shvatili nešto sa predavanja, ne verujem da će Intel da baš toliko odloži Haswell. Kažu na kraju 2013. to znači negde u periodu novembar-decembrar 2013. godine. To ne verujem da je tačno. Eventualno može da ga odloži za 3-4 meseca, dakle negde do jula-avgusta 2013, ali ne dalje. Ne znam, da ne brzamo sa zaključcima, polako da vidimo prvo.

Videćemo šta će se još saznati o Haswell-u, IDF je još u toku i tek sutra se završava.
 
Poslednja izmena:
Pa realno i nema potrebe ranije da ga izbacuju..
Generalno konkurenciju prakticno i nemaju a Sandy/Ivy se prodaje i ovako dobro tako da sa zurbom nema potrebe.
 
Da ne jurim sad po ovim linkovima, hoce li biti iz haswell serije procesor sa dva jezgra ?
 
Da ne jurim sad po ovim linkovima, hoce li biti iz haswell serije procesor sa dva jezgra ?

Da,naravno.Potvrđeno je to na IDF-u. Haswell porodica će dolaziti sa 2 i 4 jezgra, dakle za ovu generaciju ipak nećemo videti silazak 6 jezgra u narod.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno