Šta je novo?

File server preporuka

gmlale

Čuven
Učlanjen(a)
09.12.2003
Poruke
727
Poena
619
Moja oprema  
Mobilni telefon
063626864
Pristup internetu
  1. Optički internet
Do petka treba da se odlucim za neku masinu koja ce da sluzi kao file server i server za poslovnu aplikaciju u maloj firmi sa 5 radnih stanica, ne nameravam da kupujem brendirani komp, vec cu sastaviti nesto od komponenti, treba mi preporuka za plocu, cpu i memoriju koji bi radili dobro i stabilno.
 
"poslovna aplikacija" je koje vrste?
 
Paket knjigovodstveni program, komercijalno poslovanje i plate i sl, nista zahtevo.
 
MB MSI P6NGM-L 775
CPU Intel DCORE E2160
DDR2 1GB 800MHz, Transcend (x2)
HDD SATA2 250GB WD Caviar 2500AAKS 16MB (x2) u mirror-u
u Chieftec kucistu
+ APC UPS LE1200i Line-R 1200VA (nestabilan napon)

Ovo navedeno radi u dve firme kao "server" za knjigovodstveni program, sa 4, odn. 5 radnih mesta vec oko godinu dana.
Strip RAID nije bio neophodan, bitnija je bila bezbednost.

Eto, to je hardware-ska osnova, software je posebna prica...:)
 
ja recimo nebi koristio MSI plocu za "server" i nforce chipset :)
vec radije neku intel plocu i intel chipset, ali kako se intel ploce tesko nalaze kod nas, onda recimo ovako nesto:

Asus P5Q-EM, S775 (45nm), Intel P45/ICH10R // VGA // 6 SATA // RAID 0,1,5,10 // Gbit LAN
(ili neka slicna ploca, da imas kasnije mogucnost nadogradnje ostalih komponenti ako se zahtevi povecaju, tako da na ploci ne moras bas da stedis pretereano)

2GB RAM (2x1 kit), recimo GEIL.

2 x Western Digital 500GB Caviar SE16/Blue (WD5000AAKS) (pa mozes da ih stavis u RAID1 (mirrored) kao sto je receno u postu iznad)

Napajanje, Gigabyte SuperB Power 460W (mozes i jace, ali i ovo gura bez problema slicnu konfu), nije skupo, a dobro.

Kuciste po tvom izboru, recimo neki full-tower chieftec da imas mesta za nadogradnju hdd-ova.

procesor, ne znam sta da ti kazem, za svrhu fileservera posao zavrsava bilo sta, ali posto ne znam nista konkretno u vezi te poslovne aplikacije, onda je na tebi izbor.

ovo su komponente koje vidim da se trenutno mogu naci, najbitnije da obratis paznju na plocu i napajanje koje uzimas, od toga ce ti u sustini zavisiti stabilnost.
 
Poslednja izmena:
Izabrao sam sledece
Intel dual core E5200
Asus P5QL-E
2x1gb HyperX 1066
2x320gb Hitachi 16mb (za mirror)
Chieftec kuciste sa 400w napajanjem
8400gs, neka grafika cisto da je ima
Mustek ups + APC protekt kabal

sutra sve pakujem i videcu kako radi
 
Bilo bi veoma korisno (kad vec koristis workstation za server) da uzmes neki Zalman cooler (neki veliki) i jos po koji kvalitetniji (CM) fan za kuciste, jer hladjenje je ono sto ce ti biti najbitnije za stabilnost...
 
Izabrao sam sledece
Intel dual core E5200
Asus P5QL-E
2x1gb HyperX 1066
2x320gb Hitachi 16mb (za mirror)
Chieftec kuciste sa 400w napajanjem
8400gs, neka grafika cisto da je ima
Mustek ups + APC protekt kabal

sutra sve pakujem i videcu kako radi


Dobar izbor
 
Koliko će to da košta, a koliko košta npr HP Proliant DL360G5?
 
Koliko će to da košta, a koliko košta npr HP Proliant DL360G5?

uzimao sam po dilerskim cenama (bez pdv-a

ploca 78.5
cpu 58.5
8400 25
kuciste 75
ram 28
optika 19
hardovi 36.5/kom

cene su bez pdv-a pa saberi

sa pdv-om t i misom izadje oko 400e, plus jedna usb fioka i treci hard od 320gb koji ide u fioku, a sluzice za bekap, identican sa druga dva u raidu, za slucaj da neki iz raida rikne, skinem podatke sa njega na neki treci a on jase u raidu onda.
Kupio i APC produzni i Mustek UPS 600va line interactive (djubre, ne drzi server nista) i to je to.

Imao sam opciju da uzmem IBM za 680e + pdv sledeci model
4194Z3N
,,x3250 M2, Xeon DC E3110 (65w) 3.00GHz/1333MHz FSB/6MB L2, 2x1GB, 2x160GB 7200 RPM 3.5inch Simple-Swap SATA II, CD-RW/DVD Combo, Remote Supervisor Adapter II Slimline , 351W p/s, Rack, 3 years,,
extra cena, ali ovo mi je izaslo duplo jeftinje. (pdv na servere je 18%)
 
Poslednja izmena:
nadam se da neces iskusiti kolko je taj takav jadan x3250 bolji.
aj srecno
p.s mogao si rsa II da izbacis i da smanjis cenu jos 100 i kusur eura...

evo nije me mrzelo otvorih ibm ssct neki alat...kako si jeftino mogao proci omg :)
 
Poslednja izmena:
nadam se da neces iskusiti kolko je taj takav jadan x3250 bolji.
aj srecno
p.s mogao si rsa II da izbacis i da smanjis cenu jos 100 i kusur eura...

evo nije me mrzelo otvorih ibm ssct neki alat...kako si jeftino mogao proci omg :)


Voleo bih da sam te razumeo, ali nisam, sta si ti zapravo hteo da kazes.
 
1. Da se nadam da ti nece zveknuti raid. Sigurno je na firmiranom serveru bolji raid kontroler plus softver za oporavak u slucaju pada.
2. Da si mogo za bas male pare da uzmes ovaj x3250 i da ga posle zavaljas za duplo vise ako nista drugo :)
3. Inace OK je skroz tvoj komp sto si sklopio.

Samo da dodam jos jednu bitnu stvar u korist brand servera. Naravno odnosi se na otkaz nekog HDD-a. Gledajte sad, da bi se rebuildovao raid, potreban vam je ISTI hdd. I ti sad uzmes neki kvalitetan seagate/wd sta vec, to radi super i recimo za godinu-dve otkaze disk. Krenes da kupis/narucis taj hdd, kad ono...nema, trziste se menja iz casa u cas. I eto problema :)
 
Raid 1 moze da se pravi/rebuilduje i od diskova razlicite velicine, s'tim da ce kapacitet raid polja biti jednak kapacitetu manjeg harda (sto je i logicno).

Na firmiranom serveru ne mora nuzno da stoji bolji raid kontroler od necega sto ces da kupis kao posebnu raid karticu, naprotiv, uglavnom entry modeli servera imaju 'soft' raid resenja koja i nisu nesto posebno. Prave hardverske raid kartice kostaju mnogo, vise od samog mobo-a.
Naravno kvalitetnije serverske ploce imaju hardverski raid ali su prilicno skupe.

Intel ploce - ranije su pravljene u ASUS-ovim fabrikama i farbane u crno (intel boja za ploce :) ), a sada se prave u nekoj drugoj kineskoj fabrici za koju niko nije ni cuo. Nisam siguran da moraju po defaultu da budu bolje nego ploce drugih proizvodjaca.

Softver za upravljanje raid kontrolerom u slucaju firmiranih servera je deo paketa za kontrolu celokupnog servera (osim stanja raida vide se podaci o temperaturi cpu-a, brzini kulera i slicne servisne informacije), a naravno proizvodjac svakog raid kontrolera ima svoj sopstveni softver koji dozvoljava rebuild raid-a na zivo.

Jedna od prednosti firmiranih servera bi trebala da bude podrska odnosno veliki lager rezervnih delova, sto ce reci ako ti nesto rikne (napajanje, ploca, whatever) vrlo brzo si u mogucnosti da dobijes zamenu. Iz mog licnog iskustva ovo u Srbiji ne ide bas tako glatko - ovde su dobavljaci navikli da imaju sto manji lager i sto vise slobodnih para.
 
Raid 1 moze da se pravi/rebuilduje i od diskova razlicite velicine, s'tim da ce kapacitet raid polja biti jednak kapacitetu manjeg harda (sto je i logicno).

aha, al u teoriji i na forumu :)
I ponekad u praksi doduse. Licno iskustvo...HDD firmware does not match...
Doduse bio je "firmiran" raid, ovi od 20 eura trpe i kiseli kupus. Al opet...
Dobro, mozda sam i ja malo istraumiran, jedino zbog cega sam vise zivaca izgubio u odnosu na HDD i raid su tape-ovi :)
 
Poslednja izmena od urednika:
Pazi stari raid kontroleri su zahtevali istovetne hardove, a iole noviji sigurno podrzavaju razlicite hardove, nije bitan proizvodjac.
 
