Šta je novo?

Fuji HS10

triggerNS

Slavan
Učlanjen(a)
31.07.2007
Poruke
7
Poena
301
Poz drugari.
Kao što se iz naslova vidi zapeo mi za oko ovaj aparat. Pročitao sam nekoliko rewiew-ova ali svi oni nekako previše hvale kako je odličan i nudi puno opcija za te pare... Po slikama koje pravi video sam da nije nešto posebno ali opet, ja nisam neki pro da će mi bosti oči neka malo bleđa ili zrnastija slika koja je slikana u zatvorenom za nekim mega iso vrednostima...
Ono što mi je zanimljivo je veliki raspon zoom-a a da se ne lažemo i HD klip može dobro doći.
Pre godinu dana sam prodao Canon S5 IS i bio sam prilično zadovoljan. E sad, pošto ovaj fuji košta 420€ malo sam u strahu da se ne razočaram pa bi bilo super kad bi se ovde javio neko ko ga već ima da podeli malo utiske.
Inače, sutra idem da ga vidim (opipam) uživo, koliko sam video bez baterija je težak skoro 650gr pa se pitam koliko bi to uticalo na korišćenje (umaranje).
Eto, ako neko ima neko lično iskustvo ili neki drug da je kupio... bio bih veoma zahvalan.
Naravno, napisaću ovde utiske posle sutrašnje "probe"
Poz svima.
 
za 420 e kupiti aparat koji nije dslr(to jest nem aizmenljive objektive) jednostavno nije normalno poz
 
Ne puno , ako nabavi sigmu dg ovaj htedoh reci bigmu
 
Ne slušaj mnogo one koji 'oće da budu profesionalci pa ti stalno guraju dslr.


Evo, ja 'oću da kupim Renault Mégane. Sa' će se o'ma naći neki da mi kaže da nisam ništa uradio ako ne uzmem Formula One Renault. Cheers, c´est la vie, copins.
 
@zost: Pa ako ces za ~100 eur razlike kupiti nesto losije - onda si stvarno cest la vie.

Taj HS10 je prosumer u svakom smislu, nakrcan megapikselima, zumovima, HaDeovima i ostalim patkometrijskim velicinama. Generalno, ima svega, ali se bojim da je kao S2000 - ume sve, ali nedovoljno dobro ako krenes da gledas levo i desno. Tj osnovno kod kupovine prosumera je ne gledati levo i desno jer onda skapiras da ti je aparat malo glomazan za svakodnevno fotkanje, da je pomalo spor u autofokusu, da video mod ima malo losiju stabilizaciju i da se cuje motor af-a i onda se pitas za sta si dao toliko novaca.

Mislim da je gornja granica za prosumer 300 eur, sve ostalo je vec dslr-bolest... :)

U svakom slucaju - ako si ti zadovoljan fotkama, HD filmom i ostalim zezama, kupuj - uvek je bitno da je kupac srecan :)
 
Poslednja izmena:
Milanebb,

Prvo, nije u redu da uporedjujes jedan od najlošijih dslr (bar sudeći po ceni) sa jednim od boljih (bar sudeći po ceni) prozumera. 'Oću da kažem da sve ima svoj cenovni rang i to treba uzimati uvek u obzir.

Pored toga, šta će konkretno onaj ko NEĆE da bude profesionalac dobiti sa jednim od lošijih dslr sa kit objektivom. Objektivno, dobiće glomaznu budžu i 1kg u ruci, umesto samo 300 i kusur grama i zgodniji aparat za nošenje. Ako, ne daj bože krene da dokupljuje stvari da reši ono što taj osnovni dslr nema (a prozumer ima, recimo 12x zum) - imaće torbu od 10 kila na ramenu i moraće stalno da odvrće jedan objektiv da bi natakao drugi. To je naravno OK za one koje takve igračke interesuju i igranje sa foto opremom, ali za one druge je to promašaj.

To mi izgleda kao kad bi svojoj devojci koja 'oće u toaleti da ide u pozorište rekao da je najbolje da obuje martinke - čvste su, solidne, mogu se nositi po svakom vremenu ... i martinke treba kupiti jer su cipele za pozorište skuplje od martinki.

