Šta je novo?

Front-end web development ili Qa tester u 36-oj godini? Da li je kasno?

Kao i sve ostale poslove...
Konekcije na linkedin-u su manje lične od prijatelja na fejsbuku, a kamoli pravih poznanstava ili tek prijateljstava.
Poenta je u konekcijama a ne prijateljstvu. I u/na poslu je bitno s kim si sve u kontaktu a ne s kim se druzis privatno.
Ja ti pričam o tome kako ljudi koji u poznim godinama žele da uđu u ovu industriju moraju da idu na količinu, dakle da sebe kao kandidata, a zatim i svoj CV kojim se predstavljaju, prvo srede do nekog prihvatljivog nivoa, pa onda taj isti ubace u ruke što većeg broja potencijalnih poslodavaca. Velika većina će ga odbaciti zbog broja godina i nedostatka iskustva, ali ako dovoljno pokušavaš naći će se neko ko će biti spreman da ti da šansu. Ako ne uspeš u prvom talasu, onda nastavljaš da radiš na sebi kao kandidatu i probaš ponovo i tako sve dok ne uspeš. Tako se počinje u ovoj industriji ako nisi mladić koji je upravo završio sa fakultetom(bilo uspešno bilo neuspešno), a ne preko nekih izmišljenih veza, preporuki, garancija ili čega sve ne.
To je tacno, ali lakse je ako nekoga poznaje, ima dosta ljudi koji se zaposle bez Linkedina, CVa i sl.
Neće niko da dođe i da kaže: "e znam jednog super lika koji bi nam baš lego za ovu praksu/juniorsku poziciju, ima 36 godina i završio srednju frizersku, ali veruj mi, on je programer u duši". Ljudi preporukom rizikuju svoj obraz, daleko više kada su u pitanju stariji ljudi i na žalost retko ko je spreman da rizikuje išta za nekog ko mu je samo poznanik, bez neke pozamašne potencijalne dobiti.
Nazalost tacno na ovim prostorima (i po nasoj emigraciji), ali to je vec do mentaliteta. Nesto slicno onom sa gastarbajterima "nemoj da dolazis, propale Nemacka/Amerika/Kanada/Australija...

Meni je ludilo da ovde citam kako ljudi krecu kao QA, za 2 godine postaju DevOpsi a posle jos 2 vec su programeri.
Tek ce da se iznenadis kad cujes/procitas isto to (cesto cak i brze) za Silicijumsku dolinu i sl.
Pocev od ljudi koji su radili nesto 10-o pre ovoga pa uskocili u IT vagon i misle da su tako svezi pokupili svo znanje ovog sveta (a nemaju uopste inzenjerski mozak vec sljakerski) pa sve do programera koji su tavorili par godina po nekim firmama radeci neke vrlo "juniorske" repetativne stvari i posle kao seniori za samo 4,5 godine dolaze na intervju prepuni tehnologija i iskustva, a ne znaju da mi odgovore osnovna pitanja koja postavljam, dry principe, i random arhitekturalni patrern.
I takvih je vecina, dobrog inzenjera je teško naci i dovuci u bilo koju firmu jer ih ima malo. To sto vasi poznanici rade u it-u nakon kursa ja garantujem da je posle godinu dana ili dve jos daleko od bilo čega ispravnog, i radi se sablonski puno u zarez kako je pisao recimo team lead pa se kopira, etc
Iskustvo iz drugih sektora (telekom, ekonomija, marketing, medicina, industrija) su plus a ne minus, vise vredi neko ko zna osnove nekog alata/jezika i iskustvo iz drugog sektora nego programer doktor nauka. A intervjui postoje s razlogom a i vecina poslova su sljakerski i veze nemaju ni sa kodiranjem a ne dizajnom/arhitekturom.
Dobrih SWE ima ali kostaju (npr. znam jednog, u Srbiji zaradjuje sestocifrenu deviznu sumu)
U svim firmama je moguce da inzenjer sa 10 godina relevantnig iskustva ima recimo manju platu od juniora koji je naucio recimo react za godinu dana i novozaposleni je u firmi
To imas i u big tech firmama a ne ovde. Neko je mutav a neko srdacan, neko cuti i uzme sta nude, neko trazi/pregovara, neko se zaposli i pusti korenje, a neko menja posao na 6-12 meseci, 2 godine max.
Pogadjanje za platu je vrlo slicno onim satiricnim snimcima "programer trazi povisicu"
Kao i svaki drugi posao, od prodaje starog gvozdja i PET ambalaze do CEO banke ili IT firme
 
Izvini, ali to ne postoji u stranim tech firmama.
Upoznat sam veoma blisko sa procesima zaposljavanja u tim velikim tech kompanijama na osnovu iskustava svojih kolega koji sada tamo rade.
(Amazon, microsoft, gitlub...)
Postoji base salary, na koji se dodaju bonusi, i ovako nesto nije moguce.
Postoji jasan range za svaki stepen software engineer pozicije (ne postoji fe, be, mobile).
Senior Engineer 80-100k base salary recimo.
Ne moze neki klinac sa faxa da ima 100k.
Velike kompanije vode racuna o tome.
Na base salary se obicno dodaju stocks, koje se dobijaju svakom navrsenom godinom u firmi, etc...

