Šta je novo?

GeForce RTX 2000 Thread

@Anarki

Moguce je da si permutovao. Svi koji imaju neki hint kazu da ce Ampere biti 50% brzi od prethodne generacije overall.
Evo sta kaze techradar:>

Big performance boost

Nvidia’s next-gen graphics cards are expected to be built on a 7nm process,
and while any spec or potential performance details have been pretty thin on the ground with leaks thus far,
we have heard that the GPUs could be up to 50% faster than Nvidia’s existing Turing cards and will offer a major performance jump with ray tracing.

There’s also the tantalizing possibility that the high-end cards like the RTX 3080 and 3080 Ti could be cheaper than the existing top-of-the-line efforts, which would obviously be a very welcome change, too.

From what we’ve heard thus far, then, Nvidia’s next-gen graphics cards are shaping up to be pretty impressive, and they could launch in a timeframe where they might seriously mess up AMD’s high-end Navi GPU launch (a product which is expected to go on sale at some stage this year, possibly around the middle of 2020 according to previous speculation).

https://www.techradar.com/news/nvid...hics-cards-could-be-revealed-as-soon-as-march

Sto se tice TDP-a on ne moze da ide u nedogled upravo zbog disipacije.
AMD mora da radi na smanjenju potrosnje, tj da poboljsa perf/wat kako bi odskocili.
300w karta vec "mora" pod vodu, za 350w je to jedino i opcija a to ne ulazi u referentni dizajn a podize znatno cenu proizvoda.


@Lemaja

Napisao sam vezano za Big Navi a ne za AMD procesore. Zaboravljate da je to samo prosirena verzija vec oprobane arhitekture, veci chip od onog sto se sada nalazi u 5700/XT.
Nema tu nista spektakularno niti revolucionarno. AMD da bi sustigao nVidia-u mora da izbaci revolucionarnu arhitekturu koja ce im u startu doneti duplo vece performanse ili bar nekih 60-80% skok za pocetak.
nVidia sta god da izbaci u trenutku, uvek ima lufta da izbaci jos jace. To vam je valjda posle svih ovih godina jasno da oni nemaju deficit u performansama.
 
Poslednja izmena:
Ne može i jare i pare.:)

Ako flagship Ampere bude najbolji na tržištu, bez odgovarajuće konkurencije od strane Radeon grupe, može ima najveću cenu. Zašto bi 30% jači 3080Ti bio po ceni 2080Ti, ako od konkurenta nema ni traga ni glasa?

Ampere će imati bolje perfomanse,min 20% - eventualno 30% u odnosu na Turing. 7nm proces će dati još manji TDP i dodatno otežati prodaju jačih Navi kartica.
Isti taj TDP se stalno zamera Intelu, a Radeon je zadnjih par godina bojleru odnosu na zelene. Da ne pominjem da o cenama high end kartica najviše pričaju oni koji ih nikad neće ni posedovati.

Uostalom saznaćemo za 6 meseci sve.
 
Nije zahtevna vec uzasno portovana.
Ne osudjujem nikog da ne bude zabune vec izlazem svoje vidjenje.
Imam 2k monitor i ni u jednom novijem naslovu nisam imao problem sa 1080.
Rdr2 nisam probao, vrv ni necu.

...riding on 720p...

Ne bi se slozio da je uopste los port u pitanju. Los port je igra kao sto je GTAIV gdje ni dan danas ne mozemo imat stabilnih 60fps (4K60) ni sa najnovijim CPU&GPU-om.
Igra jednostavno ne koristi pravilno resurse, i po meni je to definicija loseg porta. RDR2 iskoristava perfektno hardver u svakom smislu.
Prije nego sto sam uzeo 2080ti imao sam gtx1080 i nisam imao nikakvih problem sa igranjem RDR2 na 4K30fps mix (ultra/high/medium).
Sada to ide bez problema 4K60lock na masini koja je skoro 10 godina stara, naravno osim graficke. Mislim da je DF savrseno objasnio zasto ljudi smatraju da je RDR2 "los port".
 
@PCBeast

Kljucna fraza u tom clanku je "...could be up to 50% faster..." - sto znaci moze bit sve do 50%, a sto kaze kolega iznad mene pre to mirisi na 20-30% i bolje performanse u RT-u. Tih 50% u samom startu nema sanse da vidimo, videcemo tek sa nekom iteracijom u "super" varijantama.

Da, stoji da AMD mora da izbaci maltene generaciju GPU ispred po ceni ispod da bi ih oznojio posteno. Realis je ako izbace i karte kroz celu paletu ponude poput 5700xt - znaci da su 5-10% sporije a 100-150$ nize cene u odnosu na zelene to itekako dobar deal...

Btw koliko pratim crvene (opet se hvatam) 5700xt cuci na oko 210w potrosenje i temperatura se ne razlikuju vise od 2-3 stepena od 2070s (u direktnim testovima, naravnog sa 3-4 bolje custom karte), razlika u performansama je mahom 10% u korist nV, a cenovno su ~100e manje od 2070s... Malo li je? (drajveri su druga prica hbg, ali i to je takodje bitan faktor)
Jedino ako mislis da to ne mogu da izvuku i sa high-end modelima Big Navija - sto mislim da ce moci, ali da nazalost Nvidia ima lufta da ih poklopi (po potrebi)
 
Pa i Turing je od Pascal-a brži za ~50% tako da ne vidim problem da bude barem toliko sa sledećeom generacijom pogotovo što sada imaju full node prednost.
Naravno, poredim generacijski GPU za GPU (TU102 vs GP102; TU104 vs. GP104...), da li će oni to da podele pa prvo da izbace okrenjene a tek posle super varijante, to ne znam..
Ali ne treba očekivati pre Q3 ako bude i tada..
 
@Pcbeast
2080ti troši 280w, pa ne mora pod vodu. Imaš 1080ti modele koji troše preko 300, pa 3 venta hlade bez problema.
Moguće da sam nešto permutovao, voleo bih da Nv izbaci 50% jače karte, što bi značilo da ćemo dobiti za 500e 2080ti recimo.
 
Kakvih 50%, nema ništa od toga...i ako bude, koštaće đavo i po za najjače karte.

No dobro, AMD će svejedno da kaska pozadi, heh...
 
Posto nisam nasao temu pa da ovde postavim
https://www.tweaktown.com/news/7005...070-leaked-specs-up-20gb-gddr6-ram/index.html

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

https://wccftech.com/nvidia-ampere-gpu-geforce-rtx-3080-3070-specs-rumor/


To je u principu ono sto se donekle i pretpostavljalo, barem za 3060(=2070s) i 3070(=2080s). Kada bi skresali cene u startu bilo bi divno ali nesto nisam optimistican da ce drasticno od ovih koje su trenutne.
3080 i 3080ti su nova arhitektura a nju ce posle da "sakate" u "super" varijante (za njihov dzep) dogodine.

Ovo sto je AMD uradio sa 5xxx serijom je izgleda nista drugo do opipavanja pulsa zelenima. Ako nista drugo, mogu da izbace konkurentne modele za 3060/3070 i nesto izmedju 3070 i 3080, 10% slabije i 100/150$ jeftnije...
 
Poslednja izmena:
Jel ima ko iskustva sa Gigabyte RTX 2060 sa fan ver. 2? Imam je za 280eura, ali me brinu temperature? Svi po netu kazu da ide na +83C pri 100% ventilatoru.
 
Poslednja izmena:
sta mislite ako zamenim EVGA 1080Ti za MSI 2080Ti ventus, hocu li moci da je poteram na svom SFX 600W napajanju?!? posto je recommended 650w.....
Mislim da ce moci, po stastistikama msi trosi 260w u punom opterecenju, ne verujem da tvoja 1080ti povuce vise.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
ok, videcu da prodam ovu i doplatim na ovu drugu, ne znam zasto su tako skupe.... a ova 1080ti na 4k televizoru ne moze bas sve da mi drzi na 60fps.... mislim da za je 4k je optimalna 2080ti. A druga opcija je da prodam televizor i dodam za Asus XG438Q 120hz koji ima i freesync i gsync pa mi onda svejedno koji mi je fps....
 
Jel nvidia karte mogu sad da podrze freesync monitore? I jel to fercera kako treba? Konkretno RTX serija?
 
Da. Ovde možeš naći kompletnu listu podržanih modela. Imaj na umu da FreeSync modeli koji se ne nalaze na pomenutoj listi uglavnom rade bez ili sa minornim poteškoćama.
 
E hvala ti. Uzeh danas q3279vwf za 180eura sa 36m garancije, pa planiram i GPU. Znaci mogao bih da racunam i na zeleni tabor da ce raditi manje vise bez problema?

Sent from my H8266 using Tapatalk
 
Ja sam uzeo IPS verziju za 200e ,mislim da je vredno doplate :) Videcemo kako radi sa rtx 2060 ...
 
Ajde pisi ovdje molim te. Vagam sad oko grafike, pa ne znam sta mi je ciniti :)
 
Radi bez problema sa mojom rtx 2060,spojio sam preko dp, koji je došao fabrički, a i takođe radi sa HDMI kablom, tako da nemaš problema... Kartica je taman za 1440p..
 
uzeh danas vega 56 sapphire pulse, nisam mogao dati 100e vise za 2060, ali dobro je znati da radi ok, u slucaju kasnije upgrade-a. Hvala ti
 
Radi bez problema sa mojom rtx 2060,spojio sam preko dp, koji je došao fabrički, a i takođe radi sa HDMI kablom, tako da nemaš problema... Kartica je taman za 1440p..
FreeSync na NV karticama ne radi preko HDMI-ja.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Tako je, u tom slucaju samo DisplayPort
 
DLSS 2.0 stvarno brutalna stvar. Kad bi napravili da moze da se DLSS-uje iz drajvera direktno bilo bi savrseno, tako bi mogi prziti i naslove koji ne podrzavaju DLSS out of the box.
 
DLSS je najveca glupost jos od TAA.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
DLSS 2.0, za razliku od prošlih verzija, zaista radi svoj posao. Ghosting i flickering koji je pratio prethodne verzije su praktično eleminisali. Probaj Control ;)

Obrati pažnju na ovaj video:

[YOUTUBE]YWIKzRhYZm4[/YOUTUBE]

Posebno na 13:44-14:10
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno