Šta je novo?

EON (ex D3GO) [za EON Smart TV/box aplikaciju postoji posebna tema]

1080i50 je greska, mislio je na 1080i25.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
  • Like
Reagovanja: M J
Da li neko može da objasni razliku između 1080p25 i 1080i50.
Koliko je meni poznato 'interlieve' su poluslike, što je izmišljeno još u vreme crno-belih televizora. U jednoj poluslici su neparne a u drugoj su parne linije.
Ima li to danas veze sa ovim 1080i50? Ako 50 znači broj sličica u sekundi, a interliv daje polusliku, onda je 50 poluslika i 25 slika (skoro pa) isto.

Послато са SM-N9005 помоћу Тапатока

Najpre ovde imamo neke konvencije označavanja: kad napišemo 1080i50 ovo 50 se odnosi na broj poluslika, dok u 1080i/25 broj 25 označava broj punih frejmova u sekundi. Kada nije reč o interlaced nego o progressive prikazu, onda pišemo 1080p50 što je isto što i 1080p/50.

E, sad, da li je 1080i50 isto što i 1080p25? Ukoliko bi se svaki frejm podelio na dve poluslike, jedna sa parnim druga sa neparnim linijama, onda bismo prikazivanjem 50 poluslika u sekundi dobili isti efakat kao i sa 25 frejmova u sekundi. U tom slučaju se obe poluslike odnose na isti vremenski trenutak i tada je zaista 1080i50 = 1080p25. Međutim, ukoliko bi svaka sledeća poluslika bila temporalno pomerena za 1/50 deo sekunde u odnosu na prethodnu, onda imamo dvostruko veću informaciju o pokretu, sa efektivno dvostruko nižom vertikalnom rezolucijom i manjim protokom podataka. Neželjeni efekat je nazubljenost i razmazivanje pokreta. Ali ako se prilikom reprodukcije uradi deinterlacing, dobićemo vizuelni efekat približan 1080p50 streamu, uz dvostruko manji protok podataka.

Iskustvo je pokazalo da je za filmove, da bismo ih doživljavali upravo kao filmove, a ne kao živi program, neohodno da broj slika u sekundi bude 24 (kao na filmskoj traci) ili 25 (PAL standard). Bilo je eksperimenata sa većim frame rate-om, ali jednostavno mi kognitivno doživljavamo filmove kao nešto nestvarno i imaginarno samo ako broj slika u sekundi ne prelazi 24 ili 25. Za žive prenose, pogotovo sportskih događaja to je nedovoljno i poželjan broj slika u sekundi je dvostruko veći. Zbog ograničenih resursa protoka podataka i obrade digitalne slike uglavnom nije u širokoj upotrebi 1080p50 koji bi bio najbolje rešenje jer bi po potrebi za filmove mogla da se koristi rezolucija 1080p25. Ekonomičniji izbor je 1080i50. Za reprodukciju fillmova poluslike nisu temporalno pomerene (obe se odnose na isti trenutak u vremenu) i interpolacijom (deinterlacingom) se dobija 1080p25. Za reprodukciju živih prenosa poluslike su temporalno pomerene za 1/50s čime se uvećava informacioni sadržaj o pokretu i deinterlacingom se dobija 1080p50. Naravno, prava 1080p50 rezolucija ima bolju sliku, ali je 1080i50 dovoljno dobar, a za emitere ekonomičan.

Verovatno će u nekom trenutku, primenom nove opreme i hevc kodeka 1080i biti penzionisan u korist 1080p i još većih rezolucija, ali za sada je to pitanje kompromisa u pogledu cene i kvaliteta.
 
Poslednja izmena:
Planiram da uzmemem Eon van Sbb mreže, koji bi koristio sa Mts - ovim Adsl-om. Mogu li da kupim neki adsl modem (ruter) koji bi mogao da podesim tako da port na koji je priključen Eon Box uvek uzima interneta koliko mu treba, odnosno da ima prioritet na sve ostale koji su prikačeni na mrežu?
 
