Šta je novo?

Hard disk crkava ili...?

Osbourne

Cenjen
Učlanjen(a)
06.04.2012
Poruke
162
Poena
169
Imam cudan problem sa hard diskom... Komp radi sve normalno kao i do sada osim kada se pali Chrome. Kad kliknem na ikonicu i krene da se uljucuje hard disk pocne kao da "stenje", kao da "zatupavi" na nekih minut-minut i po i onda se ukljuci i sve normalno posle radi. Svako gasenje i ponovno paljenje Chrome-a isto ovako pravi problem. Mislio sam da je vezano samo za Chrome, medjutim jos jednom ili dva puta mi se desilo kad sam pustao film u VLCu s tim da je tu trajalo znatno krace, mozda na 10ak sekundi je zatupavio... Cini mi se da je sve to krenulo kada je pre nekih nedelju dana nestala struja, ali nisam siguran. Mozda je tu hard disk nesto ostecen... Evo slicice iz sentinela:

hdd.jpg

Osim ovoga, komp stvarno sve normalno radi, nikakve probleme druge nisam primetio. Sta mislite o cemu se radi i moze li da se resi? Da li je ovo znak da je HDD poceo da crkava?

Hvala unapred svima na odgovorima.
 
Uradi chkdsk diska kao prvo.
Postavi i screenshot iz s.m.a.r.t. sekcije Sentinela i uradi surface test (read test).
Tek onda ćeš znati kako stoje stvari, sve drugo bi bilo nagadjanje.
Ja bih rekao da nije ništa ozbiljno ali to je nagadjanje kao što rekoh.
 
Poslednja izmena:
Ne bi bilo lose da malo prohladis taj disk, sve preko 45c za hdd je rizicno, da stavis neki ventilator da duva sa prednje strane kucista, skinuce mu 10c kao od sale. Znaju oni i od temperature tako da se ubaguju, razlicito reaguju ali se desava. I obavezno detaljni testovi, naravno defragmentacija, optimizacija i sl...
 
Odradjen check disk... Kad je zavrsio, upalio se komp, probam Chrome, opet isto...

Zatim slikam smart i odradim read test...

hdd smart.jpg

hdd surface.jpg

20140824_R_ExcelStor_Technology_J8160S_PVF904Q4AFSBGB_P22OABEA-surface-full.jpg

problem i dalje postoji. Sta dalje mogu? Defragmentacija?

PS. malo mi je nelogicno da je u pitanju temperatura, nije da on brljavi ovako uopste, vec je ovo bas specificno vezano za Chrome, i to samo kada se pali. Sve ostalo apsolutno normalno radi, recimo mozila, foobar, igre itd itd itd... Mada cu gledati da dodam neko ventialtorche...
 
Poslednja izmena:
Po ovome ne bi trebalo da je do diska.
Mada i taj jedan bad blok zna da zeza ako je na nezgodnom mestu.

Reinstaliraj chrome za početak i/ili pogasi ekstenzije za chrome (ako ih koristiš) pa probaj bez njih.

Edit:
Defragmentaciju (windows 7 pa nadalje) radi automatski sistem.
Nema potrebe za njom/ništa nećeš postići osim ako si na windowsu xp ili ti je ugašena defragmentacija.
 
Poslednja izmena:
Obavezno zameni Sata kabl, ume da zeza takva sitnica. A i ventilator ti definitivno treba.
 
Planirao sam reinstalacijom definitivno da pokusam da resim ali rekoh da se ipak konsultujem ovde na forumu... Hvala svima na odgovorima. Javicu sta sam napravio ovih dana...
 
Obavezno zameni Sata kabl, ume da zeza takva sitnica. A i ventilator ti definitivno treba.
Ne, ovde nije kabel problem.
Kabel (kao i konektori na kablu i sata portovi) kada je problematičan to se obavezno vidi u smart parametrima (ultra ata crc).
 
Uskacem u temu kao padobranac ali da ne otvaram novu. Nedavno sam na staru konfiguraciju stavio neko kinesko napajanje od 500w, pc je radio oko mesec-dva i onda sam odlucio da sredim hdd hitachi od 1tb. Obrisao sam oko 400gb fajlova i poceo sam da skeniram viruse, zaustavilo se na 60% pokusao sam da iskljucim program ali nije reagovao. Posle restartovanja zatekla me je poruka DISK BOOT FAILURE. Hdd je mrtav, sta mislite da li je do napajanja ili je odsluzio svoje. Evo slika ranijih testova
bca14443caf05cc8c92af59e75025345.jpg
3dfe9e465bbd11b1ac60fe1d59ccb513.jpg
 
Uskacem u temu kao padobranac ali da ne otvaram novu. Nedavno sam na staru konfiguraciju stavio neko kinesko napajanje od 500w, pc je radio oko mesec-dva i onda sam odlucio da sredim hdd hitachi od 1tb. Obrisao sam oko 400gb fajlova i poceo sam da skeniram viruse, zaustavilo se na 60% pokusao sam da iskljucim program ali nije reagovao. Posle restartovanja zatekla me je poruka DISK BOOT FAILURE. Hdd je mrtav, sta mislite da li je do napajanja ili je odsluzio svoje. Evo slika ranijih testova
bca14443caf05cc8c92af59e75025345.jpg
3dfe9e465bbd11b1ac60fe1d59ccb513.jpg

Ovo je za reklamaciju definitivno, ali ako nije u garanciji, ni to nije strasno, verujem da ce HDD regenerator 1.71 resiti bez problema te sektore.
 
Ma hdd je crkao hladan je kao led, iz 2009 godine nema garanciju, i sistem se ne podize, nego dobijam poruku u biosu DISK BOOT FAILURE. Pa sam pitao da li je mogao od jednom da crkne
 
Ne, ovde nije kabel problem.
Kabel (kao i konektori na kablu i sata portovi) kada je problematičan to se obavezno vidi u smart parametrima (ultra ata crc).
+1

jedino da proba i hdd regenerator, ne znam sta još
 
Hehe niste primetili da su mu to slike dok je jos bio ziv.
...a disk je mogao I odjednom da crkne ali ni to ne znaci da je apriori krivac napajanje ...ako su naponi koje pravi blizu referentnih I stabilni su onda ce to cak reci da napajanje I nije krivo ...pre los kontakt il mu prosto doslo da crkne :d
 
Poslednja izmena:
Hvala, nekako je cudno da je crkao od jednom posle tolikog vremena. Samo se zakocio u radu dok sam cistio viruse i skinuo oko 500gb sa harda u roku od 1h. Napajanje je jedno od najgorih hantol od 500w, ali je radilo u jednoj konfi oko 2god. Da li se nekome desilo da tako crkne od jednom.
0577eed8a6d2fb766f87696a0f91e0b1.jpg
 
Hard disk upravo tako i crkava "od jednom", tj moze da radi bez problema sa puno bad sectora, a moze da crkne bez i jednog od njih.. Imao sam hardove sa po 300 bad sectora, jedan je dobri stari maxtor (kupljen 2000te) jedan od prvih na 7200rpm, evo ga i dan danas radi u istoj masini, seagate od 500gb sa 200 badC i dalje radi ko sat i sluzi kao storage drive, dok mi je jedan WD caviar 160GB crko sa 200 i nesto bad sectora, godinu dana nakon sto sam provalio da ih ima, a vidjao sam hardove sa po 1ili2 bad sectora koji ne rade kako treba (skljocaju, resetuju se i prave blue screen).. Nema tu nekih posebnih pravila, to je mehanicki deo, i kvarovi su uvek moguci. Jednostavno treba ih odrzavati kako treba i onemoguciti pregrevanje, (a to je ne dozvoliti 45+stepeni) i velika verovatnoca je da ce trajati i raditi kako treba...
 
Poslednja izmena:
Hvala, hard nikada nije presao 30c ventovi su duvali u njega a i malo je koriscen. Moguce da je crkao od jednom ali se sada plasim da ne bude do napajanja pa da i sledeci crkne. To mi je stara konfa koja trosi <200w
 
Poslednja izmena:
Ne, ovde nije kabel problem.
Kabel (kao i konektori na kablu i sata portovi) kada je problematičan to se obavezno vidi u smart parametrima (ultra ata crc).

PA kada ima u HDD sentinelu:

Problem occured communicating between disk and the host - u prevodu HDD nije mogao da komunicira sa kontrolorom na MB - prva stvar za proveru su kablovi i SATA i napajanje konektori, a ponekad i da je loše napajanje (dešavalo se da bude na kablu mala naprslina, ili čak da se skroz razglave i puknu).
 
@Matt
Možda jeste, možda nije crkao, disk boot failure sam po sebi ne znači ništa. Istu poruku možeš dobiti i u situacijama kada je sam disk zdrav ali je problem u fajlovima.
Ako hdd očitava u biosu, butuj sa hirens boot cd-a pa ga ispitaj sa alatima za hdd dijagnostiku.
Ili kako sam ti već rekao ubodi ga u drugi računar pa ga isprobaj i testiraj i tamo.
Da bi saznao šta je moraš dijagnostikovati...

@Ford Prefect
Vidi stvarno, prevideo sam u prvom screenshotu/komentaru to.
Onda bi moglo da bude i do toga, neka ispita.
 
Ja samo da javim da je problem resen. Probao sam reinstalaciju jos onomad, nije pomoglo. Jos neko vreme je trajalo i evo nekih nedelju dana sve ponovo normalno radi... Ko ce ga znati sta je bilo u pitanju :D
 
Nazad
Vrh Dno