Šta je novo?

GeForce RTX 3000 Thread

Pa za 4K 'future proof' je 6800XT u prednosti zbog kolicine memorije, ako nista. Drajveri... ko zna, mozda i budu ispeglani da se gore pomenuta razlika izjednaci. Doduse, opcija je i 20GB 3080, ali je igra brojeva u novcanicama tu aktuelna.
 
^
Sve zavisi od podesvanja u igri... Ako ne patis za tim da sve radi na ultra onda ce moci, narocito sa 3080 kartom, 6800XT nije dobar izbor za 4k, po raznim testovima odlicna je samo u HD rezoluciji a nesrazmerno postaje losija u vecim rezlucijama u odnosu na 3080... Bilo bi dobro da malo podignes kloko tog procesora, nadam se da moze.

Ne vezano za tebe ne znam zasto mnogi nesto pate za 4k rezlucijom, valjda da bi se posle patili sa performansama, nije mi jasno :d

Zato što je igranje na 55, 65 ili 75/82 inča jedno pet puta imerzivnije nego li na bilo kakvom monitoru. Nativna rezolucija i minimalna koja ima smisla na tim dijagonalama je 4K, eto zašto ljudi insistiraju na 4K.
 
Ne patim za igranjem na 4k, već pc koristim bukvalno za sve, radim dosta sa tekstom, filmove i serije gledam isključivo na monitoru. Prešla bih na veću dijagonalu, a ne bih 1440p, pa da se bakćem sa skaliranjem filmova preko madvr, već da lepo sve puštam preko Plex-a, radije bih da se patim u igrama jer iskreno nisam neki gejmer, jednu igru igram 3-4 meseca. [emoji1] Ali eto, uzela bih kasnije i grafičku da mogu da ih pokrenem u 4k 60fps. Pretpostavljam da bi trebalo da menjam i napajanje? Moje je od 600W.
 
Zato što je igranje na 55, 65 ili 75/82 inča jedno pet puta imerzivnije nego li na bilo kakvom monitoru. Nativna rezolucija i minimalna koja ima smisla na tim dijagonalama je 4K, eto zašto ljudi insistiraju na 4K.

U tom slucaju pre bih kupio Sony PS ili Xbox a ne grafiku za 2000e.
 
Envoy ponovo jase sa 4k na tv...

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
@Gedora
Da da, upravu si, a mozda i drajvere ispeglaju trenutnu nelogicnu razliku, al sve to tek ce da vdimo, i da li treba vise od 10gb za 4k, i da li ce amd da ispegla drajvere. Mene zanimaju samo performanse pa iz tog ugla posmatram hardver, ako stavimo po strani sirove performanse 6800xt verovatno je elgantnije i bolje resenje na duze staze, ako nista drugo potrosnja je manja a performanse nesto slabije pa sad svako prema svojim potrebama i afinitetima.

@Envoy
To je vec stvar subjektivnog osecaja i potrebe, nacina na koji se neko igra :p

@anicai
Kao sto sam napisao, nisam mislo na tebe nego stalno se cuje 4k, 4k ,4k, a verujem da vecina nema potreba za vecom rezolucijom od 1440p (mislim na monitore) nego se loze na maketing koji se forsira jer proizvodjaci panela, i televizora vise ne znaju sta da izmisle, 3d prica je propala, vise od 4k na TV ne vidm da ikome moze da treba ili da moze da se primeti neka razlika bez zagledanja u odnosu ne neku vecu rezoluciju... Jednostavno dosli su do tacke da tehnologijom koja je sada aktuelna vise ne mogu da prave proizvode zbog kojih bi neko menjao nesto sto vec ima.... PC industrija nema taj problem, igre ce uvek biti zahtevne pa makar i vestacki kako bi se kupovao novi hardver :d
Evo recim kod mene oba TV-a koje imam a na kojim ne gledam TV program nego filmove i serije, oba su u HD rezoluciji sa odlicnim ekranima, jedan od ta 2 na kraju kreveta 46' koji gledam sa 2 metra razdaljine i ne vidim potrbu za vecom rezolucijom cak ni od 720p a kamoli vecom od HD rezolucije, cak i obican DVD film izgleda odlicno, ali to je vec subjektivno, to mi nista ne znaci a sa druge strane iscedio bi i jedan mhz iz hardvera ako mogu :d
 
Poslednja izmena:
Ako je neko dobro pratio rezultate u UHD rezoluciji RTX 3800 je ipak snaznija karta od 6900XT a kamo li 6800XT. Tu je 3900 nedodirljiva.
Za QHD se situacija malo menja. To sto je veca kolicina rama nije neka prednost kada sam chip ne moze da se izbori sa velikom rezolucijom.
 
