Šta je novo?

Fujifilm finepix s9500/s9000 Info Page

Arakis

Slavan
Učlanjen(a)
27.04.2005
Poruke
22
Poena
304
Obzirom da mi se S9500 dopada, i da cu se nadam se duze vreme sa njime druziti, zelja mi je da prikupljam korisne informacije o ovom aparatu na jednom mestu. Stoga sam danas postavio prezentaciju koju cu dopunjavati, a nadam se da cete mi i vi, koji ste zaintersovani, pomoci da ona bude bolja.

Fujifilm finepix s9500/s9000 Info Page:
http://www.jevtovic.bravehost.com/s9500/s9500.html
 
E svaka cast! Iskreno cenim ovakvu vrstu truda. Ako naletim na nesto korisno poslacu ti PM.
 
a jel posedujes taj aparat?
ako posedujes, kako ti se cini?
 
ima-li-koga-tu je napisao(la):
a jel posedujes taj aparat?
ako posedujes, kako ti se cini?

Aparat podeujem nedelju dana. Pre njega sam imao s7000. Kao i vecini ljudi (citajuci na dpreview) koji su presli sa s602z ili sa s7000 na s9000/9500, pocetni utisak, sto se tice kvaliteta slika je rayocaravajuci. To je s toga sto prethodni aparati jako ostre sliku u samom aparatu, pa slike deluju veoma ostro. Po mom misljenju,kad sam te slike izradjivao u radnji, delovale su i previse ostro, prosto vestacki. S9500, po default-u ima manje ostrenja, pa slike deluju mutnije. Ipak, aparat ima mogucnost podesavanja ostrine, saturaciej i kontrasta (svaki parametar u tri nivoa), tako da ko voli moze naostriti slike u aparatu.
Sto se tice ergonomije, tu je odlican. Lepo lezi u ruci, zoom radi savrseno (1/4 kruga je dovoljna za ceo opseg 28-300 mm). Fokus prsten je fire-by-wire, ali radi mnogo bolje nego na s7000. Kvalitet plastike je dobar, nije kao na s7000, ali ni Rebel 350D nema bolju izradu.
Koga interesuju filmovi moze da snima u 640x480, 30 fps, uz mogucnost koriscenja zoom-a za vreme snimanja. Bilo je komentara da se cuje krckanje zoom-a na filmu. Ja nisam primetio. Moguce je da se cuje kada stvarno nema nikakvog drugog zvuka.
Objektiv ima navoj od 58mm, tako da se mogu kaciti filteri. Sto se tice konverzijskih objektiva, Fuji ih zvanicno ne preporucuje, ali ima korisnika koji su kacili i teski Raynox DCR-2200 (cini mi se da mu je oznaka) koji je veoma tezak tele objektiv.
Sve u svemu za pocetak mi se aparat vise svidja od s7000, i sto ga vise upoznajem, vise mi se svidja.
Sto se tice vecih ISO vrednosti, ISO 400 je odlican, ISO 800 je, sto se mene tice, upotreblji. Ima suma ali mnogo manje nego s7000 na ISO 400. Izradio sam par nocnih slika na ISO800 u 10x15 cm, i lepe su.
Toliko za sada. Aparat preporucuje.
P.S. Mozda mu fali IS, ali je i ovako dobar.
 
hvala,
a reci mi kakav je autofokus i da li mu se zamrzava displey kada se slika?
manji iso nego s7000 na 400? hm, pa jel to moguce? jpeg je OK, ali raw 400 asa razbija na s7000
 
Ja sam ga probao u loshijim uslovima i bio je dosta spor i display je bash seckao pri merenju. Sad, mozda sam se navikao na dSLR, ali ne mogu da ga uporedim ni sa S7000, jer se ne secam kako je bilo :)

Ono shto mi se svidelo je bash ogroman EVF, mutan, ali opet kazem, posle TTL viewfindera naravno da ce biti mutan. Takodje je malo loshije izrade shto se tiche plastike, ali kao shto reche Arakis, ni 350D ili D50 nije bolji. Zum i fokus prstenovi mi se bash svidjaju, gumirani su i grbavi, bolji osecaj nego dosta objektiva na dSLRu.
 
Poslednja izmena:
Zanima me da li ovaj aparat ima opticku stabilizaciju? Moj cale se nalozio da ga pazari, al on je covek u godinama, trebace mu ta vrsta pomoci...
 
Pozdrav, kolege digitalci! Ja sam vise srednja garda... Radio sam sa 35mm od 1994. naovamo svadbe i slicna veselja sa EOS-ima nizeg cenovnog ranga. Sve manje radim tezge, a i smucile su mi se. Za svoju dusu hocu nesto digitalno, a solidno, sa dobrim manuelnim funkcijama. U prilici sam da kupim 9500 ili 5600 po povoljnoj ceni, pa na forumima nailazim na "nedostatak IS". Sta je to, tacno? Molim vas, edukujte me! Inace, moze li 9500 da izdrzi na sebi blic klase 540EZ(velik, tezak)?
 
IS je stabilizacija slike, otprilike kradesh dve blende, ali samo za slikanje statista. Fuji S9500 ima visoke iso vrednosti sa malo shuma (ISO400 potpuno upotrebljiv) a to verujem da znash shta znachi (svi aparati iz te klase ima vishe shuma na iso200).
 
Ja sam na Fuji-ju S7000 imao National blic, ne secam se oznake, koji je prosecnih dimenzija. Verujem da ni na s9500 ne bi bilo problema, alitreba paziti s anaponima sarih bliceva. Ima tekstova koji upozoravaju da ti blicevi, ako im je napon veliki mogu da sprze aparat. Ima na mom sajtu link ka tabeli bliceva i njihovih napona. Po mom misljenju s9500 ima upotrebljivih i 800 ASA, uz ciscenje sa Noise Ninja ili Neat Image i slicno. Steta sto nema opticku stabilizaciju, lepa je to stvar. U odnosu na Panasonic FZ30 meni ipak vise znaci objektiv koji krece od 28mm (to i manuelni zoom, kao i skoro neprimetan shutter lag su razlozi sto sam se resio s7000 i kupio s9500).
 
Sajt ti je odlican, svaka cast za trud.
Stvari koje su me opredelile za njega si vec lepo naveo, samo bih pomenuo
jednu manu, a to je crn ekran dok puni blic.
IS mu i ne treba jer je neupotrebljiv kod pokretnih stvari.
Zbog toga se i ne secam kad sam stavio baterije zadnji put
(za Razliku od Canona IS koji je 2 puta dnevno treazio baterije na letovanju).
 
Nazad
Vrh Dno