Šta je novo?

Grejanje na pelet

6500 drva u mestu 8m, prevoz po drugarkoj ceni 950din po m, secenje 400, ostalo mi cepanje ako se ne jave za koji dan da doju da iscepaju vatam sekiru u ruke.
 
Kod nas u Kuli i okolini 12000(sečena i cepana) bilo još pre desetak dana.
 
Ekologijo, eve meeee. Nista licno upuceno, i kod matoraca lozimo drvo i ugalj, nego cime se mi bavimo u 21. veku.
 
Pa pelet otiso u tri lepe, gas pitanje je, TP kosta i to lepo, solarni paneli eno tema kako prolaze proizvodjaci
 
Treba ko poljaci ili ko je bese dozvolio slobodno branje drva,pa nek svako uzme po 10ak metara.
 
Kiko prom Priboj? Neko?
 
ako bude bilo po toj ceni, super... Ako je cena proizvodnje veca, jednotavno eto nestasice
 
pa drvo je sa 4000din skocilo na >8000din po m2, struja ce da poskupi, gorivo poskupelo (prevoz drveta do fabrike, pa prevoz do kupca), minimalac stalno podizu... Kad sve to uracunas, logicno je da pelet ne moze nikako da kost 200e vise... Sad ne znam da li je bas poskupljenje od 200e opravadano ili ne... Ako je opravdano, onda eto nama nestasice, niko nece hteti da radi za minus, sa druge strane ako nije opravdano, onda ce biti peleta i dalje... Ali da je mnogo, mnogo je...
 
Nešto mi govori da će ga lagerovati i puštati minimalne količine na tržište...
 
vrlo moguce...
 
Ja sam se opet vratio na drva, imam obe peci i neću da dajem 400€ na pelet. Uzeo sam drva za 6.000 od brata od strica. Jeste u poređenju sa peletom malo više obaveza ali za razliku para neće mi biti teško.
 
Ja sam se opet vratio na drva, imam obe peci i neću da dajem 400€ na pelet.

Nećeš, vučko je rekao 38.000,00

 
^ kad bi to bilo realno. Hleb ne mogu da nađem ispod 70-80din nigde, a proizvođači peleta će za te pare sve da puste u izvoz a određenu količinu prodati u Srbiji čisto da se kaže da nije sve otišlo u izvoz.
 
ma ovde ce neko iz vlasti po toj ogranicenoj ceni kupiti sav pelet a onda ce ga prodavati po 400+ evra kad skinu tu zabranu (koju ce skinuti, cim taj neko kupi sav pelet, naravno), ili ce ga izvesti po jos vecoj ceni

Ista prica kao i za maline i ostalo voce...
 
^ svi gledaju profit, na žalost ali je tako. Sto narod mora platiti sve to je druga priča.
 
Ko će da kupi pelet po 400...
I ova cena od 38k je nebuloza, sve ima svoju računicu.
 
ljudi koji nemaju alternativu na primer?
Svaka roba ima svog kupca...
 
Ljudi koji se greju na pelet uvek imaju alternativu
 
Neko pomenu da je metar drva 12000....ok da vidimo to kako izgledantaj metar. Moj matori otišao da kupi drva na drvari jelte de se i kupuju. To je bio Maj mesec i drva koštala 8000 kubni metar. Inače mala napomena, prodavci koji vama prodaju drva kupuju u šumi metar po ceno od 5000 dinara ali ne kubni već prostorni! Jedan prostorni metar ima 1.8 metara kubnih, gisto naslaganih oblica.
Šta rade svi preprodavci: seku te oblice u takozvane cepanice i tako dobijaju dodatnih metar vazduha na 10 metara, zatim tako ređaju da tu dobiju još metar dva, naravno nikada vam neće prodati suva drva već mokra i tu vam opet maznu bar pola metra do metar dok se na osuše.
Da uzmemo mog matorog kao staru školu grejanja na drva, jelte. Kad su doneli sedam metara kao sečeno i cepano on sav srećan ali već pri istovaru pita ih zašto nisu cepali a ni kažu: vidite, to su cepanice koje su sečene i lepo stanu u kotao za centralno grejanje. Ja se lepo nasmejem, da to vam je verovatno standard, kaže jeste. A ja mu kažem a što nda ne cepate!? Ovo ne može da uđe u kotao ovo je ipak veliko. On se upeca pa kaže: znate kad se osuši onda se smanji obim pa uđe na vratanca. A j mu kažem, da....tačno ali onda drva ne treba da prodajete kad su mokra nego suva jer im se sušenjem smanjuje obim, još ću inspekciju da vam zovem. Video sa kim ima posla pa otirčali u kamion i bukvalno gas i pobegli.
Kažem matorom ne brini pomoćiću vam ali samo ako mi daš reč da više nikada nećeš da kupiš drva, dao je reč. Elem epilog, drva se osušila, iscepali, uneli složili i šta mislite koliko složenog ima? Od kupljenih 7 metara ima 5! Znači za 7 metara sam dao 55000 a dobio 5, još tada ospalo da je metar 10000, a tek sad!?! Pa ti vidi bajo moj koje su to lopine. Kupe kubni metar drva za 3000 a prodaju za 15000(realnh) i kukaju kako nemaju zaradu. Lopine su to, tako da pelet je još i poštena priča, ipak tu na količinu ne može da drpi neznam koliko. A od drva bežite......
 
Neko pomenu da je metar drva 12000....ok da vidimo to kako izgledantaj metar. Moj matori otišao da kupi drva na drvari jelte de se i kupuju. To je bio Maj mesec i drva koštala 8000 kubni metar. Inače mala napomena, prodavci koji vama prodaju drva kupuju u šumi metar po ceno od 5000 dinara ali ne kubni već prostorni! Jedan prostorni metar ima 1.8 metara kubnih, gisto naslaganih oblica.
Šta rade svi preprodavci: seku te oblice u takozvane cepanice i tako dobijaju dodatnih metar vazduha na 10 metara, zatim tako ređaju da tu dobiju još metar dva, naravno nikada vam neće prodati suva drva već mokra i tu vam opet maznu bar pola metra do metar dok se na osuše.
Da uzmemo mog matorog kao staru školu grejanja na drva, jelte. Kad su doneli sedam metara kao sečeno i cepano on sav srećan ali već pri istovaru pita ih zašto nisu cepali a ni kažu: vidite, to su cepanice koje su sečene i lepo stanu u kotao za centralno grejanje. Ja se lepo nasmejem, da to vam je verovatno standard, kaže jeste. A ja mu kažem a što nda ne cepate!? Ovo ne može da uđe u kotao ovo je ipak veliko. On se upeca pa kaže: znate kad se osuši onda se smanji obim pa uđe na vratanca. A j mu kažem, da....tačno ali onda drva ne treba da prodajete kad su mokra nego suva jer im se sušenjem smanjuje obim, još ću inspekciju da vam zovem. Video sa kim ima posla pa otirčali u kamion i bukvalno gas i pobegli.
Kažem matorom ne brini pomoćiću vam ali samo ako mi daš reč da više nikada nećeš da kupiš drva, dao je reč. Elem epilog, drva se osušila, iscepali, uneli složili i šta mislite koliko složenog ima? Od kupljenih 7 metara ima 5! Znači za 7 metara sam dao 55000 a dobio 5, još tada ospalo da je metar 10000, a tek sad!?! Pa ti vidi bajo moj koje su to lopine. Kupe kubni metar drva za 3000 a prodaju za 15000(realnh) i kukaju kako nemaju zaradu. Lopine su to, tako da pelet je još i poštena priča, ipak tu na količinu ne može da drpi neznam koliko. A od drva bežite......
Verovatno ima i kineski metar koj krati za 10-20 cm
 
Znaš kako, kad ređaju cepanice onda ređaju tako da vrhovi cepanica su mera 1 metar a između dve cepanice nema treće da bude okrenuta naopako koja popunjava prostor, tako celom dužinom. I kao što rekoh uloži 3000 dobije 10-12000 čist profit. Čist lopovluk!
 
Nazad
Vrh Dno