I svako mora da zna da kodira, ne vezano za poziciju za koju se prijavljuje.
Bio to devops, qa, ili neka system design pozicija.
 
To postoji svuda, moze i klinac bez faxa ako ima znanja/rezultate. A imam ex koleginicu koja je u Google vec 10ak godina bez diplome i kodiranja tj. nesto jako malo... Jeste, ide base salary (koju pregovaras, a zavisi i od dodatnog iskustva i znanja. cak i lokacije, npr. dobila je 2x vecu platu za isti posao kad se preselila iz EU u USA a jos 50% vec kad je otisla u dolinu) pa bonusi pa akcije pa avio karte, privatni avioni (kolega elektronicar i programer), itd.
 
Niko ne spori da moze klinac da pokida na intervjuima i da ga prime, ali ce on krenuti od base salarija za tu poziciju, mozda mu nafiluju nesto etc...
Ali ne postoji sansa da neko sa godinu dana iskustva i slabim znanjem ima vecu platu od nekog ko ima recimo 7 godina iskustva i vise znanja.
Jednostavno je, ako znas za 100k imaces platu 100k ali ces biti proglasen senior software engineer-om i imaces takve i odgovornosti.
Ovo sto se kod nas desava, da junior ima vecu platu od seniora je jednostavno ***** koje su kompanije israle a ljudi jedu.
Tome treba stati na put.
Znaci klinac je prodat(izdat) komapniji x kojoj naplacuju njegov sat 80e i on ima 3k platu, a senior izdat nekom klijentu sa manjim rate-om i ima manju platu. A pritom, rade u istoj "kompaniji".
Kompanije su izgubile ikakav dodir sa inzenjerstvom i sa politikom razvoja, ljudstva da su se pretvorile u dolar/evro i postale su obican protocni bojler i ruka koja ti uzima procenat od tvog rada.
Daju jedno veliko nista, tvoj sat naplate 50,60e a tebi isplate 15, ili 20 u najboljem slucaju. I kao takve, nadam se da ce sve firme iz srbije propasti koje se bave outsourcing-om. A to je 99 posto firmi kod nas. Mi nemamo IT sektor, to je zabluda. Mi smo mali uzorak na planeti koji cuka neki kod za neke klijente, naplacuju neke sate i glume "kompanije".
 
To je druga prica, mada opet isto kao i u svim drugim sektorima. Putevi/tuneli/pruge u Srbiji se naplate isto kao napolju a putari su 5-6x manje placeni... Eto i taj pomenuti SWE ima otvorenu ponudu za 3x vecu platu (plus beneficije) napolju ali nece da ide, porodica, ovo ono.
Meni zalosno kad vidim da ovde ljudi rade u IT za 1000-1500e i jos se hvale, a to napolju nije ni pocetna plata za one na praksi. S takvim mentalitetom i neinformisanoscu (ljudi i dalje misle da je 90% IT programiranje a ono skoro obrnuto) i uz sve veci outsourcing nema sanse da propadnu, samo mogu da rastu.
Ali ne postoji sansa da neko sa godinu dana iskustva i slabim znanjem ima vecu platu od nekog ko ima recimo 7 godina iskustva i vise znanja.
Jednostavno je, ako znas za 100k imaces platu 100k ali ces biti proglasen senior software engineer-om i imaces takve i odgovornosti.
Ma postoji, pricala mi bas koleginica da tipa intern dodje, dobije 60-70k pa za 3-4 meseca 100k kao junior. Ili neki qrcevitiji sa malo prakse/projekata odmah 100k pa posle 6 meseci 150k i sl. A imaju seniore sa 10 godina koji su kao Milton iz Office Space, smrde u cosku
 
Poslednja izmena:
Ne vidim potrebe da se ovde lece neke frustracije. Zelje da propadne IT sektor ili slicne budalastine ostavite za privatna jadikovanja.
Tema je o prekvalifikaciji u IT sektor za pozicije QA ili FE developera i ja cu reci da je naravno moguce, sa koliko god godina.
Naravno da je lakse sto si mladji, kao i svuda u svetu i kao i u bilo kojoj oblasti, ali ako je neko bio menadzer prodaje u Bmw-u i imao komunikaciju sa raznim klijentima, znao da koristi vise programa, da funkcionise u timovima na stranom jeziku, itd, vec ima prednost u odnosu na nekog ko je zastitar bilja ili vozac cisterne.
Da dodam da poznajem i razlicite primere ljudi iz desetih profesija koje ni na koji nacin nisu relevantne za pozicije u IT-u na kojima sada rade, ali su svojim trudom, zalaganjem, kursevima, radom na sebi uspeli da nadju sansu. Potrebno je samo naci prvi posao, praksu, da upadnes negde i posle toga je najvise na tebi.

Da li je dobro ili ne, sto neko menjanjem poslova brze dolazi do vece zarade u odnosu na nekog seniora koji sedi 6 godina u istoj firmi i misli da je bogom dan pa zasluzuje x platu, nije uopste bitno. Trziste je takvo. Kome se ne svidja moze lako ako je senior da ode u drugu firmu i trazi x2, ili x3-x4 u odnosu na trenutna primanja, ako svojim znanjem to moze da dobije.
Znam ljude i koji su pocetnici i koji su seniori, seniori mi obicno kazu da im na LN stizu desetine poruka dnevno i da ih vise ni ne otvaraju niti odgovaraju na ponude, jer nemaju vremena i nisu zainteresovani za promene. Neko ko je vrhunski strucnjak u svom poslu, verovatno moze da zaradi 3,5 ili 10+ k evra mesecno i verujem da ga bas boli uvo sto neki klinac koji ima samo kurs i 9 meseci iskustva ima 900e ili 1300e posle dve-tri godine rada.

Bolje je da sto veci broj ljudi ima visoka primanja, kako bismo kao drustvo izasli iz zacaranog kruga siromastva. Mozda nekom 1000 ili 1500 evra nije velika plata ako to posmatra sa svoje seniorske plate, ali za ogromnu vecinu ljudi u Srbiji te plate su san i bili bi spremni i da kucaju kod po uputstvima i da ne izmisljaju tocak ponovo, ako nemaju potrebu ili potrebna znanja. Ta plata ogromnoj vecini omogucava koliko-toliko pristojan zivot i sa dve plate (recimo sa partnerom), to vec menja racunicu.
Ako neko smatra da je potcenjen u Srbiji sa platama, trziste je takodje otvoreno i za emigraciju, znam i ljude koji su dobili ponude da odu u ino, neki su otisli a neki izracunali da im je isplativije da imaju 2500e u Srbiji sa svojom nekretninom, nego 4000e u ino gde moraju da iznajmljuju stan i imaju gomilu dodatnih troskova koje nisu uracunali u pocetnoj racunici.

Zelim da pozelim srecu svakom ko se u bilo kojoj godini odluci na promenu u karijeri, na ucenje novih znanja i rad na sebi. Ne moze da skodi, mozete da pokusate, odvojite neko vreme i mozda uspete, ako ne, imacete barem jedno vredno zivotno iskustvo.
A te price privatni/drzavni, ono je smesno sta neko radi, zaradjuje previse za svoje (ne)znanje, to ostavite trzistu da proceni. Ljudi koji su izuzetno uspesni nemaju potrebu da druge spustaju ili umanjuju njihov rad, svesni su da neko ko nema iskustvo kao oni, formalno i neformalno obrazovanje, ne moze da im parira i guraju svoju pricu.
 
Jako je veliki problem i to sto nema domacih (a nesto bas ni stranih) izvora informacija, pa ljudi zive u zabludi da je 90% IT sektora neko opasno programiranje za koje trebaju godine iskustva i razne diplome. Nema lako dostupnog, lepo predstavljenog spiska zanimanja, opisa posla, video materijala koji prikazuje praktican primer/rad (eto za FE i ima ali npr. za QA nema, pre par godina se neki komsija raspitivao, ja nemam pojma, pitam kolegu on kaze nek kupi tu i tu knjigu...rekoh hoce momak prvo da vidi sta je to i kako se radi, pa tek onda mozda da udje u pricu). Ne znam sta je dalje bilo, rekao je da ce se raspitati na faxu, ja i dan danas ne znam kako se to radi.
Omladina ionako ceo dan coravi u telefon/tablet za dzabe, pa stvarno i 1000e da zarade bolje nego nista, makar bili i ko Indijci
 
Poslednja izmena:
@Delicious
Slazem se u svemu osim u tome sto smo mi sada dosli u poziciju da degradiramo sami sebe jer smo ceo zivot skolovani za ovo, toliko vremena smo tome posvetili i onda domace firme dovode ljude koji su juce culi za kompijuter a da to nisu igre i zavrsili su 3 kursa i "imaju potencijal". Super je sto "imaju" ali zasto bih ja trosio vreme na nekog koga to nije interesovalo do 35 godine kada imam njih 15 koji sa studija salju CV? Problem je sto po pravilu svaki taj kojeg istinski nije interesovala materija cim dobaci do tih 1500eura tu se njegov razvoj zavrsava jer njega to u biti ne interesuje.
Pocinje fuserisanje i covek postaje problem za mene ako vodim tim. Mladi ljudi koji ovo zaista vole sa druge strane su totalno druga prica.
Ne zelim da generalizujem ali na zalost ovo mi praksa pokazuje. Moj stav je da to sto nam fali kadra ne znaci da lopatom treba da zaposljavamo svakog ko je bio uporan i naucio kroz par kurseva nesto da radi.
Nije dovoljno, moras biti zagrizen jer stvari koje sam pre 5 godina radio danas nikoga neinteresuju, moras biti spreman na konstantno ucenje.

Nije ovde pitanje da li neko moze, nego koliko ga interesuje zaista i do kada ce moci shodno tome.

Kada me neko pita da li mogu da postanem programer to je isti kao da me je pitao da li moze da postane lekar. Zasto da ne, ako zagrejes stolicu mozes, ali u praksi ipak ne mozes ako me razumete sta hocu reci.

Pocetnike ne zelim da obeshrabrim, samo hocu da budu svesni da ce do reseta doci jer sve je vise ljudi koji su u sektoru i ako nisu spremni da uce non stop nisam siguran koliko je ovo posao za njih jer pored svih benefita na kraju dana ovo je u velikoj meri rudarski posao.
 
Radice dok budu konkuretni, onda vise nece tj. neko drugi ce ih zameniti. Firmama je bitan profit a ne posvecenost, za to sluzi akademija, naucni instituti i sl. Ako su ti sa studija jeftiniji a isto rade, onda ce njih i zaposliti, ako ne ko im kriv, mogli su i oni da zavrse 3 kursa umesto 5 godina delimicno upotrebljivog znanja. Ako se prijave a ne znaju, nece proci intervju, zato je i izmisljen...

Ne ide to, ovamo ego, steceno znanje, minuli rad i platni razredi a ovamo rudarski posao, sablonski, non-stop ucenje, itd.
 
Poslednja izmena:
Moj stav je da to sto nam fali kadra ne znaci da lopatom treba da zaposljavamo svakog ko je bio uporan i naucio kroz par kurseva nesto da radi.
Nije dovoljno, moras biti zagrizen jer stvari koje sam pre 5 godina radio danas nikoga neinteresuju
Ako je neko uporan i nauči da radi, što bih imao nešto protiv da ga zaposlim? Zato što ne zna da sastavi sam komp?

Mislim, pretvarate ovu temu u neko odvraćanje ljudi jer ste razočarani/povređeni/ugroženi. Neka gazda bira sam koga će da zaposli, bilo da ima fakultet, kurs ili je talentovan.

Svima koji su u dilemi za promenu profesije pa čitaju ovu temu poručujem.

Nema odustajanja, učite ljudi, radite projekte, širite konekcije i uspećete.
 
Ne zna Fibonačijev niz i tako kesto za Web Developera, nemač pojma i nije superjunak :D

Puno tih sto su kroz kusr stekli neko znanje imaju veliku zelju da napreduju i uce, a ne znaju gore pomenute budalastine i sl i ne prodju iako znaju za taj neki pocetni deo.
 
Zaista ne zelim nikoga da obeshrabrim i svima bi pozeleo ako ih interesuje da sednu i uce, zelim samo da skrenem paznju da budu svesni sta ovaj poziv nosi sa sobom, a mozda ste i upravu kada procitam komentare, zaista nas je problem sto smo u poziciji u kojoj smo i sto preko nasih ledja ide da se lopatom dovlace ljudi i mi ih nosimo na ledjima zarad necijeg profita, previse sam mozda iskukao, pocetnici, nemojte da vas obeshrabre moji postovi, izvinjavam se sto sam mracio.
 
^
Ma nije problem druze. Nije ni meni cilj da "spustam" bilo koga ili slicno. Kontam da je ovo forum gde se koliko toliko okuplja ekipa ljudi koju stvarno zanima IT do odredjenog nivoa i te ljude treba pogurati i podrzati da rade dalje na svom znanju. Mene iznervira neki opsti trend negativnosti koje se nekako uvek uvuce kod ljudi koji realno nemaju potrebu za tim.
Shvatam da ljudima koji su isli linearno sto se kaze u zivotu, trudili se 5, 10 i vise godina i radili nesto iz ljubavi i onda cuju da neko hoce posle xy godina da radi isto sto i oni, deluje glupo i degradirajuce, ali to ne treba ni najmanje da bude slucaj. Ne moze taj neko biti na tvom nivou za 6 meseci, 3 godine ili ako ne zapne ozbiljno mozda i nikad, a sa platom kako se snadje, kao i svuda. Podrzi nekog, posalji mu linkove gde da pocne, kuda da istrazuje, ako te posle 3 meseca samostalnog rada pita neko osnovno pitanje i skontas da nije kliker ukljucio ni najmanje, posaljes mu jos neki link i kazes puno srece dalje i to je to. Nije za svakog IT, kao sto nije za svakog bilo sta drugo, ali mislim da je ovde prednost sto svako moze da pokusa, dok npr. ne mozes da pokusas da budes doktor, bez med. fakulteta. IT je takav da se nenormalno mnogo uci i po meni je bespotrebno da bilo ko sa ozbiljnim iskustvom treba da se brine zbog juniora koji su na "foru" dosli do vece pocetne plate. I taj koji je to uspeo ako u narednih 2-3-5 godina se ne posveti ozbiljnije poslu, ima da se zakuca tu, drugacije jednostavno ne ide.
Isto kao sto doktor specijalista ne moze da se poredi sa lekarom opste prakse koji cesto deluje kao osoba koja "salje dalje", tako i u IT-u.
Ako si zakucan na nekom projektu ili poslu gde mislis da te ne cene dovoljno, proveri kako stojis sa svojim portfoliom, raspitaj se malo kod poznanika ako rade u drugim firmama kakva je situacija, sibni CV ako te vec sami ne kontaktiraju drugi poslodavci, ispitaj trziste pa gledaj da odes tamo gde maksimalno cene tvoje znanje...

Dodacu za druge profesije, sad su zanati nenormalno placeni u odnosu na period od pre nekoliko godina, ali niko nece da vari, lepi plocice i radi po svim vremenskim temperaturama.
Lepse je u fotelji, pod klimom, sa placenim ruckom ili nekim drugim benefitima (ako je u kancu itd). Odose i tu ledja od sedenja, ali ne moze sve...

Ja bih dao konkretan savet. Pokusajte da pronadjete kontakt od osobe koja je duzi period u nekoj firmi, pa joj posaljite svoj CV, neki projekat ili nesto na cemu ste radili odredjeni period, pitajte za Feedback, sta bi vam oni preporucili da radite narednih 6 meseci, pa da mozda konkurisete za neku pocetnicku poziciju. Ok je i pitati koje se tehnologije koriste u firmi, sta se najvise trazi, imaju li u planu da zaposljavaju juniore ili da daju neku praksu i u kojoj oblasti. Probajte jedno, drugo, peto nesto ce mozda proci i kad jednom dobijete priliku to je to, dalje je na vama.
 
Posla ima, ljudi nema i bice ih sve manje jer klinci ne koriste pc a bez koriscenja pc nema SWE. Fakulteti ne mogu podmiriti potrebe industrije sa dobrim diplomcima.
Jedino sto ide na dole su prosecne plate. Kao junior u Srbiji mozete imati do 1000 eur, oko 800 najcesce. Da budete senior i trazite 3000 eur neto sa 35 godina i IT akademijom nece da moze, za to treba 10 godina rada i usavrsavanja.

Da, treba da se uci novo ali opet firme i dalje rade sa nazovi proverenim tehnologijama: Java 6, Jboss, MySQL, AngularJS...
 
^
Ma nije problem druze. Nije ni meni cilj da "spustam" bilo koga ili slicno. Kontam da je ovo forum gde se koliko toliko okuplja ekipa ljudi koju stvarno zanima IT do odredjenog nivoa i te ljude treba pogurati i podrzati da rade dalje na svom znanju. Mene iznervira neki opsti trend negativnosti koje se nekako uvek uvuce kod ljudi koji realno nemaju potrebu za tim.
Shvatam da ljudima koji su isli linearno sto se kaze u zivotu, trudili se 5, 10 i vise godina i radili nesto iz ljubavi i onda cuju da neko hoce posle xy godina da radi isto sto i oni, deluje glupo i degradirajuce, ali to ne treba ni najmanje da bude slucaj. Ne moze taj neko biti na tvom nivou za 6 meseci, 3 godine ili ako ne zapne ozbiljno mozda i nikad, a sa platom kako se snadje, kao i svuda. Podrzi nekog, posalji mu linkove gde da pocne, kuda da istrazuje, ako te posle 3 meseca samostalnog rada pita neko osnovno pitanje i skontas da nije kliker ukljucio ni najmanje, posaljes mu jos neki link i kazes puno srece dalje i to je to. Nije za svakog IT, kao sto nije za svakog bilo sta drugo, ali mislim da je ovde prednost sto svako moze da pokusa, dok npr. ne mozes da pokusas da budes doktor, bez med. fakulteta. IT je takav da se nenormalno mnogo uci i po meni je bespotrebno da bilo ko sa ozbiljnim iskustvom treba da se brine zbog juniora koji su na "foru" dosli do vece pocetne plate. I taj koji je to uspeo ako u narednih 2-3-5 godina se ne posveti ozbiljnije poslu, ima da se zakuca tu, drugacije jednostavno ne ide.
Isto kao sto doktor specijalista ne moze da se poredi sa lekarom opste prakse koji cesto deluje kao osoba koja "salje dalje", tako i u IT-u.
Ako si zakucan na nekom projektu ili poslu gde mislis da te ne cene dovoljno, proveri kako stojis sa svojim portfoliom, raspitaj se malo kod poznanika ako rade u drugim firmama kakva je situacija, sibni CV ako te vec sami ne kontaktiraju drugi poslodavci, ispitaj trziste pa gledaj da odes tamo gde maksimalno cene tvoje znanje...

