Šta je novo?

El. gitare i sva prateca oprema ( sw, hw, faq, opsta diskusija, itd )

Cool tema skroz, snimci okačeni dobri,
keep rockin 🤘
Nažalost nemam više vremena za svirku ali skuplja se za i čeka penziju i slobodno vreme :) Zardjao jesam ali svaki dan se odsira bar po malo neka improvizacija koroz loop ili jam sa radiom, vrlo retko u studio sa drugarima :(
Evo gitara i trenutno namontirani pedalboard.
 

Prilozi

  • DF1EA726-5070-420F-AC0E-28A39A2980BD.jpeg
    DF1EA726-5070-420F-AC0E-28A39A2980BD.jpeg
    292 KB · Pregleda: 125
  • 56BECD1D-556A-4B1E-B967-A04103B14B04.jpeg
    56BECD1D-556A-4B1E-B967-A04103B14B04.jpeg
    453.5 KB · Pregleda: 124
Uh odvratan ti je taj strat crveni, posalji mi odmah, unisticu to za tebe, ne moras da se mucis vise!😁
 
  • Like
Reagovanja: ExR
Raspitujem se za BeatBuddy ritam masinu u obliku pedale koristio bi je sa klasicnom gitarom za neke manje tezge.
Da li je neko koristio mozda?

Evo linka… https://www.singularsound.com/products/beatbuddy

Pre nesto manje od godinu dana sam kupio Boss RC-5 loop pedalu ali prakticno je i ne koristim kao takvu vec kao ritam masinu uz FS7 footswich.
Svidja mi se kako zvuci bubanj ali je previse monotono bez prelaza i potrebne promene u pesmama strofa-refren.
 
Bez žive svirke nema energije. Kapiram da su finansije u pitanju, svesti broj članova na što manji broj.
 
Poslednja izmena od urednika:
Istina. Da imas totalne pocetnike bi bolje zvucalo od bilo kojih masina.
@micicss to sto ti hoces nema ispod 1000e a da zvuci krsteno, jer ides na midi postavku
 
Zahvaljujuci @jaffar i njegovom beskonacnom strpljenju, uputstvima i uz njegovu veliku pomoc upoznavanja sa Reaper, uspeo sam da sklepam neku prvu pesmicu. Bez njega nista ne bi bilo, zahvaljujem mu se jos jednom na svemu.
Na prvu ja zadovoljan.

 
Poslednja izmena:
Sve što je rađeno van Cubase i PT, je blasfemija ,ne priznajem 💪 :alien:😅
Šala, super ti je ovo.
Fali samo žešće zajebana solo deonica i sve top.
Hoćeš da napravimo deal ? Ja tebi odradim solo deonicu, ti sedneš onom Kutiji na kičmu da mi vrati mogućnost za emotikone ?
💪:)
 
Sve što je rađeno van Cubase i PT, je blasfemija ,ne priznajem 💪 :alien:😅
Šala, super ti je ovo.
Fali samo žešće zajebana solo deonica i sve top.
Hoćeš da napravimo deal ? Ja tebi odradim solo deonicu, ti sedneš onom Kutiji na kičmu da mi vrati mogućnost za emotikone ?
💪:)
I ja sam mislio da je Cu extra (nesto cackao pre 15 god) dok me nije covek uputio malo u Reaper, mnogo je jednostavniji za rad, toliko mi se svideo da sam ga na kraju kupio, zasluzili su momci.
Zesca solo je jako laka preko DAW koju bi se preznojao da odsviram live, ne bih da glumim znalca preko DAW kada nisam.
Za Kutiju ces morati sam da se snalazis :)
 
U srednjoj sam sitno svirao akustičnu, rešio pod stare dane da se malo ozbiljnije pozabavim učenjem, pribavih i jednu električnu za igru. Ne bih uzimao pojačalo jer sam u stanu, porodica i ostalo, slušaliće će biti glavne, pa me interesuje koliko je varijanta preko računara i intefjesa upotrebljiva za "live" sviranje danas? Tipa scarlett solo, komplete 1 ili slični interfejs, guitar rig i sluške, lag, kvalitet, jačina izlaza za slušalice? I koji interfejs gledati?
 
Jaffar ima Scarlet Solo i cujes kako cepa :)
Laga nemas sa interfejsom, trebace ti neki vst za guitar kabinet, imas dosta dobrih free, skines Reaper DAW, neke free drums i imas i looper. Cim se usemis malo, poceces da snimas :)
 
Icepija gi Jaffar ki svinja masTan dzak :cool:

U srednjoj sam sitno svirao akustičnu, rešio pod stare dane da se malo ozbiljnije pozabavim učenjem, pribavih i jednu električnu za igru. Ne bih uzimao pojačalo jer sam u stanu, porodica i ostalo, slušaliće će biti glavne, pa me interesuje koliko je varijanta preko računara i intefjesa upotrebljiva za "live" sviranje danas? Tipa scarlett solo, komplete 1 ili slični interfejs, guitar rig i sluške, lag, kvalitet, jačina izlaza za slušalice? I koji interfejs gledati?
Koliko zakljucujem ti zelis cisto radi svog zadovoljstva, nista ozbiljnije, onda sustinski moze i bez audio interface-a za pocetak.
Postoje Asio4All Driveri koji ce ti spustiti latencije poprilicno i za obicnu integrisanu zvucnu. Ostace neki lag ali moze da se svira u real time-u, malo se oseti latencija ali navikne se covek na svasta ...
Na pc-u ubodes kabl u line-in (mic ulaz je prejak za gitaru po mom iskustvu) i mozes da koristis neke od tih gotovih resenja kao sto si naveo guitar rig (ima ih jos gomilu) i to bi bilo to, tako sam i ja pocinjao i godinama nisam imao nista nego drndao direkt ubodenu gitaru u pc.
 
Hvala na savetu ali mislim da cu zaobici dirket u zvucnu, secam se toga od pre 15ak godina kada sam akustičnu uz SD Woody magnet priključivao na komp, zvučalo je očajno, plus ogroman lag, nije prevelika investicija, uzeću neki interfejs, samo da proberem koji ima koliko toliko pristojno pojačalo za sluške.
 
Problem sa povezivanjem u Line in je suviše niska impendansa koja pojede dosta visokih frekvencija kod pasivnih magneta, pa je interfejs je svakako dobra ideja.
Pogotovo što u današnje vreme sve radi pristojno, čak i najjeftiniji Behringer.
 
Sve je to istina ali mislim da ti gledas iz svoje perspektive tj snimanja u daw-u itd ... a covek hoce samo da svira u real time u kucnoj varijanti.

Hvala na savetu ali mislim da cu zaobici dirket u zvucnu, secam se toga od pre 15ak godina kada sam akustičnu uz SD Woody magnet priključivao na komp, zvučalo je očajno, plus ogroman lag, nije prevelika investicija, uzeću neki interfejs, samo da proberem koji ima koliko toliko pristojno pojačalo za sluške.

Ovo te ne kosta nista, sem sto ti treba gitarski kabl i adapter na 3.5mm, probas i vidis kolika je latencija. Moje iskustvo je da je sasvim korisno i moze komotno da se svira ali kako hoces, moja preporuka je isla u smislu da ti ostanu pare u dzepu jer ne planiras nikakva ozbiljnija smimanja ... a ako pozelis vise najlakse je otici u prodavnicu i kupiti neki audio interface.
 
Hvala na savetu ali mislim da cu zaobici dirket u zvucnu, secam se toga od pre 15ak godina kada sam akustičnu uz SD Woody magnet priključivao na komp, zvučalo je očajno, plus ogroman lag, nije prevelika investicija, uzeću neki interfejs, samo da proberem koji ima koliko toliko pristojno pojačalo za sluške.
Poslusaj Jaffara, jesu latencije bile katastrofa ali Asio4All je to uspeo lepo da resi.
Npr clan Rapture je tako svirao preko PC, ne znam sta sada koristi.
Ako ne ide, lako ces kupiti interface
 
U srednjoj sam sitno svirao akustičnu, rešio pod stare dane da se malo ozbiljnije pozabavim učenjem, pribavih i jednu električnu za igru. Ne bih uzimao pojačalo jer sam u stanu, porodica i ostalo, slušaliće će biti glavne, pa me interesuje koliko je varijanta preko računara i intefjesa upotrebljiva za "live" sviranje danas? Tipa scarlett solo, komplete 1 ili slični interfejs, guitar rig i sluške, lag, kvalitet, jačina izlaza za slušalice? I koji interfejs gledati?

