Šta je novo?

Hardver Hajde da se igramo: sastavljanje Ryzen 7800X3D konfiguracije

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

Corvus Corax

Console Collector
Super Moderator
Učlanjen(a)
25.09.2008
Poruke
11,776
Poena
835
Zdravo ljudi,

Nakon izleta od 7-8 meseci u Apple tabor, shvatio sam da mi je dosadno kada se ne nerviram zbog visokih cena grafičkih karata i odlučio sam da se vratim na PC. 😁

Prethodna konfiguracija mi je bila bazirana na Ryzen 9 5900x, MSI X570S Torpedo, Fury Renegade 64GB i Geforce 3080, a sada bih sastavio nešto modernije.

Nisam pratio dešavanja na polju hardvera nekih godinu dana, pa su mi potrebni saveti i sugestije.

Računar će se pre svega koristiti za posao (najzahtevnije je pokretanje virtuelnih mašina) i povremeno igranje (VR) igara. Budžet nije definisan, ali sam uvek za "best bang for buck". Za izbor komponenti u obzir dolaze domaće prodavnice, KP i Amazon.

Za procesor sam presekao i poručio - odluka je pala na AMD Ryzen 7 7800X3D.

Što se matične ploče tiče, razmišljao sam o ASRock X670E Steel Legend, nešto povoljnijoj MSI X670E Gaming Plus WiFi i još povoljnijoj MSI B650 Tomahawk WiFi.

Poželjno je da RAM memorija radi na 6000MHz, a CL? Neke preporuke za odgovarajući kit koji ne košta previše? Mislim da mi je 32GB sasvim dovoljno (2x16GB).

Od GPU sam mislio da idem ili na RTX 4070Ti ili na RTX 4080. Neke preporuke što se modela tiče?

Kućište... razmišljao sam da ponovo idem na Fractal Design Torrent. Ako imate predlog za bolje, funkcionalnije, subjektivno lepše, slobodno recite. Recimo da je max budžet za kućište do nekih 200€.

Hladnjak za CPU... neki Thermalright Peerless Assassin? Frost Commander 140? DeepCool AK620? Nešto četvrto? U ovom pogledu, bolje i overkill, samo da bude što tiše, a temperature što niže.

SSD: Možda Kingston KC3000 ili WD SN850 1TB/2TB? Imam već jedan Samsung 980 Pro 2TB, koji će verovatno ići kao sekundarni.

Što se napajanja tiče, nemam ideju i otvoren sam za predloge.

Ukratko - hajde da se igramo!
 
Slican PC planiram sebi i sto vise gledam i kalkulisem, dodjem na isto.

CPU - 7800x3d
MOBO - po izboru, Tomahawk is the way, ali ako ti ostale nesto nude sto ti bas treba, na tebi je, sam Tomahawk je odlican all-around i nije skupa
RAM - GSKILL Flare X5 6000mhz, 30cl - najbolji ram
GPU - ako je 4080 Super u pitanju, mozda Asus Art model, ili neki drugi koji bi ti vise vizuelno odgovarao, mislim da su svi modeli jako slicni.. Ja bih Aorus Master, ali mi ne opravdava 20K vecu cenu nego Art ili Gaming model na primer.. Mozda neki MSI model, uvek sam za to da se slozi brend maticne i graficke :D
Hladnjak - Assassin je odlican, ja uzeo sebi Artic Freezer 36, full crn.. Taj 7800x3d se smesno greje, bice sasvim ok
Kuciste - odlicno :) zavisno da li ces crno ili belo, providnu stranicu ili ne, mozes da uklapas vizuelno build
SSD - KC3000, Fury, 990 PRO.. Ja sam uvek za Samsung. sa Fury sam skoro imao dodira, odlican, za nijansu brzi i skuplji od KC3000.
PSU: ovde neki FSP (oni sto su top of the line) ili Seasonic Vertex model - 850-1000w
 
Napajanje fsp hydro ti 1000w, kuler phantom spirit 120 evo (ako ti bude bučno najlakše zameniš ventove sa nekim tišim).
Ploču možeš i neku b650 osim ako ti zaista treba sve što x670 chipset nudi.
 
Znam da je odlučeno ali me me interesuje zašto nisi išao na više jezgara (7900x, 7950x), ako se procesor koristi za posao?
 
Znam da je odlučeno ali me me interesuje zašto nisi išao na više jezgara (7900x, 7950x), ako se procesor koristi za posao?
Razmatrao sam sva tri (i klasične i 3D varijante), ali mi je 7950X/7950X3D preskup. Našao sam 7800X3D po dobroj ceni, a u većini situacija je 7800X3D bolji od 7900X3D (jer 7900X3D ima čudnu kombinaciju jezgara i nemaju sva jezgra pristup V-cache-u).
 
Za SSD - WD Black SN850X
Napajanje će ti biti dovoljno i od 750W, naravno kvalitetno. Rezerve radi može 850-ca. BeQuiet (DarkPower) me oduševljavaju već neko vreme, a možeš pogledati na PSU Tier neko koje ti se uklapa u budžet i željene okvire

Zašto ne AMD grafika ako već zahtevno igranje nije primarno? Ili jeftiniji RTX (4060?)
 
Poslednja izmena:
Previše se plaća za x670E ploče ako ti baš ne trebaju te extra džidža-džadže ili ne planiraš neki 7950x(3D)/9950x(x3D) pa treba super VRM. Evo. ova moja Asrock B650 RS Pro, nema šta nema samo u manjem broju. Jedino BIOS izgleda zastareo i malo smušen ali ima sve što treba i dobro je "up to date", ima već i za 9000 Ryzen.
Kingston KC 3000 je best buy za SSD, specijalno sa 1-2TB.
Kingston RAM . 2x16GB Cl32 sa XMP-om šljaka bez greške na 6200MHz i Cl30 a nije baš naj skuplji.
PSU naravno ide prema grafičkoj, ako nije baš "Dž" kvalitet, bilo koji marka/model od 750W i naviše radi isti posao.
 
Zašto ne AMD grafika ako već zahtevno igranje nije primarno? Ili jeftiniji RTX (4060?)
AMD grafike sam imao godinama, ali nVidia trenutno ima značajnu prednost kada je RT u pitanju i ne bih da idem na nešto slabije od grafike koju sam imao ranije (RTX 3080). A sa najavom PSVR2 adaptera za PC, igraće se povremeno VR igre (uz PSVR2 ili Oculus Quest 3).

Od napajanja, FSP Hydro GT Pro 1000W mi deluje interesantno za oko 140€.

Ali Corsair RMe i RMx Shift izgleda da trenutno imaju najbolji odnos cene i performansi. Tier A za 150-200€...

Vidim da su Be Quiet Dark Power 13 i FSP Hydro Ti 250€ i više.
 
FSP sa 1000W i ATX 3.0 zadovoljava sve potrebe. Taj računar i nije neki potrošač tako da je i ovo overkill.
Ako ti nešto znači FSP ima 7 godina garancije, a Corsair 2.
Be Quiet je top tier ali je i cena takva.
 
Da, navedeni Corsair su možda najbolji odnos cene i dobijenog
Taj FSP je single rail. Ne znači da je loš, samo lično sam više sklon multirail varijantama. Na KP "ima" BE QUIET! Pure Power 11 FM 850W za ~ 130€
 
Mozdra Fractal Design napajanje od 860w platinum nije losa opcija. :D 7-10 godina garnacije ili provereni Seasonic ATX 3.0. model 850w od 20ak hiljada, 10 godine garancije..
 
