Šta je novo?

Gašenje L2 keša i ušteda energije

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Chupo

Slavan
Učlanjen(a)
02.12.2007
Poruke
2,872
Poena
380
Kod ćala u lokalu imam jedan ruter, koji je neophodno da bude tu zbog rada sa super kanalima. Preko njega 6 lokala oko ćalovog(i ćalov) idu na net. Sve radi OK.

Meni je palo na pamet da uštedim što je više moguće energije, time što ću smanjiti klok procesora, ugasiti mu L2 keš. Koliko bi to uticalo na performanse, s'obzirom da je prosečna zauzetost procesora oko 2%. Planiram da mu oborim takt na neki 300 ili 366 MHz.

Konga je sledeća:
Celeron 466 (nije coppermine, već onaj stariji mendocino valjda)
Gigabyte i810 ploča
64MB SDRAM (planiram da smanjim na 32MB)
HDD od 4GB (planiram da menjam za CF karticu i CF to IDE adapter)
CD-ROM koji se koristi samo kada se reinstalira sistem.

U BIOS-u su pogašene sve dodatne opcije poput USB-a, zvuka, drugog IDE kanala i sl. Koliko energije mogu da uštedim promenom stvari koje sam gore napomenuo i hoću li se približiti po potrošnji ruterbordu?

Ako modovi misle da tema nije na odgovarajućem mestu neka je premeste gde joj je mesto.
 
32MB znaci manje trosi od 64MB :d.

I kaze se caletov moj prijatelju iz Loznice :).

Pa ti racunari vec smesno trose struju...
 
Zaboravio si da smanjis brightness i contrast na monitoru...

Ti racunari vec trose minimum, i sam kazes da su skoro uvek u idle stanju...
 
Poslednja izmena:
kontam da nema potrebe za obaranjem takta procesora i gasenjem l2 kesa,kao sto ti rekose zlaja i seinfield takvi racunari vec trose jako malo sturuje,tako da bi dobio mozda 10W ustede a previse cimanja.
 
Ta usteda nije vredna "performansi" koje ces izgubiti :D
 
L2 cache u jednom procesoru kao sto je Celeron A trosi 5% od ukupnog procesora u specificnim uslovima gde se intenzivno radi sa memorijom. U idleu ne bi dobio ama bas nista merljivo iskljucivanjem L2. "Hotspot" u procesoru je jezgro, a ne kesh.
 
kad neko ne zna šta će sam sa sobom.;)
 
Ili da ispadne pametan pred caletom.:D
 
Kupi stedljive sijalice. Izoluj prostorije. Promeni osiguracku tablu, proveri vodove prostorijama. Tako se stedi energija a ne gasenjem L2 kesha.... dzizs.
 
I kaze se caletov moj prijatelju iz Loznice :).

Mislim da se ne kaze tako ... taj nastavak sto si podebljao ne postoji u pravopisu. To je kao da kazes "Mirkotovoj i Slavkotovoj" ili "dva jajeta" , a kaze se "dva jaja":d
Ja isto govorim "calov" ili "calovog", a ne "caletovog"...nepotrebno dugo.
 
Poslednja izmena:
da ne gusimo o pravopisu ali ja mislim da se ipak kaze caletov sat,upaljac,bla,bla.Nije isto caletov i slavkotovoj.
 
Mislim da se ne kaze tako ... taj nastavak sto si podebljao ne postoji u pravopisu. To je kao da kazes "Mirkotovoj i Slavkotovoj" ili "dva jajeta" , a kaze se "dva jaja":d
Ja isto govorim "calov" ili "calovog", a ne "caletovog"...nepotrebno dugo.

Calov umesto caletov (cale)
Milov umesto Miletov (Mile)

To je sremacki/vojvodjanski "dijalekt".
Neispravan dakako :).
 
Calov umesto caletov (cale)
Milov umesto Miletov (Mile)

To je sremacki/vojvodjanski "dijalekt".
Neispravan dakako :).

Pa ispravno je u Loznici :d
Čuo sam i neke likove iz okoline Čačka da imaju isti dijalekt :smackbum:
 
ja sam iz srema al nikad i nigde nisam cuo da se kaze calov i milov :)
 
Požega, Arilje, Ivanjica, Čačak, Užice koliko ja znam kažu ćalov
 
kazem ti zivim vec 20godina u sremu (tacnije sid) i nikad nisam cuo da se tako kaze igde u sremu.
 
A ja ti kazem da dobro znam kako se kaze, jer sam bio u caletovom selu u Sremu najmanje 100 puta ;).
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno