Šta je novo?

Grejanje na pelet

Jasta. Obavezno ukradu jedino ko ima svoju sumu moze bez toga proc. Kod mene otac uzimao od drzavne firme pa opet ukradu.

No ruku na srce, nijedna klima na svijetu se ne moze porediti sa onim osjecajem topline kada drva gore.
E sad sto oko njih ima uvijek posla(slaganje, ciscenje, lozenje itd) to je drugi dio price
 
Neko pomenu da je metar drva 12000....ok da vidimo to kako izgledantaj metar. Moj matori otišao da kupi drva na drvari jelte de se i kupuju. To je bio Maj mesec i drva koštala 8000 kubni metar. Inače mala napomena, prodavci koji vama prodaju drva kupuju u šumi metar po ceno od 5000 dinara ali ne kubni već prostorni! Jedan prostorni metar ima 1.8 metara kubnih, gisto naslaganih oblica.
Šta rade svi preprodavci: seku te oblice u takozvane cepanice i tako dobijaju dodatnih metar vazduha na 10 metara, zatim tako ređaju da tu dobiju još metar dva, naravno nikada vam neće prodati suva drva već mokra i tu vam opet maznu bar pola metra do metar dok se na osuše.
Da uzmemo mog matorog kao staru školu grejanja na drva, jelte. Kad su doneli sedam metara kao sečeno i cepano on sav srećan ali već pri istovaru pita ih zašto nisu cepali a ni kažu: vidite, to su cepanice koje su sečene i lepo stanu u kotao za centralno grejanje. Ja se lepo nasmejem, da to vam je verovatno standard, kaže jeste. A ja mu kažem a što nda ne cepate!? Ovo ne može da uđe u kotao ovo je ipak veliko. On se upeca pa kaže: znate kad se osuši onda se smanji obim pa uđe na vratanca. A j mu kažem, da....tačno ali onda drva ne treba da prodajete kad su mokra nego suva jer im se sušenjem smanjuje obim, još ću inspekciju da vam zovem. Video sa kim ima posla pa otirčali u kamion i bukvalno gas i pobegli.
Kažem matorom ne brini pomoćiću vam ali samo ako mi daš reč da više nikada nećeš da kupiš drva, dao je reč. Elem epilog, drva se osušila, iscepali, uneli složili i šta mislite koliko složenog ima? Od kupljenih 7 metara ima 5! Znači za 7 metara sam dao 55000 a dobio 5, još tada ospalo da je metar 10000, a tek sad!?! Pa ti vidi bajo moj koje su to lopine. Kupe kubni metar drva za 3000 a prodaju za 15000(realnh) i kukaju kako nemaju zaradu. Lopine su to, tako da pelet je još i poštena priča, ipak tu na količinu ne može da drpi neznam koliko. A od drva bežite......
Da, ja sam spomenuo tu cenu od 12000, i to je bila cena 10-og jula, a sad u avgustu će sigurno biti veća... videćemo 10-og kad budem kupovao sledeću turu drva.
Samo da još napomenem da su to isečena i iscepana drva.
A to da nas kradu...znaju svi koji kupuju drva...
 
Moj ćale kad kupuje uzima samo ako prodavac pristane da pri istovaru ćale slaže i onda da metre tu na mestu i toliko da plati. Ove godine niko nije hteo "da se bakće" oko toga. Na kraju otišo u selo i uzeo od rođaka za 6k po metru, u aprilu.
 
Verovatno će biti 38000 bez prevoza, i na prevoz po toni će se ugraditi 1000-2000 dinara, do sada je cena iskazivana sa prevozom, sada će ova cena biti bez prevoza. Inače što se tiče uredbi o ograničenju cena osnovnih životnih namirnica pogledajte kakva je ponuda UHT mleka 2.8% i zašto su neke mlekare prestale da proizvode to mleko. Džaba ograničena cena ako nema proizvoda na tržištu.
 
Da, ja sam spomenuo tu cenu od 12000, i to je bila cena 10-og jula, a sad u avgustu će sigurno biti veća... videćemo 10-og kad budem kupovao sledeću turu drva.
Samo da još napomenem da su to isečena i iscepana drva.
A to da nas kradu...znaju svi koji kupuju drva...
Ja ne znam šta je to kod vas i kakve su to cijene drva ali ja sam prije 10 dana uzimao drva za rodicu i plaćao ih iscjepana pred kuću 60 eura bukva.
 
ehhh, pa vi niste u zlatnom dobu... Ekonomski tigar... :)
 
Ma u svemu ostalom smo da ne kažem u čemu. I mi ćemo u zlatno doba dok prođu izbori pa dignu cijenu struje. Kako sam se rodio čitav život u recesiji.
Ti si neki posten inspektor onda. U mom kraju inspektori ne placaju ogrijev, obicno im biva "donirano". Naravno dobrovoljno :)
Btw nije losa cijena, u mom kraju su 70 tak eura ako ih ima. Prosle godine 45 bila.
 
Ja sam 2,5m (dva i po) platio 29,000 hiljada pocetkom Jula, stovariste iz Beograda i isporuka u centru istog, :cautious:
Prosle godine mislim da je bilo polovina to cene, nisam siguran.
 
Pre neki dan sam zvao čoveka iz BG od koga sam zadnje 2 sezone nabavljao brikete. Trenutna cena (kod njega) onih kockastih RUF briketa je 37000 za paletu od 960kg. Meni su dovoljne 2 palete koje su mi završavale posao za 8m drva...dakle, ekvivalent 4m drva bi me koštao 37000. Prevoz do mene bi me koštao nekih 15000 (nisam blizu BG-a, krastavac). Ukupno nekih 90000 za dve palete s prevozom.

