Šta je novo?

Gaming masina

Djilkosh_Ns

The King
Super Moderator
Učlanjen(a)
31.05.2011
Poruke
28,589
Poena
1,285
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5 5500
Matična ploča
Asus A320M-K
RAM
Kingston Renegade 2x8 3200mhz
GPU
XFX 6800 16GB
Storage
XPG SX8200 Pro 2TB + Kingston A400 480GB + aData SU630 480GB + SP A55 512GB
Zvuk
Integrisana
PSU
Corsair RM650 Fully Modular
Kućište
Thermaltake Versa H18 w/ clear window
Monitor
LG 27GP850-B
Miš & tastatura
Razer Basilisk v3 & Redragon Draconic White / Brown Switch
Ostale periferije
Turtle Beach 600P
Mobilni telefon
iPhone 14 Pro Deep Purple 256GB
Pametni uređaji
Apple watch Series 7 Midnight 45mm
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Cao drugari, treba mi pomoc jedna oko sklapanja racunara.


Konfa ce da bude prevashodno za gaming, e sad... Budzet je 650 eura, do 700e (ali tih dodatnih 50e samo ako se stvarno dobije vise), znaci 650, gornja granica 700.


Znam samo da ce da ide Ryzen 5 2600, ostatak je na vama. Igrace se na 1080p monitoru, tako da se ne zahteva 1440p ili neki suludi frejmovi, ali da decko (15 godina) bude miran bar kroz srednju skolu.

Kupovace se 99% kod Fante, tako da tu mozete i da znate cene, ali ako ima nesto jeftinije kod nas u prodavnicama (sto mislim da nema, al' ajd') predlozite i tu sta i kako.

HDD/SSD ne mora, to vec ima.

Hvala unapred.
 
Pošto verovatno kupuješ kod Fante, sastavljao sam konfiguraciju na ipon.hu


Matična ploča: MSI B450M BAZOOKA PLUS
CPU: R5 2600
Grafička: Sapphire RX 580 8GB Nitro+
RAM: PATRIOT 16GB Viper 4 Blackout DDR4 3200MHz CL16 KIT
Napajanje: SEASONIC S12 II 620W
Kućište: BE QUIET! Pure Base 600

Ukupna trenutna cena: 218 440 Ft (oko 661 evro)

Moglo bi se nešto uštedeti, ako se kupi korišćena grafička karta na KP sa najmanje još godinu dana domaće garancije (ista gore navedena, pošto je najtiša od RX 580 modela), ali samo ako se radi o osetnoj razlici u ceni, najmanje 50-60 evra niže u odnosu na novu, i ako je kupovina polovne uopšte opcija.

Napajanje možda može i neko drugo, nemam baš dobar uvid u trenutno stanje, moguće je da ima neka bolja opcija za istu ili sličnu cenu, ovo je trenutno oko 62-63 evra.

Isto važi još više za kućište, moguće je da ima i jeftinijih i boljih, ubacio sam ga pošto ga imam, i zadovoljan sam istim, i što fabrički dolazi tapacirano protiv buke, sa jednim (najmanje, zaboravio sam) ugrađenim ventilatorom, a ima dovoljno mesta za dodatne ventilatore po potrebi. Takođe videti da li se kupcu sviđa izgled istog, možda bi on želeo neko drugo, ovo Pure Base 600 je više "jednostavnijeg" izgleda.

Eventualne dodatne kupovine vredne pažnje:

Neki hladnjak za CPU, mada boxed vrši posao, možda puno puta na forumu preporučivani LC CC-120.
Takođe i dodatni ventilatori za kućište, za bolji protok vazduha i hladniji sistem.
ARCTIC COOLING P12 PWM PST Value pack (5 komada u pakovanju, eventualni višak prodati). Tihi, jeftini i dobri.

Ovo podiže cenu na 234 320 Ft (oko 710 evra).

Ako je previše, eventualno zameniti matičnu ploču za GIGABYTE B450M DS3H, tada je cena 228 220 Ft (oko 691 evro).

Bolja opcija: zadržati matičnu ploču (MSI B450M BAZOOKA PLUS), izbaciti Value Pack od 5 ventilatora, i kupiti samo dva dodatna (ARCTIC COOLING P12 PWM PST), ukupna cena: 229 410 Ft (oko 695 evra).
 
Jeftinije i dobre alternative za kućište: Phanteks Eclipse P350X, Cooler Master MasterBox 5 i NR600, Corsair Carbide 270R/275R...

Bolje alternative za napajanje, za malkice više para: Cooler Master MWE Gold, Antec EA550/650G Pro (ima i kod nas, čini mi se)...

To sve pod uslovom da može da se nabavi iz HU...ne sećam se da li Fanta donosi kućišta, doduše.
 
Bas sklapam ortaku komp, pa evo malo modifikovane verzije:

MOBO: MSI B450M BAZOOKA PLUS
CPU: AMD Ryzen 5 2600
Hladnjak: ARCTIC COOLING Freezer 34
GPU: POWERCOLOR RX 580 8GB GDDR5 Red Dragon OC
RAM: G.SKILL 16GB Aegis DDR4 3000MHz CL16 KIT
PSU: CORSAIR Vengeance V650M
CASE: MS Industrial Cyclops V kod nas za 3190din, objasnicu ispod zasto ( ima za 3190 u prodavnici na Duoc sto pocinje i Ato na novom beogradu, kao i za malo vise u giga)
SSD: WD 500GB Blue M.2 SATA M.2 2280

ARCTIC COOLING P12 5 pieces Value Pack (posto su out of stock PWM PST bolji sto vec imaju splitter ugradjen)
THERMALTAKE Commander FX - 10 Port Fan Hub

Ispadne 220 410 Ft odnosno 667 evra + 27.5 evra za kuciste = 694.5 evra

E sad za kuciste ja predlazem ovo, tesko je uklopiti bilo sta preko cena ce otici dosta preko. Postoji jedan nacin da se uklopi a to je Gigabyte GP-P650B napajanje kod nas za ustedu od 47 evra i 570 8GB graficka za ustedu od 27 evra, ali ne bih preporucio ovo.

Konkretno kod samog kucista nogice su veoma visoke za odlican protok vazduha za napajanje, 0.7mm debljina lima je malo bolja od 0.5mm ali taman.
Zatim PSU cover ima proreze da moze napajanje da dise ispod graficke, 2xUSB2.0 and 2xUSB3.0 napred, 2x140/3x120mm za ventilatore napred, 2x120mm gore sa magnetnim filtrom (ovde ne treba stavljati nikakve ventilatore za vazdusno hladnjene), 163mm za kuler za kuler za procesor i 400mm za grafiku.

Samo malo modifikacija je dovoljna da protok bude odlican, elem prednji lim ima dovoljno sitne proreze da funkcionise kao slab filter za prasinu. A takodje prednja strane je ravna, tako da mogu sa twist-ties plasticnim vezicama da se nakace mreza za komarce (tvrdja), ili pak carapa zenska za fenomenalan filter za prasinu, a moze i da se zalepi mreza za komarce za parcice drveta i onda dvostrukom slabom trakom na kuciste za lako skidanje (ovo ce ortak kod sebe praviti).

Mislim da je cak moguce i ostaviti ovaj sundjer zbog odlicnih ventilatora. Raspored za ventove bi bio 3 napred - 1 pozadi. I evo slika kako izgleda sa skinutom penom.

https://imgur.com/a/ak7F8hW
 
Poslednja izmena:
Ovako na prvi pogled, može tu da se uglavi i 1660ti bez problema.

Ryzen 5 2600 - 118e
MSI B450M BAZOOKA V2 - 75e
16gb DDR4, neki 3000-3200mhz ~ 80e
LC-CC-120-RGB - 25e kod nas
MSI GeForce GTX 1660 Ti 6GB GDDR6 Ventus ~ 292e
Seasonic SS-520GM2 - 62e kod nas

~ 652e sve i ostaje 50e za kućište

Mađari ti neće doneti kućište, ili ako hoće naplatiće ti papreno, tako da mislim da to nije realna opcija. Raspitaj se i kod drugih mađara, ne samo kod fante, nije on baš sjajan sa cenama u zadnje vreme.
 
Kućište cu nabaviti ovde, vidim da se ljudi cimaju oko toga, to mi je najmanja briga.

E sad vidim accuphase i dogzila da su se odlučili za 580-ku, a ja sam npr mislio msi rx 5700.

Jedino je jaču grafu dao rev, a to je 1660ti.

Ryzen 2600
Gigabyte B450m S2H
Gigabyte P650B
G.Skill Aegis 2x8GB 3000MHz CL16
MSI RX 5700 Mech
Ms Industrial Cyclops V

Ja sam ovako nesto gledao.
 
Radice na toj maticnoj procesor to je np.

I to je 662.34 na ipon + 46.78 + 27.41 = 736.53 evra + ~7.5 evra postarina to je 742 evra hm. Bez SSD-a bez hladjenja dodatnog za komp.

Mozes da na primer uzmes procesor kod nekog drugog ko je najeftiniji na KP(jer je za procesor nebitna garancija), to ce ti ustedeti ~8 evra, i da stavis privremeno samo jedan ventilator da izbacuje pozadi, pa posle naknadno da uzmes paket ventilatora i thermaltake fan kontroler onaj i ssd/hard disk. To je jedna opcija.
 
Odlično si to skockao, ako ti se uklapa u budžet onda je to to. Za gaming računar prvo najjača moguća grafika pa sve ostalo.

Ne znam koiliko je taj S2H ali ja bih ipak dodao desetak evra i uzeo za nijansu bolju ploču.

Ja imam neke zamerke na taj Cyclops, iako zaista jeste odlično kućište za taj novac. Prvi je što nema ventove, ali ajde, dokupi se, ali taj pleksi prozor i izgled su mi jezivi. Tim pre što nema removable filter, taj prednji deo se očas napuni prašinom.
Ne znam šta bih preporučio a da je jeftino, ali npr Zalman S2 mi deluje baš fino i ima akrilni prozor, što je ipak bolja varijanta, plus jedan vent. Što se tiče airflowa trebao bi biti egal, a mnogo je lepše i košta 4200din.
https://www.youtube.com/watch?v=iKdqS9gzmPA
 
Videću i ovog zalmana fino izgleda.
 
Ne donose nista mnogo 10 evra skuplje ploce, S2H ima veoma dobru VRM sekciju. ASROCK B450M Pro4-F je na primer odlican bolji izbor za 15 evra vise, ali to povecava cenu ukupnu.
Removable filter za ovaj cenovni rang je bajka, Cyclops V ima bolji airflow u odnosnu na Zalman S2 kad se skine sundjer filter sa Cyclops V.
Sto se tice izgleda Zalman S2 bolje izgleda da, u ostalom su isti, a razlog sto ga nisam spominjao je povecanje cene koja vec udara 750 evra sad.
Ako ti je to ok uzimaj, bez stavljanja Artic ventilatora za pocetak ce ovaj jedan na Zalman-u da obavi posao.
 
Poslednja izmena:
Ryzen 2600
Gigabyte B450m S2H
Gigabyte P650B
G.Skill Aegis 2x8GB 3000MHz CL16
MSI RX 5700 Mech
Ms Industrial Cyclops V

Ja sam ovako nesto gledao.

Jako dobro skresani troškovi u korist jače grafičke, veoma privlačna ideja, ali meni istovremeno i nekako odbojna.

Matična ploča je prilično "siromašna" sa BIOS opcijama, ali ako se ne planiraju neka velika podešavanja, možda i ok, mada ja na nju ne bih stavio više od nekog procesora ili APU sa četiri jezgra.
Možda će VRM malo više da se zagreva sa R5 2600, ali radiće svakako, takođe sa manuelnim podešavanjem napona za CPU može da se svede u normalne okvire. Malo mi smeta i analogni VRM kontroler, ali ok, jasno je da se za taj budžet ne može očekivati više.

Napajanje: prilično nepoznati OEM, skoro i da nema testova o njemu, mada na jednom ruskom sajtu jedini bolji test istog ne zvuči loše, relativno tiho u radu, može da isporuči u slučaju potrebe 650W na +12V grani, japanski kondenzatori...
Ako test nije pristrasan, eto možda novog šampiona po odnosu cena/kvalitet.

RAM: ok, u ovom trenutku najjeftiniji 3000 Mhz 16GB kit, mada nije loše pogledati alternativu za nijansu više novca (100 forinti): CRUCIAL 16GB Ballistix Sport LT DDR4 3200MHz CL16 KIT, trenutno na sniženju od 8% (26 990 Ft), ima dosta prostora za OC i podešavanja, dok je ta Aegis memorija na limitu, i nema skoro nikakvog potencijala za OC. Trenutna cena: 26 890 Ft.

Grafička karta: čini mi se da RX 5700 nikako ne može da se "ugura" u zadati budžet, ali sa gore navedenim komponentama koje si izabrao, svakako ima prostora za 1660Ti, čak i za RTX 2060.

Ryzen 2600
Gigabyte B450m S2H
Gigabyte P650B
Crucial 16GB Ballistix Sport LT DDR4 3200MHz
COLORFUL GeForce RTX 2060 6GB GDDR6 v2 PCIE
___________________________________

Trenutna cena je 218 250 Ft, oko 661 evro, dakle ostaje nešto novca za kućište i par ventilatora.

Sa 1660Ti (takođe Colorful model) ima još više manevarskog prostora - cena pada na 197 450 Ft (oko 598 evra).

Možda u tom slučaju (1660Ti) ipak kupiti bolju ploču (MSI B450M BAZOOKA PLUS), LC CC-120 i bar dva dodatna ARCTIC P12 PWM PST ventilatora.
Cena sa ovim komponentama: 218 520 Ft (oko 662 evra).
 
@Accuphase

Napajanje nije jedini sampion novi, Thermaltake Smart RGB serija je isto fenomenalna, samo je pitanje da li je Gigabyte ili Thermaltake trenutno jeftiniji (eteknix i nikktech imaju Thermaltake review-ove)

Svi 3000MHz CL15 i 3200MHz CL16 Crucial 2x8GB kit-ovi koji imaju serijski broj koji ima pri kraju AES u sebi su fenomenalni overclock-eri, i ja ih isto toplo preporucujem, jedino sto ih nisam spominjao jer su skoro konstatno out of stock zbog prevelike navale (ako se uklope u budzet i covek ima srece da ih ulovi super su kupovina). i Aegis je sasvim ok za ogranicene budzete.

Nikako ne bih preporucio LC CC-120 umesto Arctic Freezer 34 (slicne su cene kod madjara, i na Arctic-ku ce biti skoro isti ventilator kao P12-ce dodatne, sto ce olaksati povezivanje svih ventilatora preko splitter-a/fan hub-ova na maticne. Pogotovo na S2H i slicne koje imaju samo 2 ulaza za ventilatore).
 
Poslednja izmena:
Gledam sad tu 2060 i razmišljam možda i nju, ali ovde 8gb ddr6 rama na 5700, a na 2060 6gb ddr6. U korist radeona je i magistrala 256 bit, dok je na 2060 192.

Plus je novija. Radeon.

Moram još malo da pregledam.


Inače OC se neće raditi nikakav za sad. Kasnije možda za godinu ili dve. Jel stock kuler ne može da odradi posao na Ryzen 5 2600, pa mora neki after market?
 
Ne moze box, idu visoko temp a on se dere :D
Sad vec klise, ali bukvalno uzmi lc120 pa kasnije kupi nesto bolje tako sam ja uradio.... sad polako skupljam za bolju grafiku i stavicu neki bolji cooler
 
Gledam sad tu 2060 i razmišljam možda i nju, ali ovde 8gb ddr6 rama na 5700, a na 2060 6gb ddr6. U korist radeona je i magistrala 256 bit, dok je na 2060 192.

Plus je novija. Radeon.

Moram još malo da pregledam.

Inače OC se neće raditi nikakav za sad. Kasnije možda za godinu ili dve. Jel stock kuler ne može da odradi posao na Ryzen 5 2600, pa mora neki after market?
5700 je bolja kartica, u rangu 2060 Super.

Magistrala je nebitna postala odavno [emoji14]

Radi posao stock kuler od R5 2600, za stock frekvencije.
 
Takodje setih se da Arctic Freezer 34 ne moze da stane u Zalman S2 (samo 156mm visine za cpu kuler), tako da u tom slucaju, da LC-CC-120 je bolja opcija, sa zamenjenim ventilatora za Arctic P12 PWM PST iz paketa od 5 komada.
 
Da ne otvaram novu temu, drugar hoce da kupi nov komp i gleda do nekih 70000din. Na prethodnoj strani vidim da je najbolje ici na Ryzen 2600, nece biti overclocka tako da bi mozda mogao malo da ustedi na ploci i na kuleru. Grafika kontam da moze RX 580 8GB. Trebace mu SSD od ~250gb, tu bih isao na Kingston A400, verujem da je ok izbor u odnosu cena/kvalitet.

Sta bi jos moglo da se promeni, da stane u 70000din? Konfiguracija je bez monitora
 
On se nesto razmislja da mu ne treba vise od 8gb i ako mu bude zatrebalo u buducnosti, lako ce kupiti jos jedan stap. U principu sam mu sastavio ovako nesto:

MOBO: GIGABYTE B450M DS3H
CPU: AMD Ryzen 5 2600
GPU: Sapphire RX 580 8GB Nitro+
RAM: Kingston 8gb
PSU: SEASONIC S12 II 620W
CASE: MS Industrial Cyclops V
SSD: GIGABYTE 240GB Internal SATA 3

Da li mislite da je ovo ok? Kod madjara izadje oko 610 eur ako sam dobro izracunao, sa cenom kucista kod nas.
 
Ok je, mada će biti malo hendikepiran jer mu RAM nije u dual channel modu. Ako će da dokupi kasnije, ok, nije smak sveta...
Ako stock kuler bude bučan i procesor vreo, neka razmisli o kupovini nekog kulera.
 
RAM nije u dual channel modu.
E ovo mene zanima. Gledam da uzmem za koji mesec Ryzen 5 1600 (ili neki jači ako mu do tada padne dovoljno cena) i ne znam da li mi je bolja opcija jedan modul od 16GB ili 2 x 8 GB. [emoji16]

Matičnu sam gledao isto DS3H, ali razmišljam ipak o S2H jer mi je dovoljan jedan slot za grafiku, a i tih 32GB RAM koje podržava mogu samo da sanjam. [emoji1787]

Sent from my Nokia 8.1 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nisam ni provalio da DS3H ima 2 slota za graficku. To mu sigurno nece trebati tako da realno moze uzeti i neku jeftiniju plocu s obzirom da nece biti klokovanja.

@jurodivi Videcu da mu predlozim da uzme jeftiniju maticnu, a za tu razliku da uzme 2x8gb. Sto se tice kulera, ako bude zujao, sigurno ce uzeti neki drugi kasnije, mada cuo sam da su stock kuleri na Ryzenu prilicno dobri s obzirom da su stock.
 
E ovo mene zanima. Gledam da uzmem za koji mesec Ryzen 5 1600 (ili neki jači ako mu do tada padne dovoljno cena) i ne znam da li mi je bolja opcija jedan modul od 16GB ili 2 x 8 GB. [emoji16]

Matičnu sam gledao isto DS3H, ali razmišljam ipak o S2H jer mi je dovoljan jedan slot za grafiku, a i tih 32GB RAM koje podržava mogu samo da sanjam. [emoji1787]

Sent from my Nokia 8.1 using Tapatalk
2x8GB ako ne planiraš proširenje.
 
Hoce li biti dovoljno SEASONIC S12 II 620W da gura gore navedenu konfiguraciju?
 
Hoce, ne brini.
 
Nazad
Vrh Dno