Čestitam i neka služi, baš javi kako radi sa 750w. Mislim da nećeš imati problema.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Tek sam danas stigo malo da poteram MSI 3090 Gaming Trio X. Napajanje je Asus Rog Strix 750W Gold. Deluje da sve radi, nemam ja vremena nazalost za mnogo igranja tako da je bilo samo sat ipo vremena. Igram Microsoft Flight Simulator ali vidim da necu odoleti ni hajpu oko Cyberpunk-a...

MSFS u 4K Ultra se drzi na nekih 30fps (iz kokpita na detaljnom aerodromu). Da ne bi bilo stucanja moracu mozda da nadjem nesto izmedju high i ultra da dignem to malo. CPU na 30%, GPU na 100%, 77C. Ovaj jedan cije tutorijale pratim kaze da nije pametno terati GPU na 100%, sta vi mislite?

Slika Novog Beograda MSFS 2020 4K Ultra - Imgur je optimizovao ali bi trebalo da bude 4K ako idete na tri tackice pa download
https://imgur.com/a/y8L1F7Q
 
@zajebani Znam da nisi mislio na mene nego sam samo objasnila da u mom slučaju to nije potreba samo za 4k igranjem. :)
 
Ne patim za igranjem na 4k, već pc koristim bukvalno za sve, radim dosta sa tekstom, filmove i serije gledam isključivo na monitoru. Prešla bih na veću dijagonalu, a ne bih 1440p, pa da se bakćem sa skaliranjem filmova preko madvr, već da lepo sve puštam preko Plex-a, radije bih da se patim u igrama jer iskreno nisam neki gejmer, jednu igru igram 3-4 meseca. [emoji1] Ali eto, uzela bih kasnije i grafičku da mogu da ih pokrenem u 4k 60fps. Pretpostavljam da bi trebalo da menjam i napajanje? Moje je od 600W.

Da, trebaće ti jače napajanje, i to kvalitetno, ako budeš uzela nešto poput 3080/6800XT. Minimum 750W, poželjno jače, i zbog spajkova u amperaži ne može svako napajanje da podnosi...u svakom slučaju, ne gine ti 150+ evra za napajanje.

Sad, zavisi i od igara koje igraš. Ima onih za koje bi ti bilo dovoljno i nešto poput 5700X ili 3070...
 
Tako sam i mislila. U svakom slučaju ako se skupi za grafičku, skupiće se i za napajanje. A od igara igram isključivo single player AAA igre, kao što napisah RDR2, Assassin’s Creed i ostale. RDR2 mi je bio 45-55fps sa izmešanim detaljima i to mi je bilo sasvim ok. Možda će moći i 3070 da dođe u opticaj.
 
Pa, onda ti je 3070 neki minimum za 4K, RDR2 je zahtevan...2080Ti je možda bolji zbog više VRAM-a ali nećeš naći novu jeftino i vuče više struje. AMD je isto opcija...
 
Ima li ikakvih hipotenuza o tome kada će se cene približiti zvaničnim MSRP cenama uz nesrećnu direktnu konverziju USD u evre plus marža. Mesec dana, tri, šest, nikada? Tj, kada će u Beogradu moći da se sa garancjiom kupim 3070 za 600,650 evra plafon?
 
Da, trebaće ti jače napajanje, i to kvalitetno, ako budeš uzela nešto poput 3080/6800XT. Minimum 750W, poželjno jače, i zbog spajkova u amperaži ne može svako napajanje da podnosi...u svakom slučaju, ne gine ti 150+ evra za napajanje.

Sad, zavisi i od igara koje igraš. Ima onih za koje bi ti bilo dovoljno i nešto poput 5700X ili 3070...

Zasto svi preteruju toliko sa napajanjima? Ta karta vuce 320W. Ako ne planira neko overclock-ovanje, ne verujem da ce ikad da se desi da ima spajk preko 400W. Naravno, zavisi i od ostatka sistema, ali ako je procesor ispod 100W, to ukupno izlazi na 450-500W po punim opterecenjem, sto se nece cesto desavati. Tako da mislim da je 650W sasvim bezbedno, dok god je napajanje kvalitetno i ima sve zastite, da ne bi bilo brige. Nista nece faliti ni 750W, ali ne bih bas rekao da je to minimum...
 
Ima li ikakvih hipotenuza o tome kada će se cene približiti zvaničnim MSRP cenama uz nesrećnu direktnu konverziju USD u evre plus marža. Mesec dana, tri, šest, nikada? Tj, kada će u Beogradu moći da se sa garancjiom kupim 3070 za 600,650 evra plafon?