Komšija mi se nedavno žalio da su mu tražili 10000 za metar drva. Znači, 8m drva bi me koštalo 80000 i to bez dopreme, rezanja, cepanja i sl. Uzevši to u obzir, briketi bi me koštali isto ili manje, ne bih se cimao sa pripremom i raščišćavanjem, plus ostali benefiti briketa u odnosu na drva...

Takva je situacija što se mene tiče.
 
Pre neki dan sam zvao čoveka iz BG od koga sam zadnje 2 sezone nabavljao brikete. Trenutna cena (kod njega) onih kockastih RUF briketa je 37000 za paletu od 960kg. Meni su dovoljne 2 palete koje su mi završavale posao za 8m drva...dakle, ekvivalent 4m drva bi me koštao 37000. Prevoz do mene bi me koštao nekih 15000 (nisam blizu BG-a, krastavac). Ukupno nekih 90000 za dve palete s prevozom.

Komšija mi se nedavno žalio da su mu tražili 10000 za metar drva. Znači, 8m drva bi me koštalo 80000 i to bez dopreme, rezanja, cepanja i sl. Uzevši to u obzir, briketi bi me koštali isto ili manje, ne bih se cimao sa pripremom i raščišćavanjem, plus ostali benefiti briketa u odnosu na drva...

Takva je situacija što se mene tiče.
Koj briket od Topole ili Bukva
 
Za sve što se tu pominje krivicu tražite kod mašna-tašna firmi
 
Mi imamo dosta sume i verujete da sad pokusamo da angazujemo ljude da dodju da nam iseku nekoliko kubnih metara ne bi to uradili bez 5000rsd po metru i to da sva drva ostanu u sumi i da mi organizujemo prevoz.
Tu cenu od 3000rsd sto neko spomenu ranije da preprodavci kupuju nije realna.
U nasem kraju je najcesci nacin sece drva pola-pola. Ekipa recimo nasece 20metara i podeli se po deset izmedju vlasnika i drvoseca.
 
Da,veliki problem je sada i seca drveca,nema ko to da radi, ili nece za te pare naravno. Zato i jesu najcesce redovi za obicna drva bukva i slicno.
 
Naravno da nije realna, ali "domaćin" se kao po običaju nalupetao :) čuj jedan prostorni metar ima 1.8 kubika... Lol
 
Cca 30 % zauzima vazduh... Prava zapremina se deli sa 0.69 da bi došli do mere po kojoj se prodaju drva, jer ne kupujete nikada kocku drveta 1x1x1 m, već ipak između oblica ima vazduha.
Cca 30 % zauzima vazduh... Prava zapremina se deli sa 0.69 da bi došli do mere po kojoj se prodaju drva, jer ne kupujete nikada kocku drveta 1x1x1 m, već ipak između oblica ima vazduha.
 
Jedan kubni metar ima ~1.3 prostorna metra ili "metra" što kažemo... 7m sirovih nikada neće biti 5m suvih takođe, itd.... Elem, totalno nebitno, tema je svakako grejanje na pelet, a ne na oblice, cepanke, treske ili kako god ih zvali.
 
Danas zavrsio sa drvima, juce dosli da iscepaju, juce i danas slagao, odvajao, suva od sirovih. Izgoreh ova dva dana. Kupljen 8m3, hrast i cer, prevoz, secenje i cepanje sve 65700.
Da se grejem na pelet i kupio kada i komsije na sleper, kostao 315e peleta Golijski pelet. Minimum bi mi trebalo 2t, nije velika razlika pod uslovom da bi toliko potrosjo. Upitno je kakvog kvaliteta je pelet , cujem od komsija da im je prosle sezone vise peleta islo nego pretprosle i bilo vise pepela i sljake.
 
Tako je i meni sa Eko Step peletom bilo, više šljake(ali ne i da zaustavi rad mašine) i prašine 😑😑😑
 
Ne znam zasto nema u prodaji bio peleta, verujem da ima dovoljno odpada na njivama da bi mogao da se pravi, ne znam koja je prica tu.
 
Nema sad otpada, susa unistila sve.
 
Osusena stabljika kukuruza, suncokreta. Bukvalno sve sto je sejano.
 
Došli smo do prilično perverzne situacije, da 1 tona peleta, košta kao Iva 12 inverter. Lako je sračunati šta će se otplatiti dok trepneš okom :/
 
Nema potrebe da mesate klimu u temu o peletu.

Pelet koriste za grejanje veliki stambeni objekti koji već imaju urađeno grejanje a logično imaju i klime
 
Ma sad se mesa sve, cena peleta otisla u vraziju materiju i ja prelazim na klimu. Nadam se da ce drzava osetiti tu cenu od 38k sto je ogranicila. Moglo bi se desiti da ce nas 50% i vise preci na grejanje sa strujom, pa se nadam da ce imati neke havarije. Proslu zimu sam kupio 4t za 104k, sad jednu t jedva nasao za 420€, naravno necu da dam te pare.
 
Imam kotao na pelet Termo mont TOBY B 12 kw , posto vecina prelazi na struju verovatno bice restrikcije dali ima neki predlog za pretvarac 12v - 220v ,
pretpostavljam neki Sinusni naponski pretvarač od 1000W , imam oko 2,5 tone peleta pa da iskoristim
 
Ne znam koja je cena pretvaraca,ali ups od 1500VA ti je oko 15k, a on bi trebalo da drzi barem 2 sata
 
Nazad
Vrh Dno