U eri kad svi prelaze na ARM, ti hitaš na platformu koja nema budućnost.... :p i to još na AMD čija je jedina svrha postojanja da tera Intel da pravi bolje proizvode... :p
 
Ljubomora... Ccc



Samo napred Corvus, ja te podržavam. :D
 
Dolazi 9000 generacija, je l' ti zurba da sastavljas sada ili mozda da pricekas istu? Ja sam na 5900x trenutno, nisam prodao kao ti :) i nekako mi smisleno da idem na 9000, doduse ja imam PC.
 
Procesor sam već poručio. Par dana pre predstavljanja serije 9000. :) Ako bude bilo potrebe, lako ću zameniti CPU kasnije.
 
Dobro, to je trenutno... Bice svakako moguce swap-ovati procesore kroz ploce, jer AM5. Iz perspektive kada se kupuje novo da se ide na poslednju gen, meni to ima smisla. Svakako, ni ovo nece biti masina kojoj 'nesto fali', ali ce fakat biti stariji kombo za kasniju prodaju i brze ce ostariti. :)
 
Od GPU sam mislio da idem ili na RTX 4070Ti ili na RTX 4080. Neke preporuke što se modela tiče?
Preporuka je da ne kupuješ nešto što nećeš koristiti. Dakle ništa preko 4060 za tebe.

B650 ti je više nego dovoljan na ploči.

Tvoje su pare ali potroši ih na nešto drugo, recimo auto ili neko prevozno sredstvo na četiri točka. 🙂
 
jel igra zavrsena..😆 nisi napiso budzet, kakvo kuciste preferiras, i monitor koji imas..

neko napisa corsair psu 2 god garancije..otkad to..kad su im 10god..jel to u srbiji radnje nude samo 2 god..pitam, nije mi jasno..
 
Ja sam napisao. Možda je i greška ali tako stoji na sajtu.

Corsair.jpg
 
corsair sajt

  • RMi Series PSUs have a 10-year warranty
  • RMx Series PSUs have a 10-year warranty
  • RMx SHIFT Series PSUs have a 10-year warranty
  • RMe Series PSUs have a 7-year warranty
  • SF Series PSUs have a 7-year warranty
 
jel igra zavrsena..😆 nisi napiso budzet, kakvo kuciste preferiras, i monitor koji imas..
Nije, nije. Daleko od toga. 😄

Budžet nije definisan, ali sam uvek za "best bang for buck".

Kućište... razmišljao sam da ponovo idem na Fractal Design Torrent. Ako imate predlog za bolje, funkcionalnije, subjektivno lepše, slobodno recite. Recimo da je max budžet za kućište do nekih 200€.

Monitor je LG UltraGear 27GP850PB.

Ja sam napisao. Možda je i greška ali tako stoji na sajtu.
I ja videh na sajtu Atoma da je garancija Corsair 7 i 10 godina, u zavisnosti od modela, ali zaboravih da skrenem pažnju na to.
Corsair SHIFT serija ima konektore sa strane, što izgleda malo čudno u Torrentu...
 
+1 za GSkill Flare X5 6000 CL30. Niski hladnjaci, niska latencija, GSkill ima dobru reputaciju...
Ako se dosta baviš virtuelnim mašinama, razmisli o 2x32GB. Novac možeš da uštediš sa mid-tier B650 pločom poput Tomahawka ili ASRock B650 Pro RS, jeftinijim kućištem (Torrent jeste odličan ali je dosta skup kod nas ili da se dovuče iz Mađarske)...

Pošto je mašina primarno za posao, možda je bilo bolje da si naručio standardni 7900x umesto 7800X3D...znači li nešto 3D cache virtuelnim mašinama?

Ako imaš gde (na netu), proveri kolike temperature razvijaju ovi procesori dok guraju VM, za svaki slučaj...lako ih je ohladiti u igrama ali ne znam za ovu primenu.

Kingston KC3000 je sasvim ok za SSD. Ako ploča nekim slučajem nema M.2 hladnjak, na Iponu ima Apacer AS2280Q4U 2TB sa istim iznutricama kao KC3000, hladnjakom i malo nižom cenom...ili Kingston Fury Renegade u hladnjak verziji.

Što se grafike tiče, vidim da preporučuju 4060 ali vidim i da bi igrao VR igre preko PSVR2 plus pominješ RT...nešto mi 4060 ne deluje kompetentno za to, pogotovo u 1440p. RT je zahtevan plus ne znam koliko dobro će biti optimizovane te VR igre i koliko dobar taj Sonyjev adapter.
Pretpostavljam da si se već igrao sa VR pošto pominješ a imaš 3080 čiji je ekvivalent 4070, pa proceni po tome...ako ti je 3080 bila slaba, nema smisla ići na slabije od 4080. Ako je bila dobra, zašto je pa menjati...?
 
Ok, GSkill Flare X5 6000 CL30 ulazi u uži izbor. Recimo da je to rešeno.

32GB bi mi bilo sasvim dovoljno i za virtuelizaciju. Lako ću dokupiti, ako bude bilo potrebe. 64GB mi je bio overkill u tom trenutku.

Koliko znam, ne V-cache ne znači ništa virtuelnim mašinama. Ali ja ću držati najviše dve VM pokrenute u pozadini, tako da nije neka razlika. Izvagao sam da je 7800X3D neki best buy i zagrizao sam. :D

Zanimljivo, nisam znao to za Apacer. Pogledaću. Pošto će mi Samsung biti sekundarni, razmišljam se da uzmem Samsung i za primarni, da bih ipak pratio zdravlje istim alatom (Magician)?

VR igre u tom trenutku nisam pokretao na računaru, jer nisam imao VR headset koji je kompatibilan sa PC-jem. Tako da ne znam kakve su performanse istih na 3080. Računam da bi i grafička takvih performansi bila sasvim dovoljna, pa će možda izbor pasti na 4070 ili 4070 Ti...
 
Nedavno sam sastavljao računar (baziran na 7800 X3D CPU). Pogledaj detalje ispod avatara. Računar se koristi za igranje i posao, ali je uzet isključivo zbog 1440p igranja (za posao je i prethodni bio više nego dobar).

Nemam ništa pametno da dodam, a da prethodno nije rečeno. Samo komentar za grafičku - 4080 mi baš izgleda overkill. Sa druge strane, zavisi i gde ćeš kupovati. Ja sam sve osim hdd-ova) uzeo na caseking-u & mindfactory-u. Samo platio lokalnu dostavu, ne i druge troškove donošenja u SER, te je i to dosta uticalo na izbor.
 
Ok, GSkill Flare X5 6000 CL30 ulazi u uži izbor. Recimo da je to rešeno.

32GB bi mi bilo sasvim dovoljno i za virtuelizaciju. Lako ću dokupiti, ako bude bilo potrebe. 64GB mi je bio overkill u tom trenutku.

Koliko znam, ne V-cache ne znači ništa virtuelnim mašinama. Ali ja ću držati najviše dve VM pokrenute u pozadini, tako da nije neka razlika. Izvagao sam da je 7800X3D neki best buy i zagrizao sam. :D

Zanimljivo, nisam znao to za Apacer. Pogledaću. Pošto će mi Samsung biti sekundarni, razmišljam se da uzmem Samsung i za primarni, da bih ipak pratio zdravlje istim alatom (Magician)?

VR igre u tom trenutku nisam pokretao na računaru, jer nisam imao VR headset koji je kompatibilan sa PC-jem. Tako da ne znam kakve su performanse istih na 3080. Računam da bi i grafička takvih performansi bila sasvim dovoljna, pa će možda izbor pasti na 4070 ili 4070 Ti...
Možeš da uzmeš drugi Samsung, što da ne.

Što lepo ne zadržiš 3080 i isprobaš igre sa njom, da vidiš na čemu si, pa ako ne zadovoljava onda da tražiš nešto drugo...?
 
Nazad
Vrh Dno