Šta je novo?

Ghost Spectre Windows 10 vs Custom ISO vs Windows 10 LTSC

Stefan1989

Poštovan
Učlanjen(a)
11.07.2015
Poruke
118
Poena
70
Poz! Posle dugo vremena vracam se na benchmark forum sa novim pitanjem za ljude sa najaceg foruma. :motivated:

Vise mi je muka da mi windows 10 uzima dosta RAM memorije. Guglao sam dosta kako optimizovati desetku da uzima manje RAM-a. Uspeo sam da dodjem do 2.4 na IDLE ponekad 1.9-2.0 kada izadjem iz neke jake aplikacije, ali sam siguran da moze jos.

Posle dubljeg trazenja dosao sam do verzije Ghost Spectre Windows, Custom ISO, kao i LTSC windows verzije. Da li neko koristi neke od ovih windows verzija? Ako koristi recite mi vasa iskustva posto bih instalirao i sebi in future. :)
Gledao sam dosta klipova na YouTube-u i video sam da je dosta ljudi dobijalo 1% low duplo bolji FPS-a nego sa normalnom verzijom windows-a (logicno zbog svog tog djubreta kojeg normalna verzija windows-a ima u sebi). Ipak sam postavio pitanje ovde da vidim da li neko koristi i sta misli o tome. Najvise me zanima FPS u igrama kao I idle RAM usage.
 
Koliko imaš fizičke memorije ?
"Idle" je vrlo rastegljivo i zavisi mnogo od background programa a nisu svi samo od windows-a.
 
Slobodno uzmi ltsc, mi je koristimo službeno.
 
Koristio sam i Ghost Spectre i onaj Oprekin, koji je srezaniji.
I veruj mi, ne vredi da ih koristiš ako hoćeš redovan Windows update / stabilan sistem bez problema. Koristi official iso i obriši bloat koliko ti dozvoljava.
Ako ćeš Windows 10 Enterprise LTSC 2019, on nema poslednje CPU scheduler izmene koje su dostupne od 1903 za AMD Ryzen procesore.
 
Praazna memorija je bačena memorija. Jedino u slučaju da imaš premalo RAM-a pa imaš problema kade se aplikacije žale, igre zastajkuju i/ili virtual memory raste nenormalno. W10 ima dinamičmu memoriju, alocira je kako je potrebno za najbrži rad i kada zatreba oslobodi deo koji smeta. Što više memorije ima, više alocira za Stand by koji se delimićno upotrebi kad ponestane "prave" slobodne memorije.

1629636261314.png
In use + Standby = Free.
Hardware reserve ne "pripadaju" windows-ima i zavisi od arhitekture systema.
 
I sa klasičnim Pro ili Enterprise možeš sa gpedit.msc ugasiti dosta bloata koji ti ne treba.
 
Iskljucivo ovo pitam zbog fps-a. Video sam da se dobija 1% low duplo bolji sa custom ISO ili sa Ghost Spectre, nego sa klasicnom desetkom.
I sa klasičnim Pro ili Enterprise možeš sa gpedit.msc ugasiti dosta bloata koji ti ne treba.
Vec uradio. Ali nekako rezultati nisu kao sa Ghost Specter-Custom ISO klipova koje sam gledao.
Koliko imaš fizičke memorije ?
"Idle" je vrlo rastegljivo i zavisi mnogo od background programa a nisu svi samo od windows-a.
8 gigabajta rama. Znam da je to malo za danasnji standard ali treba u sledecih par meseci da sklopim novu masinu a trenutno igram Ghost Recon Wildlands... Trenutno Imam i7 3770, r9 280x i osam giga rama. Novi PC ce biti full AMD build. Neki 8/16 Ryzen , 32 giga rama itd... Ali, koliko sam video ljudi i sa 32 gigabajta rama rade custom ISO ili Ghost Spectre za gaming i dobijaju bolji 1% low FPS i stabilniji sistem. Zato sam pitao i ovde da li neko vidi toliko poboljsanje u performansama.
 
