Šta je novo?

Globalni nivo metana dostiže rekordne visine, naučnici sa Stanforda upozoravaju na globalnu katastrofu

Benchmark

Znamenit
Učlanjen(a)
11.09.2006
Poruke
60,562
Poena
1,385
Globalni-nivo-metana-krave.webp


Globalni nivo metana dostiže rekordne visine, naučnici sa Stanforda upozoravaju na globalnu katastrofu​


Najnoviji nalazi nivoa metana otkrivaju alarmantne trendove koji bi mogli podići globalne temperature iznad sigurnih granica

Kompletan članak: https://benchmark.rs/vesti/nauka-i-...stanforda-upozoravaju-na-globalnu-katastrofu/
 
Stočarstvo sigurno nije, stoke je bilo mnogo mnogo više nkada ...
Na sve načine pokušavaju ishranu čovečanstva da stave pod potpunu kontrolu, kao i sve ostalo
 
Дневна доза застрашивања климатским променама...
Climate Change Summer GIF by CTV Comedy Channel

A mi,inače,ne vidimo da nešto nije u redu,tj da se poprilično menja klima :unsure:

Tj sasvim je "normalno" da zimi u većem delu Srbije skoro da i nema snega,a od juna do septembra temeprature budu po skoro 40 stepeni,trava,zelenilo na mnogim mestima sprženi i osušeni kao da je neko isprskao "totalom" itd,požari na sve strane,itd

Mene ne treba neko da zastrašuje,ovo leto je bilo dovoljno zastrašujuće
 
Moj najiskreniji savet da pročitaš bar jednu knjigu o klimi ove (ili bivše) države (pod uslovom da knjiga nije sa najnovijom Greta/CNN/Vice/global licencom), sve će ti biti mnogo jasnije.
 
Moj najiskreniji savet da pročitaš bar jednu knjigu o klimi ove (ili bivše) države (pod uslovom da knjiga nije sa najnovijom Greta/CNN/Vice/global licencom), sve će ti biti mnogo jasnije.

Ma kakva knjiga,dovoljne su mi sopstvene oči....vrlo dobro se sećam kako su izgledale leta/zime pre 20,30 godina....a tek kad ljudi od 70,80,90 godina počnu da pričaju kakva su leta,naročito zime bile nekada davno,pre 60,70 godina...

Btw,u tim knjigama verovartno ima extra objašnjenje za sve češću pojavu nekakvih tornada (?!) i "super oluja" po Vojvodini tokom leta?.............oni pomenuti stariji ljudi i ne znaju šta je to tornado...
 
Manipuliše se od posle drugog svetskog rata. U lokalu, po oblastima ... a poslednje dve decenije se to radi malo šire
Prirodna je i dalje i uvek će biti. Sa koliko preusmerenja, videćemo. Dok ne podivlja dotle da ne može više ni da se šteluje
 
Sasvim je normalno i da se klima menja, možda stvarno da pročitaš neku knjigu.

Pa vidim da se klima menja...

Sutra ako ovde npr izbije neki vulkan ili temperature dostignu 80 stepeni,eto menja se klima......šta da se radi...nikom ništa......sve to piše u knjigama
 
Zagarantovan flame na ovakvim temama, spominjanje Grete, literature, bez smernica, citata, ičega, prazna priča.

@hsv.stoned :

Je'l mogu knjige od pre 100 godina?

Ili ova:
In 1896, he estimated that coal burning would cause a 50% increase in CO, in about 3000 years. In fact, it has increased almost 30% in one century, mainly due to the rapid increase in the use of fossil fuels
Naravno, on 1896. nije mogao znati koliko će zapravo moći da se sagoreva fosilnih goriva 130 godina kasnije.
 
Isto govorise ljudi oko 1400-te godine... A ono ispade najbolje decenije u prosperitetu covecanstva.
Knjige su zlato, prijatelju

Pa da,npr sledećeg leta kada bude pržilo na 50 stepeni ili kad te uhvati u Srbiji (?!) neki tornado da te vitla,ti lepo izvadiš knjigu i zakloniš se od sunca ili podmetneš ispod sebe dok padaš......i kažeš sebi nešto tipa "pa dobro,sve je ovo normalno,ništa strašno,to se uvek dešavalo,sve to piše u knjigama itd" :rolleyes:

:ROFLMAO:
 
Moj najiskreniji savet da pročitaš bar jednu knjigu o klimi ove (ili bivše) države (pod uslovom da knjiga nije sa najnovijom Greta/CNN/Vice/global licencom), sve će ti biti mnogo jasnije.
Hajde ukratko šta si tu pročitao.
 
U pravu su za knjige što ih preporučuju, nego bi se iznenadili kada bi ih i sami pročitali. :D

edit: našao sam na Harvardu sledeće:

Greta se nije rodila ni 1997-me kad je izašao članak, a ne 1896. kad je nastao model. :D
''Kuhinje'' koje stvaraju kojekakve Grete me ne interesuju.

Znam i na mom faksu šta se dešava, iz kakve literature se učilo pre 15-20 godina, a šta je u poslednjih 10 godina počelo da se nameće, i kakav je to sukob izazvalo među profesorima sa integritetom, i onih sa vice/woke licencom.

Hajde ukratko šta si tu pročitao.
Pisao sam već u sličnoj temi - ovako žarka leta su bila 50-ih godina, čini mi se da je ovo leto potpuno isto kao '54/'56. Posle toga su došle duge, hladne/oštre zime i umerena leta, koje sada prepričavaju naši roditelji, a neki od nas ih se i sećaju.
 