Preporuči, dakle, čoveku ono što on i traži - dobar prozumer za male pare, ako misliš da ima takvih.
 
Canon S90. Probao sam ga pre neki dan i stvarno je toliko dobar koliko ga hvale.

Ja sam vrlo blizu toga da ga pazarim za sebe. :)
 
Prvo, nije u redu da uporedjujes jedan od najlošijih dslr (bar sudeći po ceni) sa jednim od boljih (bar sudeći po ceni) prozumera.

Najgori dslr je nekoliko puta bolji od najboljeg prozumera(izuzimam sony pro1 koji se ne pravi vise ali i on ima dosta egronomskih mana) , imas veoma jeftine turisticke objektive tipa tamron 18 270 , sigma 18 200, 18 200os , prodas kit ili kupis samo telo i pazaris taj 11x zum razlika je nebo i zemlja....
http://www.photographyblog.com/reviews/fujifilm_finepix_hs10_review/image_quality/
http://www.photographyblog.com/reviews/samsung_wb2000_review/image_quality/ pogledaj razliku u kvalitetu slike a dslr
http://www.photographyblog.com/reviews/sony_a390_review/image_quality/ jedan od losijih
 
Poslednja izmena od urednika:
Ljudi, hvala na odgovorima i razmišljanjima. Danas sam ga držao u ruci i malo čačkao. Lepo leži i izgleda moćno.... al sam ipak odlučio da ne žurim a i malo radi mira u kući. Ono što mi na prvi pogled zasmetalo je taj manuelni zum, nekako ne ide glatko, kad fotografišeš to nije problem al bi totalno upropastio klip kad bi ga koristio jer bi zumiranje delovalo "stepenasto". Inače lcd je odličan komande lepo raspoređene i tako, još uvek razmišljam o njemu ali... kao što rekoh sačekaću još neko vreme.
O dslr ni ne razmišljam jer mi je to skup sport a već nekoliko aparata koje sam imao su bili "malo" skuplji prosumeri pa planiram da nastavim u tom pravcu ;)
Poz svima
 
леп је то апарат, мислим да је и добар, имам 6500, ни ја као ни ти, не бих куповао дслр (једноставно немам потребе ни новца за све лепе и добре ствари овога света), а тај ХС10 има таман то што ми на овом 6500 тренутно недостаје.

Дслр је моћнији у сваком погледу, али и скупљи, такође у сваком погледу, и ту не треба трошити речи (коме треба тај купује) док је предност овог фуџија распон 24-720mm (30x зум) на једном објективу и укупна маса око 800грама, са скоро свим особинама доброг апарата, не најбољег.

да је овакав апарат постајао само 6-7 година раније...
 
Poslednja izmena:
@trigger: jel taj 'trzavi' zum problem do prstena ili je nesto drugo po sredi. Jesi probao kako radi stabilizacija kada je zoom preko 10x?

Svidza mi se sto su izbacili ove brze dugmice na telo, bilo bi sjajno da im se moze dodeliti neka funkcija.

Zar nije tezina ~650gr?
 
e bas me zanima sta slikate na 30x zumu iz ruke sa masom od 700g
 
Težak je 650g, ali bez baterija.


Pretekao me civi, a to sam baš hteo da pitam... Ti UZ aparati mi nikada nisu bili jasni - šta se to slika kompaktom na 720mm? Ako može neko da okači neke fotke kao primer.

Mislim, ako čoveku treba kompakt aparat sa 720mm onda neka ga kupi, samo po meni je to čisto bacanje para. Za 400EUR može da se uzme S90 koji ima blendu F2.0 i koji staje u džep, za razliku od ovog aparata koji po gabaritima odgovara nekom manjem DSLR-u. Za svakodnevno fotkanje, f2.0 mu mnogo više znači od 720mm.


@zost: Zašto nije u redu upoređivati ih? Cena im je slična, dimenzije su im takođe slične, težina im je skoro ista - Fuji je težak oko 800g sa baterijama. Jedino šta ima Fuji a nema DSLR za te pare je tih 720mm na tele opsegu, samo je pitanje - kome to treba? :) Niko ga ne nagovara da uzme DSLR, ali za te pare ima dva izbora:

- ako hoće mali aparat koji će nositi sa sobom i koji može normalno da stavi u džep: Canon S90 ili neki sličan kompakt.
- ako će da kupi aparat koji je težak 800g - neka kupi DSLR.

Ako baš hoće da ima 720mm/5.6 za 400eur onda neka kupi HS10. Samo za 720mm i pored stabilizacije će ti trebati stativ ili bar monopod ako nije vrlo sunčan dan.
 
Od svega sto HS10 ima, vi ste se zakacili za najgluplje - 30x zoom. Pogledajte malo bolje sta sve kamera moze i onda recite koliko novca je potrebno da se tako nesto postigne u dSLR svetu?

Niko ne spori da je dSLR kvalitetnija opcija (bilo bi cudno da nije), ali covek lepo kaze da mu to ne treba i da ne zeli da daje bubreg godisnje da bi platio svoju ovisnost o fotografiji. Jeste da je cena HS10 blizu ulaza u dSLR, ali opet ostaje pitanje cena za sve ostalo.
 
Zakačili smo se zato što aparat toliko košta baš zbog tih 720mm na tele opsegu. To i jeste poenta - kome ne treba 720mm može za iste pare da kupi mnogo bolji kompakt aparat.
 
Poslednja izmena:
Tako je; sasvim soldne fotke, 1080p video, do 1000fps u low res modu video, poboljsana ergonomija, dosta manuelnih kontrola, pokretni ekran, eksterni blic, to je sve kao privezak
 
e bas me zanima kako radi externi blic i koji na tom aparatu , a solidna slika je veoma rastegljiv pojma , al ajde necu vise u off nek kupi covek sta god hoce njegove pare...
 
Ma ne kažem da to sve nije važno, nego da nije jeftino napraviti objektiv tog opsega (ni za mali senzor) i da sigurno dobrim delom učestvuje u ceni.

Sve zavisi šta želiš od aparata... Ako želiš da ti omogući da napraviš pristojnu fotografiju u većini uslova, najvažnije ti je da je aparat prihvatljivih dimenzija da bi ga nosio svuda sa sobom, da ima dobre ISO performanse i da ima svetlosno što jači objektiv. Naravno i da objektiv i senzor daju neki zadovoljavajući IQ (rezolucija, distorzije, aberacije,...).

Ono što ja pokušavam da kažem je da će mnooogo češće biti u situacijama kada mu treba 35mm, f2.0, ISO1600 nego 1080p video ili 720mm. Naravno, ako neće da koristi blic.

Ako će da koristi direktan blic kao glavni izvor svetla kada nema dovoljno ambijentalnog - onda ne mora uopšte da daje 400EUR za aparat... kada pukneš direktan blic iste su fotke sa svakog aparata.
 
Poslednja izmena:
@civi: ajde uradi lep umetnicki resize (sa sve belim okrivorm) na 640x480 kao sto vecina umetnika iz dslr sveta uradi a ne da radis 100% crop. Ni jedan prosumer/kompakt nece od ovog napraviti bolju fotku, kraj price, te fotke koje su za tebe "bljak" su sasvim ok kada se uradi resize ili kada se izrade fotografije.

Obojica odbijate da shvatite:

dslr = 500 eur + beskonacno ulaganja
hs10 = 450 eur i to je to

Za nekog ko ne zeli kompakt ili dslr, a hoce malo vise opcija i funkcionalnosti - prosumer je jedino sto preostaje.
 
Poslednja izmena:
Ja uopšte ne predlažem da kupi DSLR, nego da prvo razmisli šta mu treba od aparata, tj. u kakvim je uslovima koristio prethodni aparat.

Ako mu je 80% fotki napravljeno na wide-normal opsegu, a od toga 50% je unutra ili u lošim svetlosnim uslovima - onda treba da pogleda kompakt aparate kao što je S90. Pošto za 400EUR može da dobije aparat koji staje u džep, ima objektiv f2.0 i pravi sasvim pristoje fotke na visokim ISO vrednostima.
 
e bas me zanima sta slikate na 30x zumu iz ruke sa masom od 700g
Mislim... a što bi iz ruke? velika je ponuda pristupačnih vrlo laganih stativa za fotoamatere (na primer ovi Hama stativi, loši, ali rade)

nisam neki stručnjak, ali kropovao si fotku gradske panorame sa f 2.8, pa ko zna gde je fokus bio, dok je sa drugog aparata f8 i portret f3.5 obe iz bliza, tako da je to po meni diskriminatorski prikaz, pri ovome napisanom ne smatram da HS10 pravi bolje fotke od e-420, ali sigurno bolje od prikazanih kropova.
A u ostalom ko gleda tako uveličane fotke (to je mala profesionalna "deformacija"), jedino pri obradi se to vidi, na štampi za kućnu upotrebu nema šanse.
 
Poslednja izmena:
Težak je 650g, ali bez baterija.


Pretekao me civi, a to sam baš hteo da pitam... Ti UZ aparati mi nikada nisu bili jasni - šta se to slika kompaktom na 720mm? Ako može neko da okači neke fotke kao primer.

Mislim, ako čoveku treba kompakt aparat sa 720mm onda neka ga kupi, samo po meni je to čisto bacanje para. Za 400EUR može da se uzme S90 koji ima blendu F2.0 i koji staje u džep, za razliku od ovog aparata koji po gabaritima odgovara nekom manjem DSLR-u. Za svakodnevno fotkanje, f2.0 mu mnogo više znači od 720mm.


@zost: Zašto nije u redu upoređivati ih? Cena im je slična, dimenzije su im takođe slične, težina im je skoro ista - Fuji je težak oko 800g sa baterijama. Jedino šta ima Fuji a nema DSLR za te pare je tih 720mm na tele opsegu, samo je pitanje - kome to treba? :) Niko ga ne nagovara da uzme DSLR, ali za te pare ima dva izbora:

- ako hoće mali aparat koji će nositi sa sobom i koji može normalno da stavi u džep: Canon S90 ili neki sličan kompakt.
- ako će da kupi aparat koji je težak 800g - neka kupi DSLR.

Ako baš hoće da ima 720mm/5.6 za 400eur onda neka kupi HS10. Samo za 720mm i pored stabilizacije će ti trebati stativ ili bar monopod ako nije vrlo sunčan dan.

@zeleni zub: Pomenuo sam već cenovni rang. Ne znam koji će profesionalac (zaista profesionalac!) uzeti DSLR od 420 evra - možda samo kao drugi ili treći aparat, prvi nikako. Jasno je da je sa DSLR-om za 420 evra morala biti napravljena gomila kompromisa u kvalitetu i performansama. Logičnije je da takav kompromis neprofesionalac (da ne kažem amater) pravi sa nekom kompaktom ili prozumerom - tj. sa performansama koje bolje odgovaraju njegovom statusu i potrebama i u manjem cenovnom rangu. DSLR od 420 evra će uzeti samo neko sa logikom "Kupiću jeftini DSLR da vidim kako to rad i da li mi treba i kako je biti profesionalac, a onda ću posle kupiti neki ozbiljniji DSLR".

F 2.0 ili 720 mm? Sa digitalnim aparatima i optičkom stabilizacijom to nije nikakva dilema. Kada sam ranije (u vreme filma) imao SLR sa 1.4 ili 1.2 objektivom, morao sam dobro da razmislim šta ću slikati i da li ću u njega da turim film ASA (ISO) 100 ili ASA 400. To sada nije problem, na digitalcu očas podignem osetljivost na ISO 400 ili ISO 800 i rešim stvar. Šum koji tada dobijem je u granicama veličine slike koja će mi trebati. Osim ako hoću da slikam vrlo mračne situacije, podvodnu fotografiju recimo. Zato umesto F 2.0 uvek biram 720mm sa dobrom optičkom stabilizacijom.

Sve, naravno, važi za onog ko neće da izigrava profesionalca.
 
Fuji HS10 ce kupiti samo onaj ko fotoaparate deli na to koliko imaju megapixela i koliko mogu da zoomiraju. Svako ko se razume u fotoaparate a ne zeli da za te pare kupi neki polovan a odlicno ocuvan *dslr (zbog velicine) kupice neki Canon Ixus ili recimo Canon S90 ili cak i G seriju a mozda i neki Panasonic Lumix model sve prema licnim afinitetima.

HS10 sa stabilizacijom na senzoru i nije najsrecnije resenje, video jeste 1080p ali pri pomeranju javlja se efekat plivanja video snimka, kvalitet plastike od koje je napravljen je razocaravajuc, koriscenje pri slabom svetlu je mnogo lose prevashodno zbog shuma koji nije na nivou koji se u danasnje vreme ocekuje, 720mm upotrebljivo samo po suncanom danu a AF sistem je prica za sebe koliko je los u odnosu na gore pomenute modele slicne cenovne klase.

* Pod polovan a dobro ocuvan dslr sistem podrazumevam neki Canon 4xxD sa kit objektivom (IS) + 50/1.8 za lowlight situacije
 
Da se i ja malo ubacim u celu priču:) i eventualno pripomognem u odluci, s obzirom da sam imao solidan broj kompakta, prosumera i DSLR-a, a trenutno već par dana posedujem Lumix GF1.
Dakle, osnovno pitanje: Šta hoćeš od svog aparata i šta su ti prioriteti, s obzirom da nijedan aparat ovog sveta nema sve.

Kompakt: mali, zgodan za svakodnevnu upotrebu, možeš ga nositi gde poželiš, oni bolji daju odlične fotke za album (ako poželiš da ih prebaciš u papirni format 10x15, npr.). Ergonomija nije jača strana, nemaš mogućnost xternog blica (čast izuzecima), na ISO vrednostima većim od 800 prilično šume,.... Opet, što neko reče, 720mm na jednom kompaktu je useless, bez stativa naravno, a i sa njim je pitanje koliko je opravdano.

Prosumer: kvazi DSLR, ergonomija primetno bolja, ali i gabariti. Može i xterni blic (ne kod svih), ali sve ostalo je u principu u rangu jednog boljeg kompakta, ništa više. Senzor i dalje prcvoljak, šumi i on, isto tako su mm problem, jako problematična upotrebljivost preko 200mm (naravno, bez stativa, a i tada,...), telo plastično (čast izuzecima),....
Po meni je ovo najgora opcija, nit je kompakt, nit je DSLR, a ništa se bitno ne dobija.

DSLR: osnovna prednost: veličina senzora, koji je u poređenju sa prethodnicima mnoooogo veći, pa je shodno tome i šum primetno manji. Ergonomija odlična, mogućnost izmene objektiva (kome treba), kvalitetna stakla (jer, jelte, bez dobrih stakala bilo koji DSLR je samo jedna solidna cigla, ništa više). Ali, spremi se da sa sobom uvek tegliš ranac na ramenu, nije komforan, a i svi te zagledaju kad isučeš svoju ljutu makinu (a neki traže i dozvole za fotografisanje, jerbo, sigurno si profi kada nosiš to čudo - kao meni na Kalemegdanu)
DSLR je odlična sprava, ali meni je postao smor da ga stalno teglim (40D + 100 2.8 macro + ....) i odlučio sam se da ga prodam i pređem na nešto drugo.

E, sad, ne teram ja tebe da uzmeš ono što sam ja uzeo (pre par dana i za sada sam xtremno zadovoljan), s obzirom da je, opet ponavljam, sve stvar prioriteta i ništa više. Ja sam sa GF1 spojio dve stvari koje su mi bitne, a nisam nikako mogao drugačije: kompaktnost i DSLR kvalitet (nije baš kao 40D, ali najpribližnije od svih) + izmenjivost objektiva (uz adaptere ću moći da kačim sve što je do sada napravljeno ikada od stakala, naravno, bez elektronike, potpuno manuelno), a dobio sam i HD video pride.

Za 400 evra možeš da uzmeš ultra dobar kompakt (a ima ih - pomenuti S90, npr. ili po meni možda još bolje neki Panasonic, npr. Lumix DMC-LX5K, ultimativan kompakt ili Samsung NV40) - nećeš ništa dobiti ako uzmeš prosumer (osim ergonomije), a za 400 evra se može uzeti odličan, da ne kažem, superioran kompakt, koji će na kraju dati odlične slike do ISO 800 (ali i prosumer neće da ide preko ovoga - to što piše ISO 3200 zaboravi, slike toliko šume da ćeš se razočarati).
Ja bih ti na kraju preporučio da eventualno možda skupiš još malo para i kupiš neki mali DSLR (ako baš insistiraš na DSLR izgledu i ergonomiji), danas ih ima odličnih, a nisu preskupi ili možda ono što sam uradio ja, neki mirrorless sistem, m4/3 (Olympus/Panasonic), Samsung ili Sony NEX.
Ne znam, ti vidi pa odluči, ali uvek će biti neki kompromis, tako ti je.
Ja sam npr. svesno žrtvovao suhi kvalitet zarad kompaktnosti, neko ne bi, ali tako je u životu, nisu svima iste stvari prioritet. Ja sam hteo da mogu slobodno da fotkam, da me niko ne gleda kao čudo kada vadim aparat, a opet dovoljnu slobodu kao bih ispoljio svoju kreativnost (manuelne kontrole, xtereni blic, žongliranje sa objektivima - uskoro meračim da uzmem neki ruski manuelac, koštaju šaku kikirikija, a perfektna stakla).
Eto, nadam se da sam ti malo pomogao, a ako nisam zaboravi na sve ovo i kupi ono što ti srce kaže.
Pozz
 
Poslednja izmena:
I ja da kazem koju, kao vlasnik pomenutog modela. :)


Da pocnem od sebe...nisam nikakav fanatik za fotografiju. Volim da skljocam i slikam ali pre ovog aparata nikada nisam koristio nista bolje od Canon-a A550 a najvise fotografija sam napravio sa mobilnim, N95 8GB. I sasvim sam zadovoljan kvalitetom istih, po meni su i slike sa N95 sasvim zadovoljavajuceg kvaliteta. :) Ali ipak hteo sam da uzmem nesto konkretnije i ozbiljnije i na kraju kockice su mi se slozile na ovom modelu. :) Obzirom da sam laik, najvise me je poneo opticki zum i HD video zapis. Racunao sam da mi je to bitno obzirom da sam uzeo aparat na duge staze. Po kupovini aparata moram priznati da sam se malko smorio. Ocekivao sam kule i gradove, kristalno cistu sliku na 100%, HD video zapise sam zamisljao kao neko cudo nad cudima ali u praksi daleko je to bilo od mojih vlaznih snova. :d Cak sam ga i dao u bench oglase, rekoh da umanjim stetu i uzmem neki slican aparat od €200-300, necu primetiti razliku. Kupca nisam nasao, poceo sam da cackam i izvaljujem aparat i posle jedno nedelju dana sam odustao od prodaje. Zavoleh i naviknuh se na HS10. :)

Sve u svemu, fin je to aparat, mada svakom laiku bih savetovao da dobro razmisli da li mu treba ovako nesto. :) Za neke svakodnevne slike iz blizine, iste slike pravi i ovaj aparat i bilo koja "igrackica" od stotinak eura. Pa cak i mobilni telefon, da mi je ostao u zivotu N95 8GB definitivno bih njega koristio za najveci deo skljocanja. Sad imam HTC Wildfire a na njemu je kamera zaista neupotrebljiva pa moram da vucem ovu budzu. :S: Dakle za svaki dan i nije neko ludilo, mada moram priznati da mi je na letovanju legao samo tako. Za letovanje, more, planine, prirodu vredi svaku paru ali opet svako bi trebao da stavi prst na celo i da se zamisli da li vredi da ulupa €500 da bi pravio odlicne fotografije par puta godisnje. :) Ako nekoga zanima, mogu i da okacim par slika...:)
 
Nazad
Vrh Dno