@patrsouth hvala na objašnjenju, pretpostavljao sam da je to u pitanju, ali nisam upućen u detalje.

Послато са SM-N9005 помоћу Тапатока
 
Pa problem je u tome što na Mi Box S radi EON TV, ali ne radi kako treba deinterlacing, pa je slika na 1080i kanalima značajno lošija nego na EON Smart Boxu, Nvidia Shieldu ili od pre nekog vremena Fire Sticku 4K. Što se tiče progressive streamova kakav je u Netflixu ili HBO GO, to nikad nije ni bio problem. Dakle, pričamo o reprodukciji 1080i programa, ato su praktično svi programi koji idu uživo na EON-u. Uzgred, na EON-u za mobilni telefo ili browser emituje se 1080p, ali u 25 fps što je i dalje nedovoljno za žive programe. Za glatke pokrete u na primer sportskim prenosima, neophodan je ili 1080p50 ili 1080i konvertovan u 1080p50.

Mislis da taj firestick od 35e ima snage da procesira 1080i i da ga u letu pretvori u 1080p!?
Drugo, za glatke pokrete je bitniji progresiv video i bitrate nego frame rate, neces osetiti ni na 25 frejmova seckanje, ako je video progresiv i ako je napucan bitrate.
Naravno da bi bilo idealno da nam provajderi puste 1080p 50fps, ali to je jos u domenu SF-a!
Pre sam za 720p , nego 1080i 50fps!
 
Poslednja izmena:
Da li neko može da objasni razliku između 1080p25 i 1080i50.
Koliko je meni poznato 'interlieve' su poluslike, što je izmišljeno još u vreme crno-belih televizora. U jednoj poluslici su neparne a u drugoj su parne linije.
Ima li to danas veze sa ovim 1080i50? Ako 50 znači broj sličica u sekundi, a interliv daje polusliku, onda je 50 poluslika i 25 slika (skoro pa) isto.

Послато са SM-N9005 помоћу Тапатока

Nije isto, bolje je 1080p 25 nego 1080i 50fps. Da bi video bio potpuno gladak, nece mu pomoci 50 slicica u sekundi, vec se mora deinterlejsovati i od poluslika napraviti progresiv video, sto je lakse naravno ako ima 50 fps tj. lepse ce izgledati, ali zamisli potreban hardver koji to moze da procesira u realnom vremenu, morao bi neki treadripper da bude u tv-u ili box-u.
Vecina uredjaja ima to procesiranje, ali se limiti procesora vide, zato ima artifekata The Moiré Effect.
Mislim The Moiré Effect nije samo izazvan interlejsovanjem ima ga i kod progresiva , zbog skaliranja tj. komresije kod aparata i kamera , ali to je dublja prica.
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: M J
Sve dok provajderi ulažu u jeftin hardver biće tako. Za sve što valja treba ozbiljno ulaganje, a to za široke narodne mase još uvek nije neophodno.

Послато са SM-N9005 помоћу Тапатока
 
  • Like
Reagovanja: M J
Nije isto, bolje je 1080p 25 nego 1080i 50fps. Da bi video bio potpuno gladak, nece mu pomoci 50 slicica u sekundi, vec se mora deinterlejsovati i od poluslika napraviti progresiv video, sto je lakse naravno ako ima 50 fps tj. lepse ce izgledati, ali zamisli potreban hardver koji to moze da procesira u realnom vremenu, morao bi neki treadripper da bude u tv-u ili box-u.
Vecina uredjaja ima to procesiranje, ali se limiti procesora vide, zato ima artifekata The Moiré Effect.
Mislim The Moiré Effect nije samo izazvan interlejsovanjem ima ga i kod progresiva , zbog skaliranja tj. komresije kod aparata i kamera , ali to je dublja prica.

Hmmm, moja stara graficka iz 2009 je radila deinterlejs u realnom vremenu i to ne obican bob nego sa interpolacijom tako da ne znam o cemu to pricas da treba neki preskup hardver. Po tebi bi dakle neke 2006-7 otkad su hd kanali na satelitu postali aktuelniji, bili nemoguci za gledanje u 50 fps-a na tadasnjim televizorima jer bi im trebao threadripper :) ?
 
Poslednja izmena:
Pa o cemu si pricao? Deinterlejs 1080i videa na tv-u ili pc-u.
 
Druze, pa ti tvrdis da je tvoja stara graficka karta jos 2009 godine radila deinterlejs videa, a ja te pitam koji video si deinterlejsovao (rezolucija, field order, bit rate , frame rate) i koji si softver koristio i u koji ti je bio izlazni format?Tvrdis da si 2009 upotrebom graficke karte pretvarao ulazni signal recimo 1080i u 1080p???
 
a što da nije?
 
Mislis da taj firestick od 35e ima snage da procesira 1080i i da ga u letu pretvori u 1080p!?
Drugo, za glatke pokrete je bitniji progresiv video i bitrate nego frame rate, neces osetiti ni na 25 frejmova seckanje, ako je video progresiv i ako je napucan bitrate.
Naravno da bi bilo idealno da nam provajderi puste 1080p 50fps, ali to je jos u domenu SF-a!
Pre sam za 720p , nego 1080i 50fps!

Firestick 4K ima snage da procesira 1080i i pretvori ga u 1080p. Imam taj Firestick i mogu da uporedim sa EON Smart Boxom i sa Nvidia Shieldom.

Nije dovoljno 25 fps za sportske prenose niti za glatke pokrete. Niko ne emituje prenose u 25fps, nego u 720p50 (ili 60) ili 1080i50 (ili 60).

Za žive prenose 25fps strean je inferioran. Uostalom, može da se uporedi EON stream u browseru koji ide na 1080p25 a bitrate je 7Mbps, sa EON streamom na boxu koji ide u 1080i50 takođe na 7Mbps. Razlika nije akademska, nego vrlo primetna u korist 1080i50. Zato je i izabrana ova rezlucija za premium iskustvo gledanja EON-a, a na mobilnim telefonima i browserima ide 1080p25.
 
Napravise coveka neznalicom.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Firestick 4K ima snage da procesira 1080i i pretvori ga u 1080p. Imam taj Firestick i mogu da uporedim sa EON Smart Boxom i sa Nvidia Shieldom.

Nije dovoljno 25 fps za sportske prenose niti za glatke pokrete. Niko ne emituje prenose u 25fps, nego u 720p50 (ili 60) ili 1080i50 (ili 60).

Za žive prenose 25fps strean je inferioran. Uostalom, može da se uporedi EON stream u browseru koji ide na 1080p25 a bitrate je 7Mbps, sa EON streamom na boxu koji ide u 1080i50 takođe na 7Mbps. Razlika nije akademska, nego vrlo primetna u korist 1080i50. Zato je i izabrana ova rezlucija za premium iskustvo gledanja EON-a, a na mobilnim telefonima i browserima ide 1080p25.

Nisi u pravu, interlejsovan video ne moze u trku sa progresivom ma koliki broj slicica u sekundi imao, pogledaj samo logoe u interjelsovanim videima ili kajrone, 1080i koriste, jer je jeftiniji za protok, manje ih kosta, minimum za 1080p bi bio 8mbps, sve osim toga je sakacenje i kompresija!!
U principu sto se tice samog pokreta tice slika 1080i ima gladji pokret , ali sama slika je dosta muljavija, sto bi neki rekli nije filmicna, interlejsovan video je zastareo format i nema mu pomoci.
 
Poslednja izmena:
Zavoravljaš "samo" sitnicu da 1080p nije (ne postoji kao) broadcast standard :p
 
Koji vam je kod za parental control za EON.

Imam SBB mini na drugom televizoru, tamo je 1234, ali na EON-u nije.

Pre njega je bio SBB full paket i tada je bilo 1234, medjutim pre 2-3 meseca sam presao na EON i sada je to promenjeno.
 
To je neki bug sa PIN-om za roditeljsku kontrolu. Zovi korisnički servis da ti ga resetuju.
Pozdrav
 
Nisi u pravu, interlejsovan video ne moze u trku sa progresivom ma koliki broj slicica u sekundi imao, pogledaj samo logoe u interjelsovanim videima ili kajrone, 1080i koriste, jer je jeftiniji za protok, manje ih kosta, minimum za 1080p bi bio 8mbps, sve osim toga je sakacenje i kompresija!!
U principu sto se tice samog pokreta tice slika 1080i ima gladji pokret , ali sama slika je dosta muljavija, sto bi neki rekli nije filmicna, interlejsovan video je zastareo format i nema mu pomoci.

Ne znam za šta nisam u pravu? Interlejsovan video sa 50 poluslika u sekundi sadrži više informacija o pokretu nego progresiv strim od 25 frejmova u sekundi. Za prenose sportskih događaja i programe uživo strim 1080p25 sa istim bitrejtom kao i 1080i50 deluje isprekidano i neprirodno. Nijedan, aii nijedan emiter u svetu nema prenose sportskih događaja sa 25 frejmova u sekundi. Kolliki god da je bitrejt, 25 frejmova u sekundi je nedovoljno. To su elementarne stvari, nema potrebe da se oko toga nadmudrujemo. Uostalom za svoj flegship uređaj, a to je EON Smart Box, kao i za EON TV aplikaciju, SBB je sasvim normalno odabrao 1080i50. Za mobilne telefone i za browser ide 1080p25. Polgedaj takođe američke sportske kanale u kojim rezoluciijama se emituju.

Da, bilo bi najbolje da sve ide u 1080p50 sa hevc kodekom, ali to još nije slučaj. Do tada je deinterlejsovani 1080i50 zlatni standard za kvalitetan TV striming. Dok je recimo za filmove (Netflix, Amazon Prime) zlatni standard 24 fps u progresivnom strimu (1080 ili 4K).
 
Poslednja izmena:
Možda će ovo biti korisno nekome ko ima Nvidia Shield (pre-2019), flagship Android TV box.

Kada je pre nekoliko meseci izašao najnoviji Nvidia Experience update koji je uključivao i uprgrade Androida 8 (Oreo) na 9 (Pie), primetio sam jedan problem u EON TV aplikaciji koja je inače do tada radila besprekorno. Čuvena plava traka na N1 kanalu (koja inače mora da ide potpuno glatko, bez ikakvog seckanja i da slova na njoj budu glatkih ivica, a ne nazubljena i krzava) počela je da secka. Kad se malo bolje pogleda, ta traka je naravno samo simptom koji se najpre uoči, a inače cela slika nije bila više onako fluidna. Međutim, čim se prebaci na neki drugi kanal, pa vrati na N1 ili se na trenutak pauzira reprodukcija pa ponovo pusti, problem bi privremeno nestajao. To privremeno je između 5 i 30 minuta i onda opet krene seckanje.

Pri startovanju EON aplikacije je od tada počelo da se pojavljuje "odricanje od odgovornosti", što inače ranije nije bio slučaj pošto je Nvidia Shield jedan od preporučenih uređaja za EON. Pomislio sam prvo da vratim Shield na prethodnu verziju sistema, što em nije baš tako jednostavno i brzo, em mi se nije baš dalo da sve ponovo podešavam i instaliram na uređaju koji sam tokom vremena podesio onako kako mi je najviše odgovaralo. Odlučio sam da malo sačekam, da se slegnu stvari. I zaista, ubrzo se pojavio novi update za Shield koji je ispravio neke uočene bagove, ali ne i ovaj koji sam primetio. U međuvremenu sam isprobavao razne logične i nelogične stvari i menjao opcije vezane za sliku u samom Android boxu, kao i u EON aplikaciji, ali bez uspeha.

Kad se pre koji dan konačno, posle više meseci, pojavila nova EON TV verziija, odmah sam je instalirao i odmah naišao na to odricanje od odgovornosti, za šta mislim da je ipak nekakva aljkavost SBB-ovih programera, koji su samo Shield na kome je Oreo označili u proveri prilikom inicijalizacije aplikacije kao preporučeni uređaj. Ali, to je ipak samo detalj, ne previše bitan. Ono što jeste bitno to je da problem sa seckanjem nije otklonjen. Sad sam već bio blizu toga da resetujem Shield na fabrička podešavanja i sve ponovo instaliram, ali mi je palo na pamet da prođem još jedan krug sa Developer opcijama iako sam to već jednom radio. Tih opcija međutim ima mnogo, na Shieldu po mom iskustvu više nego na drugim Android TV boxovima. I onda konačno ugledam opciju za koju sam pomislio da može da ima nekakve veze, a to je Developer opcija u sekciji Media pod nazivom:

Optimize video playback for timestamp drift (Optimisation to limit drift to max 50 ms for certain video content).

U podrazumevanom stanju ova opcija je isključena. Kad sam je uključio opisani problem je nestao kao rukom odnet i reprodukcija slike je apsolutno stabilna i glatka, kao što je uvek i bila na Shieldu.

Eh, da. Kad mi je konačno stigao novi EON Smart Box (a o mojim pomalo zakasnelim iskustvima i zapažanjima ću kasnije) primetio sam da je na njemu default kolorni mod YCbCr444. Na Shieldu mi je RGB i boje su bile identične kao na D3i boxu. Uočio sam suptilnu razliku u zasićenju boja, da li zbog toga što moj televizor konvertuje YCbCr444 u RGB. U svakom slučaju promenio sam na EON boxu takođe u RGB i sad su boje onakve na kakve sam navikao. Dok je reprodukcija na Shieldu i na D3i bila rekao bih u piksel identična, takođe primećujem i veoma finu razliku u načinu na koji radi deinterlacing algoritam na EON TV boxu (dobio sam SDMC Tech, kao korisnik van SBB mreže). Ne bih mogao da kažem da je tu nešto bolje ili gore, naprosto je izoštravanje nakon interpolacije na EON boxu nešto agresivnije pa se javlja blagi halo efekat oko slova (opet gledam traku na N1), ali zato slova (pa samim tim i slika) izgledaju nešto mekše. Možda je to vrlo neprimetno, a možda će kod nekih percepcija takve slike da bude takva da im se to više dopada.
Svaka čast!
 
Da, bilo bi najbolje da sve ide u 1080p50 sa hevc kodekom, ali to još nije slučaj. Do tada je deinterlejsovani 1080i50 zlatni standard za kvalitetan TV striming. Dok je recimo za filmove (Netflix, Amazon Prime) zlatni standard 24 fps u progresivnom strimu (1080 ili 4K).

Bolja opcija je progressive scan 720p50 za sport i reality, a to i postoji kao broadcast standard, u odnosu na 1080i50, sto je samo po sebi jeftin trik. Ali nadam se da ce za svaki UHD broadcast interlace scan konacno da ide u penziju.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Bolja opcija je progressive scan 720p50 za sport i reality, a to i postoji kao broadcast standard, u odnosu na 1080i50, sto je samo po sebi jeftin trik. Ali nadam se da ce za svaki UHD broadcast interlace scan konacno da ide u penziju.

O ovome se već može diskutovati. Pretpostavimo da imamo FHD televizor (ne-CRT) čija je prirodna rezolucija 1920x1080 piksela i koji može da prikaže samo progressive scan. Kakav god da je ulazni signal to se konvertuje u 1080p.

