Šta je novo?

GeForce RTX 3000 Thread

a jeste razmisljali da, posto ste konacno dosli do ove strava kartice, malo krenete da igrate igre - ono cemu su i namenjene, tojest da uzivate, i da se batalite testiranja?

Nekima je i testiranje uzivanje ;)
 
da dodam na @apple za mining hoce stabilo i preko 1000 memorija i pl 70...pa da ide do 100ms :)

za gaming ne stizem.dok ne zavrsim legend of grimrock ne mogu nista drugo da krene..igra mi se bas svidela :D a nije bas da je dobra za test 3080 :D

ps. a testove to samo kad moram jer nesto zeza :D to me ne zanima ni malo koliko sam gaming :D al nismo svi isti :)
 
Nema potrebe da kidas kartu toliko,savim je dovoljno ovo sa slike za 96 EVGA karta u pitanju
Mining.JPG
 
samo sam video da moze. ja to inace jos i smanjih jer mi tisini, i stabilnost i niza temp vise znaci svakako.posebno sto mi ovo nije komp za rudarenje :) nego za gaming i za sve :)
 
Meni su najbolji ovi sto "samo" igraju igre a sa prenategnutim masinama pa posle par godina shvate da nesto ne stima ili odma pocnu da kukaju na igre, te micro stuttering, te stuttering, te bottleneck, a sve to si umali i na pocetku samo nije bilo igara koje iskoristavaju hardver blizu maksimuma pa da procesor pocne da trotluje, grafika da puce itd... Sistem u kome je nesto overklokovano, cpu, memorija, grafika treba adekvatno pretestirati, pa cak i default postvljenu masinu treba pretestirati benchmark testovima cisto da se bi se videlo da li je sve kako treba.
Tako i Superposition kao i drugi testovi tome sluze... 3DMark test stabilnosti isto tako nije pouzda... Konkretno za gaming ne postoji idealan test stabilnosti kojim bi mogla da se pretestira stabilnost overkloka, furmarkovanje je recimo ozbiljno corav poso ni ne treba ga koristiti jer nista ne pokazuje ni stabilan klok ni maksimalno koliko karta moze da se zagreje... Moje iskustvo je da oc podesavanje pod kojim Metro Exodus radi bez pucanja to je stabilno u svim igrama, sto je od prilike testirano 3DMark testom stabilnosti to sto prodje samo treba smanjiti -10~40mhz za GPU... Za GPU memoriju je mnogo jednostavnije utvrditi stabilan OC najcesce se artifakti u prikazu znak da je memorija prenatignuta.

Superposition Benchmark benchmark moze da prodje sa nategnutim klokovima koji nisu ni blizu stabilnog 24/7 overkloka, zato uvek pitam kada neko postavi da li je to sa 24/7 overklokom.

Slažem se sve samo kažem da SUperposition nije adekvatan test ni za utvrđivanje stabilnosti OC-a ni za poređenje rezultata. Nemam ništa protiv sintetike ako ima smisla, recimo za CPU Cinebench je sasvim ok i za upoređivanje rezultata i za opterećivanje CPU-a, barem ja tako gledam :)

A ovo za GPU memoriju, kod Ampere izgleda nije baš tako. Nećeš videti artifakte nego će da trotluje pa ćeš dobiti manji rezultat. Ja sam jurio OC memorije tako što sam povećavao po malo i dok god dobijam malo veći rezultat idem dalje. Naravno treba lokovati GPU clock da bi to izbacio iz funkcije a to nije uvek lako jer i sa istim setovanjem neće uvek ceo test da prođe sa istim frekvencijama. Taka da nije baš lako, mnogo cimanja, a Ampere se slabo klokuje pa se postavlja pitanje da li se isplati sav trud..

Ono što znam da se isplati to je igranje :D pa da se vratim...
 
Nemam ništa protiv sintetike ako ima smisla, recimo za CPU Cinebench je sasvim ok i za upoređivanje rezultata i za opterećivanje CPU-a, barem ja tako gledam :)
Cinebench stres test je sarena laza....
Samo prime95 trenutno najnovija verzija 30.4 b8 za CPU, ali treba obratiti paznju na proces testiranja vezano za AVX instrukcije... AVX 512 ne treba testirati nego se klok porcesora u biosu podesi AVX512 Offset -6~10 to je 600~1000mhz ispod kloka na kome je cpu stabilan sa AVX i bez AVX instrukcija... Ne koristi se toliko u svakodnevnom radu ni AVX/2, ali se ipak koristi tako da overklokovanu masinu treba pretestirati sa prime95 AVX/AVX2 instrukcijama pa podesiti AVX Offset i jos jedan test bez AVX sa vecim overklokom i naponom cisto da se izvuce zadnji MHZ iz procesora jer vecina igara ne koristi AVX, ali zato voli veci klok procesora, pa i ako koristi AVX/2/512 pravilno podesen CPU spusta klok prema predefinisanim vrednostim u biosu... Makar kod Intela sve to radi perfektno, a prime95 - 30.4 b8 nudi mogucnost pre nego sto se pokrene test da se zasebno stiklira AVX/2/512 ako ne zelimo da koristi te instrukcije tokom testa, zavisno od toga koja je faza testiranje stabilnosti sistema... 3~4h testa dovoljno je za gaming masinu, a sve treba ponoviti ako se menja bios na ploci posto moze da dodje do manjih odstupanja.

Tako pretestiran sistem nista ne rusi sta god neko pricao, samo treba da se zna sta se radi i koja se verzija prime95 koristi, da li je poslednja. Vec sam pisao o tome u AMD temi...
4800mhz 10c HT  & AVX512 OFF 5h CASH_1.120v CPU_1.280v.jpg
Prvo 3h samo prime95, zatim tokom testa sve sto inace radim, cak sam odigrao i control nekih sat vremena dok se prime95 vrteo u pozadini, prerendao neki svadbarski video u blu ray, kopirao podatek sa diska na disk, narezao taj blu ray, i na kraju nekoliko puta CinebenchR23 i CinebenchR20 zajedno sa prime95, sve ukupno 5h testa :) Stavio sam poslednji bios pa sam zbog toga ponovo pretestirao stabilnost.
Cisto da pomenem da mi neko ne bi postavljao suvisna pitanja... Cpu sam konfigurisa prema mojim potrebama... Ne radim nista sto zahteva svako jezgro u multithreading-u, a igre za koje je CPU primarno namenjen jos uvek ne mogu da uposle ni 10c kako treba a kamoli 18c/36t.

Problem najcesce nastaja jer mnogi kada testiraju to rade sa starim verzijama prime95 koje nemaju AVX instrukcije, ili ih potpuno iskljuce u novim verzijama bez predhodnog podesavanja offset-a u biosu za AVX i AVX512. O besmilenom Cinebench testiranju stabilnosti ili nekim drugim programima suvisno je govoriti, a svako ko misli da je smisleno neka pokrene prime95 pa ce se uveriti u narednih 5~55min koliko je tako pretestirana masina zapravo stabilna.
 
Poslednja izmena:
samo sam video da moze. ja to inace jos i smanjih jer mi tisini, i stabilnost i niza temp vise znaci svakako.posebno sto mi ovo nije komp za rudarenje :) nego za gaming i za sve :)

Takodje gaming zver plus nek otplati malo ovu jaku cenu trenutnih kartica :D
 
Cinebench stres test je sarena laza....
Samo prime95 trenutno najnovija verzija 30.4 b8 za CPU, ali treba obratiti paznju na proces testiranja vezano za AVX instrukcije... AVX 512 ne treba testirati nego se klok porcesora u biosu podesi AVX512 Offset -6~10 to je 600~1000mhz ispod kloka na kome je cpu stabilan sa AVX i bez AVX instrukcija... Ne koristi se toliko u svakodnevnom radu ni AVX/2, ali se ipak koristi tako da overklokovanu masinu treba pretestirati sa prime95 AVX/AVX2 instrukcijama pa podesiti AVX Offset i jos jedan test bez AVX sa vecim overklokom i naponom cisto da se izvuce zadnji MHZ iz procesora jer vecina igara ne koristi AVX, ali zato voli veci klok procesora, pa i ako koristi AVX/2/512 pravilno podesen CPU spusta klok prema predefinisanim vrednostim u biosu... Makar kod Intela sve to radi perfektno, a prime95 - 30.4 b8 nudi mogucnost pre nego sto se pokrene test da se zasebno stiklira AVX/2/512 ako ne zelimo da koristi te instrukcije tokom testa, zavisno od toga koja je faza testiranje stabilnosti sistema... 3~4h testa dovoljno je za gaming masinu, a sve treba ponoviti ako se menja bios na ploci posto moze da dodje do manjih odstupanja.

Tako pretestiran sistem nista ne rusi sta god neko pricao, samo treba da se zna sta se radi i koja se verzija prime95 koristi, da li je poslednja. Vec sam pisao o tome u AMD temi...


Problem najcesce nastaja jer mnogi kada testiraju to rade sa starim verzijama prime95 koje nemaju AVX instrukcije, ili ih potpuno iskljuce u novim verzijama bez predhodnog podesavanja offset-a u biosu za AVX i AVX512. O besmilenom Cinebench testiranju stabilnosti ili nekim drugim programima suvisno je govoriti, a svako ko misli da je smisleno neka pokrene prime95 pa ce se uveriti u narednih 5~55min koliko je tako pretestirana masina zapravo stabilna.
Msm da AMD masine nemaju ta setovanja za AVX u biosu ili ja bar nisam naleteo na njih....sorry za off.

Sent from my OnePlus 8 using Tapatalk
 
^
Steta... Mislim da AMD nema ni AVX512 instrukcije koje bukvalno zapale CPU, kod mene je 4600mhz sa AVX/AVX2, 4800 bez avx uz nesto veci napon, temepratura u obe varijante ista maksimum 85c, tako da imam 200mhz vise i to je maksimum za ovaj cpu ovako podesen sa hladjenjem koje koristim... Sa 1.350v verovatno moze na 5ghz, al Celsius S36 to ne moze da ohladi :p
 
970 eura 3060 Ti, najjeftinija na KP 930...

Nikada se neće vratiti cene u normalu...

Sent from Note 10 using Tapatalk Pro
 
Znači da sam bio blesavo srećan da uzmem pre dve nedelje "slabašni" Eagle 3060Ti sa domaćom trogodišnjom garancijom za 70 kg dinara... Za moje 1080p igranje sašiva, ali su temperature veće od 1660 Super Gaming OC iste kompanije (koja me je razmazila), pa sam utovario još dva ventilatora u kućište.

Sam od sebe poslao Mi 9T
 
Znači da sam bio blesavo srećan da uzmem pre dve nedelje "slabašni" Eagle 3060Ti sa domaćom trogodišnjom garancijom za 70 kg dinara... Za moje 1080p igranje sašiva, ali su temperature veće od 1660 Super Gaming OC iste kompanije (koja me je razmazila), pa sam utovario još dva ventilatora u kućište.

Sam od sebe poslao Mi 9T
Pa ti si to dobio na poklon. Ja sam pre mesec dana platio 75k 3060ti gaming X trio i to sam uhvatio najjeftiniju u drzavi u tom trenutku :) Doduse tapnuo sam je za 90k dinara iz promašaja :D
 
Intel ne bih ni u ludilu sad uzimao, ne dajem pare na prastaru tehnologiju ;)
Jedino što bih sada od Intel-a uzeo je neki Tiger Lake laptop.

Inače, uspeo sam od Ipon-a da dobijem kod za Call of Duty Cold War zbog EVGA RTX 3080 FTW3, poslao im mejl ne nadajući se previše, kad posle par sati, poslaše kod koji sam odmah redeem-ovao i sve ok.
Kako je ovo ispeglana i pedantna grafika, mnogo lepo izgleda na 4K...i napucavanje je dosta dobro, drži me kampanja. Uspeo sam da dobije stabilan 2040Mhz clock u Cold War-u, bilo je potrebno 2 stepena napona više nego u Superposition-u (sa 981 ili 986 na 1000).
 
Kako se dobijaju ti kodovi za Cold War ?
Ima li sanse da aktiviramo i mi sa kartama iz Monitora ?
 
Ne, nema koda u kutiji.
 
U pomenutoj firmi imaju naviku da vade kodove za igre. Ako ne znaš da treba da bude i pitaš nećeš ni dobiti. Kad se setim pre par godina, uzimam karticu i pitam za kod, bilo 3 igre. Kažu nema. Ja pitam kako nema, reklamira proizvođač da ima. Dolazi drugi prodavac, vadi iza pulta 30-50 kartica AMD kodova za igre i pruža mi jedan.

Kartica bila nVidia...
 
Au pa jel moguce da su u tom fazonu za karte od 1000+ evra :S:
 
Intel ne bih ni u ludilu sad uzimao, ne dajem pare na prastaru tehnologiju ;)
Jedino što bih sada od Intel-a uzeo je neki Tiger Lake laptop.

Inače, uspeo sam od Ipon-a da dobijem kod za Call of Duty Cold War zbog EVGA RTX 3080 FTW3, poslao im mejl ne nadajući se previše, kad posle par sati, poslaše kod koji sam odmah redeem-ovao i sve ok.
Kako je ovo ispeglana i pedantna grafika, mnogo lepo izgleda na 4K...i napucavanje je dosta dobro, drži me kampanja. Uspeo sam da dobije stabilan 2040Mhz clock u Cold War-u, bilo je potrebno 2 stepena napona više nego u Superposition-u (sa 981 ili 986 na 1000).
Uzeo od madjara karticu?
 
Ne, nema koda u kutiji.
Ne dobija se kod u kutiji, pročitaj na sajtu evga kako se može dobiti kod. Ako firma nije jedan od retailera koja ima dil sa Nvidijom nema šanse da se dobije kod. Inače nije istina da M vadi kodove iz kutije, to pod jedan da se ne zaboravi :)

Sent from my M2002J9G using Tapatalk
 
Ne dobija se kod u kutiji, pročitaj na sajtu evga kako se može dobiti kod. Ako firma nije jedan od retailera koja ima dil sa Nvidijom nema šanse da se dobije kod. Inače nije istina da M vadi kodove iz kutije, to pod jedan da se ne zaboravi :)

Sent from my M2002J9G using Tapatalk

I da hoce, ne mogu da vade kodove jer je kutija zapecacena.
 
nije nasim prodavcima strano ni da otvore bilo sta.
to me je uzasavalo dok sam davno bio primoran da kupujem kod nas.
 
Da drze otvoreno, izlozeno i prodaju na akciji a pri tom ni pomena na sajtu da je proivod otpakovan, pipan i kad pitas imaju li zapakovan proizvod a oni pitaju da li sam naglasio da treba da bude zapakovano, pa ne kupujem na pijaci.
Zamene za drugi zapakovan se ne nudi nego salje u nepo na reklamaciju i cekaj da li ce da odobre razduzenje, nisam se cimao oko toga.
G je u pitanju.

nije nasim prodavcima strano ni da otvore bilo sta.
to me je uzasavalo dok sam davno bio primoran da kupujem kod nas.
 
Svi manje vise sada salju u servis pre razduzenja da se proveri dal to sto vracas radi i dal je kompletno. Radnik u radnji obicno nema ovlascenje od firme da ti pregleda proizvod i vrati novac odmah. To je donekle ok za skuplje stvari.

Sta recimo nije ok, mene je tehnomanija uslovila da tv koji vracam vratim u servis (ok) ali iskljucivo preko kurirske sluzbe, ne moze licno (not ok). Znaci forsirali su me u rizik sa kuririma, da placam osiguranje robe, da ulazim u sivu zonu da se oni tamo razduzuju sa kurirom za paket a on je trece lice bas ga briga sta ce da se desi. Umesto lepo da prime robu direktno, sacine zapisnik direktno sa strankom oni forsiraju da to ide kroz trece lice, cak su mi rekli ako ja dodjem u servis da nece uzeti tv od mene. Ovo je verovatno cak i ilegalno ali nisam mogao da se mlatim sa isterivanjem pravde, mator sam polako. :)
 
Jel i Gigatron tako radi?
 
Da, moja FTW3 je kod Mađara kupljena. EVGA kaže da kod tražiš kod njih samo ako si kartu kupio direktno od EVGA, ako ne onda tražiš od retailera gde je karta kupljena, u ovom slučaju Ipon.
Probajte, meni je uspelo, međutim kolegi koji je takođe istu kartu uzeo iz Ipon-a odbili da daju kod. Moguće jer je kartu uzeo nekoliko nedelja kasnije..
 
Poslednja izmena:
Da, moja FTW3 je kod Mađara kupljena. EVGA kaže da kod tražiš kod njih samo ako si kartu kupio direktno od EVGA, ako ne onda tražiš od retailera gde je karta kupljena, u ovom slučaju Ipon.
Probajte, meni je uspelo, međutim kolegi koji je takođe istu kartu uzeo iz Ipon-a odbili da daju kod. Moguće jer je kartu uzeo nekoliko nedelja kasnije..

Kodovi se daju dok ima zalihe, to i piše u disklejmeru na sajtu Evga. Nije Nvidia obezbedila toga neograničeno :)

Sent from my M2002J9G using Tapatalk
 
U pomenutoj firmi imaju naviku da vade kodove za igre. Ako ne znaš da treba da bude i pitaš nećeš ni dobiti. Kad se setim pre par godina, uzimam karticu i pitam za kod, bilo 3 igre. Kažu nema. Ja pitam kako nema, reklamira proizvođač da ima. Dolazi drugi prodavac, vadi iza pulta 30-50 kartica AMD kodova za igre i pruža mi jedan.

Kartica bila nVidia...

Eto vidis, pises nesto na osnovu neke svoje pretpostavke a zapravo ne znas o cemu se radi... Te kodeve koje su oni delili nisu vadili iz pakovanja grafickih karti nego su dobili na poklon od uvoznika i delili kupcima koji su kao ti imali informaciju da uz neke grafike dolaze neke igre kojih inace nije bilo za nase trziste kao sto je to globalno reklamirano... Zaboravi sam kako su ih uvoznici dobojali al onako kako je trebalo najcesce ih nije bilo, a za nase trziste naravno da ih zvanicno nije bilo jer to je poklon za decu sa Zapada a ne za sirotinju, pa da im ne zafali kodova.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno