Šta je novo?

Fujifilm Finepix S9600 ili Olympus SP-550 UZ: 18x

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Baluban_S

Slavan
Učlanjen(a)
26.08.2005
Poruke
20
Poena
304
Planiram da kupim novi digitalac pocetkom maja. Trenutno imam HP 850 i Canon 510. Digitalac koristim za amaterske primene, rodjendani, godisnji odmori, more, reka, priroda, gljive, kamenje po Grckoj i slicno. Externi blic ne planiram da kupujem. Biran mi je siroki ugao za slike po gradu, a ponekad i malo duzi zoom. Posebno Volim da pravim nocne snimke ...
Pa sta mislite koji je aparat od ova dva bolji za te primene, ali argumentovano.
 
Planiram da kupim novi digitalac pocetkom maja. Trenutno imam HP 850 i Canon 510. Digitalac koristim za amaterske primene, rodjendani, godisnji odmori, more, reka, priroda, gljive, kamenje po Grckoj i slicno. Externi blic ne planiram da kupujem. Biran mi je siroki ugao za slike po gradu, a ponekad i malo duzi zoom. Posebno Volim da pravim nocne snimke ...
Pa sta mislite koji je aparat od ova dva bolji za te primene, ali argumentovano.

Fuji definitivno za slike bez blica. Ako hoces totalno upotrebljiv zoom i opticku stabilizaciju te ostre, jasne i slike sa dobrim dinamickim rasponom uzmi panasonic fz50. Ukoliko zelis mogu ti poslati neke slike na mail pa ti sam odluci.

Pozdrav.
 
jasne i slike sa dobrim dinamickim rasponom

Dobrim u odnosu na sta? Mobilne telefone?


Za nocne snimke, iz iskustva govorim najbolje je uzeti Canon. Mnogo se bolje snalazi u tome jer ima dfs metod redukcije svih mogucih anomalija koje se javljaju prilikom duzih ekspozicija.
 
Sto se tice nocnih snimaka Canon 510 (koji imam) pravi daleko bolje nocne snimke od HP 850. Ali daleko je to od dobrog, a i od onog sto ja zelim. Vec sam se bio odlucio za Fuji 9600 ili 6500fd kad su stigli novi favoriti. Sinoc sam na:
http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM uporedjivao slike koje pravi
Olympus SP-550 UltraZoom sa Fujifilm FinePix S6000fd (valjda je to isto sto i 6500fd). Slike na suncu su ok kod oba aparata, ali to dobro rade i moji stari digitalci. Medjutim slike na ISO 200 na Olimpusu su uporedive sa slikama na ISO 800 na Fuji. To je zapanjujuce. Pitam se kako Olimpus (ako su te slike stvarno relevantne) uopste sme da stavi u reklami da mu je ISO cak do 5000. To je cista prevara.
 
Fuji pravi odlicne nocne snimke ali na zalost znaju da ga muce vruci pikseli...
 
To ako se igramo igre "jpeg direktno iz aparata". Čudo je šta se može izvući iz Fujija ako se puca RAW, a to mu je - kad brzina nije faktor, jedna od velikih prednosti u odnosu na konkurente iz klase.

Verujem da sve to nije mali zalogaj nekom amateru, ali ko za najmanje para hoće mnogo, mora da nešto iskompenzuje i znanju. Ako ništa, Fuji će da omogući naprednom korisniku vrlo lak prelaz na DSLR (uz to što će mu biti OVOLIKE oči kad spozna DOF i AF koji nude DSLR) i igrarije sa digitalnom laboratorijom, skidanjem šuma i oštrenjem fotki na računaru, a ne u aparatu.

Svakako Fuji, ali S6500. S9600 košta isuviše blizu nekog budžet DSLR kompleta.
 
Vruci pixeli su oni pixeli koji pobenave u toku ekspozicije i umesto crne tockice, postanu bele tockice :) I naravno da se vide na fotografijama, zato i jesu problem...

Resenje problema je cetkica u PS (ili Clone i sl. alatka).
 
Danas sam bio da pogledam Fuji 9600 i Fuji 6500fd. Prilicno mi se svideo i Fuji 6500fd. Ima odlican veliki ekran a i jednostavniji je za amatersku primenu. Ima bolji senzor za nocno snimanje. Ekran na Fuji 9600 mi se i ne cini bas kao neka velika prednost, ext.blic mi ne treba tako da se moja dilema lako moze zavrsiti kao Fuji 6500fd. Ipak bih molio nekog ko je koristio oba aparate da mi kaze koji aparat u istim (losim) uslovima ima bolju i ostriju sliku. Kolika je realna korist od tri cetir dodatne tipke na 9600. Onih 100 eur nije ni najmanji problem. Jednostavno hocu da izaberem aparat koji je bolji za nocne fotografije i koji pri istim uslovima moze da napravi bolju sliku.
Od Olumpusa SP-550UZ sam odustao bas zbog losih slika pri visim ISO vrednostima.
 
Vruci pixeli su oni pixeli koji pobenave u toku ekspozicije i umesto crne tockice, postanu bele tockice :) I naravno da se vide na fotografijama, zato i jesu problem...

Resenje problema je cetkica u PS (ili Clone i sl. alatka).


OK, jel se pojavljuju samo kod duzih ekspozicija ili nema pravila...?
Da li, kad se pojave, postoji nacin da se srede ili ostaju trajno...?
 
Ipak bih molio nekog ko je koristio oba aparate da mi kaze koji aparat u istim (losim) uslovima ima bolju i ostriju sliku.

Ako pod slikom podrazumevaš izgled na 100% pregledu, S 6500 fd je po tome malo definisaniji. Ali, S 9600 je u celosti moćniji aparat.

50% veća rezolucija, obrtni ekran, bolji autofokus i kvalitetnije tražilo ga izdižu klasu iznad.
 
Zavisi shta je to klasa iznad. Za nekoga je upotrebljivost aparata, gde je S6500 upotrebljiviji za konachni rezultat. Obrtni ekran, bolji autofokus od losheg, i bolji EVF od losheg, nije razlika na koju treba ici na rachun najbitnije stavke u ovoj klasi, najboljeg senzora.
 
Driver ne bi bio on kada ne bi bio antiprotivan :d

Evo ti slike od S 9600 koju S 6500 ne bi mogao da napravi ;)
 

Prilozi

  • 9600 1.jpg
    9600 1.jpg
    269 KB · Pregleda: 284
^ Shta tu S6500 nije mogao da napravi ? Shum i totalno omasheni WB ? :D
 
Poslednja izmena:
Rekao bih da 6500 nije mogao da slika iznad glave. Mislim... moze svaki aparat da slika i iznad glave :D ali ne i da kadrira... a posto 9600 ima pokretni ekran... jel to u pitanju Nebojsa?

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Naravno da jeste, ali nije stvar samo u tome.

Driveru, da li si ti uopšte probao S 6500 i S 9600, pogotovo u težim uslovima? Jasno da nisi, ali to te ne sprečava da zatrpavaš forume svakojakim pametovanjem.

A pričati o tačnosti WB nekog aparata na osnovu snimka sa koncerta, gde se u sekundi smeni nekoliko različitih reflektora - to može samo neko kao ti :d
 
Ja nesto nisam primetio razliku u brzini fokusiranja izmedju ova dva aparata... Nijanse su u pitanju, mozda, ali mozda u nekim "mracna strana meseca u crnom svemiru uslovima" ce za 0,2s brze da fokusira 9600... ja drzim HI-SPEED shooting na s6500fd i bogami fokus je skoro pa trenutan, jedina mana je sto ne fokusira ispod jedno 80-100cm... ali na tim distancama obican fokus radi isto trenutno... ne znam cemu taj externi AF senzor... nista specijalno. A ja barem uvek nabodem da slikam nesto sto je muka za AF senzor...

Obrtni ekran jeste prednost za snimke kakav je Nebojsa poslao, i to se nikako ne moze sporiti.

Ali, kvalitet slike je ubedljivo na strani s6500fd, ne pomaze rezolucija na s9600 toliko koliko izgleda (cak stavise, uopste nije znacajna stavka)... vise volim upotrebljiviju sliku nego vecu rezoluciju sa manjim dinamickim rasponom i vise suma. Naravno, ima situacija gde rezolucija igra ulogu... ali... mislim da je s9600 neopravdano PUNO skuplji od s6500... i po meni, jedina prednost je pokretni ekran i tockic za podesavanje parametara slikanja sto ga, sto je tacno, cini fotografskijim aparatom. Meni je, ipak, bitniji kvalitet slike...

Zasto mislim ovo za rezoluciju... pa evo primera. Pogledajte sta se dobije kad se fotka sa s6500 razvuce na 9mp... cudno, zar ne? Levo - reskaliran s6500 na 9mp...
 

Prilozi

  • S6KhSLI0100crop.jpg
    S6KhSLI0100crop.jpg
    89.2 KB · Pregleda: 186
  • S9100hSLI0080crop.jpg
    S9100hSLI0080crop.jpg
    80.7 KB · Pregleda: 181
cozmo, na tvom primeru, kao da se neko potrudio da malo zamuti desnu fotografiju!?!
 
Nebojsa Milanovic je napisao(la):
Ali, S 9600 je u celosti moćniji aparat.

50% veća rezolucija

Vrsni Poznavaoce, 50% vise pixela ne znaci i 50% vecu rezoluciju.
 
Kada neko ne može da obuzda želju za kontriranjem, onda i izvrće tuđe reči - samo da bi im kontrirao... I to radi bez obzira što je svestan da taj kome kontrira - zna o čemu priča...

Elem, kontrolni točak je još jedan plus za S 9600, jer ubrzava promenu parametara, posebno kada je potrebno brzo raditi.

Što se tiče AF sistema, eksterni AF senzor se u teškim situacijama sa malo svetla itekako oseti, tako što povećava brzinu i tačnost fokusiranja, posebno na većim žarišnim dužinama.
 
Driveru, da li si ti uopšte probao S 6500 i S 9600, pogotovo u težim uslovima? Jasno da nisi, ali to te ne sprečava da zatrpavaš forume svakojakim pametovanjem.

Nisam probao S9600 uopshte, priznajem, samo S9500. I nije mi ni palo na pamet da ima pokretni ekran, nikada. Ovaj kadar shto si ti napravio ne pokazuje nishta, moze se napraviti bilo kojim aparatom podignutim gore i opaljivanjem na slepo.

A pričati o tačnosti WB nekog aparata na osnovu snimka sa koncerta, gde se u sekundi smeni nekoliko različitih reflektora - to može samo neko kao ti :d

To je vec drugo, zove se greshka fotografa. Takve fotke se ili pucaju RAW, ili ih ne pokazujesh javno, shto tebe ne sprechava da stalno radish...

Kada neko ne može da obuzda želju za kontriranjem, onda i izvrće tuđe reči - samo da bi im kontrirao... I to radi bez obzira što je svestan da taj kome kontrira - zna o čemu priča...

A shto si onda rekao 50% veca rezolucija ? Zna se shta znachi 50% vishe pixela, a tebi nije prvi put da to kazesh, tako da ti ne znash o chemu prichash.
 
Poslednja izmena:
E moji vi :d

Verujete Phill Askey-ju, jel tako?

http://www.dpreview.com/learn/?/Glossary/Digital_Imaging/Resolution_01.htm

Prva rečenica u definiciji:

The resolution of a digital image is defined as the number of pixels it contains.

Osim toga driveru, ja sve svoje fotke sa svim aparatima pokazujem javno, a to što ti svoje kriješ i pokazuješ samo 0.00001% njih - govori koliko si siguran u sebe.

Ista stvar je i sa opaljivanjem na slepo - ako ti to radiš, ne znači da to i drugi rade ;)

Još jedna sitnica: ako si zaista radio sa S 9500, u šta sumnjam, to ne znači mnogo, jer S 9600 ima bolji AF od njega. Osim toga, nisi radio ni sa S 6500, a izbi oči ljudima na svim forumima koliko ga preporučuješ :D
 
Nisam probao S9600 uopshte, priznajem, samo S9500. I nije mi ni palo na pamet da ima pokretni ekran, nikada. Ovaj kadar shto si ti napravio ne pokazuje nishta, moze se napraviti bilo kojim aparatom podignutim gore i opaljivanjem na slepo.



To je vec drugo, zove se greshka fotografa. Takve fotke se ili pucaju RAW, ili ih ne pokazujesh javno, shto tebe ne sprechava da stalno radish...



A shto si onda rekao 50% veca rezolucija ? Zna se shta znachi 50% vishe pixela, a tebi nije prvi put da to kazesh, tako da ti ne znash o chemu prichash.


Mustek i ekipa potvrdjuju moje pravilo da i ako mogu da podcenjuju ljude koji nemaju mnogo iskustva to isto rade i sa onima koji su za njih izmislili fotoaparat i fotografiju kao takvu. Neko ce morati da skrene paznju gospodi iz fujite da su napravili losiji aparat koji je ujedno i skuplji od slabijeg i jeftinijeg modela. Da nije smesno bilo bi tuzno....

Koncert FZ50 iso 400
 

Prilozi

  • 393820192_cf71f84db4.jpg
    393820192_cf71f84db4.jpg
    86.9 KB · Pregleda: 188
Poslednja izmena:
Mustek i ekipa potvrdjuju moje pravilo da i ako mogu da podcenjuju ljude koji nemaju mnogo iskustva to isto rade i sa onima koji su za njih izmislili fotoaparat i fotografiju kao takvu. Neko ce morati da skrene paznju gospodi iz fujite da su napravili losiji aparat koji je ujedno i skuplji od slabijeg i jeftinijeg modela. Da nije smesno bilo bi tuzno....
Koncert FZ50 iso 400

Petre... opet ne razumes...Fuji s9600 ima nekih prednosti ali one se NE odnose na kvalitet slike u ODNOSU NA 6500. A upravo se o tome vodi debata. Fuji s9600 i s6500 itekako imaju bolji kvalitet slike od tvog aparata. Zaboravi raspravu u tom pravcu...

Aparat je skuplji jer ima dodatnih opcija (pokretni ekran, vise mp, hot-shoe za blic, externi kontrolni tockic...). Izbacen je na trziste jer su korisnici koji su bili zadovoljni sa s9500 hteli naslednika sa boljim kvalitetom slike. Fuji s6500 ima bolji kvalitet slike (senzor), ali je osakacen za pomenute opcije i tacno cilja na dobru grupu korisnika koj zele dobar, a jeftiniji UZ aparat...

Ja samo hocu da kazem da nije potrebno bacati dodatnih 100e ukoliko nemate apsolutnu potrebu za pokretnim ekranom i externim blicom, jer onda se priblizavate svetu entry-level DSLR aparata...

s6500 je tacno taj balans koji fali...
 
Petre... opet ne razumes...Fuji s9600 ima nekih prednosti ali one se NE odnose na kvalitet slike u ODNOSU NA 6500. A upravo se o tome vodi debata. Fuji s9600 i s6500 itekako imaju bolji kvalitet slike od tvog aparata. Zaboravi raspravu u tom pravcu...

Aparat je skuplji jer ima dodatnih opcija (pokretni ekran, vise mp, hot-shoe za blic, externi kontrolni tockic...). Izbacen je na trziste jer su korisnici koji su bili zadovoljni sa s9500 hteli naslednika sa boljim kvalitetom slike. Fuji s6500 ima bolji kvalitet slike (senzor), ali je osakacen za pomenute opcije i tacno cilja na dobru grupu korisnika koj zele dobar, a jeftiniji UZ aparat...

Ja samo hocu da kazem da nije potrebno bacati dodatnih 100e ukoliko nemate apsolutnu potrebu za pokretnim ekranom i externim blicom, jer onda se priblizavate svetu entry-level DSLR aparata...

s6500 je tacno taj balans koji fali...

E, pa ne moze to tako , ubodes pa pobegnes.
Uopste nisam imao nameru da uporedjujem moj aparat sa tvojim itd. , sto se tice kvaliteta slike mozes pri iso 100 i 200 da samo sanjas o tome. Pogledaj na lets go digital tvoje aparate pa ih uporedi sa mojim , drugo imas na ruskom sajtu OIS vs ISO gde imas takodje poredjenje slika , zoom kod mog aparata je totalno upotrebljiv ,a tvoj ako nadjes kamen ili kantu. TTL sta je to ?
Takodje imas test g-dina Milanovica pa mozes da uporedis snimke fz30 sa 9500.
Jedina prednost je 28mm. Takodje, kvalitet izrade je daleko losiji.

Imas veliki thread na stranim forumima koji se obicno zavrsava ovako:

This post died and was buried 7 months ago - it should have been left that way.

Phaedra sold her Fuji s9000 and bought an FZ30. She currently resides full time on the panny forum. Razzledog disappeared after his October 3rd, 2005 post, never to be heard of again. The Hun continues to be his miserable self.



Kao sto sam ti rekao mozes da sanjas o tome :

http://www.stevesforums.com/forums/attachment.php?id=37883

http://www.stevesforums.com/forums/attachment.php?id=37887 pri iso 400.

http://www.stevesforums.com/forums/attachment.php?id=37967

Ne bih zeleo da te dalje deprimiram, ali ako ovo nije dovoljno ima jedan web site gde se uporedjuju oba aparata u macro modu. To cuvam kao slag na tortu.

Citiram :
The Fuji obviously wins out in the noise/lowlight situation, but the Pana clearly outperforms the 9600 in lens sharpness and longer zoom.

Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
Koristiš što ja ne želim da se spuštam na taj nivo diskusije, ali kada već spominješ testise, dok si ti bio u istim (ali zaista), ja sam fotografisao.

Inače, pikseli i rezolucija su mi, kao što znaš, najuža struka, pa je prilično bolesno da mi ti o tome "crtaš".;)

Glupo mi je da citiram samog sebe, ali ne mogu da editujem ovaj gornji post, pa samo da kažem da je on odgovor na nekulturnu izjavu iznad koja je obrisana...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno