Šta je novo?

Externi hard disk - nekoliko pitanja

Vortex

Cenjen
Učlanjen(a)
29.10.2009
Poruke
71
Poena
159
Za dve-tri nedelje treba da mi stigne novi iMac (za one koji nisu pratili temu od pre par dana: http://goo.gl/mWMcp ). Planiram da uzmem externi hard disk koji ce mi posluziti da prebacim silne GB podataka sa PC-a na iMac a kasnije za standardni back-up podataka sa iMac-a.

E sad... Nisam pratio desavanja oko externih hard diskova uopste pa da mi prvo ustanovimo sta meni konkretno treba, pa onda predlozi za konkretan model...

1. USB 2.0 i USB 3.0 kompatibilnost: Na PC-u imam samo USB 2.0, a na iMac-u samo USB 3.0 portove. Kakva je situacija oko kompatibilnosti, tj. sa kojim interfejsom bi trebalo da uzmem ovaj externi hard disk? Pretpostavljam USB 3.0, ali bas zato i pitam kakva je kompatibilnost sto se tice ovih interfejsa?

2. 2.5" ili 3.5": Koja je razlika izmedju ovih hard diskova, koji ima posebno napajanje (nepozeljno!)? Bitna mi je pouzdanost, brzina nije toliko bitna i, ako je bitno necu nesto mnogo da ga nosim sa sobom.

3. filesystems: Windows 7 koristi NTFS, dok Mac OS X ML koristi HFS+ (exended). Na koji nacin bi trebalo da se formatira ovaj externi hard disk? Koji sisem moze da pravi problem pa da "ne vidi" tudj filesystem. Kakle, prvo podaci treba da se prebace sa PC-a na externi hdd, sa hdd-a na iMac, a posle se hdd koristi za back up.

Vidim da na Western Digital sajtu u sekciji `External storage` postoje:
1. Desktop drives i Desktop drives for Mac
2. Portable drives i Portable drives for Mac

Izdvojiio bih oko 100e za externi hard disk, a kapacitet 1TB+.
 
1. USB 3.0 je kompatibilan sa 2.0, dakle uzmi USB 3.0, jer ce ti transfer sa diska na MAC biti znatno brzi.
2. Koliko vidim, 2.5" uglavnom nemaju posebno napajanje, vec se napajaju sa USB prikljucka.
3. Ne znam.

I jedno pitanje za tebe: da li si razmotrio mogucnost prebacivanja podataka preko mreze? FTP ili tako nesto?

Pozdrav
 
1. USB 3.0 je kompatibilan sa 2.0, dakle uzmi USB 3.0, jer ce ti transfer sa diska na MAC biti znatno brzi.
2. Koliko vidim, 2.5" uglavnom nemaju posebno napajanje, vec se napajaju sa USB prikljucka.
3. Ne znam.

I jedno pitanje za tebe: da li si razmotrio mogucnost prebacivanja podataka preko mreze? FTP ili tako nesto?

Pozdrav

Hvala na odgovoru! Sto se tice FTP-a, ne znam gde bih uploadovao, a i mogao bih odmah da pocnem jer treba sigurno nekih 500GB da se prebaci (sto e-bookova, video tutorijala, projekata, clipova, muzike, filmova i serija koje nisam odgledao...).
 
Na prvo pitanje sam nasao odgovor... USB 3.0 je kompatibilan sa USB 2.0 (moze da se USB 3.0 prikljuci u USB 2.0), a i obrunuto izgleda (ali to mi nije bitno jer ce hdd biti USB 3.0).

Dakle, trebaju mi odgovori na drugo i trece pitanje!

Hvala!
 
Mislio sam transfer preko mreze direktno sa PC na MAC. Ako nista drugo (jednostavnije), mozes da podignes FTP server na PC-ju i da sa MAC-a dovuces sve sto ti treba.

Pozdrav
 
2,5" obicno nemaju dodatno napajanje (ono od 220V iz uticnice za struju), ako su nesto poput "WD my passport" ( http://forum.benchmark.rs/showthrea...SB-3-0-externi-HDD-500GB-(WDBKXH5000ABK-EESN) ) koji ja imam (kao sto vidis).
Obrati paznju i probaj saznati koji od njih imaju takozvani Y data/naponski usb kabal (pretpostavljam da ces uzeti usb externi).
Ovaj moj WD ima "obicni" "I" USB3 kabal, identican kao USB2 kabal bez dodatne grane za pojacano napajanje strujom. Zasto je to tako ne znam, pretpostavicu da ovom 2,5" hdd-u koji se nalazi unutra ne treba puno struje, pa tako odlicno radi i na LCD tv-u.
Ako ces neku vecu "stonu" 3,5" verziju kao sto su 1,5-2 ili cak 3GB verzije (poput "WD My book") onda ce ti trebati dodatno strujno napajanje od 220V...
 
Mislio sam transfer preko mreze direktno sa PC na MAC. Ako nista drugo (jednostavnije), mozes da podignes FTP server na PC-ju i da sa MAC-a dovuces sve sto ti treba.

Pozdrav

Pitanje je da li ce PC biti kod mene kada stigne iMac...
 
2,5" obicno nemaju dodatno napajanje (ono od 220V iz uticnice za struju), ako su nesto poput "WD my passport" ( http://forum.benchmark.rs/showthrea...SB-3-0-externi-HDD-500GB-(WDBKXH5000ABK-EESN) ) koji ja imam (kao sto vidis).
Obrati paznju i probaj saznati koji od njih imaju takozvani Y data/naponski usb kabal (pretpostavljam da ces uzeti usb externi).
Ovaj moj WD ima "obicni" "I" USB3 kabal, identican kao USB2 kabal bez dodatne grane za pojacano napajanje strujom. Zasto je to tako ne znam, pretpostavicu da ovom 2,5" hdd-u koji se nalazi unutra ne treba puno struje, pa tako odlicno radi i na LCD tv-u.
Ako ces neku vecu "stonu" 3,5" verziju kao sto su 1,5-2 ili cak 3GB verzije (poput "WD My book") onda ce ti trebati dodatno strujno napajanje od 220V...

Izgleda da ce biti 2.5", mada me zanimaju prednosti i mane i 2.5" i 3.5"... A ovo sa Y data/naponskim kablom ne razumem... Klasican externi hard koji povezujem preko USB 3 kabla na iMac... Kakav Y data/naponski kabl?
 
... A ovo sa Y data/naponskim kablom ne razumem... Klasican externi hard koji povezujem preko USB kabla na iMac... Kakav Y data/naponski kabl?

Evo "'vaki" k'o na slici "Y usb3 kabal", takve cini mi se koriste (sigurno su koristili) Transcendovi externi mali usb3.0 hdd.

Ja imam usb3.0 WD my passport i on ima "klasicni" kabal sa jednom zicom, sa po jednim konektorom, kod kojeg ide u sam hdd "mini-B" konektor, a u komp ide usb konektor koji izgleda kao klasicni usb konektor s tim da je jezicak u plavoj boji (boja usb3.0).
 

Prilozi

  • Y usb3 kabal.jpg
    Y usb3 kabal.jpg
    3.6 KB · Pregleda: 103
  • IMG_0001.JPG
    IMG_0001.JPG
    581.2 KB · Pregleda: 107
  • IMG_0002.JPG
    IMG_0002.JPG
    590 KB · Pregleda: 119
Evo "'vaki" k'o na slici "Y usb3 kabal", takve cini mi se koriste (sigurno su koristili) Transcendovi externi mali usb3.0 hdd.

Ja imam usb3.0 WD my passport i on ima "klasicni" kabal sa jednom zicom, sa po jednim konektorom, kod kojeg ide u sam hdd "mini-B" konektor, a u komp ide usb konektor koji izgleda kao klasicni usb konektor s tim da je jezicak u plavoj boji (boja usb3.0).

Ok... A cemu sluzi ovaj Y usb 3 kabal? Vidim da na drugoj strani ima dva usb konektora... Jel u tom slucaju treba oba da se prikljuce na komp? Zbog napajanja ili? Ti korsits "obican"... Jel postoje externi hdd koji koriste "obicne" i oni koji koriste Y usb 3 kablove?
 
Taj "Y" kabal obezbedjuje samo vise amperaze za portabilni hdd u odnosu na "obican"...
2.5" hddovi se uglavnom vrte na 5400rpm-ova i trebalo bi da su sporiji od 3.5" koji se vrte na 7200rpm...
 
Da, drugi dodatni (sa tanjom zcicom) usb konektor je samo da doda jos struje i oba se prikljucuju, mada sam cuo da ako ima dovoljno "soka" u jednom usb konektoru da cesto normalno rade i sa samo jednim prikljucenim konektorom...
Moj wd ima samo jedan kao obicni usb konektor prema kompu (kao na slici sto vidis), nema dodatni strujni.
Pretpostavljam da je to zato jer manje struje trosi ovaj moj. Mozda i zato jer je od 500GB, zaista ne znam zasto tacno je to tako.
Znam da su oni prvi modeli transcendovi usb3.0 externi mali (2,5") koristilionaj Y kabal.
Da li "wd my passport" od 750GB i 1TB imaju "obicni" ili Y ne znam. Kad bi mogao otici do neke radnje i da ti raspakuju pa da vidis...
Y nije mana izuzev sto ocito treba imati dva slobodna usb konektora (usb 2.0 ili usb3.0).
Ja sam sebi ipak trazio ovaj sa jednim konektorom.
 
Isao bih na WD ali samo zato sto mi je taj brend ostavio dosta pozitivan utisak tokom svih ovih godina koriscenja njihovih proizvoda. Ovako sa slika vidim da se kaci na 1 usb 3.0 port i ne bi trebalo da bude tu problema - sto se tice fajl sistema hdd-a - pretpostavljam da bi Mac trebao da vidi/cita NTFS format?
 
Isao bih na WD ali samo zato sto mi je taj brend ostavio dosta pozitivan utisak tokom svih ovih godina koriscenja njihovih proizvoda. Ovako sa slika vidim da se kaci na 1 usb 3.0 port i ne bi trebalo da bude tu problema - sto se tice fajl sistema hdd-a - pretpostavljam da bi Mac trebao da vidi/cita NTFS format?

Ok... Hvala! Cita, ali ne pise po njemu. Mada nasao sam resenje i za to, tako da nije problem vise. Za ovaj program kazu da je obavezan alat na MAC OS X-u i da resava taj problem.

http://www.paragon-software.com/home/ntfs-mac/
 
Poslednja izmena:
Mozda ti je bolje da podatke sa NTFS-a na eksternom hddu prekopiras na Mac i formatiras eksterni hdd u HFS+ format koji Mac koristi i vratis podatke nazad ;)
Ili da koristis exFAT file system - na wikipediji kazu da Mac moze da cita i pise po istom ;)
 
Mozda ti je bolje da podatke sa NTFS-a na eksternom hddu prekopiras na Mac i formatiras eksterni hdd u HFS+ format koji Mac koristi i vratis podatke nazad ;)
Ili da koristis exFAT file system - na wikipediji kazu da Mac moze da cita i pise po istom ;)

Mogu, ali svakako moram da ostavim NTFS jer ce posle biti problem kada kod bilo koga odnesem hard da bilo sta prekopira ili ja prekopiram od njega jer Windows nece prepoznati HFS+...
 
Ako ti windowsi nisu XP koristi slobodno exFAT ;)
 
Vazi, raspitacu se jos... cheers
 
Imam jedno pitanje, ali da ne otvaram novu temu postavicu ga ovde... Naime, iMac mi stize sa wireless tastaturom. Da li ce biti problema da uzmem Apple zicnu tastaturu koja je usb 2.0 jer na novom iMac-u ima 4 usb 3.0 porta? Jel ce raditi ili ne?
 
Sto se tice kompatibilnosti usb3.0 i usb2.0 trebalo bi da rade, meni usb 2.0 fleske isto rade u usb 3.0 konektoru na desktopu, a kako cer zaista biti ...
 
Ok! Hvala! Jel ima neko neku jos preporuku za externi hard ili da uzmem WD Passport 1TB?
 
Nazad
Vrh Dno