Poslednja izmena:
Koristio sam i Ghost Spectre i onaj Oprekin, koji je srezaniji.
I veruj mi, ne vredi da ih koristiš ako hoćeš redovan Windows update / stabilan sistem bez problema. Koristi official iso i obriši bloat koliko ti dozvoljava.
Ako ćeš Windows 10 Enterprise LTSC 2019, on nema poslednje CPU scheduler izmene koje su dostupne od 1903 za AMD Ryzen procesore.
'Ako ćeš Windows 10 Enterprise LTSC 2019, on nema poslednje CPU scheduler izmene koje su dostupne od 1903 za AMD Ryzen procesore.' Dobro je da si rekao ovo, dobar info.
Inace radio bih dual boot, tako da bih imao Ghost Spectre samo za gaming. Taj 1% low koji sam video mi je primamljiv zato sam i pitao. Uradio sam debloat ali nekako nije to to. Mozda jer mi je sistem pun, ali bukvalno sam seo i dva dana disable sta mi ne treba. Services, group policy, regedit, debloat scripts itd. Ne znam ni sam da li se isplatilo. Jer mi 1% nekako nije poboljsan.
 
Iskljucivo ovo pitam zbog fps-a. Video sam da se dobija 1% low duplo bolji sa custom ISO ili sa Ghost Spectre, nego sa klasicnom desetkom.
Što se FPS-a tiče, isto možeš dobiti na najobičnijoj desetki. Treba ti program koji se zove UnSpectre. Taj programčić gasi Spectre & Meltdown patcheve koji stižu kroz Windows update. Ti patchevi su odgovorni za drastičan pad FPS-a u igrama na Windows 10, i jedan su od glavnih razloga zašto recimo matori Windows 7 ili pomenuti Ghost Spectre ISO-i imaju bolji FPS u igrama. Na Windows 7 ti patchevi nikada nisu stigli jer je Windows 7 odavno unsuported, a Ghost Spectre autori su odradili istu stvar odklanjajući Spectre & Meltdown patcheve kompletno iz instalacije. To je jedini razlog zašto Ghost Spectre ima bolji FPS. Možda se dobije još malo na performansama gašenjem servisa i otklanjanjem nepotrebnog bloatware-a koji su autori već odradili.

Ti si naveo da si radio isto, ali sam siguran da ti je metoda pogrešna jer si to verovatno uradio na već instaliranom sistemu. Ako hoćeš max performance, skini poslednji oficijelni Microsoft Windows 10 ISO sa MS sajta. Skini NTLite program. Raspakuj sadržaj celog ISO fajla u poseban folder, startuj NTLite, odaberi folder u kojem se nalazi raspakovani Windows 10 ISO. Sačekaj da se svi fajlovi učitaju i od tog momenta možeš da počneš da customizuješ svoj Windows 10 instalacioni disk. U tom programu možeš da odabereš koji će servisi biti startovani a koji disablovani. Tu možeš da oslobodiš dosta memorije. Takođe imaš mogućnost da ukloniš sve nepotrebne komponente iz instalacije. Možeš odmah da integrišeš UnSpectre ili da naćeš koji su im KBxxxxx brojevi i odradiš blaclisting tako da ih je nemoguće instalirati. Možeš takođe odraditi registry tweakove, možeš integrisati sve drajvere tako da ne moraš da se zezaš sa time nakon instalacije. Kad sve to završiš, NTLite ti nudi mogućnost da kreiraš novi customizirani ISO za tvoju mašinu koji će u startu biti od 1 do 3GB manji. Gde će sva tvoja podešavanja biti već integrisana, i što je najbitnije, ne moraš da razmišljaš da li taj ISO sadrži neke maliciozne komponente kao što su mineri/malware...jer si bukvalno ti napravio taj ISO od zvaničnog ISO fajla sa Microsoft-ovog sajta.
 
Iskljucivo ovo pitam zbog fps-a. Video sam da se dobija 1% low duplo bolji sa custom ISO ili sa Ghost Spectre, nego sa klasicnom desetkom.

