Šta je novo?

Hardver Hajde da se igramo: sastavljanje Ryzen 7800X3D konfiguracije

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

Corvus Corax

Console Collector
Super Moderator
Učlanjen(a)
25.09.2008
Poruke
11,857
Poena
915
Zdravo ljudi,

Nakon izleta od 7-8 meseci u Apple tabor, shvatio sam da mi je dosadno kada se ne nerviram zbog visokih cena grafičkih karata i odlučio sam da se vratim na PC. 😁

Prethodna konfiguracija mi je bila bazirana na Ryzen 9 5900x, MSI X570S Torpedo, Fury Renegade 64GB i Geforce 3080, a sada bih sastavio nešto modernije.

Nisam pratio dešavanja na polju hardvera nekih godinu dana, pa su mi potrebni saveti i sugestije.

Računar će se pre svega koristiti za posao (najzahtevnije je pokretanje virtuelnih mašina) i povremeno igranje (VR) igara. Budžet nije definisan, ali sam uvek za "best bang for buck". Za izbor komponenti u obzir dolaze domaće prodavnice, KP i Amazon.

Za procesor sam presekao i poručio - odluka je pala na AMD Ryzen 7 7800X3D.

Što se matične ploče tiče, razmišljao sam o ASRock X670E Steel Legend, nešto povoljnijoj MSI X670E Gaming Plus WiFi i još povoljnijoj MSI B650 Tomahawk WiFi.

Poželjno je da RAM memorija radi na 6000MHz, a CL? Neke preporuke za odgovarajući kit koji ne košta previše? Mislim da mi je 32GB sasvim dovoljno (2x16GB).

Od GPU sam mislio da idem ili na RTX 4070Ti ili na RTX 4080. Neke preporuke što se modela tiče?

Kućište... razmišljao sam da ponovo idem na Fractal Design Torrent. Ako imate predlog za bolje, funkcionalnije, subjektivno lepše, slobodno recite. Recimo da je max budžet za kućište do nekih 200€.

Hladnjak za CPU... neki Thermalright Peerless Assassin? Frost Commander 140? DeepCool AK620? Nešto četvrto? U ovom pogledu, bolje i overkill, samo da bude što tiše, a temperature što niže.

SSD: Možda Kingston KC3000 ili WD SN850 1TB/2TB? Imam već jedan Samsung 980 Pro 2TB, koji će verovatno ići kao sekundarni.

Što se napajanja tiče, nemam ideju i otvoren sam za predloge.

Ukratko - hajde da se igramo!
 
Sa Torrentom ne treba dodatno ulaganje u vidu ventilatora, po meni. Kod ortaka komp bukvalno necujan a hladan.
 
Poslednja izmena:
Iako smatram da je Corsair 4000D + Arctic P12 ventilatori izuzetna kombinacija, pogotovu ako se boja ventilatora upari sa bojom kućišta, odlučio sam da dodam još "malo" para i ipak poručim - Fractal Torrent.

Pobedilo je to što sam već imao Torrent i bio prezadovoljan tim modelom, kao i utisci korisnika na internetu koji su rekli da je Torrent bolje airflow kućište.

Pošto će napajanje i kućište biti osnova i za neke buduće konfiguracije (ako ne budemo prešli na ARM i minijaturne računare, što nije isključeno), na tome nisam štedeo.

Većinu komponenti sam već finalizirao i poručio. Javljam se za nedelju-dve, kada sve stigne i sklopim konfiguraciju.

Hvala još jednom svima na diskusiji, smernicama i pomoći!
 
@Corvus Corax Idi u persun znas, taman sam ruleout Torrent i onda sam zbog tebe pogledao GN video, koji ipak nisam gledao ranije, i ispade da avetinja stvarno dobro rashladjuje sve unutra. Taman sam mislio da je PA602 to... NEgo, da li bi mogao da ga islikas kada spojis sve pre nego sto ga sklopis, bas me zanima kolika je petljancija sa kablovima pogotovo sa onim za maticnu i grafu. Btw to kuciste nema drzac za graficku i zbog ventova dole je komplikovano staviti i neki aftermarket?
 
Torrent je milina za sklapati, veoma lagano je proslo kada sam radio. I ima drzac za grafiku fabricki, mada ortaku smo stavili onaj koji je dosao uz Nitro+ gpu.
Uzeli smo solid model, i stvarno mi je zagolicalo mastu, jer je stvarno odlicno.
 
Hvala, izgleda da je došlo je do promene u poslednjem trenutku. 🤣

Jutros su mi javili da stiže 500DX White naredne nedelje po odličnoj ceni, oko 100€ niže od Torrenta. A pošto sam za procesor na kraju morao da platim 100€ našoj državi :/ razmišljam se da uštinem na kućištu i odaberem 500DX. Istražujem trenutno.

Nema nikakvih problema sa kabliranjem na punokrvnom Torrent-u, jako je dobro. Još ako koristiš modularno napajanje, sav višak kablova možeš smestiti gore kod napajanja.

Imam fotke od prethodnog builda, pa ti mogu postaviti i danas.

Edit Evo ih:
IMG_3071.jpeg
IMG_3075.jpeg
IMG_3074.jpeg
IMG_2087.jpeg

Torrent dolazi sa ugrađenim, podesivim držačem za GPU. Nije upadljiv, montira se desno od matične ploče. Odlično je rešen.

Super je kućište, nema šta. 😄

Kome je u okviru budžeta, a potrebno mu je kućište sa dobrim protokom vazduha, Fractal Torrent je izuzetno dobar izbor. Monolitno, kvalitetna završna obrada, odlični ventilatori koji dolaze uz kućište i ne zahteva dodatna ulaganja po tom pitanju. Vizuelno je jako atraktivno uživo. Ako se obore obrtaji na ~600rpm, praktično je nečujno. E, Torrente, šta mi radiš... 😂
 
Poslednja izmena:
Ako uzimaš jeftinije kućište, ne znam da li ti je bolji 500DX ili Corsair 4000D...mislim da Corsair ima malo bolji airflow ali mi se više dopada kako je odrađen 500DX...

E, da...vidi da li imaju beli NZXT H7 Flow, odlično kućište.
 
Ja bih isao na lepse, nije ti neka "vruca" konfiguracija pa da moras da cepidlacis za airflow.
 
Imaš li iskustva sa 500DX? Ima po meni par mana, koje nikako ne umanjuju utisak. Prva i najveća je loše riješen onaj tray za SSD na kome je logo, i koji pokriva ulaz kablova od pozadi (24pin itd). Na ženinom kompu sam morao da ga potpuno sklonim jer bih morao da izlomim kablove da uđu, jako je malo ostavljeno prostora. Drugo je što se stakleni side panel kači s četiri šrafa, pa ko često otvara ima da poludi. Sve ostalo mi je top notch, ventovi su tihi i efikasni (iako je jurodivi rekao da su anemični), renderovala je supruga animirane scene u Unrealu danima, 7600x i RTX 3060 su jako testirali taj airflow i sve je radilo odlično. Takođe volim proporcije, široko je dosta ali je kratko i visoko, jako nekad dođu tih par santimetara.
 
E, da...vidi da li imaju beli NZXT H7 Flow, odlično kućište.

Jel mislis na ovo H7 Flow ili na ovo:

Ovo sa NZXT linka ne nalazim nigde YT review a ono mi deluje bas interesantno, ima tu foru sa ventovima dole sto duvaju direkt u grafu.

edit: @Corvus Corax taj GPU drzac ne moze da se rotira levo desno, koliko vidim samo je savijeno tako, ali mozes da ga pomeras po onom duguljastom prorezu?
 

Jel mislis na ovo H7 Flow ili na ovo:

Ovo sa NZXT linka ne nalazim nigde YT review a ono mi deluje bas interesantno, ima tu foru sa ventovima dole sto duvaju direkt u grafu.

To sa linka je izgleda nova verzija, ja sam mislio na ono iz videa koje imaju po našim radnjama i imaju i belo, koliko sam video...
Mada je cena malo jača no što treba.
 
edit: @Corvus Corax taj GPU drzac ne moze da se rotira levo desno, koliko vidim samo je savijeno tako, ali mozes da ga pomeras po onom duguljastom prorezu?
Ne mogu tačno da se setim mehanizma za montažu GPU držača za zadnji panel, ali mislim da možeš da ga zarotiraš, tako da držač ide na desno, umesto na levo. Da, možeš da ga pomeraš po tim prorezima levo-desno.
 
G.Skill Flare X5 trenutno nema na stanju i možda će biti naredne nedelje, ali videh da se na forumu preporučuje i TeamGroup T-Create Expert 6000MHz CL30. Po netu videh da je Flare X5 sigurnija opcija što se kompatibilnosti tiče, dok T-Create Expert ima bolji binning memorijskih čipova. Šta vi kažete za ove dve memorije?
 
Ja sam provjeravao stalno na sajtu komšija dok nisam slučajno uboo da ima Flare X5, nemamo problema s kitom od 64GB 6000/CL30, u kompletu s 7600x i Asrock PG Lightning B650.
 
2x32. Znam da postoje neke cake s brzinama kad su zauzeta sva četiri slota na AM5.
 
Trebalo bi da je to samo prilikom prvog boot-a, dok se upare timinzi na memorijskim modulima, ako sam dobro razumeo?

U svakom slučaju, trenutno nema Flare X5 kitova od 2x32GB na 6000MHz CL30. Tako da sam eventualno ograničen na 4x 16GB, ako se odlučim da idem tom rutom.
 
Prve komponente su stigle. Još jednom, samo javno, veliko hvala @JoKa Atom-u na strpljenju, sugestijama, proveri lagera, kratkim rokovima dostave i već odličnim cenama. :)

IMG_2921.jpeg

Ujedno sam presekao za kućište i jako brzo je stiglo. Za mene beskompromisan model - Torrent White!

IMG_2948.jpeg
Naredne nedelje, nadam se, stiže ostatak komponenti. Sledeće fotografije postavljam nakon sklapanja konfiguracije.
 
Nazad
Vrh Dno