Šta je novo?

hard disk fat...?

MjeSeCaR

Čuven
Učlanjen(a)
05.01.2003
Poruke
39
Poena
604
Molim moderatora ako nije ovo tema za ovaj podforum da je odmah prebaci.E ovako problem je sledeci imam xp instaliran na jednom hard disku sa ntfs particijom.Ubacio sam drugi hard disk koji je pod fat particijom i na njemu imam neke podatke koje bih htio narezati na cd ali kad kliknem na tu particiju xp je ne prepoznaje nego hoce da je formatira ali u tom slucaju gubim podatke a to ne bih zelio.Kako da narezem podatke sa tog diska odnosno kako da mi pod xp-om otvorim taj disk?
 
pa, ako je drugi disk ispravan i ako si korektno povezao sve, onda nema veze sto je formatiran za FAT.
Cini mi se da sam imao slican problem jednom al ne mogu da se setim sta je bilo u pitanju.
Jel disk jedini na kablu, da li je master ili slave, koliko particija imas na prvom a koliko na drugom hardu?
 
WinXP, jedino ne zna sta da radi kada je FAT16 u pitanju, ukoliko je u pitanju FAT32, nemas nikakve potrebe da ista formatiras.
 
ako xp ne zna sta da radi sa fat16 particijama onda ne bi mogao da procita ni disketu ;)
naravno da bez problema vidi i fat16 particije
cisto da znas za sledeci put....
 
uradi ovako, uzmes taj drugi disk i preko partition magica ga prebacis u ntfs
peace of cake
 
Eh umalo da zaboravim, NE gube se podaci pri brebacivanju u NTFS
 
to,to ... reci ti njemu
samo napred sa partition magicom pa cemo te vrlo brzo sresti sa pitanjem "a kako da vratim izgubljene podatke"
btw.Tracy, pritisni f1 pa otkucaj convert pa ces da vidis da ti i ne treba partiton magic
 
Filo je napisao(la):
to,to ... reci ti njemu
samo napred sa partition magicom pa cemo te vrlo brzo sresti sa pitanjem "a kako da vratim izgubljene podatke"
btw.Tracy, pritisni f1 pa otkucaj convert pa ces da vidis da ti i ne treba partiton magic
Ne treba ti partition magic ali ti treba bekap
:d
 
Sto istripovaste coveka :D
Jedini smislen odgovor u celoj prici je dao @ravni, a sve ostalo brzo zaboravi :-devil-:
Ne postoji ni jedan razlog da se XP ponasa kako si opisao ukoliko je disk ispravan i formatiran bilo FAT16/32 ili NTFS.
 
Dva diska imam na kojem je xp je master a ovaj drugi sa fat particijom je slave.Na oba diska imam po jednu particiju.
 
Da li se taj disk vidi u disk management-u?
Ako se vidi probaj da mu dodelis slovo ako windows to nije vec sam uradio, mada bi XP trebalo to da odradi...
 
Moguce je da nisi kablove dobro spojio. U smislu da neki konektor nije usao do kraja (bilona strani maticne ploce, bilo na strani harda). Proveri to pa javi.
 
Filo je napisao(la):
ako xp ne zna sta da radi sa fat16 particijama onda ne bi mogao da procita ni disketu ;)
naravno da bez problema vidi i fat16 particije
cisto da znas za sledeci put....

Usputni komentar: na disketama se koristi FAT12, a ne FAT16...
 
Da dodam: Kada se na instaliran XP doda disk sa FAT16( a nije bio u kompjuteru prilikom instalacije) winXP vidi particiju ( sto je slucaj sa covekom, jer covek kaze da mu WinXP vidi particiju ali ne vidi nista na njoj) i trazi format iste. Zasto je to tako, ja ne znam, ali je bilo neko objasnjenje na MS-ovom sajtu. Ja sam to resavao( jer sam imao isti takav slucaj vise puta) na jednostavan nacin: Alatom iz Win98, konvertujem ceo HDD u FAT32( kad je u pitanju prebacivanje podataka).To verovatno moze da se uradi i uz pomoc PM-a. Nista od podataka nece biti unisteno. Drugo resenje je pecenje diska na CD,pa ubij particiju diska koji ti pravi problem.
 
silverglider je napisao(la):
Usputni komentar: na disketama se koristi FAT12, a ne FAT16...
usputni komentar na usputni komentar:znam ali ako ne moze da cita fat16, kao sto se prica, onda defintivno ne moze ni malo stariji fat12
 
Moze, jer fat12 i fat16 nisu povezani tako da rade iz jednog te istog fajla/biblioteke. Iako forsiraju ntfs, windowsi jos uvek moraju da podrze fdd - a sto se tice MS-a, floppy radi samo sa fat12. Drugim recima, za njega nema alternative i mora biti implementiran, dok fat16 ima alternativu koja se forsira.
 
odosmo predaleko u teoretisanju....
 
ako se ne gube podaci pri prebacivanju u ntfs zasto onda stoji takvo upozorenje xp-a pre formatiranja?
 
zato sto kada formatiras particiju na bilo koji fajl sistem gubis sve na particiji.

poz,
 
carnivora ursidae je napisao(la):
ako se ne gube podaci pri prebacivanju u ntfs zasto onda stoji takvo upozorenje xp-a pre formatiranja?
mislim da si se malchice zbunio
prvo malo pogledaj po recniku sta znaci konvertovati a sta formatirati, i da izmedju njih NE stoji znak jednakosti, pa cemo onda dalje da pricamo, ako te bude nesto zanimalo
 
Pa ako na tom fat disku ima mesta instaliraj win98 na njemu ;) .
 
Prvo uradi backup tog diska!!! Ako si u mogucnosti probaj taj disk na nekoj drugoj masini!!! Posle toga probaj da odradis konvertovanje komandom convert x: /fs:ntfs (x-je oznaka diska) da bi ga prebacio u NTFS, cisto da vidis dali ces tada biti u mogucnosti da vidis podatke, e ukoliko ni tada ne vidis podatke onda lepo ubi tu particiju napravi novu i vrati podatke sa backup-a.
 
Poslednja izmena:
Napravio samm back-up diska na cd-ovima.Otisao sam do drugara i narezao hd.Hvala svima na pomoci.
 
Nazad
Vrh Dno