Šta je novo?

GeForce RTX 4000 Thread [za adapter, konektor i kabl postoji posebna tema]

Divno. Baš kad mi fali jedno mesec dana da kupim 4090 za ovu ovakvu nenormalnu cenu...
 
^ čestitam i neka lepo služi
 
Ne znam da li je kod nas tako, u AU i DE tokom leta bas cesto moze da se nadje hardver sa dobrim popustima, pa cak i najnovije komponente... Hero Z690 ~370e, memorija 32gb Kingston 6400 ~100e... Trebao sam da uzmem 4090 sa vodenim hladjenjem MSI ~1750e, Samo CPU 13900K/KF nisam naso na nekom popustu i vodeno Liquid Freezer II 420, mada vodeno kosta 95e.
Znam da nije u skladu sa temom ovo sto sam napisao nego nisam znao gde da ostavim informaciju koja bi nekome moga da bude od koristi jer kod nas nije realno kakve su cene. Pa ko ima mogucnosti neka malo proceslja radnje u Nemackoj.
 
Zar ti nikad nisi bio na GEIZHALS ??? ;)
 
Znam da nije u skladu sa temom ovo sto sam napisao nego nisam znao gde da ostavim informaciju koja bi nekome moga da bude od koristi jer kod nas nije realno kakve su cene.
 
Vera budi nas covek u DE, donosi nam jeftin hardver. :sneaky:
 
To je izgleda sve tu u rangu 5-6-7%. Nema vise postenog overkloka, iscedili su oni to do kraja.

Ja sam postotak odavno prestao da gledam i ako ga i dalje uzimam kao referencu ali nije zahvalan jer zavisi od osnove.
Ako meni graficka sa OC-om pravi 10 FPS vise meni je to top.
Sto se tice OC potencijala, u globalu se slazem ali recimo za ovaj model kome je boost clock oko 2600 Mhz, 400 Mhz+ nije toliko ni lose.
Ja bih voleo da mogu da je zavrnem na 1000 Mhz preko ali ne moze ni jedna karta to da postigne.

By the way, sa 7900 XTX ni u snu nisam mogao da vidim tih 3 Ghz, a boost je strahovito varirao, od 2550-2800 Mhz. Kod nVidia toga nema, pogotovu ove 4060/ti/4070. Imaju stabilan boost clock.



^ samo se postavlja pitanje da li je vredno na osnovu temperature i potrošnje raditi OC kartici za nekih 5-7% performansi.

@PCBeast koja je razlika u temperaturama i potrošnji default/OC?

Nema te oscilacije ni u potrosnji ni u temperaturi mada temperatura zavisi od dizajna samog hladjenja.
NPR. RTX 4070 koju sam testirao ne prelazi 60c na auto, ne cujes je bukvalno. Potrosnja oko 200w OC, default razlika svega 15-20w. O cemu pricamo?
 
^ zato sto kad se radi OC kod 4090 digne se potrosnja 150w, temperatura 10c a performanse 4%. Zato sam pitao da li vredi raditi OC kod 4060ti? Kod 4090 ne vredi jer nije vredno za taj mali procenat. Zato se isplati uraditi undervolt 4090 jer performanse ostaju iste dok temperatura i potrosnja dosta padnu.
 
Naravno. 4090 je posebna prica. Zver od karte ali i zver sa potrosnjom. Hteo sam da napomenem da su ovi chipovi apsolutno zahvalni mada generalno napredak u performansama nije kao ranije, 4070 je negde u klasi sa 3080, cak i sporija a po nekadasnjem pravilu trebala bi da prebaci performanse 3080 Ti. nVidia je sa ovom serijom sve usmerila na RTX 4090. Videcemo kako ce strategijski da odigraju sa RTX 5xxx.
 
^ to si u pravu oko 4090, slabije verzije su dosta više oslabljene u poređenju sa 3000 serijom.
 
ima li novih glasina u vezi nove verzije 4060-ice?

...New RTX 4070 & RTX 4060 GPUs

Nove verzije 4070 & 4060...


U dodatku ove vesti stiže i ona koja tvrdi da Nvidia priprema dva nova modela grafičkih karti u GeForce RTX 4070 i 4060 seriji. Novi modeli će biti bazirani na slabijim verzijama AD103 i AD106 grafičkih procesora sa manjim brojem jezgara.

Trenutno, RTX 4070 serija koristi AD104 verziju procesora, dok se RTX 4060 bazira na AD107 verziji GPU-a.
 
@illidan ovo je bila neka greška ili navlakuša. teško, da ne kažem nemoguće, da kod nas u domaćoj prodavnici (ne KP šverc) fabrički overklokovana 4060-ica sa 3 ventilatora košta ~320€
Screenshot_2023-08-14-17-49-50-175_com.android.chrome.jpg
 
Poslednja izmena:
^ sto bi bila greska. Cene su koliko toliko u padu. Strix 4090 sa 330.000 je došla do 262.000.
 
pratim cene 4060-ice kod nas pa na osnovu toga :) oko €360 je najjeftinija u domaćoj prodavnici, srećom sa 2 ventilatora. na KP cene idu od €300 za modele sa 1 ventilatorom, najjeftiniji sa 2 su kao od €310, ovi sa 3 idu od €355 mada kao ima i za €340.
no, da ne širimo temu
 
Ja bih dao 250e za neki osnovni model 4060 sa 2 venta, ali to možda bude na KP, ovi naši ne spustaju cene...
 