Kupish 1 rezervni disk i stavish u fioku....
Ako u tom HP-u crkne disk koshtacje ko 5 tih shto si stavio u fioku.

Ali ja bi uzeo HP :)
 
Hehe, ala se razvuče priča :)
Računovdstveni SW sa 5 mašina, pa taman da su terminali bi radio odlično na navedenom računaru.
Čak ni to preterano hlađenje nije neophodno.

Moj kućni fileserver je opterećeniji nego što će taj računar ikada biti, a konfiguracija je značajno slabija (AMD 2300BE, GA61 ploča i 1GB rama).....pre neki dan sam ga resetovao posle 21 dan, a na njemu je XP (sa patchom da može da se kači više korisnika u isto vreme)....
 
Moj kućni fileserver je opterećeniji nego što će taj računar ikada biti, a konfiguracija je značajno slabija (AMD 2300BE, GA61 ploča i 1GB rama).....pre neki dan sam ga resetovao posle 21 dan, a na njemu je XP (sa patchom da može da se kači više korisnika u isto vreme)....

Mislis na simultani broj konekcija na neki sherovani folder (file server) ?
WINDOWS XP PRO ima limit od MAX 10 korisnika... ili mislis na broj simultanih TCP/IP konekcija?

Za povecanje broja simultanih TCP/IP sam i pronaso patch... ali limit od MAX 10 korisnika na sherovanom folderu nisam.... Na kraju sam instaliro linux na server :d Nije bilo para za windows 2003 server :p
 
Mislis na simultani broj konekcija na neki sherovani folder (file server) ?
WINDOWS XP PRO ima limit od MAX 10 korisnika... ili mislis na broj simultanih TCP/IP konekcija?

Sorry, nisam završio rečenicu :)
Mislim na concurrent Remote Desktop sessions...
Pošto SW kome se pristupa nije serverski, već se ljudi uloguju i završe posao na hostu preko RD.

Nikada nisam imao više od 3 osobe....da znam da su tu :), tako da nisam ni provalio to za max 10 korisnika. Ali dobro je znati :)
 
Zbog centralizacije podataka sam u mom arhitektonskom birou podigao sledecu masinu kao file i printer server za 3 masine i povremeno 2 laptopa

Athlon64 3200+ Socket 939
MSI K8N Neo2 Platinum NForce3 Ultra
2x256MB DDR1
80GB Hitachi za sistem
320GB Hitachi za share
LC Power 550W

Ovi dana cu dodati UPS a bekap radim rucno jednom nedeljno. Instalirao sam za probu Win 2003 Server ali kako ne nameravam da ga platim prelazim na Ubuntu Server.

Sta je vase misljenje da li je ovo dovoljno dobra masina za ovu ulogu?
Da li da je gasim posle zavrsenog radnog vremena ili da ostavim da radi 24/7?
 
Poslednja izmena:
Masina je vise nego dovoljno jaka za ovo sto si pobrojao; mozes bez problema da je ostavis da radi 24/7
 
Hvala na misljenju, nego imam jos jedno pitanjce. Da li je mozda bolja varijanta drzati softverski RAID1 niz nego raditi rucno incremental backup?
 
Khm, jer mozes i jedno i drugo?

Da imas raid1 i da uzmes neki external HDD za backup?
 
Naravno da moze, pitam zato sto je kolicina upisa na taj HDD jako mala mozda nekih 30-40MB dnevno. Uglavnom radi u idle modu jer se povuce crtez na lokalnu masinu na njoj se radi u toku dana pa se crtez onda vrati na server. Cinjenica je da sigurnosti nikada dosta ali da li ima potrebe za RAID1 nizom kada je ovako mali obim posla u pitanju.
 
Pa mozes probati sa rsync (linuxova alatka za sinhornizaciju fajlova) kad vec drzis Ubuntu, a postoji i rsync za win.
A 30-40 MB dnevno, ako ih jos kmpresujes, mozes bekapovati na neki ext. server na internetu ili sl., sto je jos sigurnije nego da ih drzis na istom racunaru (raid). Sigurnost je sigurnost, pogotovo ako se radi o poslu...
 
HDD su danas tolko jeftini da se za bilo koju mašinu od koje zavisi neki posao isplati staviti mirror.
 
Dajte preporuku za file server okacen na neki SAN, pare nisu problem :)

Znaci, zanima me sledece: da li ici na 2node cluster tj. HA, da li napucati RAM ili cpu...
pustite masti na volju...
 
Nazad
Vrh Dno