Pretpostavimo sad da posmatramo statičnu sliku u studiju (nema nikoga, samo prazna scena). Ako se program emituje u 720p50 imamo sliku rezolucije 1280x720 kojoj se radi upscale na 1920x1080. Ako se emituje u 1080i50, imamo na ekranu tu istu statučnu sliku, ali ovog puta u punoj rezoluciji 1920x1080, bez upscalinga. Slika će svakako biti oštrija i bolja u većoj rezoluciji, a interlaced scan ovde nema nikakvu ulogu jer je slika statičma.

Pretpostavimo sada da je počeo razgovor u studiju, tu su voditelj i gosti. Jedan ogroman deo slike na ekranu je i dalje statičan i on se na 1080i50, konvertovanom u 1080p50 prikazujje u većoj rezoluciji nego kada se emituje u 720p50, pa se to konvertuje u 1080p50. Dakle, stolice, stolovi, scenografija, pozadina, sve je to native 1920x1080 u 1080i streamu, a osobe na ekranu koje se pomeraju, kvalitet tog dela slike zavisi od deinterlacinga. Deinterlacing je takođe vrsta interpolacije kao što je i upscalng vrsta interpolacije. Kod 1080i50 na statičnim delovima slike nema nikakvih artefaktova deinterlacinga, dok kod 720i50 na celoj slici ima upscalinga. Vizuelno će u tom slučaju slika na 1080i50 da deluje znatno oštrije nego na 720p50.

I najzad, treća situacija, fudbalska utakmica. Kod 720p50 imamo upscaling na 1080p50 sve vreme na celoj slici, ali punih 50 slika u sekundi, Kod 1080i50 sa 50 poluslika u sekundi imamo intenzivni deinterlacing na velikim delovima slike kada se prikazuju scene sa brzim pokretima (krupni kadrovi akcija itd.). Pošto popunjavanje nedostajućih informacija interpolacijom ne može da čini čuda, ukoliko bismo stavili jedan pored drugog dva ista televizora na kome bi u sportskim događajima na jednom išao 720p50 stream, a na drugom 1080i50 stream, u nekim situacijama bi nam više prijao 720p, u nekim 1080i. Kod 1080i imamo sve vreme po horizontali izvornih 1920 piksela, a po vertikali na svakih 1/50s imamo 540 piksela od kojih se deinterlacingom dobija 1080. Kod 720p imamo po horizontali sve vreme upscaling sa 1280 na 1920, a po vertikali sa 720 na 1080.

Kada sve ovo uzmemo u obzir, a budući da 1080p50 još uvek ne postoji kao broadcasting standard, mislim da je 1080i50 optimalniji izbor, sa uopšteno boljim iskustvom gledanja televizijskog program i oštrijom slikom u većini programa i zato on i jeste najčešće u upotrebi - pretežno daje bolju sliku (svakako, obavezan je kvalitetan hardverski deinterlacing). Naravno, ovde pričamo o evropskim fps, u Americi je dilema 1080i60 ili 720p60.
 
Poslednja izmena:
svaka čast na ovome... ja imam puno IPTV strimova u 1280x720p60f/s i EON box nikako to ne može dobro da obradi ... kad to pokrenem na Sony android TV slika je onakva kakva mora da bude... ja koristim na EON boxu 1080p jer mi to daje bolju sliku na svim Telemach kanalima ali uvijek kad gasim box i televizor izlaz ide automatski na 4k pa onda stavim nazad na 1080... više puta sam ih zvao i objasnio...oni to znaju ali zasad još ništa nisu napravili...
 
Imam android box T95m, i od pre nekog vremena obična EON app, radi samo u najslabijoj rezoluciji, ne znam gde je problem?Nikakako da prebaci na hd rezoluciju.
Da li na Mi Tv Box s, moze da ide obicna Eon app, ne ona za smart TV.



Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Ne znam za šta nisam u pravu? Interlejsovan video sa 50 poluslika u sekundi sadrži više informacija o pokretu nego progresiv strim od 25 frejmova u sekundi. Za prenose sportskih događaja i programe uživo strim 1080p25 sa istim bitrejtom kao i 1080i50 deluje isprekidano i neprirodno. Nijedan, aii nijedan emiter u svetu nema prenose sportskih događaja sa 25 frejmova u sekundi. Kolliki god da je bitrejt, 25 frejmova u sekundi je nedovoljno. To su elementarne stvari, nema potrebe da se oko toga nadmudrujemo. Uostalom za svoj flegship uređaj, a to je EON Smart Box, kao i za EON TV aplikaciju, SBB je sasvim normalno odabrao 1080i50. Za mobilne telefone i za browser ide 1080p25. Polgedaj takođe američke sportske kanale u kojim rezoluciijama se emituju.

Da, bilo bi najbolje da sve ide u 1080p50 sa hevc kodekom, ali to još nije slučaj. Do tada je deinterlejsovani 1080i50 zlatni standard za kvalitetan TV striming. Dok je recimo za filmove (Netflix, Amazon Prime) zlatni standard 24 fps u progresivnom strimu (1080 ili 4K).

Ne postoji 1080i50, pravilan naziv za isti signal je 1080i25. Samo zato sto je neko iz marketinga nekog proizvodjaca kamera dosao na ideju da 50 zvuci bolje od 25 u brosuri proizvoda, ne znaci da je to pravilno. Zasto je pravilno, pa zato sto ne gledas poluslike (fieldove) nego slike, 25 isprepletanih slika u sekundi. Ako bi se zaista signal oznacavao field per second onda bi to bio format 1920x540@50 filda u sekundi a slozices se da niko na svom televizoru ne gleda spljostenu 540 piksela visoku sliku vec 1080 piksela visoku sliku. Sad, da li je to interpolirano pri gledanju, naravno.

Isto tako, 720p50/60 ne moze da bude bolje ako tv stanica izvorno za prenos prima 1080i25/29.97 i onda skalira i deinterlejsuje u double rate. Pogledajte americki espn - ako recimo prenose neki sportski dogadjaj iz evrope koji je izvorno sniman 1080i25, oni konvertuju i fps u 59.94 i skaliraju sliku u 720 sto nikako ne moze da bude bolje.
 
@patrsouth
Posto si ti pravi poznavalac digitalne TV i uredjaja a vidim i jedan od rijedjih da ima Fire stick 4k, da li mozes da mi das odgovor na jos par pitanja posto sam uzeo 15 dana probni eon:
1. Da li mora nesto posebno da se podesava da bi fire stick 4k radio deinterlace, bilo u fire stick podesavanjima bilo u Eon smart TV aplikaciji, ili je sve po default aktivno (uradio sam update fire stick i imam najnoviji FW)?
2. Da li ti se nekad ucinilo da u Eon Smart TV aplikaciji na fire stick kao da malo kasni zvuk za slikom? Meni se ovo desilo pri prvoj probi dok sad pri drugoj ne primjecujem da ima neko kasnjenje.
3. Da li postoji regulisanje jacine zvuka koji dolazi sa fire stick ili iz Eon Smart TV aplikacije? Ovo sad kako je, bas je tiho poredeci sa cisco uredjajem na pola snage.
4. Da li postoji podesavanje da Eon Smart TV aplikacija ne pauzira trenutno gledano kad na TV promijenim sa kog HDMI ulaza uzimam signal? Htio sam da uradim malo poredjenje sa starim Cisco CISCO 4682 V2 za poneke kanale kako izgleda. Sto sam malo poredio, ni taj cisco mi se ne cini kao mocan deinterlace alat.

Generalno vagam da li da sa koaksijalnog tv sa cisco uredjajem prelazim na Eon. Dobija se vise HD kanala i vise kanala generalno u ponudi kao i tri mjeseca dzaba za nove korisnike (suprugu). A uzimao bih Eon van mreze koji bi isao preko optike MTS od 200/80. Ako neko ima slicnu kombinaciju i vec neko vrijeme koristi Eon, rad sam da cujem prednosti i mane.
 
1. Da li mora nesto posebno da se podesava da bi fire stick 4k radio deinterlace, bilo u fire stick podesavanjima bilo u Eon smart TV aplikaciji, ili je sve po default aktivno (uradio sam update fire stick i imam najnoviji FW)?
2. Da li ti se nekad ucinilo da u Eon Smart TV aplikaciji na fire stick kao da malo kasni zvuk za slikom? Meni se ovo desilo pri prvoj probi dok sad pri drugoj ne primjecujem da ima neko kasnjenje.
3. Da li postoji regulisanje jacine zvuka koji dolazi sa fire stick ili iz Eon Smart TV aplikacije? Ovo sad kako je, bas je tiho poredeci sa cisco uredjajem na pola snage.
4. Da li postoji podesavanje da Eon Smart TV aplikacija ne pauzira trenutno gledano kad na TV promijenim sa kog HDMI ulaza uzimam signal? Htio sam da uradim malo poredjenje sa starim Cisco CISCO 4682 V2 za poneke kanale kako izgleda. Sto sam malo poredio, ni taj cisco mi se ne cini kao mocan deinterlace alat.

Generalno vagam da li da sa koaksijalnog tv sa cisco uredjajem prelazim na Eon. Dobija se vise HD kanala i vise kanala generalno u ponudi kao i tri mjeseca dzaba za nove korisnike (suprugu). A uzimao bih Eon van mreze koji bi isao preko optike MTS od 200/80. Ako neko ima slicnu kombinaciju i vec neko vrijeme koristi Eon, rad sam da cujem prednosti i mane.

1. Ne treba ništa da se podešava. To je aktivirano u jednom od prethodnih update-ova Fire Sticka i nedostupno je korisniku za bilo kakva podešavanja. Međutim u Settings / Display / Video Resolution mora da bude podešno na 1080p 50 Hz da bi EON ispravno radio.

2. Ovo se ponekad dešava i na EON Smart Boxu i na drugim uređajima, čak povremeno samo na nekim kanalima. Generalno, apsolutna sinhronizacija zvuka i slike na IPTV sistemima u praksi može da bude problematična. Na Nvidia Shieldu recimo postoji opcija AV sync gde ručno može da se podesi (u milisekundama) kašnjenje zvuka u odnosu na sliku. Ta opcija, pod nazivom lip sync postoji recimo na Yamaha receiverima, verovatno i na nekim drugim. Takođe, sličnu opciju samo pod drugim nazivom imaju i neki noviji televizori. Što se tiče Fire Sticka, ako nemaš neke posebne zvučne sisteme i zvuk ide preko TV-a, pomoći će ako u Setting / Display & Sounds / Audio, staviš Surround Sound na Stereo.

3. Probaj opciju Settings / Display & Sounds / Audio / Advanced Audio / Volume Leveler. Lično nizam primetio da Fire Stick ima drugačiji novo zvuka od onog koji je podešen na televizoru.

4. Kod mene se ovo ne dešava, promena ulaza ne pauzira EON aplikaciju. Mada... primetio sam da mi jedan EON Smart Box reaguje na komande od daljinskog za TV, recimo Mute tumači kao broj 7, pa promeni kanal. Dakle, poklapaju se IR kodovi od TV-a i Smart Boxa. Nisam se ovim previše bavio, ne znam da li može da se reši rasparivanjem i ponovnim uparivanjem daljinskog za EON. Doduše ovog kod tebe ne bi trebalo da bude slučaj na Fire Sticku.

Što se tiče tvoje dileme, nemam iskustvo sa SBB kablovskom, bio sam korisnik D3i, sad EON van mreže. Najbolje da sam uporediš kvalitet slike, neki kažu da im slika na EON-u u mreži, preko koaksijalnog, izgleda bolje, verovatno zbog većeg bitrate-a, ali zapravo nemam dovoljno informacija o tome.
 
Zna li neko dali bilo koja eon aplikacija i koja verzija radi preko x96 mini boxa?


Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka
 
Nazad
Vrh Dno