Šta je novo?

Freelance / Frilensing : banke, porezi, propisi...

Ne znam da li ima posebna tema, zbog ću ovde da postavim pitanje:
Šta je najbolje koristiti za prijem novca od stranih klijenata, šta najčešće koristite? TransferWise ne radi kod nas nikako?
 
Da li ja kao paušalac mogu sa mog biz računa da šaljem na druge privatne račune (znam da mogu na svoj, to sam probao)? I da li bi se taj novac računao u onaj limit od 150k dnevno?
 
Mislim da postoji određeni mesečni iznos do kog možeš da im šalješ pare bez obrazloženja i papirologije. Preko tog iznosa moraju da plate porez, bez obzira što su fizička lica. Ovo uzeti sa velikom rezervom :)
 
@Nikola2307

Wise radi UK-->SRB, pisao sam pre. Isti info se popunjava kao standardna uplata (IBAN) i pare legnu obicno za 24 casa. To je najjeftinija varijanta - tako rekose britovi.
 
1. Da li se svaka pojedinačna uplata iz inostranstva tokom istog meseca umanjuje za neoporezivi iznos?

2. Koliko sam shvatio, u slučaju prijema uplate na Payoneer nalog, prijava poreza se vrši odmah, a ne nakon što se novac eventualno povuče na račun u domaćoj banci. Pošto ja mesečno na Payoneer primam neke sitne uplate, koje nadam se nisu oporezive, da li će mi praviti problem kada nakon nekog vremena povučem nakupljeni novac na račun u banci, npr. 500 evra?
 
1. Kako misliš svaka, neoporeziv je iznos koji je određen propisom, svaka uplata do te granice nema opterećenje poreza, nakon toga svaki iznos podleže oporezivanju.
2. Povlačenje novca na karticu nije uplata, već imaju evidenciju tvojih prihoda i pre nego što ga povučeš na karticu.

Dobar tekst o "zakonu za frilensere" koji se naravno uopšte ni ne priprema:
 
1, Da iskarikiram - ako primim 100 uplata u toku jednog meseca, a svaka bude manja od neoporezivog iznosa, da li onda plaćam porez?
2. Jasno, ali čisto sumnjam da ne bi pravili pitanje ako bih povukao 5000 hiljada evra, nakupljenih od sitnih uplata od po 100 evra mesečno.
 
1. Naravno da će da te terete sa sve kaznama što se nisi "samoprijavio" čim pređeš (zbirno) "dozvoljeni" iznos.
2. Pustiće ne te neko vreme da pomisliš da te nekako nemaju u evidenciji i onda šalju opomenu + kazne + kamate. Tako je nekim frilenserima stiglo da plate 80% od onoga što prihodovali u poslednjih 5 godina i to sa rokom plaćanja od 7 dana.
 
1, Da iskarikiram - ako primim 100 uplata u toku jednog meseca, a svaka bude manja od neoporezivog iznosa, da li onda plaćam porez?
Nisam siguran da li si razumeo jednu stvar.
18.300 din. je ukupan iznos, za jedan ceo mesec, koliko novca možeš da primiš bez plaćanja poreza i doprinosa.
Ja kako čitam tvoj post meni zvuči da ti misliš da možeš da primiš 50 puta po 100 evra i da na svakih 100 evra primeniš 18.300 din. to nije to.
 
1, - ako primim 100 uplata u toku jednog meseca, a svaka bude manja od neoporezivog iznosa, da li onda plaćam porez?
2. Jasno, ali čisto sumnjam da ne bi pravili pitanje ako bih povukao 5000 hiljada evra, nakupljenih od sitnih uplata od po 100 evra mesečno.

Nisam siguran da li si razumeo jednu stvar.
18.300 din. je ukupan iznos, za jedan ceo mesec, koliko novca možeš da primiš bez plaćanja poreza i doprinosa.
Ja kako čitam tvoj post meni zvuči da ti misliš da možeš da primiš 50 puta po 100 evra i da na svakih 100 evra primeniš 18.300 din. to nije to.
To i pitam :)
Znači u teoriji bi trebalo da prijavim i uplatu od $5, ako mi ukupna mesečna primanja iz inostranstva prelaze 18300 din?
 
Sabereš sve za mesec dana i prijaviš, a porez će da ti rebnu na svaki dinar preko tih 18.300.
Sad jasno?
 
Pre nekog vremena se pisalo o tome da li preduzetnik pausalac moze da radi neke IT poslove i van svoje preduzetnicke agencije i da ih oporezuje kao fizicko lice, i vidim da su i odgovori i misljenja podeljenji. Ima li nekog ko zna nesto konkretnije o tome?
 
jel ta cifra od 18300 važi do Nove godine ili do daljnjeg će biti tako?
 
@RingeRaja
Ako dobijam mesečno uplate na PP do 18300, jer i to moram da prijavim poreskoj ili kome već?
Ili se prijavljuje samo za iznos preko 18300…
 
Pa valjda ako ti novac stoji na PayPalu, ne treba nikome nista da prijavljujes, bez obzira na cifru.

Tek kada ga prebacis na tekuci racun (domaca banka).
 
@RingeRaja
Ako dobijam mesečno uplate na PP do 18300, jer i to moram da prijavim poreskoj ili kome već?
Ili se prijavljuje samo za iznos preko 18300…
Vidi, za prijavu oporezivog prihoda postoji kalkulator koji obračuna koliko treba da se plati svake godine porez, bar moja supruga tako radi, tj. to radi njen knjigovođa.
Porez se plaća 1x godišnje, a tebi će oporeziv deo da bude sve iznad 219.600,00, nije bitno kojim tempom imaš priliv na račun.
A ovo za PP nisam 100% siguran kako ide, tj. da li te tek oporezuju kad povučeš na karticu ili ne, jer koliko znam, porez se plaća prema tome čiji si rezident, a ne u čijoj banci imaš pare.
 
Da li se isplati vadjenje kvalifikovanog elektronskog sertifikata?
Vidim da se zahtev za registraciju preduzetnika moze podneti online.
 
Da, skraćuje ti muke. I ne treba ti pečat, imaš el. potpis. I kad god neko traži pečat (banka, provajderi, partneri, uprava....) samo im kažeš da nemaš, i onda sve može i bez pečata
 
Neko mi je spomenuo da se odredjivanje pausalnog poreza vrsi na odredjene dane u godini i da je bitno paziti da se ne propusti taj dan, da je poterbno da se podnese zahtev za odredjivanje pausalnog poreza.

Ne znam da li je to zapravo dezinformacija. Meni je cudno da tako nesto moze da se propusti tj. da se to vrsi samo odredjenim danima u toku godine.
 
Nekada davno je tako bilo. Tačnije, svake godine je trebalo podnositi zahtev za paušalno oporezivanje do kraja novembra. Već par godina nije tako, ali ako je neka manja sredina sa neobaveštenim radnicima, nije loše proveriti u lokalnoj poreskoj upravi, za svaki slučaj.
 
Teško da će se to desiti, pre nekoliko godina je urađena reorganizacija Poreske uprave i sada po manjim mestima uglavnom i nema više filijala u kojima su ranije podnošeni zahtevi za paušalno oporezivanje. Imajte u vidu da se sada ti zahtevi podnose preko interneta, a ne u papirnoj formi, tako da nema grešaka i propusta na strani PU.
 
Pa valjda ako ti novac stoji na PayPalu, ne treba nikome nista da prijavljujes, bez obzira na cifru.

Tek kada ga prebacis na tekuci racun (domaca banka).
Otkud sad ovo. Toliko se pričalo da zbog Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma NBS može da dobije sve tvoje prihode i sa paypala i Payoneera i ostalih.
 
Od moje pretpostavke. Nisam tvrdio da je tacna, zato napisah "valjda".

Svakako nisam mislio na milionske iznose i pranje.
 
Pogrešna ti je pretpostavka.
Sve preko neoporezivog dela mora da se prijavi jer je vidljivio NBS, bez ozbira da li je novac u našim bankama, PP, Payoneeru...
 
Ja baš juče zvao mog advokata da mi proveri u poreskoj da li prijavljujem kad mi neko uplati na moj paypal ili tek kad sa svog paypala prebacim na moj devizni u banci u R. Srbiji.

Sa jedne strane logično da je to moj prihod, na koji treba da platim porez, jer ja sa tim novcem raspolažem i došao je kao nagrada za neki rad.

Opet sa druge strane, "moj" PayPal nalog je nalog nekog čoveka koji se zove kao ja i ne postoji nijedan zvanični papir koji dokazuje da je to moje vlasništvo. Šta da neko otvori paypal sa mojom slikom i imenom i prezimenom i sad ja treba da platim porez na te prihode?

Tako da, lično bih poslovao po principu nije moj novac dok nije na mom deviznom računu, za koji je dokazivo da je moj. I za to ću uredno da platim porez.
 
Nazad
Vrh Dno