Šta je novo?

Front-end web development ili Qa tester u 36-oj godini? Da li je kasno?

Pogrešno gledate na sve ovo, to je problem.

Programiranje, bilo koje, nije nešto što se jednom nauči i to je to. Nije jedna knjiga, jedan set video kurseva koje prođete i sad ste spremni. Uči se svaki dan, zauvek, sve dok imate snage da prihvatate nove stvari, menjate svoje navike i unapređujete svoju rutinu.
Jasno mi je to. Čak imam drugara još od detinjstva koji programira u Holandiji, rekao mi je iste reči. On me dosta i bodri da krenem polako.
Zato ja uvek savetujem lagano štivo, poput onog kojeg sam ja preporučio i Freecodecamp-a. Sa time ćete dobiti ideju šta je to što treba da radite
Zahvaljujem na savetu. Probaću ovo uporedo sa trenutnim kurskom.

Evo da budem otvoren. Moja poenta je da želim nešto više da uradim sa sobom, da ne budem više klasičan radnik. Znam, kasno sam se setio, ali tako je kako je, moja pogrešna procena i okolnosti su bile takve da budem tu gde jesam.

Pitanje je, odnosno voleo bih da procenim - ako me interesovanje bude držalo, i učim skoro svakog dana po dva do tri sata, nadam se godinu do dve - da li je to dovoljno vremena koje ću trošiti na edukovanje da se stekne dovoljno znanja i kako bih imao osnova za neko zaposlenje u ovoj branši, sa zaradom koja sleduje jednog početnika? Naravno da se dalje edukovanje i usavršavanje podrazumeva. Obzirom na moje godine, pitam se da li je sve ovo uzalud.

U ovoj temi pročitah da nikad nije kasno, kurs koji sam počeo mi trenutno leži, imam par drugara i poznanika, a na ovom forumu kolege od kojih mogu da naučim nešto, imam volje i motivacije za konstantnim učenjem, i zato sam stekao utisak da bih MOŽDA mogao da uspem u ovome. Zaista ne vidim drugu opciju čime bih mogao drugo da se bavim.

Nisam ni mislio da je završetkom ovog kursa kraj - to je to, "mogu da počnem da radim"... Svestan sam da tek predstoji moje usavršavanje i dopunjavanje. Samo se nadam, da ću ako doguram do kraja kursa, pored svih ostalih saveta, steći dosta širu sliku, dovoljno znanja, osnovu za dalje napredovanje i učenje, pa možda i projekat od kojeg bih imao nekakvu zaradu.
Ako sam ovoliko godina imao vremena za gomilu filmova i igrica, valjda sada mogu to vreme usmeriti na nešto pametnije. Pa kako bude, ako ide - super, ako posle izvesnog vremena dođem u situaciju da ipak ne ide, ili nema se vremena - šta da se radi, neće biti prvo razočarenje, idemo dalje.
 
Pogrešno gledate na sve ovo, to je problem.

Programiranje, bilo koje, nije nešto što se jednom nauči i to je to. Nije jedna knjiga, jedan set video kurseva koje prođete i sad ste spremni. Uči se svaki dan, zauvek, sve dok imate snage da prihvatate nove stvari, menjate svoje navike i unapređujete svoju rutinu.
Slažem se naravno. Ponekad previdim ovo kada dajem savet drugima jer to nekako podrazumevam, ujedno zato što sam završio studije iz ove sfere pa mi je to valjda prirodan proces razmišljanja.
Pre svega savladati osnove programiranja i računarstva uopšte, "programerskog" razmišljanja i sl.
Harvardov CS50 kurs je dobar izbor za samouke, a besplatan je
 
Zašto ljudi smatraju da sem Reacta ne postoji ništa drugo? Otkad je React postao sinonim za JS frejmvork? Kao da smo u dobu jQuery-ja ;)
E pa to je problem što ljudi najčešće mešaju React i Angular.
Prve linije u dokumentacijiama otkrivaju da se radi o totalno dve različite stvari.
Moje viđenje prednosti React-a je lakši i brži početak kako za početnika (programer-a) tako i za startup koji se razvija ( jer danas su većine projekata startup-i :D ).
Ali ako već imaš stabilan proizvod, mislim da je framework pravi pogodak - najviše zbog održavanja, jer kvalitet koda je tada i te kako bitan.

Što se tiče učenja i ja sam kao i mnogi drugi krenuo od kurseva i video tutorijala,
ali kasnije sam skontao da su knjige i sama dokumentacija brži način jer tačno nalaziš ono što ti potrebno.

I možda je pametno za one koji nikad nisu programirali, da prvo krenu od QA posla ( milsim da je to Proday spomenuo kao opciju za njega ).
Sa te tačke se najbolje vidi šta je ustvari posao jednog developer-a, a posle nekog vremena će onog, ko je stvarno zaintresovan za rešavanje tuđih problema (jer ja tako zovem moju profesiju - onaj koji rešava probleme :D ), programiranje prirodno privući u svoje vode.
 
Jasno mi je to. Čak imam drugara još od detinjstva koji programira u Holandiji, rekao mi je iste reči. On me dosta i bodri da krenem polako.

Zahvaljujem na savetu. Probaću ovo uporedo sa trenutnim kurskom.

Evo da budem otvoren. Moja poenta je da želim nešto više da uradim sa sobom, da ne budem više klasičan radnik. Znam, kasno sam se setio, ali tako je kako je, moja pogrešna procena i okolnosti su bile takve da budem tu gde jesam.

Pitanje je, odnosno voleo bih da procenim - ako me interesovanje bude držalo, i učim skoro svakog dana po dva do tri sata, nadam se godinu do dve - da li je to dovoljno vremena koje ću trošiti na edukovanje da se stekne dovoljno znanja i kako bih imao osnova za neko zaposlenje u ovoj branši, sa zaradom koja sleduje jednog početnika? Naravno da se dalje edukovanje i usavršavanje podrazumeva. Obzirom na moje godine, pitam se da li je sve ovo uzalud.

U ovoj temi pročitah da nikad nije kasno, kurs koji sam počeo mi trenutno leži, imam par drugara i poznanika, a na ovom forumu kolege od kojih mogu da naučim nešto, imam volje i motivacije za konstantnim učenjem, i zato sam stekao utisak da bih MOŽDA mogao da uspem u ovome. Zaista ne vidim drugu opciju čime bih mogao drugo da se bavim.

Nisam ni mislio da je završetkom ovog kursa kraj - to je to, "mogu da počnem da radim"... Svestan sam da tek predstoji moje usavršavanje i dopunjavanje. Samo se nadam, da ću ako doguram do kraja kursa, pored svih ostalih saveta, steći dosta širu sliku, dovoljno znanja, osnovu za dalje napredovanje i učenje, pa možda i projekat od kojeg bih imao nekakvu zaradu.
Ako sam ovoliko godina imao vremena za gomilu filmova i igrica, valjda sada mogu to vreme usmeriti na nešto pametnije. Pa kako bude, ako ide - super, ako posle izvesnog vremena dođem u situaciju da ipak ne ide, ili nema se vremena - šta da se radi, neće biti prvo razočarenje, idemo dalje.

Ulaganje u sebe, svoje znanje i veštine nikad nije uzalud. Ako budeš vredno radio i zaista se posvetio materiji, biće ti potrebno i manje od toga što si naveo da dođeš u poziciju da dobiješ posao. Kakav i koliko plaćen - zavisi od toga šta umeš i znaš, naravno.

Samo imaj u vidu da ovo nije sprint, već maraton, ništa više.
I možda je pametno za one koji nikad nisu programirali, da prvo krenu od QA posla ( milsim da je to Proday spomenuo kao opciju za njega ).
Sa te tačke se najbolje vidi šta je ustvari posao jednog developer-a, a posle nekog vremena će onog, ko je stvarno zaintresovan za rešavanje tuđih problema (jer ja tako zovem moju profesiju - onaj koji rešava probleme :D ), programiranje prirodno privući u svoje vode.