Dodacu za druge profesije, sad su zanati nenormalno placeni u odnosu na period od pre nekoliko godina, ali niko nece da vari, lepi plocice i radi po svim vremenskim temperaturama.
Lepse je u fotelji, pod klimom, sa placenim ruckom ili nekim drugim benefitima (ako je u kancu itd). Odose i tu ledja od sedenja, ali ne moze sve...

Ja bih dao konkretan savet. Pokusajte da pronadjete kontakt od osobe koja je duzi period u nekoj firmi, pa joj posaljite svoj CV, neki projekat ili nesto na cemu ste radili odredjeni period, pitajte za Feedback, sta bi vam oni preporucili da radite narednih 6 meseci, pa da mozda konkurisete za neku pocetnicku poziciju. Ok je i pitati koje se tehnologije koriste u firmi, sta se najvise trazi, imaju li u planu da zaposljavaju juniore ili da daju neku praksu i u kojoj oblasti. Probajte jedno, drugo, peto nesto ce mozda proci i kad jednom dobijete priliku to je to, dalje je na vama.
Hahhahahaha. Nadji kontakt osobe "tek tako" i onda joj posalji projekat i pitaj za feedback. Molim te, nemoj da me shvatis pogresno, ali da li si realan? Moje dosadasnje iskustvo jeste da se feedback teze dobija od ponude za posao. Samo odgovore da je politika firme da se ne daje feedback i otkace te. Takodje, svi ce da ti kazu da firma zaposljava juniore/daju praksu, "samo pratite oglase" kazu i na tome se zavrsi.
 
Poslednja izmena:
Kazem da ljudi pokusavaju na sve nacine. To mi je prvo palo na pamet.
Lakse je ako odete na neki kurs pa da te ljude koji verovatno vec rade u industriji vucete za rukav da vam daju feedback za taj projekat koji ste napravili (verovatno na kraju kursa) i eventualno pomognu oko sredjivanja CV-a. Mozda vas upute na firme koje traze veliki broj juniora, ili koje imaju interne obuke i treninge (cega isto ima).
Ako imas neke bolje ideje, napisi i ti...
 
Napisao sam svoje "ideje" na prethodnoj strani. Izvinjavam se što sam malo negativan po pitanju ovoga, iz mog (ograničenog) iskustva nisam naišao na preveliki broj osoba koji su bili raspoložni da izađu u susret na načine koje opisujete. Sad, činjenica je da moje iskustvo nije i ne može biti sveobuhvatno, i nikad ne bih predložio nekom da odbije pomoć ako je naišao na nekog ko je spreman da mu istu pruži, ali smatram da je veoma važno da čovek bude spreman na to da se sa ovim izazovom izbori sam. Drugim rečima da ako(ili kada) naiđe na neuspeh na svom putu, da ne pravi izgovore za sebe ako (po meni neminovno) ne dobije pomoć, već da nastavi da unapređuje sebe kao kandidata i da konkuriše na svaki mogući konkurs koji mu se pojavi, sve dok mu se ne posreci i ne naleti onaj gde će dobiti pozitivan odgovor od strane poslodavca.

I čisto da ne bude zabune, pričam o starijim ljudima-početnicima koji traže svoj prvi posao u industriji, ne o ljudima koji već rade u nekoj firmi pa žele da promene i ne o mladima koji su u završnim godinama fakulteta.
 
...Problem je sto po pravilu svaki taj kojeg istinski nije interesovala materija cim dobaci do tih 1500eura tu se njegov razvoj zavrsava jer njega to u biti ne interesuje...
Moje iskustvo je obrnuto. Svako koga sam zaposlio od tih "krenuli sa programiranjem u 35, do tada ih nije interesovalo" ljudi su izuzetno motivisani i ambiciozni. Jednostavno znaju da moraju da stisnu da bi uhvatili korak i vrlo brzo prešišaju ostatak ekipe. Jeste, ljudi sa faksom imaju šire znanje i generalno bolje predispozicije, ali nema toga što ambiciozna glava ne može kad se zainati. Naravno bitan je dobar selekcijski proces, gde ćeš prepoznati ljude koji su tu jer ne znaju šta bi sa sobom od ekipe koja je rešena da nadoknadi izgubljeno vreme i koja će i u slobodno vreme učiti i raditi da bi što brže napredovala.Takvi ljudi najčešće ni nemaju nekakve finansijske prohteve jer žele šansu da rade na dobrim projektima i steknu iskustvo.
 
I mene zanima isto ovo,cilj mi je php developer. Priznati stručnjaci na yt koje pratim kazu, nauci prvo HTML,pa CSS,pa JS pa React i bice posla. Kazu to je oko godinu dana učenja. Mislio sam da upisem sada Cubes skolu,kurs za php ali nisam mogao,nemam 1000 eura. Da li je neko upoznat sa Danilom Vesovicem t.j njegovim full stack kursevima? Uskoro mu počinje kurs,480 eura kosta,na rate moze,a vidim da covek zna svoj posao. Online se radi sa puno vezbanja. Da li preporucujete njegov kurs? Početnik sam.Hvala.
 
Milan Tair za WebDev bas dobro objasnjava i traversy media na yt..
Html,Css,JS (vanila) pa Bootstrap ili vec, pa PHP pa neki frejmvork (Laravel)....

I nijedan kurs tw nece napraviti "programerom" ,vec postaviti redosled i osnove za dalje ucenje.
 
Poslednja izmena:
Evo ti dve odlicne YT liste:


Danilo je, po mom misljenu, odlican predavac. Imas na YT par njegovih free kurseva, pa vidi da li ti lezi. Ako imas novca, verujem da je kurs sasvim dobar.

Sto se tice laravela, on ti je danas obavezan. Za to ti je najbolji laracast i Jeffrey Way. Prosle godine su davali 50% popusta na laracast pretplatu za black friday, isprati i ove godine. Ja sam uzeo za 50$, vredi svaki $. Imas tamo i JS, CSS, React, SQL, Bootstrap, Tailwind, sve sto ti treba. Odlican sajt.
 
Dali je neko data analyst, ili se bavi sa analizom? Da mi da neki savet, a i neki kurs, jer ih ima jako puno, a na google nalazim samo loshe utiske.
 
Procitah sve od starta, ali ne nadjoh, je li neko preporucio neki tutorijal, kurs za QA. Sustinski me vise interesuje metodologija biljezenja, nego sam proces rada?
 
@pumba1
ova 2 kursa na udemy su ti skroz korektna, jedan koristi testrail a drugi koristi QA touch
dodatno bih napomenuo da je lako za razumevanje jer je engleski korektan (za razliku od vecine qa kurseva)

pored toga mogu da preporucim kurs https://www.qaitive.rs/osnove-testiranja-ot/
to je u organizaciji QASrbija https://www.facebook.com/groups/qaserbia/
 
Pozdrav svima.
Situacija kod mene manje vise ista kao i kod OP-a, s tim sto ja imam 33 godine.
Nemam nikakvo predznanje o kodiranju, programiranju niti web sajtovima, dakle krecem od totalne nule.
Kompjuter koristim vec skoro ~18 godina, nazalost u lose svrhe kao i vecina, igre, citanje/dopisivanje po forumima (mada i tu se naucilo lepih stvari), sad hocu da naucim nesto korisno od cega bih mogao zaradjivati u IT svetu.
Voleo bih da se specijalizujem u necemu i da radim posao na kompjuteru u IT-u, bilo to Front End, Back End, QA Tester ili nesto deseto.
Vidim da se najvise preporucuje Front End kao neka sigurica za buducnost jer postoji velika potraznja (ispravite me slobodno ako gresim), ali treba dobro nauciti sve te jezike za sta sigurno treba najmanje godinu-dve i vise i konstantno dalje uciti jer stalno izlaze nove tehnologije (nadam se da sam ovo dobro shvatio).
Od materijala za ucenje vidim da se preporucuje FreeCodeCamp, Udemy, EDX, nasao sam preporuke i za TheOdinProject, a pre svega da se pogleda Harvard CS50 – Full Computer Science University Course video snimak koji traje 25 sati i ima ga na Youtube, cisto kao uvod u celu ovu pricu oko programiranja.
Engleski jezik mi je otprilike dobar B2 ili slab C1 nivo, tako da mi nije problem ucenje i gledanje YT na engleskom jeziku, a vidim da je sve gradivo na engleskom.
Citao sam neke teme na forumu i o IT Akademiji cije reklame mi stalno iskacu na FB, vidim da vecina kazu da je bacanje para i da je bolje samostalno uciti ko ima radnu naviku, na internetu lekcija koliko zelis, pa cemo videti kako to ide.
Pored svih obaveza i poslova ucim i nemacki jezik vec jedno 2-3 meseca, nadam se da mi sve ovo nece biti previse odjednom.
Zato mi trebaju konkretne smernice odakle je najbolje poceti (poceo sam gledati full course CS50 kao uvod), ali sta dalje, na koje jezike se fokusirati i kojim redosledom, da ne bih suvise lutao tamo vamo i vrtio se u krug.
Nasao sam jednu zanimljivu sliku, pa me zanima koliko je tacna i da li bih po tom redosledu i trebao da ucim ili da se fokusiram samo na odredjene stvari, jer ne znam sta se danas trazi u ovom svetu i sta ce se traziti sve vise i vise u buducnosti.
Svaka smernica i savet su dobrodosli.
 

Prilozi

  • main-qimg-42ddfdcc12c7a84c0f25b846c5ee6c17.png
    main-qimg-42ddfdcc12c7a84c0f25b846c5ee6c17.png
    250 KB · Pregleda: 43
Udemy i pogledaj od Angele Yu - The Complete 2023 Web Development Bootcamp i 100 Days of Code: The complete pyton pro bootcamp for 2023.

Savet da izguglaš/pogledaš malo Microsoft power platform alate, možda ti se učini zanimljivim; iziskuje daleko manje kodiranja a mogu extra rešenja da se prave za kratko vreme. Ja sam završio početni java kurs na ftn informatika i nekim spletom okolnosti se našao u ovom Microsoft svetu alatki.
 
Pozdrav svima.
Situacija kod mene manje vise ista kao i kod OP-a, s tim sto ja imam 33 godine.
Nemam nikakvo predznanje o kodiranju, programiranju niti web sajtovima, dakle krecem od totalne nule.
Kompjuter koristim vec skoro ~18 godina, nazalost u lose svrhe kao i vecina, igre, citanje/dopisivanje po forumima (mada i tu se naucilo lepih stvari), sad hocu da naucim nesto korisno od cega bih mogao zaradjivati u IT svetu.
Voleo bih da se specijalizujem u necemu i da radim posao na kompjuteru u IT-u, bilo to Front End, Back End, QA Tester ili nesto deseto.
Vidim da se najvise preporucuje Front End kao neka sigurica za buducnost jer postoji velika potraznja (ispravite me slobodno ako gresim), ali treba dobro nauciti sve te jezike za sta sigurno treba najmanje godinu-dve i vise i konstantno dalje uciti jer stalno izlaze nove tehnologije (nadam se da sam ovo dobro shvatio).
Od materijala za ucenje vidim da se preporucuje FreeCodeCamp, Udemy, EDX, nasao sam preporuke i za TheOdinProject, a pre svega da se pogleda Harvard CS50 – Full Computer Science University Course video snimak koji traje 25 sati i ima ga na Youtube, cisto kao uvod u celu ovu pricu oko programiranja.
Engleski jezik mi je otprilike dobar B2 ili slab C1 nivo, tako da mi nije problem ucenje i gledanje YT na engleskom jeziku, a vidim da je sve gradivo na engleskom.
Citao sam neke teme na forumu i o IT Akademiji cije reklame mi stalno iskacu na FB, vidim da vecina kazu da je bacanje para i da je bolje samostalno uciti ko ima radnu naviku, na internetu lekcija koliko zelis, pa cemo videti kako to ide.
Pored svih obaveza i poslova ucim i nemacki jezik vec jedno 2-3 meseca, nadam se da mi sve ovo nece biti previse odjednom.
Zato mi trebaju konkretne smernice odakle je najbolje poceti (poceo sam gledati full course CS50 kao uvod), ali sta dalje, na koje jezike se fokusirati i kojim redosledom, da ne bih suvise lutao tamo vamo i vrtio se u krug.
Nasao sam jednu zanimljivu sliku, pa me zanima koliko je tacna i da li bih po tom redosledu i trebao da ucim ili da se fokusiram samo na odredjene stvari, jer ne znam sta se danas trazi u ovom svetu i sta ce se traziti sve vise i vise u buducnosti.
Svaka smernica i savet su dobrodosli.

Nemoj me shvatiti pogrešno, ali ovakvim pristupom nećeš daleko dogurati, dok si to sve istraživao, promišljao, planirao, mogao si završiti neki početni kurs bilo čega i sve ovo bi ti bilo mnogo jasnije.

Savet: uzmi bilo koji javascript kurs za početnike i završi ga.
Mnogo toga ćeš razumeti i na kraju krajeva videti jel to za tebe ili nije.
 
Tek sam pre par dana poceo da se interesujem za ovu tematiku i istrazivao svega nekoliko dana oko toga, nije da sam ja sad blejao nedeljama/mesecima istrazivajuci.
Da li je pametno da pocetnik pocne odmah od JS umesto da idem stepenicu po stepenicu?
 
Nazad
Vrh Dno