Šta je novo?

Gde sa vuferom?

psychofedex

Cenjen
Učlanjen(a)
18.09.2020
Poruke
1,065
Poena
185
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel i5-13600k, Deepcool AK400
Matična ploča
Asrock Z790 Pro RS/D4
RAM
Kingston Fury Beast Limited Edition, DDR4 32GB 3200MHz 16CL
GPU
Gigabyte Radeon RX 6950 XT Gaming OC
Storage
Crucial SSD 512GB, Samsung HDD 1TB
PSU
Coolermaster V850 Gold V2 850W
Kućište
Be quiet! Pure 500DX
Laptop
Macbook Air M1
Tablet
iPad Pro M1
Mobilni telefon
Xiaomi 14 Ultra
Pametni uređaji
Garmin Epix Pro
Galaxy Watch 5 Pro
Pristup internetu
  1. Optički internet
Uzeo sam skoro Edifier s350db, nisam previše razmišljao o prostoru, veličini zvučnika itd.
Trenutka postavka mi je ovakva i kad slušam muziku iz pozicije odakle sam fotografisao, sve je super, ali kad sedim ispred računara na stolici ili na kauču koji je odmah iza stolice, basovi su bukvalno nepostojeći.

Šta da radim sa tim?

Da li da kutiju pomerim levo u ćošak, možda je izdignem na neku stolicu? Nešto treće?
20230316_144111.jpg
 
Удаљи суб од себе. Бас тражи простор. Да си пратио на часовима физике, не би се чудио. Померај га док не нађеш позицију да добро звучи где треба.
 
Удаљи суб од себе. Бас тражи простор. Да си пратио на часовима физике, не би се чудио. Померај га док не нађеш позицију да добро звучи где треба.
Kao sto rekoh, nisam razmisljao o trenutnom prostoru i velicini zvucnika, uzeo sam najbolji zvucnik za pare koje sam hteo da izdvojim da bih ih danas-sutra u drugom stanu i boljem prostoru vise i bolje iskoristio.
Niti se cudim sto nema basova, samo sam trazio savet gde je najbolje da smestim kutiju da bih koliko-toliko poboljsao zvuk.
 
Мало се шалим за физику али јесте тако, мораш померати суб док не нађеш позицију да звучи како треба где седиш. Све то зависи од просторије до просторије.
 
Удаљи суб од себе. Бас тражи простор. Да си пратио на часовима физике, не би се чудио. Померај га док не нађеш позицију да добро звучи где треба.
Akustika je posebna nauka koja se ne uci u opstim skolama.
Interesantan nacin za salu...

@psychofedex slika ne daje dovoljan info tj kolika je i kakva je soba. Ne moze ti ovako niko pomoci.
P.S.: pomeranjem sub-a neces nista resiti
 
Poslednja izmena:
Akustika je posebna nauka koja se ne uci u opstim skolama.
Interesantan nacin za salu...

@psychofedex slika ne daje dovoljan info tj kolika je i kakva je soba. Ne moze ti ovako niko pomoci.
20230316_172656.jpg
Evo je, to je cela gaming/office/cinema sobica
Kao što napomenuh, zvučnici su overkill za trenutnu prostoriju i pitanje je uopšte koliko mogu šta bolje da namestim u trenutnoj postavi.
 
Nebitno da li su overkill.
Takodje resavam isti problem kod mene trenutno i ista postavka zvucnika je bila na stolu sa sve kucistem.
Ti imas previse glatkih povrsina + ti je zid kod sofe blizu zvucnika. Bilo bi idealno da je na kracim zidovima ali zbog vrata ne mozes jelte...
Takodje moras odluciti sta ti je primarna pozicija za slusanje, 2 dobre pozicije, pogotovo u takvoj prostoriji sa takvom konfiguracijom je jako tesko uraditi.
Sta je kod mene drasticno poboljsalo zvuk:
Spusti kuciste pored stola, zvucnike na krajeve stola, usmeravas ih na primarnu poziciju ( bilo da je stolica ili sofa) u visini glave.
Sub u cosak levo jer moras tamo po slici, guraces pritisak i refleksiju ka terasi gde ces staviti veliku talasastu zavesu od zida do zida koja ce ti "pojesti" puno nezeljenih refleksija i energije.
Trebaju ti absorberi u coskovima zbog basa i na zidovima gde su refleksije, moraju biti udaljeni od zida. Proguglaj, skapiraces o cemu je rec, i mene ceka taj poduhvat.
Obavezno tepih izmedju sofe i stola. Sto deblji i dlakaviji, to bolje. Kod mene se bas primetila razlika kada je supruga zamenila obican tanji tepih sa debljim i dugom dlakom.
Plafon ti je takodje problem (reflektivna povrsina), to ces morati sam da odlucis i smislis sta ces.
Trpaj sto vise malih jastuka na sofu i vrh sofe naslonjeni na zid, odlicno upijaju.
Ne kupuj jeftine penaste izolatore i sl, losi su za muziku jer filtriraju uski opseg frekvencija.
Ukratko to je to.
Vlada je u pravu kada rece da je svaka konfiguracija i soba prica za sebe. Moras sam naci sta najbolje radi kod tebe. Iziskuje puno ekperimentisanja i vremena.
 
Akustika je posebna nauka koja se ne uci u opstim skolama.
Interesantan nacin za salu...


P.S.: pomeranjem sub-a neces nista resiti
Сећам се да смо учили простирање звука. Како померањем суба неће ништа решити? Самим померањем га може довести у позицију где ће се бас чути и осетити. Додуше то што седи у центру собе не помаже уопште јер је на средини бас најмањи тј једнак нули. Не знам које дужине му је кабл за суб али деф би могао да уради "стару фору", суб на место седења а онда да тражи где се бас најбоље чује па када нађе то место, ту остави суб и биће добро на месту седења.
 
Pomeranjem basa bez tretmana sobe ce samo pomeriti gluve tacke.
To sto ce on mozda cuti nesto ako pomeri sub ce biti sve samo ne zvuk koji pusta.
Ucio sam i ja u skoli o zvuku i to opsirno zbog struke tipa proracuni Doplerovog efekta, ponistavanje istih frekvencija ( sto OP ima sa basom kada ga ne cuje ) itd ali to veze nema sa akustikom prostorije jer on treba da cuje ceo spektar frekvencija, dok on u ovakvoj sobi ima samo haos od istih.
Zbog toga stara fora ne pali.
Zavesa na terasnom zidu, tepih i velika zastava omiljenog kluba iznad sofe ce mu vec dati primetne pozitivne promene.
No ako mu je bitno da samo cuje nesto, onda dzaba krecimo i dobri zvucnici...
 
Sabvufer se namešta tako što -
#1 Staviš Sabvufer na fotelju gde sediš kad slušaš muziku. Povežeš kablovima i uključiš u struju.
#2 Pustiš pesmu sa izraženom bas deonicom (ja uglavnom koristim .flac snimak Bjork - Hunter, album Homogenic )
#3 Dok čučiš, što bliže podu (imitiraš subwoofer, zamenili ste mesta) šetaš po sobi po prostoru , gde bi se subwoofer uklopio u enterijer.
#4 Kad primetiš optimalni odziv basa, zabeležiš krojačkom kredom malo X na tepihu. I kažeš "Batice, to je to!"
 
Sta da meri, rezonance? :D
Jos ja mislio da sam teski amater, kad ono...
Nista, dobio je sve moguce savete, neka eksperimentise covek...
 
Да се не бришу постови било би добро. Нашалих се резанце уместо резонанце а после додао да се може мерити фреквентни одзив.
У сваком случају жели да чује бас, добио је неке савете па не преостаје му друго него да сам проба.
 
Bilo bi dobro da pises normalne postove pa nece biti brisani.
Frekventni odziv je nesto sasvim drugo.
 
Hvala svima, vidim bice igrarije :D
@DukeLander Zavesa je manje-vise nemoguca, iznajmljujemo stan pa niti smem da busim niti mi se busi. Jedino da nadjem neku teleskopsku sipku kao za kupatilo, na oprugu bez busenja.
A tepih smo izbacili jer smeta i nervira kad hocu da pomeram stolicu, plus se lakse usisava ovako, a mora dnevno da se usisava jer macak pravi haos :D
Ono sto mi je trenutno najizvodljivije jeste da pomerim kutiju, zalepim nesto na zid iza sofe pomocu dvostrane lepljive trake i da probam da nadjem te absorbere, mada gledam fotografiju sobe sad, izgleda bas dosta veca nego sto jeste, tako da ne znam koliko cu stvari uopste moci da stavim unutra.
Moram da smislim nesto definitivno.
 
Malo smo sređivali sobu i igrali se, menjali raspored i pokušavali nešto, međutim ne razumem se.
Tu gde je stolica i pozicija sa koje sam fotografisao, pored onog drugog stola blizu terase, razbijaju basovi. Ispred računara gde bih sedeo i kad sedim na krevetu, ništa, bukvalno nula.
Naponski kabal i od jednog zvučnika su dugački i možda bih i mogao da eksperimentišem, ali desni zvučnik i audio kabal do računara su prekratki za bilo šta drugo.
Doduše nisam još stavio kutiju na stolicu ispred računara i šetao po sobi, ali svakako ne bih mogao nigde drugde da je stavim dok ne uzmem duže kablove mada i to neće moći jer je pretrpana soba.
20230318_181547.jpg
 
Gledao sam Formulu pa sam zaboravio da editujem, jos me ceka kacenje necega na zid iznad kreveta i da probam da nadjem neki absorber pa da vidim ima li razlike.
Neka preporuka za to?
 
Tu gde je stolica i pozicija sa koje sam fotografisao, pored onog drugog stola blizu terase, razbijaju basovi.
Basovi se "akumuliraju" u coskovima i tu su najjaci, zato su smislili absorbere i difuzore :)
Imas ove jako lepo objasnjeno sta je sta i kako se koristi:
 
Malo smo sređivali sobu i igrali se, menjali raspored i pokušavali nešto, međutim ne razumem se.
Tu gde je stolica i pozicija sa koje sam fotografisao, pored onog drugog stola blizu terase, razbijaju basovi. Ispred računara gde bih sedeo i kad sedim na krevetu, ništa, bukvalno nula.
Naponski kabal i od jednog zvučnika su dugački i možda bih i mogao da eksperimentišem, ali desni zvučnik i audio kabal do računara su prekratki za bilo šta drugo.
Doduše nisam još stavio kutiju na stolicu ispred računara i šetao po sobi, ali svakako ne bih mogao nigde drugde da je stavim dok ne uzmem duže kablove mada i to neće moći jer je pretrpana soba.
Pogledajte prilog 381593
To ti je uzasna soba za akustiku, jos sa tim "notchevima", ihaj. Ako hoces da osecas bas, u takvoj sobi, smanji ga i koristi ga kao foot rest, ne mozes da ga ne osetis makar bio gluv. :) Bass management u takvoj sobi, sa takvim rasporedom je bas los, samo "bass crawl" ce ti iole pomoci kao sto ti je lepi kokan opisao.
 
Nebitno da li su overkill.
Takodje resavam isti problem kod mene trenutno i ista postavka zvucnika je bila na stolu sa sve kucistem.
Ti imas previse glatkih povrsina + ti je zid kod sofe blizu zvucnika. Bilo bi idealno da je na kracim zidovima ali zbog vrata ne mozes jelte...
Takodje moras odluciti sta ti je primarna pozicija za slusanje, 2 dobre pozicije, pogotovo u takvoj prostoriji sa takvom konfiguracijom je jako tesko uraditi.
Sta je kod mene drasticno poboljsalo zvuk:
Spusti kuciste pored stola, zvucnike na krajeve stola, usmeravas ih na primarnu poziciju ( bilo da je stolica ili sofa) u visini glave.
Sub u cosak levo jer moras tamo po slici, guraces pritisak i refleksiju ka terasi gde ces staviti veliku talasastu zavesu od zida do zida koja ce ti "pojesti" puno nezeljenih refleksija i energije.
Trebaju ti absorberi u coskovima zbog basa i na zidovima gde su refleksije, moraju biti udaljeni od zida. Proguglaj, skapiraces o cemu je rec, i mene ceka taj poduhvat.
Obavezno tepih izmedju sofe i stola. Sto deblji i dlakaviji, to bolje. Kod mene se bas primetila razlika kada je supruga zamenila obican tanji tepih sa debljim i dugom dlakom.
Plafon ti je takodje problem (reflektivna povrsina), to ces morati sam da odlucis i smislis sta ces.
Trpaj sto vise malih jastuka na sofu i vrh sofe naslonjeni na zid, odlicno upijaju.
Ne kupuj jeftine penaste izolatore i sl, losi su za muziku jer filtriraju uski opseg frekvencija.
Ukratko to je to.
Vlada je u pravu kada rece da je svaka konfiguracija i soba prica za sebe. Moras sam naci sta najbolje radi kod tebe. Iziskuje puno ekperimentisanja i vremena.
Ubacices ga u depru bukvalno sad mora da nabavi novu sobu sa sve skupljim tepihom zavesom i jastucima🤣
 
Nazad
Vrh Dno