Kažu ne pre aprila naredne godine, ali koliko vidim njima se osladilo tako da je moguće da bude nikada. Navodno je moglo u WinWin za 70000 dinara kada su prve količine uvezene, ali cenim da je to otišlo drugarima preprodavcima sa KP. Meni je krivo što se nisam borio kada je izašao taj listing, verovatno bi izvisio ali ko zna uz dovoljno bezobrazluka u Srbiji je moguće svašta postići. Nego sam eto mislio da će situacija biti normalizovana jer su iz nVidije lagali da imaju dovoljno RTX 3070 da pokriju tržište.

Kad se setim prve laži kako je RTX 3070 brža od RTX 2080Ti pa narod u SAD krenuo da prodaje 2080Ti za 350 dolara. Sada nikome to ne pada na pamet.

Nista nece faliti ni 750W, ali ne bih bas rekao da je to minimum...

Ili viška snage ili platinum napajanje ili bolje. Platinum su obično od 750W, ređa su od 650W tako da 750W jeste neki minimum da budeš siguran sa RTX 3080.

Može možda i na Seasonic GC 650W Gold da radi ali undervoltovan RTX 3080. Default klokovi su rizični jer može da se ugasi. Ukoliko to želiš da izbegneš moraš dodati još 50tak evra za napajanje.
 
Poslednja izmena:
Sto se napajanja za 3080 tice, kao sto rekoh kolegi jurodiviju na pm:

bez dobrog 850w ne bih razmisljao, kill-a-watt je optimalnije, odnosno uzima se ako ne zelis previse da razmisljas... dosta 750w pokazuju probleme (rmx, seasonic platinum serija), cak i neka bolja od 850w.

Na kraju krajeva evo i reci Jon Gerow-a aka jonnyguru-a (sto je samo jedan od primera):

https://forums.tomshardware.com/threads/750w-psu-cant-handle-rtx-3080.3649091/page-3

http://www.jonnyguru.com/forums/showthread.php?17970-Random-PC-reboots

Ima vise tema na netu po tom pitanju, takodje i jedna korisnija na evga forumu gde ljudi kace svoj psu+cpu+gpu kombo i kako sljakaju tj da li ima/nema problema...

Problem nije konstantno napajanje grafe gde bi u teoriji bi i to od 650w (bolje) zadovoljilo potrebe, vec iznandni spajkovi u radu grafe koje onemogucavaju psu da odgovori na trenutnu potrebu snabdevanjem strujom aka bad transient response - koji moze biti i kod jacih modela napajanja. A Seasonic je inace imao famoznu problematicnu seriju napajanja, pre koju godinu, koju su i povukli, doradili i rebrandovali prosle godine. Cak i sada njihova platinum i titanium serija pokazuje probleme sa 3080 grafama...

Ako zelite da se kockate slobodno uzmite 650w tj 750w...
 
Poslednja izmena:
Evo ja se kockam, furacu 3090 na 750W. Nudili mi 1250W to mi bilo previse a izmedju nista ljudski nisu imali. Mrzelo me da sad samo napajanje uzimam od druge firme jer sam celu konfiguracija zavrsavao u jednoj firmi da mi sklope. Racunam da se nece sprziti karta ili procesor, ako ne bude dovoljan PSU iskljucice se pa cu nabaviti bolji... Pravo kockanje sa kartom od 2k evra... Na netu jedni kazu 750W sasvim dovoljno, drugi kazi saberi sve potrosace ma max pa duplo napajanje, sad istina je negde tamo...
 
stigao konachno blok za tuf 3080...neki preliminarni rezultat u atachu, quake champions, 110PL, +900memara, +150core, 39c max temp

vodeno je externo, 480 obichan + 360 debeli rad, ventovi na ~1000rpm, pumpa D5 vario na pola snage.
 

Prilozi

  • 3080tufnavodi.jpg
    3080tufnavodi.jpg
    217.1 KB · Pregleda: 144
  • 3080navodiquake.jpg
    3080navodiquake.jpg
    207.4 KB · Pregleda: 125
stigao konachno blok za tuf 3080...neki preliminarni rezultat u atachu, quake champions, 110PL, +900memara, +150core, 39c max temp

vodeno je externo, 480 obichan + 360 debeli rad, ventovi na ~1000rpm, pumpa D5 vario na pola snage.

Lepo lepo... Eno na guru3d uspeli da je kloknu svega za +40mhz :p Nego taj bost 2025mhz, zar ne bi trebao da bue veci, barem 2100mhz ?
Aj kad nadjes vremena izvrti jedan 24/7 rez Superposition 1080p extreme pa postavi ovde da nam ostne za uspomenu i dugo secanje :) https://forum.benchmark.rs/showthread.php?475790-3080-otvorena-tema mozes jos nesto da provrtis ako si dibre volje :d
https://www.guru3d.com/articles_pages/asus_geforce_rtx_3080_tuf_gaming_review,30.html
 
hocu, naravno. nego sam sinoc u ponoc tek sklopio, pa samo brzinski odradio kvejk. bit ce rezova i shtelovanja...
 
Pa, onda ti je 3070 neki minimum za 4K, RDR2 je zahtevan...2080Ti je možda bolji zbog više VRAM-a ali nećeš naći novu jeftino i vuče više struje. AMD je isto opcija...
Da, ta je minimum, gledala sam testove. Razmatrala sam i 2080 Ti, ali i dalje drži visoku cenu, skoro kao 3080. Čekaću proleće, leto, da vidim da li će da se unormali tržište, pa onda da se uzme ili 3080 ili 6800XT. Trenutnih 1000+ evra je previše.
 
Znaci lol...

Nvidia DEMANDS Hardware Unboxed "Kiss the Ring"! Hardware Unboxed has been informed they will no longer receive "Founders Edition" review samples from Nvidia unless their "Editorial Direction Changes!" This is Intimidation plane and simple!

 
Ukratko - Nvidia je pocela da ucenjuje i vece kanale (poput gorespomenutog Hardware Unboxed ) da ukoliko recenzije nisu po njihovom ukusu i recenzenti se ne fokusiraju na feature koje Nvidia zeli da promovise (u ovom slucaju RTX i DLSS) nema slanja GPU kartica.
Bilo bi "dobro" da taj "embargo" ostane na FE karticama, ako ujedno i ne priprete AIB partnerima da ne salju svoje modele ili padnu jos nize, pa kao Sony i Nintedo krenu da udaraju copyright strikove preko offshore kompanija. (nije u klipu ali moja pretpostavka ukoliko se ovi iz HU dodatno zamere)
U principu ne pogadja vece kanale za sada (jer imaju dovoljno finansija da sami kupe karte, GN/HU), ali mali/manji tech recenzenti su ga onda ugasili jer nece imati finansija da sami sve to isprate (jer "zive" od review primeraka) - i to znaci da vise ne gledamo objektivne recenzije vec hajp i promocije produkta koje su i dovele do ovakvih cena kakve su sada.

Sto samo potvrdjuju teoriju za neke shill kanale poput J2C i Linusa (mada je ovaj poslednji dovoljno veliki da sam nabavlja robu ali se i dalje slihta), kao i da Nvidja zeli da ove cene i "nestasica" karti ostane.
Nije nista novo u industriji, ali samo pokazuje koliko je Nvidia postala gramziva kada je krenula i vece kanale da ucenjuje.
Ako vec nemaju poverenja u svoj produkt neka skupe 00 i izbace bolju verziju grafa (ili koriguju cene i isprave trenutnu situaciju) a ne na ovaj nacin da pokusaju sa utisavanjem kritike na njihov racun.

Takodje objasnjava celu ovu obsesiju i potenciranje za potrebom ("must have") oko RTX i DLSS price - a u stvari je samo dodatni posao za developere koji trosi resurse i vreme da bi se optimizivao i sto realno niko verovatno od studija ne bi ni koristio da Nvidia masno ne kesira i ulaze u celu tu marketing bs pricu.
Jos jedan od razloga zasto ne volim te proprietary feature i sto open-source prica na kraju bolje prolazi.
 
Poslednja izmena:
^ Linus je plaćenik i to dugo vremena. Sada vidim i jayz počinje isto. Dok ne igraš po njihovom nećeš ni dobijati kartice. Nvidia je to pokazala sa marques koji 90% pokazuje oko telefona kad odjednom zalutao video kako je moguće 8K igranje sa 3090 u 60fps, ali naravno podešavanje grafičkog dela u igri se ne prikazuje.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
Samo neka nastave tako, zna se kako to zavrsi :)
 
O cemu se ovde govori, ne razumem bas najbolje... Ako moze neko ukratko da napise. Hvala :)

Morace sami da kupuju NVidia graficke jer ih vise nece dobijati besplatno.
Los potez, verovatno su se iznervirali zbog toga sto HU ne zanimaju RT i DLSS.
A ono, nije da nisu imali AMD fanboyish izjava u poslednje vreme. Sto naravno ne opravdava ovaj potez.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno