Šta je novo?

Excel - kako da SUM komanda ne racuna odredjenu celiju

artur

Čuven
Učlanjen(a)
20.07.2003
Poruke
499
Poena
630
Da li je moguce da se prilikom unosa odredjene celije, ona ne racuna u SUM formuli.
Ali, taj uneti podatak nema fiksnu celiju i nije uvek na istom mestu.
Npr. imam situaciju da imam odredjeni trosak koji placam online, ako za njega uplatim sredstva na karticu i platim,
naparavio sam tabelu pa mi ona izracuna dupli trosak sabere i sta sam platio online i sta sam uplatio na racun.
Nekada se desi da imam sredstava na racunu pa ne treba da uplacujem nista da bih platio taj trosak.
Da li je moguce da kada unosim podatak za taj navedeni trosak a pri tome sam uplatio novac za njega, jednostavno
SUM frmula (ili neka druga) ne uzima u obzir tu kolunu gde sam uneo trosak.
Uh, nadam se da sam bio jasan.
 
Razumem da želiš da izračunaš SUM-u koja uzima u obzir samo određene redove u tabeli, na osnovu uslova koje postavljaš. U Excelu, to možeš postići korišćenjem funkcije SUMIFS ili SUMIF u zavisnosti od tvojih specifičnih zahteva.

Na primer, pretpostavićemo da imaš tabelu sa kolonama: "Trosak", "Uplaceno na racun", i "Placeno online". Tada možeš koristiti sledeće formule:

  1. Ako želiš da sabereš "Placeno online" samo ako postoji iznos u "Uplaceno na racun", koristićeš SUMIFS:
  • =SUMIFS(PlacenoOnlineOblast, UplacenoNaRacunOblast, ">0")
    Gde "PlacenoOnlineOblast" predstavlja opseg ćelija gde su iznosi "Placeno online", a "UplacenoNaRacunOblast" predstavlja opseg ćelija gde su iznosi "Uplaceno na racun".
  • Ako želiš da sabereš sve troskove "Placeno online" i "Uplaceno na racun" bez obzira na to da li postoji iznos u "Uplaceno na racun", koristićeš SUM:
  1. =SUM(PlacenoOnlineOblast, UplacenoNaRacunOblast)
    Ova formula će sabrati sva dva iznosa bez obzira na uslov.
Prilagodi ove formule u skladu sa stvarnom strukturom tvoje tabele i uslovima koji se odnose na tvoje potrebe.
 
Nazad
Vrh Dno