Šta je novo?

Hard diskovi - da li se dešava isto kao i sa grafičkim kartama?

RingeRaja

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
18.03.2005
Poruke
6,695
Poena
775
Niko nije otvorio temu, a mislim da je važno diskutovati na ovu temu, s obzirom da će i sa diskovima da se desi isto što i sa grafikama - nestašica i cene koje odoše u nebesa.
Večeras pokušavam da poručim HDD od 10TB i nema niko, osim jedne ponude za 670€.
Razgovarao sam sa par dobavljača i situacija je takva da u Srbiji trenutno na lageru skoro da nema ama baš ništa od velikih diskova, 8TB i većih, ali ni sa ovim manjim nije nešto sjajno.
 
Chia se pojavila, nova kritpovaluta. vidi u delu o kriptovalutama ako te je ista zainteresovala
 
Iskreno, mene više interesuje kako ću ubuduće (i za koliko para) moći da nabavim hard disk, od bilo koje kriptovalute i rudarenja.
 
Moraćeš da čekašda prođe Chia ludilo...ili da uzmeš par manjih drajvova dok ima, pa u RAID.
 
Moraćeš da čekašda prođe Chia ludilo...ili da uzmeš par manjih drajvova dok ima, pa u RAID.
To s**nje tek kreće, ako bude popularno, a nema razloga da ne bude gledajući sve ove trenutne kripto-shitove, može ozbiljno poremetiti storage tržište. SSD, memorije, hard-diskovi su još uvek prilično povoljni, pa svako ko misli da bi u narednom periodu mogao da ima potrebu za istim treba da iskoristi momenat i kupi šta može...
 
Naručio sam 2 x WD Red Plus 6TB za po 200€/kom.
Jedva sam izbunario ovo, nigde ništa nema ili su cene skroz nenormalne.
 
Mi gledamo 4TB hdd. Sad je 22.000 najjeftiniji. Koliko je bio otprilike pre ovog?
 
Zavisi od modela, najjeftiniji su mogli da se uzmu za 10-11.000
 
Da da sad je kripto loodilo zahvatilo i HDD. Mada najzahvaceniji proizvod je bas taj 10Tb jer ima najbolji odnos cene po velicini prostora. Ali kao to biva i svi drugi kapaciteti lagano nestaju i cene idu u nebo. Sad ne daj boze da ti treba nov komp ili ti crkne stari pa treba da nabavis nesto iole novije generacije.
 
Za Chiu je optimalnan što veći drajv, zato se prvo razgrabilo sve od 10+ TB, sad ide naniže...
Možda se i smiri kasnije jer plotiranje za Chiu nenormalno troši SSD-ove a proizvođači su najavili da neće poštovati garancije ako su drajvovi korišćeni za rudarenje...

Derbauer je napravio fin video na ovu temu:
 
Za Chiu je optimalnan što veći drajv, zato se prvo razgrabilo sve od 10+ TB, sad ide naniže...
Možda se i smiri kasnije jer plotiranje za Chiu nenormalno troši SSD-ove a proizvođači su najavili da neće poštovati garancije ako su drajvovi korišćeni za rudarenje...

Derbauer je napravio fin video na ovu temu:

A kako će to znati?
Prema količini upisa, ili?

HDD i/ili SSD kad odu odu, ne verujem da će ijedan servis pokušavati da ih osposobi da bi očitao količinu upisa (ili šta već) i osporio garanciju.

Jedino što sam siguran da će se desiti je to da će svi proizvođači smanjiti garantne periode.

EDIT: Inače ovo majnersko/sejačko ludilo je odvratna rabota, npr za ovaj Chia coin se ne zna ništa nema ni pool ni cenu, ništa bre... A ljudi se isprimali, kupuju HDD kao da im je poslednje.
 
Za Chiu je optimalnan što veći drajv, zato se prvo razgrabilo sve od 10+ TB, sad ide naniže...
Možda se i smiri kasnije jer plotiranje za Chiu nenormalno troši SSD-ove a proizvođači su najavili da neće poštovati garancije ako su drajvovi korišćeni za rudarenje...

Derbauer je napravio fin video na ovu temu:

Ne znam na osnovu čega će proizvođač znati zašto je riknuo SSD?
Šta će da radi? Da čupa podatke i analizira? :LOL:
 
Što ne bi analizirali. Nešto što je i više nego dovoljno za normalno korišćenje npr. 300-600 TBW će ove semenke skrckati u najmanje 10 puta kraćem roku. Naravno da će proizvođači odbijati garanciju u takvim slučajevima, jer u uslovima između ostalog i stoji da garancija ne važi kad se prekorači količina upisa.
 
Najgore od svega sto ljudi kupuju hardove/SSD-ove bez razmisljanja jer culi da to sad "in", a to sto vecina nema dovoljan TBW da izgura duze vremena i isplati se to nema veze.

U medjuvremenu, daj boze da ja nadjem hard od 2TB za sebe xD
 
Što ne bi analizirali. Nešto što je i više nego dovoljno za normalno korišćenje npr. 300-600 TBW će ove semenke skrckati u najmanje 10 puta kraćem roku. Naravno da će proizvođači odbijati garanciju u takvim slučajevima, jer u uslovima između ostalog i stoji da garancija ne važi kad se prekorači količina upisa.
Ma sigurno neće analizirati jer ih to više košta nego zamenski disk. Prepoloviće garancije za sve HDD i/ili SDD diskove i to je to, baš ih briga ko je majner/sejač a ko ne.
 
bukvalno u SMART podacima piše koliki je TBW do tog trenutka na SSD disku, treba im sekund da provere i da ospore garanciju na osnovu toga, zato i navode u specifikacijama za koliki TBW važi garancija
 
bukvalno u SMART podacima piše koliki je TBW do tog trenutka na SSD disku, treba im sekund da provere i da ospore garanciju na osnovu toga, zato i navode u specifikacijama za koliki TBW važi garancija
Piše na ispravnom disku, nisam siguran da piše na neispravnom disku (a ne bi ga reklamirao da je ispravan) i da na klik mogu da dođu do tog podatka.
 
U tome je suština, SSD kad crkne, obično crkne kontroler i to više bog otac ne može da pročita.
 
U tome je suština, SSD kad crkne, obično crkne kontroler i to više bog otac ne može da pročita.
Pa da, zato i mislim da će svim diskovima skratiti garanciju pod pretpostavkom na majnersku upotrebu, a mi koji ne majnuemo ko nas je.e...
 
Pitam se dokle ce normalni ljudi da trpe ovo kripto njesra. Ovo znacajno podize troskove svima ciji posao (pravi posao ne kripto mahinacije, digitalno sibicarenje) zavisi od velicine prostora na disku.
 
zato i mislim da će svim diskovima skratiti garanciju pod pretpostavkom na majnersku upotrebu,
ili to ili će da ograniče preko kontrolera, makar za SSD. i, onda, ako hoćeš veliki TBW u kraćem vremenskom roku, kupi novu (skuplju) klasu
 
Što se mene tiče, voleo bih da proizvođači nekako "nateraju" "seedere" da se okrenu prema top enterprise diskovima (pogotovo SSD-ovima), ali mislim da će biti kao i sa grafikama. Proizvodnja će da bude srezana, cene će da odlete u nebesa, a proizvođači će zadovoljno da trljaju ruke.
Živi bili pa videli, ali javlja mi se isti scenario.
 
Ma sve ovo diriguju veliki igrači i proizvođači. Nije normalno da postoji desetine hiljada vrsta kripto valuta i sve "vrede" nešto. Puknuće ovaj balon ludila jednog dana, a ono što će ostati je gomila otpada i potrošene struje za džabe. Razumem da će polovne grafičke i naći nekog kupca, ali ko je dovoljno lud da kupi hard disk na izdisaju?
 
Više nego ikad će vredeti pouzdano parče SMART softvera.
 
Postaje vec malo "otrcano" te tvrdnje tipa "puci ce kripto balon jednom"......to slusam(o) odkada je pocelo ovo drugo majning ludilo od kraja prosle godine.....i jos uvek nista ne "puca"...

Da li ste svesni da ovaj kripto balon ovog puta (manje-vise) nikada nece puci?...ili ce mozda puci za godinu,dve,tri?.....vec je bilo vesti da se ocekuje nestasica grafickih cipova i u 2022/23,plasim se da ovo sve znaci kraj PC-a kakav je do sada bio
 
.to slusam(o) odkada je pocelo ovo drugo majning ludilo od kraja prosle godine
Da nije balon, ne bi ovo bilo drugo majning ludilo već bi se nastavilo prvo bez prestajanja. Imam barem 10 argumenata zašto ovo ne može da zaživi ali to bi bio offtopic.

Hard diskovi su uvek bili s vremena na vreme u problemu, od poplava pa do zemljotresa. Mislim da ih ipak neće zadesiti ista sudbina kao za GPU, ali kome je stvarno neophodan, neka ga odmah kupe. Ako vam nije neophodan za posao, onda se strpite, uplatite neki cloud pa prebacite na njega sve slike-snimke, obrišite nepotrebne downloadove, deinstalirajte stvari koje ne koristite, pa tako oslobodite mesta na lokalu.
 
Skok cena pogađa sve, pa i cloud provajdere. Grafičke nisu svuda neophodne ali prostor na disku je u mnogim poslovima jako bitna stavka.

Meni sve ovo smrdi na kineski bezobrazluk, pokazivanje moći. Oni su glavni igrači u kriptu i glavni (jedini) proizvodjači hardvera.
 
Nazad
Vrh Dno