Šta je novo?

Grafička standardne ATX visine (danas su sve veće)

Geek_master

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
17.03.2001
Poruke
2,010
Poena
679
Dobih slučajno neko starije očuvano kućište, unutra ima ostataka nekih komponenti, ploča ya c2d/P4 a u njoj je neki celeron, verovatno nešto slabo. Zainteresovalo me je kućište, jer je položenog obika, crno, dimenzija otprilike 36-14-41 cm, Š-V-D. Dakle, nešto drugačije nego tipične HP/Dell/Fujitsu položene konfiguracije koje su obično 10-11 cm visoke, primaju samo low profile grafike i često imaju nestandardne konektore za napajanja.
Ovo kućište, međutim, ima standarno mATX mesto za ploču, 244 x 244 mm, i, koliko po dimenzijama shvatam, SFX mesto za napajanje.

2rvITaV.jpeg

zs63IhM.jpeg

Q8Zj528.jpeg


Mislio sam da ugradim neku noviju ploču i Ryzen CPU, visina nije toliko problem za CPU cooler, uvek ima nešto da se nađe. Ali je problem za grafičku: kao što se vidi na slikama, sam bracket je full size (nije low profile), ali iznad bracketa nema više mesta, ima još tačno 1 cm i to je maksimum, ne može više.
Većina novijih grafičkih kartica je većih dimenzija, odnosno idu van samog bracketa, po visini još jedno 4 cm, zavisi koja karta. Više ne postoje kartice koje su u ravni samog bracketa, ali postoje neke malko starije koje su višlje samo taj 1 cm, i mislim da bi mogle da se uguraju:

GTX970_article_cards.png

AMD-Radeon-RX-470-mainfull.jpg


Ali šta je problem, sve ove kartice imaju konektor za napajanje koji je okrenut na gore, i to nema šanse da se ubode, moralo bi kućište da ima bar još 3-4 cm prostora po visini. Konektor bi morao da bude okrenut prema nazad, što je retkost, i mislim da skoro nema ni da se nađe. Znam neke Sapphire Polarise koji su okrenuti prema nazad, ali to su velike kartice, mnogo višlje nego što ja imam prostora.

evga970-3b.jpg


E da, i po dužini ima samo 25 cm prostora, što je mislim dovoljno za neku manju kartu sa dva ventilatora.
Naravno da može da se stavi low profile karta, ali to nije poenta, jer se onda može ići i na mnogo manje (niže) kućište. Pokušavam da li mogu da nađem regularnu ATX kartu koja bi stala.
U obzir dolazi bilo kakva polovna karta, performanse bar da je nešto sa 4 GB memorije, da može da tera Doom 2016 recimo, znači kao neki Radeon 470, GTX 1060 ili slično ili bilo šta jače. Mislio sam od novih neki Radeon 6600, ali nema takvih manjih karti, sve su prevelike ili imaju konektor na gore.

Ima li neko neku ideju kakva bi kartica pasovala? :)
 
Ako me secanje sluzi rtx 2060 super, ali ona referenta ili founder verzija je bila takva
 

Prilozi

  • rtx2060s.jpg
    rtx2060s.jpg
    30.7 KB · Pregleda: 15
To je to! Samo što karta izgleda ne može da se nađe kod nas. Mislim da te FE karte nisu ni dolazile na naše tržište
 
Može da se uglavi 4070 Super FE sa svojih 244x112 mm. Problem je naći je.
Možda ima i nekih non-FE 4070-ica koje bi stale ali nisam siguran...Inno3D 4070 X2 je 250x118, za nijansu previsoka...
Ne znam za slabije NVidije, garant ima neka iz 3000 serije. Ako ne, tu su ITX vezije ako se dokopaš neke.
Za konektore ima adaptera pod 90 stepeni.

Ili prosto prodaš to u staro gvožđe i kupiš normalno kućište iz XXI veka.
 
Poslednja izmena:
Ili prosto samo nešto bez dodatnog napajanja.
Npr. neka referentna GTX 1650
 
@Geek_master

Opet pitanje da li ces uglaviti strujni kabl

228 x 109 x 32 mm

Power Color 6700 Fighter 10GB (bez XT) Jedna od najkompaktnijih karata ikad napravljena + je ima u domacim prodavnicama jos






Od RX 6600/RX 6600 XT, Obicna Powercolor Fighter je isto veoma kompaktna:

200 x 111 x 39 mm




 
Poslednja izmena:
Da, ali kako ubosti 8pinac i zatvoriti stranicu 🤔
 
Pa ima tih adaptera za 8 pin...
 

Prilozi

  • 419-tPLFZ2L.jpg
    419-tPLFZ2L.jpg
    22 KB · Pregleda: 5
Pa ima tih adaptera za 8 pin...

bo-536115-NDAGamerchief8PinPCIe90DegreeAdapterBlackTypeA.jpg


Ne vredi to, ništa od tih varijanti sa 90 stepeni konektorom ne pasuje. Taj konektor dodaje još 1 cm visine, a nema toliko mesta. Mora neka varijanta sa konektorom pozadi, ili nešto od tih slabijih kartica koje rade na samo 75W.

hp-l73338-001-nvidia-geforce-rtx2060-super-8.jpg


Izgleda da pasuje ova, to je HP OEM 2060 super. Još je bolja od FE, jer ima horizontalna rebra na hladnjaku, što je ok jer će da duva pozadi. FE varijanta ima vertikalna rebra, pa bi hlađenje bilo katastrofalno jer bi gornja strana bila potpuno blokirana. Jedino da izbušim rupe gore na kućištu :)
Isto je problem, naravno, što ni ova karta ne može da se nađe kod nas, jedino uz mnogo sreće kad uvoze polovnjake pa rasturaju da se zatekne neka od ovih karti. Mada uglavnom se uvoze office mašine, retko gejmerske.
 
Ja sam ove 2060 FE cackao pre par godina kad je bila ona crypo manija, vidjao sam ih kod nas. A tih OEM verzija ima jos sigurno, samo opet je upitno gde naci... imas 4060 ti low profile, za neki naredni build mozda dobro imati...
 
Poslednja izmena:
Ако си заинтересован за нешто новије, милим да би ова 3050 од 12цм била ок 3050,
Ова је најповољнија на ит свету па сам линковао њу, колико видим и остале 3050 су сличних, чак и мањих димензија.
Има и нових 4060 висине 7 цм али мислим да ти је то потпуно не(исплативо)потребно.
 
@Geek_master

Nvidia je upravo izbacila 3050 6GB koje ne zahtevaju dodatno struju. Neka od njih ce ti biti najbolji izbor

3112267-l5.webp

1024.png



 
Poslednja izmena:
Super kartica za ovu upotrebu, samo kad se pogledaju specifikacije.... super osakaćena karta, 96 bit memorijska magistrala?!?

To je praktično u stvari neki 3040.
 
Nazad
Vrh Dno