Vec uradio. Ali nekako rezultati nisu kao sa Ghost Specter-Custom ISO klipova koje sam gledao.

8 gigabajta rama. Znam da je to malo za danasnji standard ali treba u sledecih par meseci da sklopim novu masinu a trenutno igram Ghost Recon Wildlands... Trenutno Imam i7 3770, r9 280x i osam giga rama. Novi PC ce biti full AMD build. Neki 8/16 Ryzen , 32 giga rama itd... Ali, koliko sam video ljudi i sa 32 gigabajta rama rade custom ISO ili Ghost Spectre za gaming i dobijaju bolji 1% low FPS i stabilniji sistem. Zato sam pitao i ovde da li neko vidi toliko poboljsanje u performansama.
Pogotovu kad kupiš novi octa core, nema nikakvog smisla raditi bilo šta od toga. Jer ti spectre/meltdown pečevi ne pogađaju nove CPU.
 
Što se FPS-a tiče, isto možeš dobiti na najobičnijoj desetki. Treba ti program koji se zove UnSpectre. Taj programčić gasi Spectre & Meltdown patcheve koji stižu kroz Windows update. Ti patchevi su odgovorni za drastičan pad FPS-a u igrama na Windows 10, i jedan su od glavnih razloga zašto recimo matori Windows 7 ili pomenuti Ghost Spectre ISO-i imaju bolji FPS u igrama. Na Windows 7 ti patchevi nikada nisu stigli jer je Windows 7 odavno unsuported, a Ghost Spectre autori su odradili istu stvar odklanjajući Spectre & Meltdown patcheve kompletno iz instalacije. To je jedini razlog zašto Ghost Spectre ima bolji FPS. Možda se dobije još malo na performansama gašenjem servisa i otklanjanjem nepotrebnog bloatware-a koji su autori već odradili.

Ti si naveo da si radio isto, ali sam siguran da ti je metoda pogrešna jer si to verovatno uradio na već instaliranom sistemu. Ako hoćeš max performance, skini poslednji oficijelni Microsoft Windows 10 ISO sa MS sajta. Skini NTLite program. Raspakuj sadržaj celog ISO fajla u poseban folder, startuj NTLite, odaberi folder u kojem se nalazi raspakovani Windows 10 ISO. Sačekaj da se svi fajlovi učitaju i od tog momenta možeš da počneš da customizuješ svoj Windows 10 instalacioni disk. U tom programu možeš da odabereš koji će servisi biti startovani a koji disablovani. Tu možeš da oslobodiš dosta memorije. Takođe imaš mogućnost da ukloniš sve nepotrebne komponente iz instalacije. Možeš odmah da integrišeš UnSpectre ili da naćeš koji su im KBxxxxx brojevi i odradiš blaclisting tako da ih je nemoguće instalirati. Možeš takođe odraditi registry tweakove, možeš integrisati sve drajvere tako da ne moraš da se zezaš sa time nakon instalacije. Kad sve to završiš, NTLite ti nudi mogućnost da kreiraš novi customizirani ISO za tvoju mašinu koji će u startu biti od 1 do 3GB manji. Gde će sva tvoja podešavanja biti već integrisana, i što je najbitnije, ne moraš da razmišljaš da li taj ISO sadrži neke maliciozne komponente kao što su mineri/malware...jer si bukvalno ti napravio taj ISO od zvaničnog ISO fajla sa Microsoft-ovog sajta.
Ja sam totalno zaboravio na to!!! Vidis od kako sam presao na desetku FPS mi je znatno bio losiji u csgo-u na windows 10 nego na sedmici iako je windows 10 bio svez instaliran. Sada sam provalio i zasto. To su CPU mitigations koji ne dozvoljavaju highest performance i dolaze uz windows 10... Znaci ne mogu da verujem. Jos sam svasta probao pre godinu dana kada sam se jedva naterao da sa sedmice predjem na desetku (neke aplikacije sa kojima radim i DAWs su me naterali takodje). Od kako sam to uradio imam jako losiji FPS u csgo-u.