Ako je u pitanju kućna svirka, preporučujem da uzmeš neko mini pojačalo sa izlazom za slušalice i napajanjem na baterije. Mislim da je to mnogo praktičnija varijanta nego da se j*bavaš sa interfejsima, softverima, lag-ovima itd. Samo uzmeš džitru, sedneš na kauč, uštekaš se u pojačalo, staviš sluške i to je to.

Na primer:
Vox Mini 5
Vox Mini GO

Pojačala sadrže sasvim dovoljan broj ugrađenih efekata i emulatora tipova pojačala. Recimo, tu ti je VOX AC30 emulator, ako voliš Radiohead ;)
Takođe, Amplug nije loša ideja za početak. Za 4,5 soma dobiješ sasvim upotrebljivo minijaturno pojačalce sa izlazom za slušalice: Vox Amplug 2

Naravno, na KP imaš i polovne varijante za verovatno znatno povoljniju cenu.
 
Pitanje je kvaliteta. Današnji emulatori su praktično došli na nivo pravih pojačala, pa interfejs i softver pružaju mnogo bolji zvuk od mini pojačala.
Istina, pojačalce jeste praktičnije da se izbegne "option paralisis" i da jednostavno sviraš.
Po mom mišljenju, interfejs je najjeftinija varijanta da se dobije maksimalan kvalitet i osećaj poput sviranja na pravom, dobrom pojačalu, pritom uz normalnu glasnoću bez uznemiravanja komšija i ukućana. Kad je zvuk dobar, uživanje je da sviraš.
 
Ako je u pitanju kućna svirka, preporučujem da uzmeš neko mini pojačalo sa izlazom za slušalice i napajanjem na baterije. Mislim da je to mnogo praktičnija varijanta nego da se j*bavaš sa interfejsima, softverima, lag-ovima itd. Samo uzmeš džitru, sedneš na kauč, uštekaš se u pojačalo, staviš sluške i to je to.

Na primer:
Vox Mini 5
Vox Mini GO

Pojačala sadrže sasvim dovoljan broj ugrađenih efekata i emulatora tipova pojačala. Recimo, tu ti je VOX AC30 emulator, ako voliš Radiohead ;)
Takođe, Amplug nije loša ideja za početak. Za 4,5 soma dobiješ sasvim upotrebljivo minijaturno pojačalce sa izlazom za slušalice: Vox Amplug 2

Naravno, na KP imaš i polovne varijante za verovatno znatno povoljniju cenu.
Nikako pojacalo za sluske.
Imam odlicno pojacalo i skuplja prasinu u zadnje vreme.
Iako ima izlaz za sluske, kao i kod svakog pojacala kojima sluske nisu primarna funkcija, zvuk je uzas kakve god sluske stavio.
Iako je kombo i mogu bukvalno bilo kakav zvuk da uploadujem na njega + rhythm looper pedala, sve to nije ni blizu audio interface + vst + daw ako hoces odlicnu pozadinu koju napravis za manje od minut. Kvalitet zvuka je extremno drastican na slusalicama + nemas nikakva ogranicenja.
Toliko sam se navukao na ai + daw sa gitarom da sam stavio pojacalo i sve ostalo na prodaju.
 
@DukeLander
Pa ok, za pravljenje muzike i neku "ozbiljniju" namenu, slažem se, naravno da je bolje koristiti komp i sve njegove mogućnosti nego malo sobno pojačalo sa izlazom za slušalice.

Ali, koliko sam shvatio, @Astmario je pitao za neku jednostavnu, entry level, mogućnost da može da sedne i uči da svira gitaru. U tom kontekstu posmatrano, malo sobno pojačalo sasvim solidno završava posao i pruža dovoljno zadovoljstvo, čini mi se.

Naravno, ako uz sviranje gitare želi da nauči ponešto i o muzičkoj produkciji, onda svakako treba ići na varijantu preko kompa.

Btw, koje pojačalo prodaješ? (Ne vidim tvoj oglas u sekciji Malo oglasi). Jel pojačalo ima REC mogućnost?
 
Pojacalima nije bas mesto na nasim oglasima + je u Nemackoj, gde i ja, u pitanju je Boss Katana 100 Mk2 sa njegovom pedalom tj multiswitch.
Covek je rekao slusalice ce biti glavne.
Probao sam od najjeftinijih do najskupljih pojacala sa sluskama od 32 do 600 oma, svi su katastrofa.
Ne bavim se pravljenjem muzike niti sam ozbiljan po pitanju istog, to je doslo samo od sebe (mislim na snimanje) jer sam vec za kompom plus me Jaffar terorisao :)
Ponavljam, razlika u kvalitetu zvuka je ogromna sto ume biti presudno u daljem ucenju.
Odlika Katane je da dobro zvuci i tiho i puno sam tako svirao sa zadovoljstvom ali cim ubodem sluske, nije to to i gubis podsvesno volju.
Istu tu proceduru je prosao i Jaffar, rece mi da ce pojacalo biti visak, ja kao nema sanse bre... i sada ga prodajem :)
 
Za učenje koristim klasičnu gitaru, Yamaha C80, ona mi je odlična varijanta za taj zgrabi i na brzaka odsviraj fazon, električnu sam uzeo zbog zgodnijeg vrata i upravo efekata gde je moguće izvući zvuk po želji, pogledah taj Vox Plug, bukvalno svaki od njih ima poneki režim u kome je dobar, da bi pokrio sve što mi je zanimljivo morao bih da kupim 5 komada što nema smisla ako je računar ionako uključen 80% vremena, gitara okačena na zid, nije mi muka da startujem program i pokrenem par efekata.
 
E super tema! :)

Evo moj cosak:

20230226_003512.jpg
 
Jos ako imas neki snimak da cujemo tog Charvel-a? :)
 
Pa i ja da pitam - preporuka za pojačalo koje bi se koristilo u mini studiju (bubanj u 30ak kvadrata)?
 
Moraću malo da prelistam temu, ali pošto još nisam ne znam da li se ovde računaju i bass gitare... 😁

Pazario sam skoro Ibanez GSR180 (u Gigatronu! 😂) i iako imam već neke osnove jer sam posedovao već neke gitare, reći ću da sam totalni početnik pošto nikad nisam nešto aktivno učio (našao mator konj sa 37 godina da uči 🙄).

IMG_20230331_160734.jpg

Za sada ga kačim na komp preko Scarlett Solo 2nd gen i igram se sa VST-ima, ali pošto volim distortovani zvuk razmišljam kasnije možda neku pedalu da nabavim... Ili da lepo nastavim da teram preko VST i na laptopu. 😁

Inače pošto živim u matoroj zgradi gde uzemljenja u celini (kao da) nema, malo me zeza izgleda ground loop. Ima li neko preporuku kako da se to reši? Je l' bi pomogao neki DI box ili sl? 🙂
 
Moraću malo da prelistam temu, ali pošto još nisam ne znam da li se ovde računaju i bass gitare... 😁

Pazario sam skoro Ibanez GSR180 (u Gigatronu! 😂) i iako imam već neke osnove jer sam posedovao već neke gitare, reći ću da sam totalni početnik pošto nikad nisam nešto aktivno učio (našao mator konj sa 37 godina da uči 🙄).

Pogledajte prilog 386006

Za sada ga kačim na komp preko Scarlett Solo 2nd gen i igram se sa VST-ima, ali pošto volim distortovani zvuk razmišljam kasnije možda neku pedalu da nabavim... Ili da lepo nastavim da teram preko VST i na laptopu. 😁

Inače pošto živim u matoroj zgradi gde uzemljenja u celini (kao da) nema, malo me zeza izgleda ground loop. Ima li neko preporuku kako da se to reši? Je l' bi pomogao neki DI box ili sl? 🙂
Nikada nije kasno.
@jaffar -u fali basista, ttaman da popunis praznine.
 
Nazad
Vrh Dno