Šta je novo?

GeForce Experience

kriket

Slavan
Učlanjen(a)
22.04.2008
Poruke
1,264
Poena
360
Koliko vas koristi GF Experience za apdejtovanje drajvera?

Meni malo malo pa nudi novi drajver i to je sve lepo dok mi je kartica relativno aktuelna. No, znamo da nVidia optimizuje drajvere za najnovije čipsete te da nakon izvesnog vremena novi drajveri rade lošije na starijim karticama od starih.

Sad, trebalo bi da uradim benčmark kartice i da ustanovim referentne performanse, pa da upoređujem sa svakim novim drajverom i da vidim kad počnu da opadaju da otprilike prestanem da apdejtujem.

Da li neko ima iskustva sa lošijim performansama nakon instalacije najnovijeg drajvera (ne mislim konkretno trenutnog, nego generalno)?

Ne znam dal da ukinem taj GFE pa da ručno apdejtujem drajver.

Koji benčmark je najbolji za merenje? Vidim da 3DMark nije više jedini koji se koristi, čak u nekim recenzijama se uopšte ne koristi.
 
Poslednja izmena:
Samo sam ga jednom instalirao da vidim sta je i od tada nikad vise. Licno ga smatram bespotrebnim.
 
Pa pogodan je utoliko što te obavesti kada je izašao novi drajver i automatski ga instaliraš jednim klikom, umesto da juriš po netu i radiš sve to ručno. Samo ne znam dokle će ti novi drajveri zapravo biti korisni za moju karticu.
 
Meni je odličan i u nekom trenutku sam počeo obilato da ga koristim, da sam se zapitao zašto ga nisam koristio još pre mnogo, mnogo vremena. Sve je ekstremno jednostavno, dobiješ obaveštenje da je apdejt spreman, instalira se sve samo on the fly jednim klikom...E sad, to za performanse za starije kartice nisam siguran, ali niko te ne tera da apdejtuješ drajver ako ne želiš ili nisi siguran da ti treba, koristio generalno GeForce Experience ili ne.

Evo, upravo sam obratio pažnju da je izašao novi drajver koji donosi kvalitetnu optimizaciju za Killing Floor 2 i instalirao ga jednim klikom u letu. Imaš Shadow Play ako hoćeš da snimaš, razne optimizacije za igre ako želiš da ih koristiš...Šta znam, meni je veoma pogodno. Ne moram da radim 20 stvari da bih odradio apdejt drajvera, a sve optimizacije su veoma jednostavne i efikasne, plus zbudžene na jedno mesto.

Što se benchmark programa tiče, ja verujem samo samim igrama i to je to. Uopšte me ne interesuje sintetički benchmark, jer prosto niti ih smatram realnim scenarijima, niti većina tih benchmaraka izgleda nešto dobro, niti imam išta od toga što mi tu karta ima super performanse ako u praksi igre ne rade lepo. Stoga, proceni u skladu sa svojim ukusom koje su igre najbolje za tebe i onda iz te palete igara koristi neke benchmarke.
 
Pa da, ali ja ne mogu realno da procenim da li neka igrica trči par frejmova brže ili sporije. Možda bih mogao da uočim u nekoj igrici koju baš u tom trenutku intenzivno igram pa je poznajem ko svoj džep, ali sad trenutno ne igram nijednu.
Zato mi služi sintetički benchmark jer tu mogu da vidim i najsitniju razliku u performansama različitih drajvera jer je izražena u brojevima. Ranije sam svaki put kad instaliram novi drajver merio i poredio u odnosu na prethodni, ali sada me ovaj GFE one-click install razmazio i ulenjio pa me mrzi, ali moraću da nađem neki pa da izmerim da imam neku referencu za ubuduće, za poređenje.
 
Odlično si ilustrovao zašto smatram da su sintetički benčmarci za mene nerelevantni. Sa njima ne možeš uočiti istinsku razliku u performansama, jer drajveri donose optimizaciju za - sam benčmark. Što te onda može navesti na pogrešnu sliku, jer poboljšanje performansi u 3DBranku za 5% ne mora uopšte da znači da će se i u igrama povećati performanse. Važi i obrnuto - šta mene briga da li su povećane ili smanjene performanse 3DBranka, ako sam ja sa najnovijim drajverima dobio optimizaciju za Killing Floor 2, igru koja će uskoro izaći i čiji early access igram već mesecima.

Sintetika je varanje, jer em benčmarke prave ljudi koji u principu ne prave igre, već gledaju da opterete hardver, em onda developeri gledaju da optimizuju rezultate, a ruku na srce nemam nikakvo poverenje u benčmarke koji izgledaju 3-12 kopalja ispod najboljih današnjih igara. Optimizacija za sintetiku ne mora imati nikakvu refleksiju na performanse u samim igrama. Zato je bolje jednostavno instalirati one drajvere koji su doneli pomak u onoj igri koja te interesuje. Pročačkaj malo logove, vidi šta je u tim i tim drajverima sređeno, pa instaliraj, ako već ne želiš da instaliraš najnovije. Samo, onda ti ne treba GeForce Experience.
 
Pa ja se to i pitam, kada otprilike da prestanem da instaliram "preoporučene" najnovije drajvere, te samim tim i ukinem GFE. Jer iz iskustva sa starijim generacijama nVidia kartica, posle izvesnog vremena optimizacija za najnovije čipsetove ne znači da je drajver optimizovan i za starije, naprotiv - sa novijim drajverima stariji čipsetovi rade sporije.
Što se tiče sintetičkih benčmarka, ja lično nisam imao situaciju da mi benčmark pokazuje bolji skor a da igrice rade lošije nego sa starim drajverom. To mi se baš nikad nije desilo, ali ne isključujem mogućnost.

Zato sam i pitao da mi neko preporuči neki koliko toliko verodostojan benčmark softver. Ranije je to bio 3DMark, ali sad kolko vidim više nije ni jedini a ni toliko zastupljen u raznoraznim recenzijama.

Potrebno mi je da utvrdim neku referentnu vrednost u odnosu na koju ću da vidim kako se kartica ponaša sa drugim/novijim drajverima. Sada trenutno imam GF 860GTX-mobile, pa kapiram da nije još toliko zastareo da bi ga novi drajveri praktično unazađivali po pitanju performansi, ali to je samo pitanje trenutka, da li će se desiti za 3-6 meseci ili već kad, ali pre ili kasnije neće više imati smisla apdejtovati drajvere jer će performanse opadati sa novijim verzijama.
 
Ok. Premerio sam ga sa 3D Mark 11 Professional koji ima benčmarke za razne kofiguracije - od mobilnih platformi, preko budget DX11 kompatibilnih PC-a, do 4K extreme gaming rig-ova.

Sad bar imam neku referencu za buduće drajvere.

P.S. Rekao bih da 3D Mark nije čista sintetika, jer koristi prerenderovane scene na kojima meri frejmrejt, koje na kraju krajeva gledaš na ekranu kako "rade" dok se meri. To onda u suštini i nije sintetika.
 
Upravo merenje fps-a na prerenderovanoj sceni je čista sintetika... Treba recimo da znaš da drajver timovi posebnu pažnju posvećuju čak i bench-ovima koji postoje u okviru samih igara, pa se desi da drajvere specijalno optimizuju i peglaju za sekvencu koja se vrti u tom benchmark-u jer znaju da će većina testera da provrti samo to.
 
Pa dobro čak i da optimizuju za konkretni benčmark, šta tu mogu da dobiju - 5% bolje performanse od realnih? Ne može sad tu nešto da se optimizacijom nabije ne znam koji rezultat koji nema veze sa realnošću. Posebno što konstantno izlaze novi benčmarci tj. scene u okviru tog 3D Mark 11, a oni ako optimizuju, to rade samo za najnovije čipsete i kartice. Neće sada da optimizuju čitavu gamu. Tako da ako su oni vršili optimizaciju drajvera da radi najbolje na, ne znam, 980Ti, ne znači da se ta optimizacija odnosi na moju 860GTX-Mobile. Štaviše, optimizacija za jedan procesor može da ima potpuno suprotne efekte na drugom.
 
Nazad
Vrh Dno