Šta je novo?

GTA4 - Kako zabraniti ovu igru deci mladjoj od 18 godina?

Kad sam imao 9 godina, jedan od mojih drugova je nasao ocev pistolj i prosvirao sebi metak kroz oko, pokusavajuci da vidi sta ima unutra.

Gotovo identican slucaj poznajem..:S::wall:Zato i govorim o tome da oruzje ne treba kriti(naravno ne treba biti ni na izvol'te) vec treba objasniti sta ono moze da prouzrokuje..Jer decija znatizelja je jaca od bilo kog katanca pod kojim se drzi oruzje..
Nece jedan GTA da promeni dete totalno,da od andjela postane Demijan,ukoliko vec duze vreme ne hoda po toj stazi..
 
Poslednja izmena:
Oružje jednostavno ne treba imati uopšte... Nikome još ništa dobro nije donelo, niti je ikoga odbranilo od ičega (pošto to opšta zabluda da služi za samoodbranu)...
 
Možemo mi ovde da drvimo do preksutra, činjenica je da pametni ljudi odgajaju normalnu decu,
dok debili odgajaju debile. Ja nešto nisam primetio masovnu pojavu da ozbiljni ljudi odgaje gangstera,
ili da neka porodica kalibra: otac-robijaš, keva-alkos masovno odgajaju buduće inženjere i stručnjake.

Da, pre nego što bacite prstiće na tastaturu, da, ima izuzetaka. Sigurno znate ponekog siromaška iz propalog kraja koji je postao neko i nešto, znate i nekog sinčića koji je glumio gangstera... ali u 99% slučajeva sudbinu nam određuju roditelji ( ili institucija u kojoj smo odgajeni ).

Veliki problem kod nas je što su sve moguće klase bačene u iste škole, pa onda pametni klinci ni krivi ni dužni po čitavu deceniju svaki dan provode sa totalnim dilejama. Nažalost i vi ćete jednog dana imati decu i moraćete da ih šaljete u neku školu, a tamo ga čeka neki klipan željan da na vašem detetu isproba udarce koje je video od svog ćaleta - kad ga je ovaj lemao.

Tužno je sve to. Maltretirani klinci najčešće izrastu u sadiste. A video igre? Nemam pojma gde su one u toj priči. Nigde, verovatno.

Znam da sve ovo što sam rekao zvuči brutalno, ali ja nisam Nataša Miljković, niti je ovo emisija "Ključ" niti "Piramida", gde
svi moraju da glume likove pune razumevanja za sve pojave, sve sami ispravljači krivih drina. Svako od nas je sitan šrafčić u ovoj civilizaciji,
gde će bilo ko od nas biti ako glumimo dežurne dušebrižnike. Zna se ko treba da rešava globalne probleme.
Kad bi svako gledao svoja posla i trudio se da odgaji svoju decu onako kako treba, danas bi živeli u utopiji.
 
Poslednja izmena:
Slažem se sa većinom što si rekao, ali samo kao privremeno rešenje.

I sam sam više pristalica feudalnog sistema (možda i robovlasništva, što da ne), sve je bolje od ovog kvazisistema koji su nazvali demokratija, koji u stvari ne postoji, a i da postoji, niko ne može da objasni šta je tačno to. Dok se ne definiše nešto bolje (u prevodu, dok ljudi ne shvate da nikakav sistem ne treba da postoji).

Međutim, dodatno klasno raslojavanje nije rešenja na duže staze, jer će niže klase biti nesposobne da funkcionišu, zbog čega će više klase najebati jer su u manjini - još veći sukobi.

Razloge treba tražiti u ljudskom ponašanju. Nisu problem glupi ljudi ili osobe ometene u razvoju. Niko nema urođeno ponašanje da nekoga krade, laže, bije, ubija, vara. Sve to nastaje zbog nekog razloga i niše nije urođeno. Sve je to deo trenutnog ljudskog ponašanja koje je promenljivo.

Razlozi možda jesu mnogobrojni, ali svi uglavnom potiču od istih problem: nedostatak novca, klasno raslojavanje, odsustvo satisfakcije, samopotvrđivanja i motivacije, loše obrazovanje (na koje se potroši skoro 2 decenije, a samo te upropasti)...

Današnji sistem(i): demokratije (koja je, ponavljam, verovatno najgori oblik sistema koji može normalnog čoveka da zadesi), državnog protecionizma, monetarnog sistema, itd... su prosto fabrika spoemnutih problema...

Ne tako davno ljudi nisu imali ni novac, ni državu, ni školu, ni sud, ni vojsku pa je sve funkcionisalo...
 
Poslednja izmena:
znate shta je osnov demokratije, znate naravno. 50%+1 glas su u pravu a ostali su debili. taj sistem ochigledno nije dobar ali nije demokratija ovde tema. neko je na prethodnoj strani pogodio poentu, chisto sumnjam da klinci istrchavaju na terene zbog pesa ili nba live-a. realno, mislim da televizija i josh uvek zhiva kultura prve polovine devedesetih utichu mnooooogo vishe od gta ili bilo koje druge igre. igre igra mozhda 50% dece od tih 50% verovatno nekih 10% igra gta. e sad tv gleda 100% dece i umesto dushka dugoushka i ostalih gledaju razne seke, goge, shabane i ekipu. to pravi debile a ne neki lik koji svojim crnim ferarijem zgazi babu u las vegasu na monitoru.domatja kinematografija je takodje veoma bitna u celoj prichi, znam likove koji su gledali rane svaki dan u duzhem periodu vremena, to je klasichno ispiranje mozga i potpisujem da je nebrojeno vishe dece probalo drogu ili postalo neki "zhestoki lik" nego shto ih je selo u kola i zgazilo chichu koji cirka pivo ispred radnje.
 
Poslednja izmena:
,,Tucite svoju decu čim primetite da počinju da lice na vas."

,,Ne vaspitavajte decu ako ne umete. Bolje je biti nevaspitan nego lose vaspitan."

Duško Radović
 
Poslednja izmena:
Nemoguće je deci zabraniti da igraju igre poput GTA, jer su time okruženi. U stvari, moguće je, kada bi svi (baš svi) roditelji redom branili svojoj deci, a kao što znate - to se neće desiti. Klinja/klinka će uvek moći da probaju "zabranjeno voće" u komšiluku ili kod drugara. Ovo govorim iz prve ruke. Mojim sestrićima je GTA omiljena igra. Mlađi je počeo da igra GTA sa 4 godine. Ja sam čak i posvađao sa sestrom i zetom što ne vode računa šta deca igraju i privremeno je urodilo plodom, tj. pa su neko vreme imali na kompu samo "prave" dečje igre, al' džabe - čim odu u drugu kuću tamo se vrti GTA.
Problem je prilično kompleksan:
- jako je teško uskratiti svojoj deci nešto i dati im razumno objašnjenje ako oni vide da je to uobičajno među svom ostalom decom (na primer mobilni telefon : kako objasniti detetu zašto samo ono nema mobilni u celom svom razredu)
- nemoguće je pričati sa nekim roditeljima o štetnosti nasilnih igara : jednostavno te neće ozbiljno shvatiti ("pa to je samo kompjuterska igra, nemoj da si smešan")
- da li pametno držati dete pod "staklenim zvonom" i truditi se da ga izoluješ od svih štetnih uticaja (mislite o tome) ?
- nijedan roditelj (koga ja znam) neće svom (na pr.) desetogodišnjem detetu dati automobil (zato i nema osnovaca koji se unaokolo vozikaju - tu su roditelju u konsenzusu), ali će mu kupiti konzolu ili PC i mobilni i neće mu ograničiti gledanje TV-a.
- siguran sam da upotreba batina i verbalno/psihičko maltretiranje dece imaju mnogostruko gori uticaj na decu od igranja igara.
- potrebno je sa decom "overiti" sve te igre, zajedno ih igrati (tu je drugi problem što roditelji neće da se igraju sa decom nego im tutnu gamepad u ručice samo da ih "otkače") - iskreno rečeno, ja bih takve javno streljao (što nisi bre koristio kondom ako te deca sada smaraju i nemaš vremena za njih?!)
- u zajedničkoj igri objasniti deci šta nije u redu raditi u igri i zašto nije u redu, bez obzira što njihovi drugari to rade, treba imati konjske živce i tone strpljenja i ponavljati istu priču i pitati njih šta misle o svemu tome šta se u igri dešava. I naravno, uvek treba imati autoritavan stav, inače te neće ozbiljno shvatiti. Ne treba svoj um spuštati na nivo dečijeg, već učestvovati u njihovoj igri kao odrasla osoba (naravno - s razumevanjem za dečije razmišljanje). Ko razume - shvatiće.
- diskretno ih "navlačiti" na manje nasilne igre, pokazivati im ostale zanimljive stvari na PC-u (naravno one koje mogu razumeti i koristiti) i sami će ukapirati da igre ipak nisu u fokusu IT-a. Mogu crtati, komponovati muziku, učiti uz komp...
Na primer starija sestričina (treći razred) isto voli GTA, ali još više voli da crta i pravi čestitke.
Navukao sam je na arkadne trke tako da joj GTA više odavno nije favorit (ali i tamo ima vožnje, pa bože moj...)
 
Poslednja izmena:
Ma super. Zabranicemo deci da je igraju na svojim racunarima. Tada ce da ode do ortaka da nesto satro "uce" , a ubijace pesake po ulicama.
Ne vredi zabrana, samo razgovor.

A koja je sustinska razlika izmedju GTA XY, i fps igara?
Ispod stola puna kofa krvi.
 
Ako igrice kvare djecu. Sta je Hitler igrao kao dijete? Židove ne ljuti se!
 
Nista se ne postize prostom zabranom niti ogranicavanjem. Tada deca postanu jos radoznalija pa ce im biti jos sladje da to odigraju. A naci ce nacina, verujte mi, kod druga kome matorci nisu kuci, u igraonici ... ma kako god, doci ce do toga. Na kraju, setite se sebe u tinejdzerskim godinama. Ja sam isao u zavrsne razrede osnovne skole kada su kod nas poceli da se iznajmljuju skuteri (oni stari, cetvrtasti Pezoi) ali samo sa voz. dozvolom. Starija sestra jednog drugara nam je redovno iznajmljivala i mi smo ucestvovali u saobracaju iako nismo pojma imali kakva smo opasnost po sebe i druge.
Klincima ne treba zabraniti, ali im treba posvetiti vreme i objasniti. Na konkretnom primeru GTA, objasniti da to nije i ne moze biti stvarno. Takodje, da ne treba ubijati i gaziti ljude jer su oni dobri, samo one "lose, cike u roze majicama" koji pucaju na nas, da se treba odbraniti. Moj klinja od 5 godina sam igra GTA i kad god mu odleti auto i zgazi prolaznika on vikne "Jao" a ako sam ja tu, okrene se i kaze "nisam hteo, slucajno sam". Isto tako ne prolazi na crveno svetlo jer sam objasnio u toku voznje zasto je moram da stanem. Mada, ima to i losih strana, jos nije naucio cemu sluzi zelena strelica pa moram 10 minuta da se svadjam sa njim da nije bilo crveno, hoce da me prijavi policiji :D.
Kao sto neko rece, nije problem ni u igrama ni u deci, nego u nemarnosti roditelja.
 
Poslednja izmena:
Игре се генерално користе као дежурни кривци. Ја верујем да исте немају никакву тежину осим фактора губљења времена.
Треба се само запитати зашто је ова држава уређена тако да би само стварала профит крупним капиталистима, а не да заштити народ. Код нас сада влада најгори облик либералног капитализма кога боли уво за добробит народа. Једини ситем који је добар је где сви побеђују, тамо где само једни добијају, други ће се запитати зашто је тако.

Ево пре два дана су се поубијали неки килнци од 20так година због попреких погледа, и ко је ту крив GTA, или судство, полиција, школа, родитељи, изолација, економија, испирање мозга кроз мас-медије итд. ?
 
Najveći problem je što danas decu više vaspitavaju TV i ulica nego roditelji. A problem je i što sada decu imaju upravo one generacije koje su imale jako lošu mladost, ''obogaćenu'' ratovima, krminalom, bedom, ti ljudi se nikad stvarno nisu formirali kao kvalitetni ljudi i ličnosti, stoga vrlo je teško moguće da takvi umeju svoju decu vaspitati na pravi način.
 
Meni je stvarno neverovatno koliko ljudi vole da ispiraju usta sa Grand Theft Auto serijalom. Šta više, GTA4 je jedna od retkih igara koja šalje poruku da se zločin ne isplati (ko je prešao igru zna o čemu pričam). Ja sam se sa GTA sreo još '99-e, kada sam imao 12-13 godina, izuzetno mi se dopao i dosta sam ga igrao, a evo do danas još nisam nikog ubio :p
 
Tako je, motka, ali u drzavi u kojoj 'jaka veza' moze da te izvuce ne samo od placanja kazne nego smes ladno da zgazis 5-6 pesaka, upucas coveka na mrtvo pred svedocima i nikad ni ne budes priveden a kamo li, ne daj boze, osudjen nema nista od kaznjavanja.
Dok pojedinci znaju da ce 'tata' ili 'stranacki prijatelj' da ih izvadi iz bilo kog sra*a koje urade nema nista od kazne i 'razmisljanja' o posledicama.
 
U trulom društvu zabrane nemaju efekta.
 
I u Kanadi se igra GTA, pa ljudi spavaju sa otkljucanim vratima, a ubistva se desavaju jednom u 5 godina.
 
Ja mislim da igre kao GTA imaju upravo kontra-efekat kakvog ga pokretac teme predstavlja.. Ako te je neko ili nesto iznerviralo (sef, musterija, sta god) zdrav razum ti govori da se ne obracunas sa njima i da ne pravis scenu, naravno zdrav razum ako ga uopste imas a tu sad upada ona prica sa roditeljima i odrastanjem. Zato mozes u GTA uraditi to sto si hteo, ali na saljiv i virtuelan nacin, zamislis da je neko ko te iznervirao neki prolaznik u GTA, pokupis ga kolima, nasmejes se i to je to :) Samo debil moze uraditi suprotno, a to je da stvari koje vidi u igri/filmu reprodukuje i u stvarnosti, i on je takav sa GTA i bez njega, on bi nesto slicno uradio i da nije nikad igrao takvu igru i tu je problem dosta veci... tako da ono, roditelji, iskulirajte sa ovim kako su igre nasilne bla bla bla, jer gledate u pogresnom pravcu..
 
A ovaj bacio kosku pa ga nigde nema u raspravi :D
Kakve bre igre, kakvi bakraci. Dezurni dusebriznici nemaju druga posla nego im tako s'vremena na vreme padne nesto na pamet da apostrofiraju nesto kao najvece zlo danasnjice. U moje vreme bile bip bop igre na spektrumu (koji 99% dece nije ni imalo), pa je opet bilo i dobre dece i budala koji se tukli stanglama.
Da nisu mozda bili vidoviti pa su znali da ih ceka neki GTA u buducnosti i unapred crpli agresivnost iz njega ?
 
Secam se kad je izasao GTA 3 2002. godine, imao sam 13 godine i znam da su se svi klinci u igraonici lozili kako je kul pretuci nekog random lika na ulici ili zgaziti ga kolima. Posto sam igrao Doom 1 i 2 od malena, meni je to bilo dosadno i secam se da sam vise voleo da prelazim misije, to mi je bilo interesantnije :)

Najvise me nervira kad se desi neki slucaj u americi gde klinac digne nesto u vazduh/nekog zgazi/puca u nekoga i posle kaze da je to video u 'GTA igrici'. Onda krecu optuzbe na Rockstar-ov racun i dize se frka. A sta je sa ostalom decom sto i dalje igraju GTA, pa nemaju tendenciju da ubiju ili da zgaze nekoga? Gluposti.. Taj klinac mora da je iz juzne 'redneck' amerike..
 
kakvi sve tredovi nece nicati na benchu :)

kutija reaguj :D i daj mu warn, sta on nama tu nesto kao treba zabraniti :p
 
hahhahah

@topic

razmisli ovako...u ovom savremenom korumpiranom i neverovatno iskvarenom drustvu srbije,bolje je da klinci ubijaju u igrama,nego da donose pistolje u skolu,i trguju narkoticima u stvarnom zivotu...Nekada su takve igre kao ventil,ali u odredjenoj meri...ALI opet,zabranjeno voce je mnogo sladje (Glupa Eva..:d)...

Hteo sam jos nesto reci ali sam zaboravio..

e kutija,sad kljucaraj...:)
 
Najvise me nervira kad se desi neki slucaj u americi gde klinac digne nesto u vazduh/nekog zgazi/puca u nekoga i posle kaze da je to video u 'GTA igrici'. Onda krecu optuzbe na Rockstar-ov racun i dize se frka. A sta je sa ostalom decom sto i dalje igraju GTA, pa nemaju tendenciju da ubiju ili da zgaze nekoga? Gluposti.. Taj klinac mora da je iz juzne 'redneck' amerike..

Josh ako na sebi u tom momentu imao majicu grupe TOOL ili Marilyn Manson :-devil-:
 
Klasična srpska tema, ono što ne razumem treba uništiti!!!
Uglavnom, svi koji "normalno" razmišljaju se slažu (medju njima sam i ja :D ), da ceo koren problema leži u nedovoljnoj komunikaciji i dobrom vaspitanju (aj da cujem ko danas čita bajke svom klincu/klilncezi)? Anyone?
 
Ja, evo malopre sam zavrsio. Stvarno. :) (izvinjavam se na off-u, pitao je covek)
 
Gluposti... Dete je donelo pištolj u školu i čovek je zaključio da je gta kriv? Šta, da nije igrao gta on bi video pištolj i ne bi ga uzeo? Ne bi znao šta radi?

I nebuloza - pre 10 god mi smo se igrali klikerima i loptom. LOL. I ja sam igrao igre, i to recimo Doom ili Duke Nukem (pre osnovne škole), koje su bile nasilne, pa nisam postao ubica. I igra sam GTA i GTA 2 tokom osnovne škole, pa nisam nikog povređivao u školi. Nisu ni moji drugovi. Neka deca su nasilna, takva im je priroda, i da, tako je sigurno bilo i pre, kad nije bilo "igrica".

Deca su radoznala, i neka se ne plaše da uzmu pištolj u ruke. Onda sakriješ pištolj. Svaka čast roditeljima kojima je dete uzelo pištolj. I svaka im čast ako su ga kaznili time što su mu zabranili igre. Desilo se nešto takvo u školi u koju sam ja išao, i otac je prebio sina pred đacima. Da li je on ili neko ko je to video opet doneo pištolj? Ne.
 
Inače, 99% tih incidenata, tipa školske pucnjave, serijske ubice, psihopate koji ubijaju random ljude,
se desilo u good ol' USA.

Sami izvucite zaključke iz toga.
 
Bolje da mi igraju kuci GTA i zajedno pricamo o postupcima i mogucim resenjima u istom, nego da se kriju da igraju istu-da li kod druga, ili nekoj igraonici!
Roditeljski rezoni najvise syebu klince te isti jedu njihovo kiselo grozdje, a opet mi se cini da je bolje da igra GTA nego da gleda fuck'n "GRAND SHOW"...
:wave:
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno