Šta je novo?

Gašenje 3G mreže

poglavicas

Čuven
Učlanjen(a)
02.06.2012
Poruke
5,004
Poena
505
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5 3600
Matična ploča
Asus B550M Prime wifi
RAM
64GB DDR4 3200MHz
GPU
AMD Radeon RX6600 8G
Storage
1TB PNY CS3030 + 1TB Kingston NV2
PSU
LC6550
Kućište
Deepcool Matrexx 30
Monitor
AOC Q3279VWFD8
Miš & tastatura
Redragon Apas K535-KR
Laptop
Lenovo ThinkBook 14 G3 AMD 4700G
Mobilni telefon
Poco F3
Pristup internetu
  1. Optički internet
Kao i sve tehnologije, mobilne komunikacije evoluiraju. Prirodno je da se stariji standardi zamenjuju novim. U slučaju mobilnih komunikacija - novim generacijama: 1G -> 2G -> 3G -> 4G -> 5G. Do sada je u Srbiji potpuno ugašena nekadašnja Mobtel 1G mobilna mreža koja je koristila NMT standard u toku 2006. godine. Ovo nije bilo toliko zapaženo jer iako je 1G mreža ugašena posle samo 12 godina rada, veliki broj korisnika nikad i nije imao dodir sa 1G NMT mrežom jer je prvi mobilni telefon koji su ikada koristili svakako već bio 2G GSM.

Osim 1G NMT mreže do sada nije potpuno ugašena ni jedna generacija mobilne mreže. Namerno potenciram - potpuno ugašena - jer je svakako urađeno dosta na tome da se 2G i 3G gurnu u "drugi plan".

Generalne odlike generacija mobilne telefonije:
Karakteristika / Generacija1G NMT2G GSM (2.5G GPRS)3G WCDMA (3.5G HSPA+)4G LTE (4.5G LTE-A)5G NR
Izvorno podržana govorna uslugaDADADANENE
IP govorna uslugaNENENEDA*DA*
Prenos podataka kroz CSDA**DANENENE
Prenos podataka - paketniNEDA***DADADA
Paralelni paketni prenos podataka i govorna uslugaNENEDADA****DA****
* IP govorna usluga podrazumeva telefonske pozive kroz VoIP tehnologije kao što su VoLTE i VoNR, da bi radila i mreža i telefon moraju da podržavaju ovu uslugu i da budu međusobno kompatibilni - pisaću detaljnije o ovome.
** Circuit switched data (modemski poziv) na 1G mreži radi do 300bps - naj sporiji prenos kroz modeme ikada.
*** Paketni prenos podataka u originalnom 2G GSM standardu nije bio podržan, ali je kroz dodatni standard GPRS omogućen na svim 2G mrežama, te su time praktično postale 2.5G mreže.
**** Ako smo već upoznati da pozivi na 4G LTE i 5G NR mrežama rade praktično kao i bilo koji drugi paketni prenos podataka, korisnik može da koristi i poziv i paketne podatke u isto vreme.

Ukoliko korisnikov uređaj ne podržava VoLTE / VoNR uslugu ili mreža nije omogućila VoLTE / VoNR njemu kao korisniku, telefon će prilikom svakog poziva prelaziti na 3G ili 2G mrežu (mreže koje imaju pozive kao osnovnu uslugu koja uvek radi).

Trenutno stanje u pogledu korišćenja radio frekventrnog spektra po tehnologijama je kod domaćih opearatera je:
Opseg / OperaterYettelmtsA1
*B31 450MHzne koristi5MHz 2G CDMA 2000 1xRTTne koristi
**B28 700MHz10MHz 4G LTEne koristine koristi
B20 800MHz10MHz 4G LTE10MHz 4G LTE10MHz 4G LTE
B8 900MHz4.6MHz 2G GSM
5MHz 3G WCDMA
9.6MHz 2G GSM4.2MHz 2G GSM
B3 1800MHz20MHz 4G LTE20MHz 4G LTE30MHz 4G LTE
B1 2100MHz15MHz 4G LTE5MHz 3G WCDMA
10MHz 4G LTE
5MHz 3G WCDMA
10MHz 4G LTE
**B7 2600MHz20MHz 4G LTE20MHz 4G LTEne koristi
* Licenca za CDMA mrežu na 450MHz istekla je 2019. godine. Postojala su dva operatera Telekom Srbija (mts) i Orion Telekom. Orion telekom je ugasio svoju CDMA EvDO mrežu 2019. dok Telekom Srbija idalje drži aktivnu CDMA 1xRTT mrežu kroz privremene dozvole i kroz nju pruža "fiksni telefon" u ekstremno ruralnim područjima u kojima nemaju fiksnu mrežu.
** Pojedini operateri na pojedinim lokacijama koriste ove opsege uz privremene dozvole iako aukcija za iste nikad nije održana.

Evo i zbirnog pregleda zauzeća radio frekventnog spektra za različite tehnologije od strane operatera u Srbiji:
Tehnologija / OperaterYettelmtsA1
2G CDMA 1xRTT0MHz5MHz*0MHz
2G GSM4.6MHz9.6MHz4.2MHz
3G WCDMA5MHz5MHz5MHz
4G LTE45MHz (75MHz**)40MHz (60MHz**)50MHz
* Istekla licenca za CDMA 1xRTT mrežu, radi uz "prećutnu" saglasnost RATEL-a.
** Na pojedinim lokacijama uz privremene dozvole.
Dalje možete slobodno da zaboravite 2G CDMA 1xRTT mrežu Telekoma Srbije jer oni to koriste za gore opisane usluge "fiksne" telefonije u ekstremno ruralnim područjima koja nemaju nikakvu infrastrukturu.


U svetu je ogroman broj operatera ugasio 3G mreže, neki i 2G, ali je generalni trend bar u Evropi da 2G ostaje tu kao opcija za starije uređaje i još po nešto o čemu ću pisati dalje, a da se 3G gasi.
A1 Srbija je jedini operater u Srbiji koji je bar do sad najavio poptuno gašenje 3G mobilne mreže u fazama a zaključno sa 1.7.2025. Zvanično obaveštenje je dostupno ovde.

Neke od država čiji su operateri već ugasili svoje i 2G i 3G mreže su: SAD, Australija, Guam, Hong Kong, Kina, Japan...
Neke od država čiji su operateri ugasili 3G ali idalje imaju 2G: Crna Gora, Grčka, Mađarska, Nemačka, Holandija, Ujedino Kraljevstvo, Irska, Češka, Poljska, Hrvatska...
Pitate se zašto operateri gase 3G mrežu?
  • Neefikasno korišćenje RF spektra (mala brzina po potrošenom megahercu u odnosu na 4G i 5G).
  • Dodatna kompleksnost mreže
  • Skupo održavanje bez vidljivih benefita za operatera.

Pitate se zašto operateri u Evropi ostavljaju aktivnu 2G mrežu?
  • Kompatibilnost sa starim uređajima
  • Rezervna varijanta za uređaje koji se oslanjaju na 3G mrežu (skoro svi podržavaju i 3G i 2G)
  • Široka zona pokrivenosti - zbog jednostavnih modulacija i relativno niske frekvencije koju koriste.
  • Mreža za pozive (izvorno podržana usluga) na svim telefonima koji nemaju aktivan VoLTE / VoNR servis.
  • Pozivi u hitnim slučajevima!
  • Pozivi za roaming korisnike!
 
Stanje kod nas:
  • 2G mreža je kapacitetom smanjena na neki funkcionalni minimum
  • 2G mreža operatera A1 više i nije GSM u skladu sa originalnim GSM standardom već GSM kompatibilna mreža Lean GSM, ova mreža radi na svim GSM uređajima ikad napravljenim, ali ima mogućnost da transportne kanale i vremenske slotove ćelije dele sa susednim ćelijama, čime postižu da uz samo 4.2MHz zauzeća RF spektra imaju dovoljan kapacitet za 2G pozive. U ovoj implementaciji stradaju performanse paketnog data saobraćaja na 2G mreži, te je A1 GPRS / EDGE već sad od 6 do 8 puta sporiji u odnosu na Yettel i mts. Postoje tehnički detalji zašto je to tako.
  • 3G mreža je kapacitetom smanjena na funkcionalni minimum, brzine prenosa podataka su sa nekadašnjih 20+Mbps pale na 3-7Mbps, gro saobraćaja na 3G mrežama u Srbiji su govorni pozivi.
  • 3G mreža operatera Yettel više ne postoji na originalnom 2100MHz bendu, već je kompletno prebačena na 900MHz pa ona više nije upotrebljiva na nekim uređajima koji ne podržavaju 3G 900. Ti uređaji idalje mogu da koriste 2G GSM mrežu Yettela.
  • 4G mreže su postepeno zauzimale sve više i više prostora u RF spektru uz primenu CA (Carrier Agregation) tehnologija spajanja više nosilaca za veće dostupne brzine prenosa podataka. Aktivne konfiguracije su 2CA, 3CA (mts i Yettel) i 4CA (A1), a samo na pojedinim lokacijama eksperimentalno i 5CA (zabeleženo na Yettelu u Vrnjačkoj Banji tokom trajanja festivala).
  • 4G VoLTE usluga kod operatera A1 i Yettel dostupna je za sve postpaid i prepaid tarifne modele (iako Vam u korisničkim servisima možda kažu da nije tako). Ipak, ova usluga ni blizu nije dostupna za sve uređaje koji podržavaju VoLTE uslugu, pa tu mogu nastati problemi o kojima ću dalje pisati.
  • 4G VoLTE usluga kod operatera mts dostupna je tek za pojedine postpaid tarifne profile. Ostali postpaid i svi prepaid korisnici nemaju pristup VoLTE usluzi. Takođe važi pravilo da iako Vaš tarifni profil ima mogućnost za VoLTE uslugu, ista nije dostupna za sve uređaje koji podržavaju VoLTE.
  • 4G VoLTE usluga kod operatera Globaltel (brend mts-a) nije dostupna korisnicima.
  • Hitni pozivi (000, 999, 911, 112, 192, 193, 194) ne rade ni kod jednog operatera u Srbiji preko VoLTE servisa! Zanimljivo je da pozive ka npr 011 192 ni jedna mreža ne smatra kao hitne te isti nemaju prioritet u mreži, ne šalju informacije o lokaciji korisnika hitnoj službi, ali rade kroz VoLTE.
  • Roaming pozivi korisnika koji gostuju kod domaćih operatera ne rade kroz VoLTE (osim jednog izuzetka a to su Orange RO korisnici koji gostuju u mts mobilnoj mreži u Srbiji). Svi oni koriste 3G ili 2G za govorne pozive dok normalno koriste 4G LTE mrežu za prenos podataka i SMS.

Plan operatera A1 da potpuno ugasi 3G mrežu za korisnike znači:
  • Veće opterećenje 2G GSM mobilne mreže za sve pozive svih korisnika koji nemaju aktivnu VoLTE uslugu
  • Nemogućnost paralelnog korišćenja paketnih podataka i poziva u isto vreme bez VoLTE usluge
  • Veći broj prekinutih ili neuspostavljenih poziva prilikom prelaska sa 4G na 2G
  • Još manje upotrebljiv paketni data saobraćaj na 2G GSM mreži (naročito bitno za IoT korisnike)
  • Roaming korisnici koji gostuju na A1 (naročito važno za one iz zone ZB) koriste 2G GSM za pozive
  • Potencijalno smanjen kvalitet razgovora na 2G GSM mreži
  • Neupotrebljiv paketni data saobraćaj na ne-4G urđajima.

Pa da ovim započnemo dalju diskusiju.
 
Ja sam zbog najavljenog ukidanja 3G mreže uputio A1 zahtev za raskid ugovora bez naknade, iako me njihov agent u korisnickom servisu ubedjuje da nemam prava a ukidanje 3G mreze je promena uslova pod kojima je ugovor zakljucen te u skladu sa zakonom imam pravo na raskid, ako odbiju sledece je zalba RATEL-u
 
[*]3G mreža je kapacitetom smanjena na funkcionalni minimum, brzine prenosa podataka su sa nekadašnjih 20+Mbps pale na 3-7Mbps

ovo verovatno ne vazi za sve operatore ili za sve lokacije.. evo npr kod mene u selu 3g i dalje lepo radi

Screenshot_20241123_215351_Speedtest.jpg

na drugoj lokaciji u selu, malo zabaceno u odnosu na BS, 3g je za nijansu bolji od 4g (9mbps vs 8mbps)

kad smo kod gasenja 3g, da li mts planira da pusti VoLTE svim korisnicima, kao i Globaltel korisnicima?

da li se planira prosirenje kompatibilnosti na stare telefone koji podrzavaju VoLTE a nisu podrzani od strane nasih operatora?
 
Нисам знао да позиви хитним службама шаљу локацију позиваоца. Иначе, 3Г потпуно гашење је можда преурањена одлука осим ако се планира додатно унапређење 4Г и њене покривености. Од шире употребе 5Г смо још предалеко.


kad smo kod gasenja 3g, da li mts planira da pusti VoLTE svim korisnicima, kao i Globaltel korisnicima?
Не ускоро, према руморима који круже.
 
Planira i MTS i biće i brže nego što neki misle.
Pozdrav
 
Da li ce gasenjem 3g mreze da se poboljsa kvalitet signala 4g mreze, jer u gradu gde zivim 3g je mnogo postojaniji nego 4g signal?! Cak sam primetio da na standby-u na 3g baterija duze traje nego na 4g?
 
Imam nekoliko tehničkih pitanja, možda neko zna. Nadam se da nije van teme, ako jeste izvinjavam se, ali je povezano malo.

Kako funkcionišu pozivi za hitne slučaje u državama gde nema 2/3G mreže, kako salju lokaciju kroz 4G/5G mrezu i jel ce to nas možda docekati ili će se koristiti 2G mreža za to do daljnjeg?

Postoji li mogućnost koristiti VoLTE u romingu, ako ne zbog cega. Jer sada da te prebace na 2G/3G internet je nemoguće koristiti.

P.S Nasao sam neki post na forumu gde neko može koristiti VoLTE u romingu, ali zbog toga jer kod njih u toj državi jedino postoji 4G i 5G mreža.
 
Da li ce gasenjem 3g mreze da se poboljsa kvalitet signala 4g mreze, jer u gradu gde zivim 3g je mnogo postojaniji nego 4g signal?
Gašenje 3G mreže se uglavnom radi u korist 5G. U svakom slučaju, pošto je emitovanje 3G signala u značajno smanjenom kapacitetu, isti ima smisla upravo kao u navedenom slučaju, da bude prisutan kod nedostatka 4G dometa.
Kako funkcionišu pozivi za hitne slučaje u državama gde nema 2/3G mreže, kako salju lokaciju kroz 4G/5G mrezu i jel ce to nas možda docekati?
VoLTE i VoNR su 4G i 5G glasovni protokoli. S obzirom na to da za iste ide upotreba interneta, pored informacija o baznoj stanici se uzima i IP adresa, koja ne mora apsolutno ništa da znači. U konkretnom smislu i 3G koristi HD voice.
Postoji li mogućnost koristiti VoLTE u romingu, ako ne zbog čega.
Postoji i još uvek je neregulisano pitanje naplate korišćenja podataka preko pretplate bez uključenog dodatka pored isključenog data rominga.
P.S Nasao sam neki post na forumu gde neko može koristiti VoLTE u romingu, ali zbog toga jer kod njih u toj državi jedino postoji 4G i 5G mreža.
To zavisi od dogovora matičnog operatora sa roming operatorom da li će partnerska mreža omogućiti te usluge.
 
Ja sam zbog najavljenog ukidanja 3G mreže uputio A1 zahtev za raskid ugovora bez naknade, iako me njihov agent u korisnickom servisu ubedjuje da nemam prava a ukidanje 3G mreze je promena uslova pod kojima je ugovor zakljucen te u skladu sa zakonom imam pravo na raskid, ako odbiju sledece je zalba RATEL-u
Prosto nije moglo bez ovoga 😂
  • 4G VoLTE usluga kod operatera mts dostupna je tek za pojedine postpaid tarifne profile. Ostali postpaid i svi prepaid korisnici nemaju pristup VoLTE usluzi.
  • 4G VoLTE usluga kod operatera Globaltel (brend mts-a) nije dostupna korisnicima.
  • Hitni pozivi (000, 999, 911, 112, 192, 193, 194) ne rade ni kod jednog operatera u Srbiji preko VoLTE servisa! Zanimljivo je da pozive ka npr 011 192 ni jedna mreža ne smatra kao hitne te isti nemaju prioritet u mreži, ne šalju informacije o lokaciji korisnika hitnoj službi, ali rade kroz VoLTE.
Gotovo sam siguran da ce se sve tri stvari promeniti od trenutka kada mts najavi gasenje 3G mreze. Dokle god je tu 3G mreza, operateri su u fazonu "lako cemo, polako". U slucaju nasih kompanija, to je bar poznato, neko mora prvo da ugasi 3G da bi se naterao da od 4G napravi default mrezu. Mislim da je pre to slucaj, nego da se "low-key" vracamo na 2G mrezu (sto bi bilo neminovno da sve ostane kao sto je danas).
Plan operatera A1 da potpuno ugasi 3G mrežu za korisnike znači:
  • Veće opterećenje 2G GSM mobilne mreže za sve pozive svih korisnika koji nemaju aktivnu VoLTE uslugu
  • Nemogućnost paralelnog korišćenja paketnih podataka i poziva u isto vreme bez VoLTE usluge
  • Veći broj prekinutih ili neuspostavljenih poziva prilikom prelaska sa 4G na 2G
  • Još manje upotrebljiv paketni data saobraćaj na 2G GSM mreži (naročito bitno za IoT korisnike)
  • Roaming korisnici koji gostuju na A1 (naročito važno za one iz zone ZB) koriste 2G GSM za pozive
  • Potencijalno smanjen kvalitet razgovora na 2G GSM mreži
  • Neupotrebljiv paketni data saobraćaj na ne-4G urđajima.
Sve je to tacno, ali danas je broj takvih korisnika mnogo veci nego sto ce biti u trenutku gasenja 3G mreze. Ko i dalje ostane, to mu je sto mu je, ali to vise nece biti svi prepaid korisnici, hitni slucajevi, i slicno. Tako da sve ovo sto ovako lose zvuci (a tacno je) moci ce da se zaobidje telefonom kupljenim u poslednjih 5 godina. Cak i google pixel telefoni bi zvanicnim ulaskom u srbiju resili problem podrske.

2G je tu da bude backup mreza, a ne nesto sto ce po novoj organizaciji biti komplementarna mreza 4G.
Dakle, ovo nabrojano ce biti problem marginalizovanih korisnika, a ne nesto sto je nova organizacija mreze za vecinu.

Jedino za roming nisam bas siguran koliko ce im trebati vremena.
 
Poslednja izmena:
Yettel radi VoLTE u Češkoj bez uključenog prenosa podataka.
Волте не захтева укључен/активан пренос података. Користи ЛТЕ мрежу за пренос гласовних података али није потребан укључен пренос података на телефону.
 
Šta će biti "fall back" za 4G kada ne bude 3G ?
 
Старији уређаји 2Г, нови 4Г/5Г. Иот НБ-ИОТ и ЛТЕ-М (узети са резервом нисам сигуран колико су ове технологије доступне код нас или их има).
Према информацијама 2Г ће остати бак.

Едит: телеком има НБ-ИоТ и ЛТЕ-М имплементиран.
 
Poslednja izmena:
Imam nekoliko tehničkih pitanja, možda neko zna. Nadam se da nije van teme, ako jeste izvinjavam se, ali je povezano malo.

Kako funkcionišu pozivi za hitne slučaje u državama gde nema 2/3G mreže, kako salju lokaciju kroz 4G/5G mrezu i jel ce to nas možda docekati ili će se koristiti 2G mreža za to do daljnjeg?
4G i 5G mreža uopšte ne podržavaju telefonske pozive. Te mreže su isključivo namenjene za paketni data saobraćaj.
Paketni data saobraćaj može imati različite prioritete na RAN nivou i u transportnom delu mreže. Prioritret može da se odredi za grupe korisnika (prepaid, postpaid, biznis, IoT, roaming, MVNO...), ali i na osnovu APN-a koji se koristi.
Telefonski pozivi na 4G/5G mreži su ništa drugo nego klasični IMS/SIP VoIP pozivi kroz internu IP mrežu operatera, kojoj se pristupa kroz poseban APN. Taj APN obično ima viši prioritet na RAN i transportnom nivou u odnosu na APN-ove koji se koriste za generalni internet pristup.
Profil za VoLTE za konkretnog operatera se snima u memoriju SIM kartice (može i kroz OTA update).
Pozivi za hitne slučajeve rade kroz poseban APN. Dodatni problem je i autentifikacija korisnika koji ili uopšte nemaju SIM u telefonu. Još jedan problem su roaming VoLTE korisnici, koji za svoje regularne pozive koriste S8HR. Pisaću ovih dana ovde o svim ovim problemima posebno.
Postoji li mogućnost koristiti VoLTE u romingu, ako ne zbog cega. Jer sada da te prebace na 2G/3G internet je nemoguće koristiti.
VoLTE roaming sa S8HR protokolom fundamentalno menja način obavljanja poziva u roamingu u smislu da operater kod koga gostujete više nema ništa sa pozivima. Korisnik je konektovan na IMS server kao i kad je kod kuće, a kroz mrežu operatera u kojoj gostujete ide samo data saobraćaj. Pisaću detaljnije i o ovome.
 
Šta će biti "fall back" za 4G kada ne bude 3G ?
Pa 2G, samo sto ce po defaultu svi paketi imati aktiviran VoLTE, nevezano za cenu ili prepaid/postpaid. Sto se tice podrske telefona, znam da su mnogi telefoni srednje klase iz 2019. vec podrzavali VoLTE. Postoje neki specificni slucajevi novih telefona proizvodjaca koji zvanicno nisu prisutni u srbiji, ali verujem da se to moze prevazici kada 4G postane "default" mreza. Samo se do sada niko time nije bavio.
 
Poslednja izmena:
Нисам знао да позиви хитним службама шаљу локацију позиваоца.
Indirektno vezano za temu. 5.5G je prva mreza koja ce imati svoju potpuno autonomnu geolokaciju (GPS), dakle nece se oslanjati na GPS sistem (ni druge GNSS).
Takodje prva mreza koja ce imati sopstven PTS (precise timing service) za preciznu vremensku sinhronizaciju, bez oslanjanja na GPS atomske casovnike. A to je izuzetna stvar, jer GPS je mnogo vise od same navigacije, mnogi sistemi na svetu se oslanjaju na sinhronizaciju vremena sa satelitskim atomskim casovnicima.

Zasto ovo ima veze sa temom? Pa cesto postoji strah da cemo gasenjem 3G mreze izgubiti neke bitne stvari koje 4G/5G mreza ne podrzavaju, pa ce cesto morati da se ubacuje 2G mreza da nadomescuje to. I da moramo da budemo spremni i na neke kompromise da bi koristili beneficije novih generacija, sto je pogresno. 5G mreza, a posebno 5.5G je izuzetno mocna, ne postoji ni jedan razlog da se koci da svi resursi budu dodeljeni njoj.
Cesto je postojao narativ kako 5G ima slab domet, ne prolazi kroz zidove, kako je 5G mreza za specificne uslove itd. Sada je jasno da je i to pogresno, jer dodeljivanjem nizih frekvencija 700/800/900, 5G je "izmisljen" i za ruralne sredine. Pa cak i dizajniran za to, jer je jedna od glavnih primena 5G-a fiksni bezicni pristup internetu.

Mi i ovako dosta kasnimo za vecim delom sveta, najveca greska bi bila iskopati neku statistiku po kojoj 15% srbije i dalje koristi 3G-only telefone, i onda na osnovu toga postaviti "bezbedan" rok za gasenje 2030. Treba preseci, a 2G neka stoji kao backup mreza do 2040.
 
Indirektno vezano za temu. 5.5G je prva mreza koja ce imati svoju potpuno autonomnu geolokaciju (GPS), dakle nece se oslanjati na GPS sistem (ni druge GNSS).
Takodje prva mreza koja ce imati sopstven PTS (precise timing service) za preciznu vremensku sinhronizaciju, bez oslanjanja na GPS atomske casovnike. A to je izuzetna stvar, jer GPS je mnogo vise od same navigacije, mnogi sistemi na svetu se oslanjaju na sinhronizaciju vremena sa satelitskim atomskim casovnicima.

Zasto ovo ima veze sa temom? Pa cesto postoji strah da cemo gasenjem 3G mreze izgubiti neke bitne stvari koje 4G/5G mreza ne podrzavaju, pa ce cesto morati da se ubacuje 2G mreza da nadomescuje to. I da moramo da budemo spremni i na neke kompromise da bi koristili beneficije novih generacija, sto je pogresno. 5G mreza, a posebno 5.5G je izuzetno mocna, ne postoji ni jedan razlog da se koci da svi resursi budu dodeljeni njoj.
Cesto je postojao narativ kako 5G ima slab domet, ne prolazi kroz zidove, kako je 5G mreza za specificne uslove itd. Sada je jasno da je i to pogresno, jer dodeljivanjem nizih frekvencija 700/800/900, 5G je "izmisljen" i za ruralne sredine. Pa cak i dizajniran za to, jer je jedna od glavnih primena 5G-a fiksni bezicni pristup internetu.

Mi i ovako dosta kasnimo za vecim delom sveta, najveca greska bi bila iskopati neku statistiku po kojoj 15% srbije i dalje koristi 3G-only telefone, i onda na osnovu toga postaviti "bezbedan" rok za gasenje 2030. Treba preseci, a 2G neka stoji kao backup mreza do 2040.
Код нас потпуно оперативан 5Г неће пре 2030. Пројекције, а знамо како се пројекције у пракси показују, је да ће тек око 40% територије бити покривено 5Г до краја 2027. Експо би требало да буде покривен тотално до краја 2026.
 
Kakav flesh *** :(
U USA pogasise sve sto nije 5G i 4G a kod nas (6-7M koliko nas ima) pola su babe i dede (ma kak'i pola, 70%) i svi oni koriste one naj-naj prostije telefone (slazem se, i ne treba im vise od toga) koji rade pod 2G/GSM mrezom. Nema kod nas napretka sve dok traje: Kataklizma Kooomunizma (Rambo Amadeus)
P.S. Kako da ugase 2G, kakoooo :( :( :(
 
Baš je trip, neka depra me hvata na ovaj 3G sunset 😄 A1 polako gasi signal.

A1 3G sunset.jpg
 
Samo im jos to fali. I onako im je pokrivenost losa jos da ugase 3G... :(
Meni je zapravo to dobra stvar, jer ne mogu vise da spavaju sa tim da tamo negde imaju "nekakav net" samo zato sto se moze uhvatiti par crtica 3G signala. Od sada ce biti da ili imas net ili nemas net na tom mestu, a nadam se da im nije u interesu da naseljena mesta nisu pokrivena internetom. Mislim da ce ih to naterati da odlucnije pokriju zapostavljene lokacije - za koje je do sada "bilo vremena".
Na kraju krajeva, oni su samoinicijativno prvi krenuli sa gasenjem, verujem da postoji neki plan.
 
Net kao i razgovori, skalira sa dobre (npr 5G, 4G) na prvu losiju mrezu a to ce u slucaju A1 biti 2G i crklo konjce. U USA su i TMobile i ATT pogasili 2G i 3G i samo fercera 5G/4G i eto resenja a kod nas dolazi do osakacenja signala :(
 
Nazad
Vrh Dno