Šta je novo?

F1 OC failed i Graficki artifakti na monitoru

dennik

Poštovan
Učlanjen(a)
27.01.2016
Poruke
9
Poena
51
Dobar dan!

Prvi put pisem ovde u nadi da cu dobiti odgovor neki.

No da predjem na stvar..

U novembru sam kupio nov racunar (delovima):

ASUS X99 PRO
i7 5820k
7950 MSI
32GB Kingston HyperX fury 2667Mhz

Prvi problem sa kojim se ja suocavam je RAM. Dogadja se da ploca izbaci RAM u smislu, od 4 stikova koje vidi uglavnom pri boot-u pokaze 1 ili 2 ili ponekad ali retko 3. I proprati ga poruka (Overclocking failed, please reconfigure...Press F1 itd) Probao sam sve sto je moguce da se resim te greske, ali nema vajde. I downclock-ovao sam ram i overclock-ovao sam CPU i sta nisam. Cak sam testirao svaki stik ponaosob, i opet nista (covek Asus marketinga mi je pomogao oko tih sitnih testiranja). Da bi prepoznala sve stikove, moram da odradim jedno 2-3 ciklusa paljenja i gasenja da bih naterao plocu da registruje stikove. Kasnije sam uzeo jedan 4GB stick 2133Mhz Crucial je u pitanju i on je radio normalno manje vise. Nije mi izbacivao "F1 error" u bilo kom trenutku paljenja racunara.

Sledeci problem je graficki u pitanju, i najcudniji.
Kazemo da komp ostane upaljen 2-3 dana pre nego sto se to dogodi. Tipa sklopi se racunar i radi normalno (izuzev prepoznavanje RAM-a) i otvoris video neki na youtube-u ili otvoris neki stream na twitch.tv i odjednom glavni monitor zakuca.
Imam 2 monitora jedan je benq 17.5 VGA a drugi je LG 27 na HDMI/DP. LG mi je main monitor u podesavanjima screen resolution dok benq secondary. Dogodi se da LG odjednom zakuca (ne freezuje), samo izbaci artifakte dok benq normalno radi. Ostanem u situaciji gde LG pokazuje celu kolor tabelu, a benq radi normalno. Naravno, odradim testove na grafici i kada je pod stresom nista se ne dogadja u tim sintetickim testovima. Zatim prebacim graficku u drugi sledeci pcie x16 slot i eto cuda. Radi normalno 2-3 nedelje bez ikakve greske. Nemam druge graficke kartice koje bih ja mogao da testiram.
Umalo da zaboravim, graficka je testirana i van tog prvobitnog sistema gde je normalno radila u istim uslovima (dual monitor itd). Cak sam nasao neku staru ATI R3600 karticu i ubacio je u prvi slot i zacudjujuce je ona normalno radila. Shvatam da bi po ovome trebao da zakljucim da je grafika, ali to mi nekako ne pije vodu kad je ona radila u drugom sistemu normalno jedno 2 nedelje.

Zatim sam odneo komp u neposystem, (odbili su mi reklamaciju na plocu, kada sam ih nazvao tehnicar mi je rekao da donesem ceo komp pa cu oni da vide). To se nije zavrsilo onako kako sam mislio. Oni su odradili testove i javili su mi pre neki dan da je racunar prosao sve testove dijagnostike. Sto mi nije jasno. Razumem da ne pokaze graficke artifakte, ali "F1 error" mora bar jedanput da se dogodilo. (cont.)

Ne znam vise koga da kontaktiram, iz microsystem-a mi je predlozeno da probam ovaj forum, tj tacnije da kontaktiram "space", ali on je bio covek sa kojim sam se ja prvi put cuo oko ovog problema. Tako da nisam hteo da ga zamaram previse. Ostajem pri tome da cu verovatno dobiti racunar nazad a ja cu te greske i dalje imati. Shvatam da graficki artifakti mogu biti do lose graficke ili losi kablovi, ili monitor itd. Samo mi RAM memorija nije jasna. Proveo sam mesec dana podesavajuci RAM i kada sam ukapirao da to ne mogu, sledeci mesec sam probao da resim taj problem sa grafikom, ali ni to nije islo kako treba.

Mogu i fotke da zakacim ako nekog interesuje.

Hvala unapred na odgovorima.
 
Poslednja izmena:
Chitam i mislim se da ti nije mozda napajanje "tanko" ili oslabilo pa da te gnjavi?
 
Chitam i mislim se da ti nije mozda napajanje "tanko" ili oslabilo pa da te gnjavi?

E da, dobro si me podsetio. Zaboravio sam snagu i efikasnost napajanja da ubacim. U pitanju je Chieftec CTG-750W 85+ (ne pise da li je bronze/gold/titanium itd).
I ja sam pomislio na to, ali nisam znao kako bih to testirao. Jedino sto sam testirao oko napajanja jesu kablovi. Zamenio, proverio prikljucke itd. Nisam testirao funkcionalnost. :/

U svakom slucaju sad sam dobio komp nazad iz servisa. Neverovatno, racunar ne izbacuje F1 gresku tokom paljenja i gasenja, cak i da je forced shutdown. Normalno startuje i prepozna sve stikove.
Za F1 gresku postoji velika sansa da sam ja nesto tu zajebao tokom sklapanja racunara. Definitivno kod ubacivanja RAM stikova. Posto na ploci jedna kvaka je fiksna a druga je ona standardna. Sem toga moze tu svasta da bude HDD/ventilatori/vodeno eksterni prikljucci itd...

Za grafiku, iskreno ne znam sta da kazem. Mislim super je to sto se sad to ne dogadja (posednjih par dana), ali voleo bih da znam zasto se to dogadjalo, tako da ako se kojim slucajem ponovi, da znam sta da radim. U Neposystemu nije nikakvu gresku pokazivao.. Jedino sto sam izvadio iz racunara kad sam im odneo jeste HDD i SSD i vodeno hladjenje.
 
Skini OCCT i namesti da prikaze sto vise parametara, poreni test CPU pa posle i GPU pa okaci.

Screenshot (758).png Screenshot (757).png
 

Prilozi

  • Screenshot (756).png
    Screenshot (756).png
    913.5 KB · Pregleda: 29
Poslednja izmena:
Skini OCCT i namesti da prikaze sto vise parametara, poreni test CPU pa posle i GPU pa okaci.

Pogledajte prilog 193012 Pogledajte prilog 193011

Izvini zbog kasnog odg pre jedno par dana sam stigao sa skijanja, no evo su testovi, nisam prnt screenovao one duze, pa mi svaki test traje 1-2minuta.

Koristio sam OCCT pre nije mi nista izbacivalo. Ignore temp nesto sam cackao oko kulera pa nije lepo legao na CPU.

Ovako, komp je radio ok kako sam ga pokupio iz servisa, neverovatno (jedno nedelju dana). Nije izbacivao ni jednu ni drugu gresku. Danas sam uzeo HDD i ubacio ga u racunar, a pritom sam i zakacio neke ventilatore koji su mi bili otkaceni. Kako sam to odradio tako mi je izbacio F1 gresku. Opet isto, samo ovog puta, F1 error sadrzi sifru "A2" Qcode. Sto znaci IDE detect. Pre nego sto sam zakacio ovaj HDD force shutdown mi nije izbacivao F1 error. Kako sam ubacio HDD i zakacio te neke ventilatore, cim drzim dugme za gasenje izbaci ovu gresku. Sad cekam da mi display zakuca posto uglavnom te dve greske idu kao paket.

1.png2.png3.png
 
Pored "A2" greske izbacuje opet, "79" [CSM initialization] i "53" [memory initialization error. invalid memory type or incompatible memory speed]. RAM nisam vadio kako sam ga dobio iz servisa. Samo je HDD usao unutra. To je jedini dodatak.
 
Hard na kojem ti je OS ili si samo dodao?
 
Sad vidim da ti je popunjena ploca memorijom.
Prebaci u biosu memorije u T2 verovatno ti je na T1.
 
Sad vidim da ti je popunjena ploca memorijom.
Prebaci u biosu memorije u T2 verovatno ti je na T1.


Hmm.. Sinoc sam naleteo na forum post o tome. Nasao sam to u BIOS-u, ali to sam zaboravio da promenim. Pogledacu veceras to da promenim, nadam se da opet necu zaboraviti.

Hvala.
 
Nista od toga, to je vec automatski bilo podeseno, i opet isto izbacuje. Ne prepozna 3 od 4 stika i izbaci Qcode greske.
 
Nazad
Vrh Dno