Those who can't do - teach :p

Šalim se naravno, posao QA je izuzetno bitan i neophodan ali mislim da bi bio dobar QA, neko iskustvo u razvoju je neophodno.
 
Ulaganje u sebe, svoje znanje i veštine nikad nije uzalud. Ako budeš vredno radio i zaista se posvetio materiji, biće ti potrebno i manje od toga što si naveo da dođeš u poziciju da dobiješ posao. Kakav i koliko plaćen - zavisi od toga šta umeš i znaš, naravno.

Samo imaj u vidu da ovo nije sprint, već maraton, ništa više.
Ovakav odgovor mi veoma znači. Hvala!
 
Da zamolim za preporuku za neki potpuno početni DevOps kurs, hteo bih da vidim i tu stranu?! ...Skinuo sam nekog indusa, pogubio živce slušajući ga posle pola sata (čak ni oni što su titl radili nisu mogli pola stvari da prevedu)! Unapred zahvalan.
 
Da zamolim za preporuku za neki potpuno početni DevOps kurs, hteo bih da vidim i tu stranu?! ...Skinuo sam nekog indusa, pogubio živce slušajući ga posle pola sata (čak ni oni što su titl radili nisu mogli pola stvari da prevedu)! Unapred zahvalan.
Trazi na Pluralsight, Alison, EdX, Coursera. Nemam ni jedan posebno da ti ponudim ali je nabolje kada neko ima sistematican pristup i prenos znanja.
Da ti ne pravi havariju u glavi na samom startu.

Za fraj i uvode, tipa: jel to za mene? -> YouTube.
 
Da zamolim za preporuku za neki potpuno početni DevOps kurs, hteo bih da vidim i tu stranu?! ...Skinuo sam nekog indusa, pogubio živce slušajući ga posle pola sata (čak ni oni što su titl radili nisu mogli pola stvari da prevedu)! Unapred zahvalan.
KodeKloud - imaš kao DevOps learning path pa dokle stigneš. Lepo objašnjeno i nakon svake lekcije malo provežbaš kroz LAB. Cilj mi je da stignem i predjem Kubernetes osnove.
Imaš na YouTube da vidiš kako izgleda pre nego što uplatiš mesečnu pretplatu.

Drugar preporučuje A Cloud Guru, takođe imaš osnove pa se onda usmeriš na platformu (aws, azure, gcp)
 
Nikad nije kasno, ali razmotri svoje motive pre nego sto krenes. Cim pitas qa vs fe, deluje mi da trazis laku ulaznicu za it, jer tu ljude gadjaju parama. Mozda gresim, ali znam dosta ljudi koji su tako razmisljali, pa posle odustali.

Sto vise godina imas, i sto manje relevantnog formalnog obrazovanja imas, bice ti teze. Ne kazem ovo da te obeshrabrim, vec da budes spremna i da ne odustajes na prvoj prepreci.

Moj predlog je da krenes od kurseva na Udemy-ju, prilicno su dobri. Uzimaj kada su na popustu, znaci oko 10ak dolara. Vidi da uzmes neki popularniji kurs, koji ima dobre recenzije. Mozda nije lose da uzmes nesto sto pokriva osnove web developmenta, pa kada to savladas predjes na react ili neki drugi framework. I samo napred, puno srece zelim.
 
Vidim da su se dosad spominjali Cubes IT škola, IT bootcamp i CODE centar za IT obuke
Da li možda neko ima još neki predlog za neki dobar QA kurs koji ima standardna predavanja
Da ne bude zabune, jasno mi je da kurs nije dovoljan i da je potrebno uporedo učenje i samousavršavanje
 
KodeKloud - imaš kao DevOps learning path pa dokle stigneš. Lepo objašnjeno i nakon svake lekcije malo provežbaš kroz LAB. Cilj mi je da stignem i predjem Kubernetes osnove.
Imaš na YouTube da vidiš kako izgleda pre nego što uplatiš mesečnu pretplatu.

Drugar preporučuje A Cloud Guru, takođe imaš osnove pa se onda usmeriš na platformu (aws, azure, gcp)
Hvala za infos; završio sam osnovni java kurs na ftn informatika u međuvremenu, međutim iskrsao mi posao neplanski vezan za Microsoft Power Platformu, pa sad to učim/radim.
 
Evo ja svoje iskustvo da podelim, počeo sam bio u firmi da radim kao QA(početnička pozicija, iako sam imao godinu dana iskustva u prethodnoj firmi). Brzo sam napredovao, došao do zvanja QA inženjera i radio sam nekih godinu i 9 meseci, dok nije stigla ponuda iz druge novootvorene firme. Skok u plati je bio toliko veliki da jednostavno nisam mogao da odbijem.
Nakon toga godinu i 2 meseca u novoj firmi, vratio sam se u prethodnu na poziciju koju su otvorili kao kombo QA i Developer, ali znajući me da sam i DevOps deo radio u prošlom mandatu, dobio sam posao bez da su raspisivali konkurs i kačili oglas. Da kažemo da me je dobar glas dok sam radio u QA i vratio u tu firmu, ali ovog puta u development sektor.
Pored DevOps dela ponudili su mi da krenem da učim Javu, da probam. Trenutno prelazim kurs i nadam se da ću se snaći, mada kolege su super i imam ih dosta koji su spremni da me usmeravaju, uvode u projekat i uče me.
Možda će nekom biti korisne ove informacije. :)
 
@Gulftown
Da li si pre otpočinjanja karijere u QA išao na neki domaći kurs?
 
Nisam, samo mi je bila ponudjena ta pozicija i onda sam učio u hodu. U prvoj firmi nisam baš nešto specijalno naučio, ali zao u sledećoj sam baš mnogo.
Verujem da ima kurseva koji mogu da uvedu u priču lepo, ali ne znam koji.
 
A sta mislite za data analyst vs science? kakav je to posao i koje su razlike? Na net se mogu mnogo razlicite stvari. Dali ima neko info iz prve ruke?
 
Ako ti development ide, finansijski je bolje da budeš FE developer. Druga opcija je da radiš kao SDET - pišeš automatske testove. Treća opcija je da radiš kao manuelni tester, ali imaćeš daleko manju platu od pomenutih profesija. Izuzetno dobri kursevi o testiranju:
Testiranje je zanatski posao i nije za svakog. Od 250 kandidata za juniora prihvata se jedan. Ima puno da se uči i radi. Ako voliš da učiš, sa 36 godina nije kasno.
 
Mislim da je najbitnija stvar u svemu ovome družiti se sa ljudima iz IT sveta. Džabe svo znanje ako nisi deo kolektiva, većina dobrih poslova se dobija preko preporuke.
Ja sam nažalost upao u smenski rad u naftnoj industriji i kontakt s IT svetom/društvom sam izgubio.
Ovo je toliki cope da je to nenormalno. U 21. veku ti pustas pricu da je vazno koliko "znas ljudi", ma daj molim te.

Ja evo od 2016e krenem html css, pa onda pola godine nista, zena deca obaveze, pa krenem sql, knjiga 2000 strana, suvoparno, smorim se posle nekog vremena jer ne mogu da stignem. Sad trenutno na udemy imam javu, cini mi se da mi ni ona ne lezi. Ja sam jednostavno osoba koja je deceniju radila PS, 3D srudio max i Sony Acid paket, ali tu na zalost nema ozbiljne zarade. Neverovatno je mnogo bitno da znate nekog ko vec radi kao dev, da moze "na srpskom" da vam isprica kako sve to izgleda u praksi. Mislim da cu da se vratim sql-u jer sam tu najdalje dogurao, ne treba mi puno jer firma za koju sam zainteresovan ima otvorene pozicije QA. Takodje mozda najbitnija stvar, ko je uporan neka ima bilo kakav projekat iza sebe. Prijavite se na besplatne prakse kad steknete neko pocetno znanje.
Nemoj da se "vezujes" za jedno firmu za koju si zainteresovan, ali trebas da se vezes za jednu tehnologiju i nju da ucis.

Ako mislis da se savrseno uklapas u neku poziciju, moras da znas da nisi jedini i da ce postojati jos bar 20 ljudi koji se isto tako osecaju kao i ti, pa na kraju nece niko od vas dobiti posao, vec neko sa vise iskustva. Trazenje posla, posebno u pocetku se radi na kolicinu. Spremi se CV i linkedin profil, dignu se uradjeni projekti na github, link obavezno da stoji u CV-u, i saljes. Ako mislis da je 300 konkursa puno, varas se. Tebi ce od tih 300 konkursa da odgovore tek mozda 30, i kad kazem da odgovore, izvinite nismo zainteresovani za vas smatram odgovorom. Diskusiju za poziciju ces pokrenuti sa mozda 10 a ponuda ces dobiti manje od 5(ako ijednu). To ne treba da vas obeshrabri. Pocetak je uvek najtezi. Nakon prvog posla statistika krece da bude sve bolja i bolja.

Sto se ucenja tice, svaki put kad odustanes od jedne tehnologije i krenes nesto novo da ucis, sem ako to od cega si odustao nije na neki nacin vezano za to novo ti maltene kreces ispocetka. Nista ti nece biti "zanimljivo", to je posao, ne treba da bude zanimljivo, barem ne u pocetku. Osecaj "zanimljivo" ce ti doci kad budes krenuo da cenis svoje vestine u tome i kad budes bio zadovoljan kako se nosis sa izazovima u poslu, a do tad je to neki suvoparni zanat, orudje koje moras da naucis da koristis.
 
Ovo je toliki cope da je to nenormalno. U 21. veku ti pustas pricu da je vazno koliko "znas ljudi", ma daj molim te.

Bravo legendo. Tako je. U Srbiji pogotovo nije bitno da imaš konekcije.

Ono što sam ja rekao je da krene da širi krug ljudi, networking na linkedinu itd. Više se radnih mesta dobije na poznanstvo nego na bilo šta drugo. Na kojoj ti planeti živiš?

I nauči da diskutuješ sa ljudima na normalniji način. U 21. veku ti tuđe razmišljanje i iskustvo nazivaš nenormalnim.
 
Bravo legendo. Tako je. U Srbiji pogotovo nije bitno da imaš konekcije.

Ono što sam ja rekao je da krene da širi krug ljudi, networking na linkedinu itd. Više se radnih mesta dobije na poznanstvo nego na bilo šta drugo. Na kojoj ti planeti živiš?

I nauči da diskutuješ sa ljudima na normalniji način. U 21. veku ti tuđe razmišljanje i iskustvo nazivaš nenormalnim.
Ne vidim kako će ponavljanje onog što si rekao da učini da to bude išta manje tačno. Ako baš toliko misliš da si u pravu, a ja u krivu, slobodno možeš da obrazložiš svoj stav i da istakneš mane u mom.

Konekcije na linkedin-u su manje lične od prijatelja na fejsbuku, a kamoli pravih poznanstava ili tek prijateljstava.

Ja ti pričam o tome kako ljudi koji u poznim godinama žele da uđu u ovu industriju moraju da idu na količinu, dakle da sebe kao kandidata, a zatim i svoj CV kojim se predstavljaju, prvo srede do nekog prihvatljivog nivoa, pa onda taj isti ubace u ruke što većeg broja potencijalnih poslodavaca. Velika većina će ga odbaciti zbog broja godina i nedostatka iskustva, ali ako dovoljno pokušavaš naći će se neko ko će biti spreman da ti da šansu. Ako ne uspeš u prvom talasu, onda nastavljaš da radiš na sebi kao kandidatu i probaš ponovo i tako sve dok ne uspeš. Tako se počinje u ovoj industriji ako nisi mladić koji je upravo završio sa fakultetom(bilo uspešno bilo neuspešno), a ne preko nekih izmišljenih veza, preporuki, garancija ili čega sve ne.

Neće niko da dođe i da kaže: "e znam jednog super lika koji bi nam baš lego za ovu praksu/juniorsku poziciju, ima 36 godina i završio srednju frizersku, ali veruj mi, on je programer u duši". Ljudi preporukom rizikuju svoj obraz, daleko više kada su u pitanju stariji ljudi i na žalost retko ko je spreman da rizikuje išta za nekog ko mu je samo poznanik, bez neke pozamašne potencijalne dobiti.

Tebi je lakše da veruješ u ono što veruješ, zato što je to cope. To je nešto što govoriš sam sebi kako bi si "opravdao" situaciju gde si u životu, kako ne bi morao da se suočiš sa činjenicom da nemaš ambiciju i želju ili hrabrosti da se potrudiš da zaista probaš da uradiš ono što je potrebno. Ako kreneš da veruješ u ono što ja pričam, onda postaješ svestan da si ti zaslužan za svoju životnu situaciju i jasno mi je zašto možda ne bi hteo da se osećaš tako, ali to radi sam sebi, nemoj drugima da mažeš oči. I da se razumemo, ja tebi ne želim ništa nažao, ne vređam te, samo ti ističem greške u razmišljanju, jer ja tebi želim da uspeš, kao i svima koji imaju želju da naprave bilo kakvu pozitivnu promenu u svom životu, ali ovim stavom ti sam sebe sprečavaš.
 
Poslednja izmena:
Polako. Svaka strana ima delimično pravo.

Poznavanje ljudi iz branše je bitno kao networking, razmena iskustava, ne kao veza za posao.

Ako neka kompanija otvori poziciju, ali naš tridesetšestogodišnjak ne čuje za konkurs, neko od poznanika iz branše će da mu kaže "e probaj tamo".

Ili ako prijatelj iz branše bude pretrpan, a zna da poznanik tridesetšestogodišnjak možda može da pomogne, može da ga angažuje, na dan dva i proveri da li dalje da ga preporuči.

Ako poznanik iz branše, uz pivo, pomene da se njegova kompanija prebacuje na neku novu tehnologiju, možda naš tridesetšestogodišnjak nabavi neku literaturu, pa počne da se interesuje za taj novi pravac...

Ili mu da savet, e, nemoj da gubiš vreme na raj kurs, probali ljudi, ne isplati se.

Nisu to poznanstva tipa dodješ mi jagnje, da ti malog od šurnjaje zaposlim u gradskoj čistoći.
 
Mislim da mnoge firme preferiraju preporuke u odnosu na konkurs, tako je bar u sve 3 firme u kojima sam radio.
Ja sam se u sadasnju firmu vratio tako sto se koleginica setila mene da sam radio ranije i planirali su da otvore novu poziciju. Ona je mislila da bi to bilo super za mene, a kada sam pogledao sta se trazi od znanja, mnoga nisam imao, niti znao. Posle kratkog razgovora sa HR-om i direktorom, bilo je samo da kazem da li sam zainteresovan i oglas za tu poziciju nisu ni otvarali, vec su zaposlili mene.
Naravno, vec sam radio u toj firmi, ali u drugom sektoru. Dobro sam radio u prvom mandatu, ali da me se koleginica nije setila i da me nije zvala, ne bi bilo nista od mog povratka.
 
Polako. Svaka strana ima delimično pravo.

Poznavanje ljudi iz branše je bitno kao networking, razmena iskustava, ne kao veza za posao.

Ako neka kompanija otvori poziciju, ali naš tridesetšestogodišnjak ne čuje za konkurs, neko od poznanika iz branše će da mu kaže "e probaj tamo".

Ili ako prijatelj iz branše bude pretrpan, a zna da poznanik tridesetšestogodišnjak možda može da pomogne, može da ga angažuje, na dan dva i proveri da li dalje da ga preporuči.

Ako poznanik iz branše, uz pivo, pomene da se njegova kompanija prebacuje na neku novu tehnologiju, možda naš tridesetšestogodišnjak nabavi neku literaturu, pa počne da se interesuje za taj novi pravac...

Ili mu da savet, e, nemoj da gubiš vreme na raj kurs, probali ljudi, ne isplati se.

Nisu to poznanstva tipa dodješ mi jagnje, da ti malog od šurnjaje zaposlim u gradskoj čistoći.
Ma daj, svi sem prvog su scenariji koji su mozda primenljivi na ljude sa daleko više iskustava od nekog ko još nije našao prvi posao u industriji. Stavise, ne vidim kako je prvi scenario pruzanje pomoci na bilo koji nacin. Ako poznanik vec zna da postoji konkurs i misli da bi mogao da odgovaram toj poziciji slobodno moze da me preporuci, ali to se prosto retko kad desava. Ako je neko prenatrpan, neće ni imati vremena da rizikuje da angazuje nekog ko nema profesionalnog iskustva. Ljudi na tom nivou iskustva prosto ne mogu da "zaradjuju novac". Niti je pametno niti efektivno dati nekom bez iskustva da bez nadzora obavlja poslove za koje je već rizik da će se probiti rok, bukvalno bi angazovanje takvog kandidata odmoglo u rešavanju ove situacije jer bi neko morao umesto da radi na tom poslu svoje vreme posveti obučavanju i nadzoru novog kandidata. Ovaj poslednji primer je čak i sa iskusnim kandidatima nerealan, generalno kasno je krenuti učiti tehnologiju kad je firma već rešila da prelazi na nju.
Mislim da mnoge firme preferiraju preporuke u odnosu na konkurs, tako je bar u sve 3 firme u kojima sam radio.
Ja sam se u sadasnju firmu vratio tako sto se koleginica setila mene da sam radio ranije i planirali su da otvore novu poziciju. Ona je mislila da bi to bilo super za mene, a kada sam pogledao sta se trazi od znanja, mnoga nisam imao, niti znao. Posle kratkog razgovora sa HR-om i direktorom, bilo je samo da kazem da li sam zainteresovan i oglas za tu poziciju nisu ni otvarali, vec su zaposlili mene.
Naravno, vec sam radio u toj firmi, ali u drugom sektoru. Dobro sam radio u prvom mandatu, ali da me se koleginica nije setila i da me nije zvala, ne bi bilo nista od mog povratka.
Ovo nije situacija o kojoj smo iznad pričali. Ti si već radio u toj firmi i dobro si se pokazao, dok je tema razgovora traženje prvog posla u industriji.
 
Poslednja izmena:
Svakako mislim da poznanstva mogu dobro da donesu, a ne škode. :)
 
Meni je ludilo da ovde citam kako ljudi krecu kao QA, za 2 godine postaju DevOpsi a posle jos 2 vec su programeri.
Ovo je ono sto me najvise plasi i sto mi govori da reset u industriji mora da se dogodi i ranije nego sto ocekujemo. Previse je fuseraja i to gledam na poslu svaki dan, sve sami strucnjaci a ne zna se ko je vise supalj. Postajemo Indija polako...
 
Slazem se sa tobom 100%
Ovo sto se danas zaposljava i radi po firmama je na korak od Indije iz 2000ih.
Pocev od ljudi koji su radili nesto 10-o pre ovoga pa uskocili u IT vagon i misle da su tako svezi pokupili svo znanje ovog sveta (a nemaju uopste inzenjerski mozak vec sljakerski) pa sve do programera koji su tavorili par godina po nekim firmama radeci neke vrlo "juniorske" repetativne stvari i posle kao seniori za samo 4,5 godine dolaze na intervju prepuni tehnologija i iskustva, a ne znaju da mi odgovore osnovna pitanja koja postavljam, dry principe, i random arhitekturalni patrern.
I takvih je vecina, dobrog inzenjera je teško naci i dovuci u bilo koju firmu jer ih ima malo. To sto vasi poznanici rade u it-u nakon kursa ja garantujem da je posle godinu dana ili dve jos daleko od bilo čega ispravnog, i radi se sablonski puno u zarez kako je pisao recimo team lead pa se kopira, etc
Mi nemamo dovoljno dobrog kadra, i onda se puno firmi okrece studentima u nadi da ce to brzo da savladaju jer je njih najlakse i prodati a i rizik je minimalan.
Svake godine po 2 ture praksi, nova sveza krv dolazi sa fakulteta.
Reset ovoj industriji je potreban.
Prvo, postoji veoma jasna linija izmedju software inzenjera i kodera.
Koder moze svako da bude, jer mu je sve do tancina napisano i sazvakano, samo treba neko da otkuca semanticki korektno i da iskoristi svoja prakticna znanja.
Inzenjer mora da ima zavrsen tehnicki fakultet i sa takvim covekom mozete u 2 minuta da se sporazumete i vrlo lagano sa saradjujete, jer poznajete procese razvoja, slican tok misli i procesa zakljucivanja.
Sa ljudima sa kursa to je vrlo retko. Jedini ako je taj covek inzenjer koji je nekim slucajem zivotnim zavrsio prava i bio pripravnik negde pre nego sto je dosao u IT.

Ovde se razlika izgubila i nastupila je jedna pijacna atmosfera kojoj su najvise doprinele same it firme.
U svim firmama je moguce da inzenjer sa 10 godina relevantnig iskustva ima recimo manju platu od juniora koji je naucio recimo react za godinu dana i novozaposleni je u firmi.
Pogadjanje za platu je vrlo slicno onim satiricnim snimcima "programer trazi povisicu"
Reset industriji je preko potreban jer je kvalitet zamenjen losim kvantitetom, i to ce doci na naplatu za koju godinu, kada ce samo par firmi uspeti da zadrzi ozbiljnije projekte, dok ce ostala boranija da juri poslove po upworku.
Mi smo mala zemlja, a sada ima nekih 40k it strucnjaka. Za godinu dana smo sa 20k dosli do cifre od 40k
Mozete zamisliti kakav rast znanja nam se desio za samo godinu dana.
Ne zelim da obeshrabrim ljude koji zele da udju u ovu industriju, ali sa vase tacke gledista ovo je sjajan posao, ali nije to tako.
Nase satnice su vec presle satnice Nemackih programera, mi polako postajemo neisplativi sirokom trzistu, tako da ce ostati stvarno samo najbolji za koju godinu, i nadam se da ce tada ovaj hajp da splasne.
 
Samo da se nadovezem na v_electo-ov post. Mislim da je ovo problem u svakoj oblasti a ne samo u IT sektoru.
Ljudi misle da su eksperti kada zavrse neki kurs , ali to nije tako. Kako bi postao ekspert, potrebno je znajanje, vreme, iskustvo, koje se nestice savladavanjem kursa u trajanju od 6 meseci.

Ali realnost je takva, svako moze postati ekspert, dovoljno je da plati kurs i dobije diplomu (koja je obican papir i ne znaci nista). Danas deca gledaju da imaju sve petice, a znanje koje steknu je u stvari nula (bubanje napamet). Radim sa ljudima koji imaju titulu PhD. Vise puta sam ostao zacudjen kako su to postigli -> nemaju pojma !!! Cast izuzecima
 
Poslednja izmena:
Nema tu pravila. To što neko ima fakultet ne znači da će biti bolji od onoga bez. Sve zavisi od čoveka.

Ali genralno se slažem, viđam gomilu ljudi koji u IT priču ulaze jer ne znaju šta žele u životu a čuli da su tu dobre pare. Mislim da je to prelomna stvar a ne fakultet, ili voliš da radiš ovaj posao i ulaziš u detalje, ili ga radiš isključivo zbog plate.
 
Nazad
Vrh Dno