Šta je novo?

Eh...

majsta

Slavan
Učlanjen(a)
10.11.2006
Poruke
600
Poena
320
Proteklih nekoliko dana provedoh u citanju starik bojeva SK.
http://pc.sux.org/indexSK.html

Eh, eh, eh, samo mi se vrti u glavi gdje smo bili, a gdje smo sad. Jeste mozda me uhvatila nostalgija, ali kako da se osjecate kad procitate tekst o tome kako EiNis prezentuje touch screen display i objasnjava na koji nacin radi i to u tekstu iz 1988. godine. Kako da se osjecate kad vidite grafikon na kome se Jugoslavija veoma visoko kotira po proizvodnji racunara u citavom svijetu, kako da shvatite da su ti isti racunari bili po kvalitetu konkurentni Amierickim, Engleskim, Japanskim. Kako da reagujete na ono sto vidite da je citava zemlja bila puna sposobnih ljudi koji su konstruisali kompleksne el. seme za nadogradnju racunara. Pri tome jos gomila njih koji su bili u stanju da sve to podrze softverski. Tutorijali na nama razumljivom jeziku kako da udjemo u sustinu stvari, mnogobrojna udruzenja, klubovi koji su postavili temelje razvoja tehnologije na ovim prostorima. Potpisani su u tekstovima, pokusao sam da ih potrazim na netu i da im kazem da neko jos cita njihove tekstove ali oni su nestali kao i bivsa nam drzava. Sta reci o projektu Galaksija, cudu nad cudima koje se nikad nece ponoviti. Jeste u Srbiji sada ima više od 16% racunara gledano po broju stanovnika, takodje u BiH ima vise od 1.6% koliko je bilo krajem osamdesetih ali to vise nije to. Gledajuci nas tehnoloski nivo sada samo prividno izgleda povoljno, a u stvari koristimo nesto sto vise ni ne razumijemo, nesto sto je nastalo iz onoga sto smo i mi bili u stanju da proizvedemo, a ne samo da budemo puki korisnici. Ali eto, ovih dana citam vijesti da u Srbiji nema akumulatora za Avione, a opet eto danas citam clanak iz 1988. godine o testiranju domaceg 32-bitnog racunara. Takodje citam kako su nasi strucnjaci pomagali Njemackim u razumjevanju strukture pojedinih procesora, ali opet citam izmedju redova da se sprema poseban tim iz Njemacke koji dolazi u Srbiju da nase ljude obuci postavljanju bodljikave žice...


Mozda, interesantno za procitati, vrijedi i danas...
http://retrospec.sgn.net/users/tomcat/yu/magshow.php?auto=&page=62&all=SK_91_09
 
Ne znam koje si godiste ali generalno SFRJ je spadala generalno u red srednje razvijenog drustva po svakom osnovu. Vrsni strucnjaci su i onda i sada odlazili sa ovih prostora ali i oni koji su ostajali su imali sta da pruze i doprinesu. Nazalost kada je trebalo preci u neki sledeci stadijum napretka i razvoja citavog drustva u svim sferama poslovni,kulturni,tehnicki,obrazovni,moralni i itd federacija se raspala . Po meni licno svaka republika posebno nije do danas dosla do stadijuma u kome su billi u zajednickoj drzavi. Da dalje ne komentarisem posto zalazi u politiku koja me ne zanima a ovo nije ni forum za takve stvari..............
Vezano za temu racunara bilo je u SFRJ stvarno vrhunskih projekata kao citavih racunara od nule tako i raznih kopija manje poznatih racunara koji su predstavljani kao domaca pamet . Ei nis pecom je takav primer,sad ne mogu da se setim ili nadjem o kojem se izvornom racunaru radi. Cini mi se da je i tada pojam domaci racunar nekako previse forsiran pa da se citava ideja nekako previse razvodnila u moru modela od kojih je svaki zeleo da postane skolski racunar ili ozbiljana racunar za potrebe firmi. Na zalost retki su u tome stvarno i uspeli, a nekakva energija koja je postojala kao da se uzalud potrosila. Opet sutra je novi dan i ko zna stace nam doneti.
 
Ei nis pecom je takav primer,sad ne mogu da se setim ili nadjem o kojem se izvornom racunaru radi.
Ovo je po onome što sam dosad saznao. Pecom je nastao po uzoru na COMX-35, i iako ne spolja, iznutra su veoma slične mašine. Lola 8, Galaksija, Galeb i Orao su manje-više kompletno domaća pamet. Hobby ZR-84 je nastao na osnovu TRS-80, ali se dosta i razlikuje, odosno dosta je samostalno urađenog u njemu. Misedo 85 je isto što i Tandy COCO 2, a Oric Nova 64 je isto što i Oric Atmos. O domaćim CP/M i DOS mašinama ne znam puno, to možda neko drugi zna.

No, da je bilo pametnih ljudi koji su tada mogli da naprave računar i dodatke za njega - jeste. Da li ih ima danas? Ima! Neki su se čak i vratili starim hobijima - Voja Antonić je npr napravio mini retro konzolu, mogla se sklapati na BalCCon-u ove godine, ja sam sklopio svoj primerak :) A pojavile su se i nove snage: začetnik ove teme, npr, pa čovek koji radi na A500 HC508 kartici, pa (izvesni :) ) msolajic koji pravi gomilu dodataka za stare mašine, pa znam i jednog koji je napravio interfejs za Wii kontrolere za C64 (probao sam da igram Wizard of Wor preko toga), pa demerzel koji proširuje TIM 011, pa još dosta ljudi kojih sad ne mogu da se setim (izvinite!). Hoću da kažem, ni sada pameti ne nedostaje. Jedino što danas, da bi se čovek bavio elektronikom za mainstream računare, mora mnogo više da zna i teško da može sam, van neke od kompanija koje se time bave. No, zato su tu retro mašine :)
 
Drzite se YU-retro racunarske scene.
 
Nazad
Vrh Dno