Joj brate mozemo li bar na benchu da zivimo bez vas molim vas. Ovo je nekad bila zajednica gde su se okupljali obrazovani ljudi, sad se samo ceka da otvorite teme o ravnoj zemlji... onak gore klimadzija koji je prvi naskocio da odgovori vec truje sa antivakcinasenjem odavno po forumu.
 
''Kuhinje'' koje stvaraju kojekakve Grete me ne interesuju.

Znam i na mom faksu šta se dešava, iz kakve literature se učilo pre 15-20 godina, a šta je u poslednjih 10 godina počelo da se nameće, i kakav je to sukob izazvalo među profesorima sa integritetom, i onih sa vice/woke licencom.


Pisao sam već u sličnoj temi - ovako žarka leta su bila 50-ih godina, čini mi se da je ovo leto potpuno isto kao '54/'56. Posle toga su došle duge, hladne/oštre zime i umerena leta, koje sada prepričavaju naši roditelji, a neki od nas ih se i sećaju.


Videćemo kad godina završi, ali po zvaničnim podacima najtoplije od ‘51.
 
Pisao sam već u sličnoj temi - ovako žarka leta su bila 50-ih godina, čini mi se da je ovo leto potpuno isto kao '54/'56. Posle toga su došle duge, hladne/oštre zime i umerena leta, koje sada prepričavaju naši roditelji, a neki od nas ih se i sećaju.

A kad je bilo toliko tornada u Vojvodini?....supercelijskih oluja?
 
Klimatske promene nisu šala, postoje na celoj planeti usled delovanja čoveka. U Srbiji su jako izražene zbog lokalnih faktora, kao što su jako velike emisije zagadjujućih materija iz elektrana, fabrika i od zapaljenih deponija. U gradovima se radi masovno betoniranje i nekontrolisana gradnja pa je tu još nepodnošljivije. Takodje, šume se nemilice seku u Srbiji poslednju deceniju. Postoje informacije da je šumski fond smanjen za 60% za to vreme.

Da nema te tri stavke, odnosno da je država radila na povećanju šumskog fonda i smanjenju emisiije štetnih materija, leta bi bila puno sličnija onim od pre 30-40 god što svakako ne negira klimatske promene, odnosno globalno zagrevanje.

Stočni fond je puno veći danas nego pre 50-60god. Propast našeg sela i uništavanje seljaka i stočnog fonda u Srbiji zavarava da je tako u celom svetu. Usled jače ekonomske aktivnosti mnogima je skočio standard i više se mesa koristi u ishrani.
 
  • Like
Reagovanja: 5ar
Joj brate mozemo li bar na benchu da zivimo bez vas molim vas. Ovo je nekad bila zajednica gde su se okupljali obrazovani ljudi, sad se samo ceka da otvorite teme o ravnoj zemlji... onak gore klimadzija koji je prvi naskocio da odgovori vec truje sa antivakcinasenjem odavno po forumu.
A bez kojih to ''nas''? Misliš da su samo tvoji istomišljenici obrazovani ljudi na Benchu?

Izvoli, pretraži ceo forum (i ostale slobodno), i nađi mi post gde filozofiram o 5G reptil v@kcinama, levitirajućim pločama i sličnim glupostima. Ako nađeš, povlačim se iz teme. Ako ne nađeš (a nećeš naći, da ti uštedim vreme) onda bar malo razmisli pre pisanja ovakvih predefinisanih gluposti/prozivki.
I prihvati da nisu svi tvoji neistomišljenici krezuba, nepismena zaveraška stoka.

@nidza
Videćemo kad godina završi, ali po zvaničnim podacima najtoplije od ‘51.

U proseku, ali izuzetno žarka leta su bila sredinom pedesetih, konkretno u delu Srbije gde živim, potpuno isto leto je bilo '54 ili '56, uz identične prirodne pojave koje su pratile te veoma visoke temperature i ekstremnu sušu.
 
@hsv.stoned

Klimatske promene ne znači da ćemo svi da se skuvamo i pomremo za 5 god.

Takva leta '54 i '56 što pominješ su tada bila izuzetak a danas su pravilo. U tome je jedna od bitnih razlika.
 
Nisu pravilo, u prethodnih 10 godina smo imali 3 izuzetno kišovita i sveža leta, 3 veoma žarka, ostala su bila prosečna.
A žarka leta iz 50-ih nisu bila izuzetak, već se javljaju u ciklusima. Kao što će se uskoro ponoviti i čuvene oštre zime, sa dosta padavina (imali smo 3 takve zime u prethodnih 10 godina, možda i 4 ako računamo jednu ''polovičnu'' zimu).
 
Oštre zime ... kada bude bilo temperatura ispod -15 i snega preko metar u intervalu dužem od mesec dana (pamtim i gore). Aj' da vidimo i to čudo
Čisto sumnjam
 
Ne znam kod vas, ali prosle nedelje sam imao 34°, a jutros 6°.
Bice ovo vesela zima...
 
Oštre zime ... kada bude bilo temperatura ispod -15 i snega preko metar u intervalu dužem od mesec dana (pamtim i gore). Aj' da vidimo i to čudo
Čisto sumnjam
To su već veoma oštre zime, poslednje takve (samo bez metar snega, to je retkost u gradovima, čini mi se da je u BG-u rekord 84cm) su bile 2016, 2017, i delimično 2019 godine. Sve posle toga natprosečno tople, ali produžene, sa snegom i bljuzgavicom u aprilu.
Ne znam kod vas, ali prosle nedelje sam imao 34°, a jutros 6°.
Slično je i u SRB.
 
Nazad
Vrh Dno