Ja bih dao 250e za neki osnovni model 4060 sa 2 venta, ali to možda bude na KP, ovi naši ne spustaju cene...
Ja sam se nosio mišlju da uzmem 4090 u radnji, ali na KP su cene bar 300€ manje, šta nije zanemarljivo.
Ali ako misliš sad da uzmeš nešto na KP, nemoj očekivati previše. Već više od tri nedelje su me tri "trgovca" zavlačila za matičnu ploču. Od koga god sam naručio me lagano ubedi da će za 4-5 dana ploča biti kod mene, a onda posle nedelju dana krenu sa pričama kako imaju problema sa carinom ili nešto slično, ploča je na putu, ali ne zna se kad i kako... Niko da kaže, na primer, "Gužve su na carini, ne isplati nam se da idemo za dve stvari, ako hoćete da sačekate..." ili "Ne možemo da vam isporučimo robu, jer ima problema oko carine." ili bilo šta smisleno. Nego, trojica su mi već obećavali brzu isporuku i kad bih ih kontaktirao posle nedelju dana svi iste glupe priče oko "problema na carini koji će se rešiti za par dana..."
Bar u domaćim radnjama te malo manje lažu i foliraju, ali ni oni nisu ništa bolji. Nedavno sam kupio 7800X3D i naglasio da želim kupon za Starfield uz procesor. Poslali su mi procesor po nešto većoj ceni, jer je od oficijelnog distributera, ali za kupon sam čuo bar tri različita izgovora od trojice ljudi iz iste firme, tako da znam da će me izmuljati i da od toga neće biti ništa, a oni će igru zadržati ili za sebe ili prodati. A ja mogu da se žalim svetom Petru...
 
da se vratimo na temu 😀
 
Ja sam se nosio mišlju da uzmem 4090 u radnji, ali na KP su cene bar 300€ manje, šta nije zanemarljivo.
Ali ako misliš sad da uzmeš nešto na KP, nemoj očekivati previše. Već više od tri nedelje su me tri "trgovca" zavlačila za matičnu ploču. Od koga god sam naručio me lagano ubedi da će za 4-5 dana ploča biti kod mene, a onda posle nedelju dana krenu sa pričama kako imaju problema sa carinom ili nešto slično, ploča je na putu, ali ne zna se kad i kako... Niko da kaže, na primer, "Gužve su na carini, ne isplati nam se da idemo za dve stvari, ako hoćete da sačekate..." ili "Ne možemo da vam isporučimo robu, jer ima problema oko carine." ili bilo šta smisleno. Nego, trojica su mi već obećavali brzu isporuku i kad bih ih kontaktirao posle nedelju dana svi iste glupe priče oko "problema na carini koji će se rešiti za par dana..."
Bar u domaćim radnjama te malo manje lažu i foliraju, ali ni oni nisu ništa bolji. Nedavno sam kupio 7800X3D i naglasio da želim kupon za Starfield uz procesor. Poslali su mi procesor po nešto većoj ceni, jer je od oficijelnog distributera, ali za kupon sam čuo bar tri različita izgovora od trojice ljudi iz iste firme, tako da znam da će me izmuljati i da od toga neće biti ništa, a oni će igru zadržati ili za sebe ili prodati. A ja mogu da se žalim svetom Petru...
Za kupon pisi ipon podrsci ako je tamo uzet. Tako sam ja dobio diablo 4 kod uz 4070.
 
Nedavno sam kupio 7800X3D i naglasio da želim kupon za Starfield uz procesor. Poslali su mi procesor po nešto većoj ceni, jer je od oficijelnog distributera, ali za kupon sam čuo bar tri različita izgovora od trojice ljudi iz iste firme, tako da znam da će me izmuljati i da od toga neće biti ništa, a oni će igru zadržati ili za sebe ili prodati. A ja mogu da se žalim svetom Petru...
Malo skretanje s teme, ali da znaš da ne mogu oni da iskoriste taj kod niti da ga prodaju jer da bi se aktivirao mora da se instalira AMD program koji provera da li imaš procesor/grafičku uz koji se dobija kod. Tako da džabe će da ga zadrže. Piši im, nemoj da odustaneš, smaraj ih svaki dan. 😄 Ja sam uzela procesor na kp i dobila sam kod.
 
^ tako svi kažu. Možda navlakusa kupujte dok ne nestane.
 
^ to su sve “otprilike” tacne vesti. Vidi će se u roku 6 meseci.
 
Nazad
Vrh Dno