U drugim AAA igrama sam tesko tu promenu video, ali u csgo-u je to bila itekako znatna promena jer je on CPU bound igra i uvek je above 100 FPS-a, cak i sa nekom low end masinom.
Probao sam svasta sa GPU drajverima, launch opcijama na steam-u i nista nije pomoglo. Sad si mi otvorio oci sa tim i sada mi je jasno.
BTW, will do! Uradicu to kao probu i ostavicu trenutno ovu desetku koju imam i koristicu dual boot. Custom windows ce biti iskljucivo samo za gaming. Kada to odradim onda cu iskoristiti taj program UnSpectre.
 
Okej vracam se samo da kazem da sam ispratio sta je Alex rekao i da sam dobio neverovatne rezultate! RAM usage je oko 25-28%. Taj InSpectre program sam za kraj ostavio kada sam sve odradio sa official ISO i disable sve natenane sta mi ne treba, i izbrisao bloatware. Onda sam na kraju svega odradio InSpectre i bio sam sokiran rezultatima! The Division 2 je skocio sa 30-40 fps-a sa visokim high CPU usage na 60fps stable na high podesavanjima i za 20% lower/average CPU usage koji ide do 30-40% lower u nekim situacijama. Znaci zaista sam sokiran! Igrati UbiSoft igru iz 2019-te na high 60fps locked je za mene neverica, pogotovu sa mojim Rig-om koji je 'outdated' sto bi se reklo. Wildlands nije znatno skocio u fps-u, ali je zato 1% low stabilniji i nema stuttering-a vise ili naglog fps pada. Wildlands je samo lose optimizovan, ali radi bolje. Sada je igra stabilnija i procesor radi rastereceno! CSGO haha. Well, csgo je skocio na fps koji sam imao kada sam koristio sedmicu, i jos bolje. I to je ono sto sam trazio! Moj drug je isto uradio ovo i dobio nagli skok fps-a u Rainbow Six Siege-u. Eto to je to. Ko god ima stariji RIG kao i ja i ceka upgrade moze da odradi ovo i dobice havarija rezultate. Hvala svima na odgovorima.
 
Jel i drugar takodje na nekom starijem Intelu?
 
Hej drugari, imam sličnu nedoumicu.
Koristim na 4 računara Windows 10 LTSC (verzija iz 2016, LTSB tada). Veoma zadovoljan, stabilnost vrh.

Sada treba na dva nova računara da stavim OS, kao i neke od navedenih da formatiram. Koju novi verziju OS da stavim na sve:

1) Najnoviji LTSC: Win 10 Enterprise LTSC 2021: sa podrškom 5 god + extended još 5 god za critical updates
2) Win 10 IoT 2021: sa punom podrškom 10 god.
3) Neku drugu ver?

IoT verziju savetovali su mi na forumu, na netu piše da nije za računare za rad već samo uređaje, da nema komandni prompt, itd.
Veliko hvala! 😉
 
Nema potrebe da se gasi update na LTSC, čak naprotiv.
 
Ja sam Owimu svojevremeno savetovao isto ovo za ltsb 2016.
Windows update je posle korisnika drugi najčešći uzrok problema na računaru, i to je nažalost činjenica. U firmama ima ko je plaćen da se rve sa Microsoft brljotinama, za privatnog korisnika je isključen win update bolji izbor.
 
Ja sam Owimu svojevremeno savetovao isto ovo za ltsb 2016.
I owim te je poslušao! 😁 Jedino je bilo teško isključiti ažuriranja koje su se posle nekog vremena ponovo uključivala (to su kumulativna sigurnosna ažuriranja kao i baza virusa za defender).
Dakle, Win 10 LTSC 2021? Za korisnike, ne IoT. Verzija 2021 ( 21H2) se pojavila u novembru, dovoljno je testirana kao stabilna?
 
Nazad
Vrh Dno