Šta je novo?

Fid sklopka

Ugasi sad skroz bojler, nemoj ga vise koristiti, taj eaton automat je izdrzao visegodisnje mucenje, nece zauvek ostati ispravan.
 
Najpametnije je da bojler zameniš za slabiji. Ne znaš koji je kabl u zidu, čak i da pitaš investitora, ja se ne bih uzdao u njegov odgovor. Prema mom iskustvu, majstori kabl od 2.5mm2 štite osiguračem od 16A, 1.5mm2 sa 10A, 25A bi trebalo da je 4 kvadrata kabl. Prema tome, u zidu je verovatno 2.5mm2 kabl, i na njega ne bi trebalo priključivati tako veliki potrošač. da bi se to rešilo, moraš zameniti kabl koji je u zidu, 99% nije moguće izvući stari i uvući novi bez štemovanja zida pa je mnogo jeftinije staviti slabiji bojler (ako ti radi posao). Možeš i da uzmeš klasični, akumulacioni bojler, on je 2kW.

Što se tiče FID sklopke, u stanu imam kao i @old_bookmaker 2 različite, jedna za kupatilo i wc, druga za ostatak stana. Ona u kupatilu je osetljivija jer se dešava da su podovi mokri i da gaziš bos (dakle sve je urađeno po nekom "majstorskom standardu"). Kod mene je na predlog projektanta/druga frižider izostavljen sa FID sklopke, ako se nešto desi dok smo na odmoru da se ne otopi frižider.
 
Ако су инсталације исправне неће ништа да се деси. Ја на свим изводима имам комбиноване аутомат+фид од 30 мА и то ради без проблема.
 
Реаговање фид-а је значајна индикација квара на инсталацијама или опреми коју увек треба додатно преконтролисати.
 
Utikač i priključnica su deklarisani na 16A,dobro je to i radilo do sada.A kabl,bar ovako sa slike po debljini izgleda kao da je trofazni...
Fid-ovke od 30mA se stavljaju tamo gde se.očekuje direktan kontakt korisnika sa vodom,bojler,djakuzi i slično.Za veš mašinu baš nema logike.
Naravno da ima logike za veš mašinu, pogotovo što je u kupatilu.

Pre godinu dana dvoje male dece poginulo u Obrenovcu jer su prepunili kadu i poplavili kupatilo dok je radila veš mašina.

Da je mašina bila povezana na fid od 30mA to se ne bi desilo. Sa strujom se ne igra.
 
Реаговање фид-а је значајна индикација квара на инсталацијама или опреми коју увек треба додатно преконтролисати.
Meni je sa novim uređaj (rešo) reagovao FID sa 30mA, zamenio kabl i dalje se isto dešavalo. Probao da reklamiram, nisu prihvatili jer mimo fid sklopke radi kako treba. Kako da im objasniš da to što radi, ne znači da radi kako treba. Uglavnom, nije se zezati sa time.
 
Naravno da ima logike za veš mašinu, pogotovo što je u kupatilu.

Pre godinu dana dvoje male dece poginulo u Obrenovcu jer su prepunili kadu i poplavili kupatilo dok je radila veš mašina.

Da je mašina bila povezana na fid od 30mA to se ne bi desilo. Sa strujom se ne igra.
Kao sto rekoh, Marfi ne spava...
 
Naravno da ima logike za veš mašinu, pogotovo što je u kupatilu.

Pre godinu dana dvoje male dece poginulo u Obrenovcu jer su prepunili kadu i poplavili kupatilo dok je radila veš mašina.

Da je mašina bila povezana na fid od 30mA to se ne bi desilo. Sa strujom se ne igra.
Govorim o osetljivosti fid-ovke a ne o njenoj upotrebi u ovom slučaju.
 
Осетљивост јој и дефинише употребу, за заштиту људи се користи од 30 мА. Сви исправни кућни уређаји би морали да раде уз такав фид.
 
Nece me mrzeti da napisem opet.

Osigurac sluzi za zastitu kablova - nicega vise
Fid 500mA sluzi za zastitu uredjaja i zastitu od pozara - nicega vise
Fid 30mA sluzi za zastitu ljudi - nicega vise

Sve ostalo su nuspojave. Kao sto RAID nije bekap, ali daje lazan privid bekapa.

Ne igrajte se sa strujom ako niste dovoljno strucni. Za vase dobro i dobro komsija koje mogu da nastradaju od pozara izazvanog strucnjakom koji misli da su elektroinstalacije samo "plava na plavu i braon na braon".
 
Naravno da nije tako jednostavno. Zato postoje inzenjeri elektrotehnike i uce neke skole godinama.

Sta nije tacno konkretno i sta jeste tacno u okviru onoga pitkog za forum? Napisi nesto u cilju kolektivnog povecanja svesti, a ne u cilju nadmudrivanja.

Prethodni postovi u ovoj temi ti jesu uglavnom tacni, osim da se kvar (proboj na masu) moze ustanoviti obicnim merenjem ommetrom. Tj moze, ali treba naglasiti obrnuto ne vazi - ako nema "kontinuiteta" pri statickom merenju, ne znaci da nema u nekim drugim uslovima rada kada fid "iskace". (Recimo, posto smo vec ustanovili da je motor sa cetkicama, moguce da kvar postoji samo u jednom kalemu, pa treba uz merenje ommetrom i okretati motor. Ili da kvar postoji samo kada se motor okrece velikom brzinom. Ili u nekom drugom slucaju).
 
Аутоматски заштитни прекидач или поменути осигурач служи и као заштита од електричног шока, а не само као заштита за кабл.
Немам приступ домаћим стандардима, а ни жељу и могућност да извлачим поједине тачке из правилника и објашњавам чему служе.
 
Od električnog šoka u smislu strujnog udara živog čoveka?! Nadam se da nisi mislio na ovo...
 
Мислио сам на аутоматско искључење у случају квара у предвиђеном времену.
 
Pokretacu teme:Mozda je vlaga u kupatilu uticala da instrument pokaze da motor probija na masu?Osetljiva Fid je mozda zato reagovala.Probaj da okrenes utikac ves masine naopako,levi pipak da udje u desnu rupu,i obrnuto.
 
Drugari jedno pitanje .JUCE MI JE BIO RODJAK I NAMESTALI SMO FENJER U DVORISTU.I KONSTATOVAO JE DA FIDOVKA CVRCI NEKAKO,CUJE SE NEKI ZVUK.PROBAO SAM TEST I RADI ALI ONA CVRCI NEKAKO KAO STO REKOH CUJE SE NESTO? IMA LI NEKO ISKUSTVA SA OVIM?RADIO SAM NOVU STRUJU U KUCI SKORO,DA LI JE MOGUCE DA JE FIDOVKA NEISPRAVNA?HVALA UNAPRED
 
Ja imam u stanu 2 po 30ma...prvo bio stavio jednu za bojler samo, posle dodam za ceo stan naravno isto 30ma...sto mu dodje bar za kupatilo dupla zastita... Ko hoce bas zastitu ako radi novu instalaciju, metes brate za svaki strujni krug 2polni fid i miran si... Plus jedan glavni 4 polni za sve... Nije jeftino al nike ni skupo toliko koliko para se daju na druge gluposti i majstorije. Ovo cuva i glavu i uredjaje i pozar...
 
Нема никакве потребе за главним фид ако се користе комбиновани фид+аутомат на свим изводима. Боље је искористити та 4 места за пренапонску заштиту.
 
Нема никакве потребе за главним фид ако се користе комбиновани фид+аутомат на свим изводима. Боље је искористити та 4 места за пренапонску заштиту.
Ova moja ipsusta neki svuk,cvrci nesto.E ssd kaze mi rodjak da ona ne bi trebala da se cuje sad nisam pametan
 
Не треба да се чује.
 
Proveri kontakte, možda je neki loš pa treba da se dotegne. Ako ne znaš, zovi proverenog majstora, što pre.
Pozdrav
 
Mozda kontakt u sklopci nije dobar?Iskljuci pa odlucno povuci ono parce plastike za ukljucenje.
 
Nazad
Vrh Dno