Šta je novo?

Hardver za kopanje (GPU,CPU itd.)

Moze da se nadje Sapphire RX 470 Nitro 8gb za 240e, 280e je RX 480 nitro 8gb :D

@zeljo024 - Da da, uzmi Nitro verziju bolje.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Ja sam naveo cene okvirno, ne znam dal covek hoce sa domacom garancijom ili od madjara..

Послато са SM-G928F уз помоћ Тапатока
 
Vidis da je iz Subotica, u tom slucaju se takve stvarni ne pitaju :d

Ove cene koje sam naveo su sa KP-a, u prodavnicama kod nas su naravno skuplje.
 
Rudari gledaju da sto jeftinije prodju pa vecina kod madjara na kp kupuju.
 
Rudari gledaju da sto jeftinije prodju pa vecina kod madjara na kp kupuju.
Bas tako, samo treba naci KP-ovca kome ces da verujes sto se tice garancije.


Da li postoji mozda opcija da se garancija iz Madjarske ostvari u Srbiji za pojedine proizvodjace komponenti ?
Za televizore je poznato da LG kod nas prihvata i garanciju iz Madjarske, jer izdaju internacionalnu garanciju.
 
Hoće da vraćaju, naravno. Međutim, AFU im je limitiran na određenu godišnju sumu (prodavnicama IT hardvera i ta suma je sada draaastično niža nego do skoro) tako da sada nemaju mnogo manipulativnog prostora ;)
 
Poslednja izmena:
Hoće da vraćaju, naravno. Međutim, AFU im je limitiran na određenu godišnju sumu (prodavnicama IT hardvera i ta suma je sada draaastično niža nego do skoro) tako da sada nemaju mnogo manipulativnog prostora ;)

Ja znam neku drugu pricu.
Drzava im deo novca(PDV) koji su oni vratili od npr. 1. januara do 1.Jula(period od 6 meseci, dao sam primer, nisam siguran da li je 6 ili 4) vrati tek u Julu, sto znaci da oni sav PDV koji vracaju za tih 6 meseci vracaju iz njihovog dzepa. A posto ta suma nije mala i nemaju dovoljno novca za takav obrt, prestali su da vracaju PDV fizickim licima, vec sada samo rade sa pravnim licima(firmama iz EU) koje im sve placaju po neto ceni.

To je ono sto sam ja cuo. :)
 
Povrćaj PDVa (AFUa) je obaveza države. Ti kao strani državljanin na artikal koji iznosiš iz njihove zemlje imaš pravo povraćaja AFUa koji je obavezan (za svaku zemlju, ne samo za HU). Min. limit povraćaja PDVa zavisi od same zemlje...
Taj porez se vrća prilikom sledećeg ulaska u istu zemlju i tako krug postaje zamršen (ne vraća se odmah i oduvek je tako bilo)...

DODATAK:
- Naš poznati dobavljač iz HU mi je rekao da se strpim mesec-dva oko nabavke iz HU jer tada Mađari podižu cene, nivelišu nešto i ... dok se iste ne vrate na staro (a vratiće se) :)
 
Poslednja izmena:
Povrćaj PDVa (AFUa) je obaveza države. Ti kao strani državljanin na artikal koji iznosiš iz njihove zemlje imaš pravo povraćaja AFUa koji je obavezan (za svaku zemlju, ne samo za HU). Min. limit povraćaja PDVa zavisi od same zemlje...
Taj porez se vrća prilikom sledećeg ulaska u istu zemlju i tako krug postaje zamršen (ne vraća se odmah i oduvek je tako bilo)...

Znam o cemu se radi, iz Subotice sam i upoznat sam sto se tice nase strane "uvoza", ako to tako mogu da nazovem :D
Ali znam da nekoliko jacih prodavnica, odbija(otezava) saradnju sa fizkim licima iz Srbije, na razlicite nacine(uplatiti deo novca pre narudzbe, placanje iskljucivo karticama zbog njihove sigurnosti i slicno..).

Ali nije ni bitno, dok god imamo jeftiniju varijantu nego iz prodavnice kod nas, dobro je. :D
 
Ja sam svoje grafe kupio preko HU->SU, tada su bile 70€ jeftinije nego kod nas, znači 10x70€=700€ i računica nabavke mi je jako prosta.
Domaći distributeri takođe znaju dobro da d**aju za garanciju tako se (po meni) priča završava na strani nabavke hardvera iz HU!
 
Oduvek sam nabavljao od madjara, prilicnu sumu sam im ostavio (mislim na domace "madjare" sa severa). Nisam nikad licno otisao u HU i doneo neku tehniku, sve samo preko posrednika.

Medjutim zadnju turu narudzbe od oko 2.000e sam uzeo cisto radi lojalnosti jer kada sam sve stavio na papir ispalo bi me isto ili nesto skuplje da sam recimo sve uzeo od domacih. Sto me je malo uplasilo, ali nadam se da nece tako biti i u buducnosti... Mislim realno svejedno mi je, pre bi uzimao od domacih, ipak imam vecu sigurnost kada znam da 100m od mene mogu otici da se zalim. Ali ne zelim da za to opet dajem tipa 30% vise nego od madjara. Lojalan sam madjarima jos uvek ali bas me zanima sta bi bilo da im moram vracati neki hardware, sva sreca jos nisam iskusio problem te vrste... Tacnije polovicno jesam, dostavili su mi prosli put dve karte koje nisu bile one sto sam trazio, mala je razlika bila ali je opet bila, i nisu hteli da vracaju nego su mi dali deo para nazad. Bio sam zadovoljan, ali sad razmisljam sta da mi je crkla karta, jer bi opet rekli evo ti deo para nazad, to je onda cist gubitak...

Ono sto Milos kaze mislim da je u pravu, ali nije se shvatilo. On kaze da prodavnice same daju fizickim licima za povrat AFE a da tim istim prodavnicama-maloprodajama drzava vraca celu sumu na odredjeni period od tipa 6 meseci. Sto je logicno, nece im drzava valjda svaki dan vracati. I sasvim je realno da su maloprodaje previse novca vratile i sada na kratko STOP.
 
Poslednja izmena:
Povrćaj PDVa (AFUa) je obaveza države. Ti kao strani državljanin na artikal koji iznosiš iz njihove zemlje imaš pravo povraćaja AFUa koji je obavezan (za svaku zemlju, ne samo za HU). Min. limit povraćaja PDVa zavisi od same zemlje...
Taj porez se vrća prilikom sledećeg ulaska u istu zemlju i tako krug postaje zamršen (ne vraća se odmah i oduvek je tako bilo)...

DODATAK:
- Naš poznati dobavljač iz HU mi je rekao da se strpim mesec-dva oko nabavke iz HU jer tada Mađari podižu cene, nivelišu nešto i ... dok se iste ne vrate na staro (a vratiće se) :)

Cene u Madjarskoj mozes da vidis na LINK, a kada pogledas dijagram za tipa RX 470 8GB, videces da je cena stabilna vec 3 meseca, cak i polako opada. Tako da je do poskupljenja na KPu doslo iz drugog razloga. :D

Oduvek sam nabavljao od madjara, prilicnu sumu sam im ostavio (mislim na domace "madjare" sa severa). Nisam nikad licno otisao u HU i doneo neku tehniku, sve samo preko posrednika.

Medjutim zadnju turu narudzbe od oko 2.000e sam uzeo cisto radi lojalnosti jer kada sam sve stavio na papir ispalo bi me isto ili nesto skuplje da sam recimo sve uzeo od domacih. Sto me je malo uplasilo, ali nadam se da nece tako biti i u buducnosti... Mislim realno svejedno mi je, pre bi uzimao od domacih, ipak imam vecu sigurnost kada znam da 100m od mene mogu otici da se zalim. Ali ne zelim da za to opet dajem tipa 30% vise nego od madjara. Lojalan sam madjarima jos uvek ali bas me zanima sta bi bilo da im moram vracati neki hardware, sva sreca jos nisam iskusio problem te vrste... Tacnije polovicno jesam, dostavili su mi prosli put dve karte koje nisu bile one sto sam trazio, mala je razlika bila ali je opet bila, i nisu hteli da vracaju nego su mi dali deo para nazad. Bio sam zadovoljan, ali sad razmisljam sta da mi je crkla karta, jer bi opet rekli evo ti deo para nazad, to je onda cist gubitak...

Ono sto Milos kaze mislim da je u pravu, ali nije se shvatilo. On kaze da prodavnice same daju fizickim licima za povrat AFE a da tim istim prodavnicama-maloprodajama drzava vraca celu sumu na odredjeni period od tipa 6 meseci. Sto je logicno, nece im drzava valjda svaki dan vracati. I sasvim je realno da su maloprodaje previse novca vratile i sada na kratko STOP.

Sto se tice nasih prodavaca, po ocenama mozes da zakljucis da li je okej, nego je problem kada je garancija u pitanju sa strane Madjara.
Ja sam par puta bio prinudjen da vratim kupcu novac ili dam novi proizvod, zbog lojalnosti, jer su oni probili rok za garanciju.
A situaciju sto prizvod nije legalno uvezen(a pritom je isti taj proizvod sa kog je skinut porez vracen kod njih na garanciju) vesto koriste jer niko nije upucen u njigovu regulativu i stavljaju te garancije sa strane i sa nizim prioritetom.

Sto se tice te situacije sa povratom pdv-a i onoga sto sam gore napisao, to sam cuo od ljudi iz prodavnice sa kojom sam saradjivao(iz HU prodavnica), pa je verovatno tacno.
Mislim da je to posledica zajednickog delovanja Madjarske i Srbije po pitanju crnog trzista, jer takav protok robe ne odgovara ni nama ni njima.

EDIT:
to sto sam pisao gore za ostvarivanje garancije kod Madjara se ne odnosi na IT hardver, tako da ne mora da znaci da je politika garancija ista. :D
 
Poslednja izmena:
Ne mogu bas da nadjem u pretrazi info vezano za fan speed, ugl da li moze neko da mi kaze da li je ok za msi kartu da fan speed bude oko ~50, vidim da je to znacajno spustilo temperaturu karte.
 
Ne mogu bas da nadjem u pretrazi info vezano za fan speed, ugl da li moze neko da mi kaze da li je ok za msi kartu da fan speed bude oko ~50, vidim da je to znacajno spustilo temperaturu karte.
drzi fan sto nize da bi trajao sto duze,probaj 35% nebi trebalo da je vise od 60C
 
Okej, hvala, spustio sam ali totalno razlicite vrednosti u afterburneru i mineru. Tacno se ne slazu za 10 stepeni..
 
Pozdrav svima. Moze li mi neko reci, odnosno preporuciti koje usb extendere da uzmem za 2 RX470-ice, koje planiram da kupim i spojim na AsRock PRO H61 plocu? Gledao sam neke usb extendere 3.0 i nije mi bas najjasnije koji su najbolji i kako ih spojiti? Videh da su se ovde neki zalili na ove sa sata prikljuckom, da znaju da prave probleme?
Hvala unapred.
 
Kupis te i ne koristis sata prikljucak vec spojis direktno molex na plocicu ;)
 
Aha, znaci visak delova, kad je u pitanju ova ploca? :) A moze li neki usb ekstender da se kupi bez ovog molex-sata prikljucka, mislim koji su najbolji konkretno za As Rock btc ploce?
 
Molex-sata prikljucak ti je adapter koji dobijas u pakovanju sa usb riser extenderom. Ne moras ga koristiti ako neces. Tj -ako tvoje napajanje ima molexe, onda direktno taj molex ubodes u riser. Ako napajanje nema molexe-onda spajas riser sa sata napajanjem preko tog molex-sata adaptera. Najbolja verzija je da ti napajanje ima molex konektore koje ces ubosti direktno u riser, i izbeci te molex-sata adaptere.
Nema veze koju plocu imas, ako je riser dobar, radice dobro na ASrock -u. Kod kineza narucis online, najjeftinije ti je... ima crnih i plavih...mislim da su ovi plavi bolji

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 
Aha ok, moze li neki link, ako nije problem od tih Kineza? Ja sam mislio da uopste ne ubadam molex (sata) u riser iz napajanja, posto veci mam ubodena dva molexa direktno iz napajanja u plocu, znaci samo jedan 6-pinac u graficku iz napajanja i sa usb kablom je spojim sa pcie x1 slotom i to je to, ili mora da se ubode i molex direktno u riser iz napajanja? To me malo buni.
 
Mora da se ubode jer nece raditi!
 
Da li neko ima kombinaciju kartica iz R9 serije i RX serije u jednom rigu? Da budem precizniji htio bih da penzionisem najstariju Sapphire R9 280X Dual X i da je ubacim u svoj desktop racunar, a njeno mjesto popunim novom karticom odnosno sa RX480. Zanima me da li se i koliko slazu zbog drajvera, minera, performasi i ostalog? Ako se ne slazu onda ganjam R9 380/390.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Ja sam u jednom trenutku imao 2x380+2x470 i nije bilo problema.
 
E to mi je korisna informacija. Hvala [emoji6]

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Da li je neko možda kupovao H81 Pro btc r2.0? Kako se pokazala?
 
Nazad
Vrh Dno