Šta je novo?

E6300 2.8 Ghz

Kidence

Čuven
Učlanjen(a)
15.03.2009
Poruke
6,782
Poena
545
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5 5600X @ 4.7 ghz - Freezer 34 eSports
Matična ploča
MSI B450 Tomahawk MAX
RAM
Kingston 4x8GB @ 3600mhz
GPU
ZOTAC 1080Ti 12GB
PSU
Corsair CX750
Kućište
RAIDMAX F01 ARGB + 2x Artic P12 RGB + 3x Raidmax ARGB
Monitor
MSI MPG ARTYMIS 273CQR 27'' 1440p
Miš & tastatura
Cooler Master MasterKeys CK352 + CM Devastator 3
Laptop
Acer Nitro 5
Mobilni telefon
OnePlus 8 12/256 green
Pametni uređaji
Garmin Fenix 6X PRO
Pristup internetu
  1. Optički internet
Jel nabavio neko novi E6300 i kakve su mu OC potencijali?Da li vredi menjati [email protected] ghz za njega?
 
mislim da ga je imao zorz pa njega pitaj...mada mislim da vredi jer sa njim sigurno mozes da "dohvatis" 4ghz i manje se greje jer je manji proizvodni proces
 
Poslednja izmena:
mislim da ga je imao zorz pa njega pitaj...mada mislim da vredi jer sa njim sigurno mozes da "dohvatis" 4ghz i manje se greje jer je manji proizvodni proces
Pa na to sam i ciljao...4ghz...A koliko vidim i E5200 R0 moze do 4ghz :d
 
ima kome i to treba (meni ne) ali je ima i ne mozes je izvaditi i prodati drugom :)
ja mislim da ce moci da se clockuje mozda i na 4,5ghz jer ima dobar mnozilac
Mozda i moze da se izvuce 4.5ghz a cime to ohladiti?!! :banana:
Ja bih bio zadovoljan i sa stabilnih 4ghz na vazduhu...:)Zato me i zanima misljenje nekog ko ga je malo izvrteo...,pa da vidimo T i koliko je zedan V...
 
Poslednja izmena:
Nemojte odma da ciljate na 4 ghz. Tako sam i ja hteo sa ovim 5300 pa sam se maximalno razocarao sto i na 3.8 treba da mu se svira napon. Jednostavno treba ubosti dobar proc.
 
Imam jos uvek E6300 i radi jako lepo i drzim ga na 3.96GHz (zbog memorijskog strapa) za svaki dan. E sada,kome treba Virtuelizacija, znaci svaki E ulozen u CPU a i sam procesor je ladan ko zmija i lepo radi. Sta reci vise...
 
Imam jos uvek E6300 i radi jako lepo i drzim ga na 3.96GHz (zbog memorijskog strapa) za svaki dan. E sada,kome treba Virtuelizacija, znaci svaki E ulozen u CPU a i sam procesor je ladan ko zmija i lepo radi. Sta reci vise...
hvala,to me je zanimalo...Pozzz
 
Nemojte odma da ciljate na 4 ghz. Tako sam i ja hteo sa ovim 5300 pa sam se maximalno razocarao sto i na 3.8 treba da mu se svira napon. Jednostavno treba ubosti dobar proc.

kako brej?

Ja 4.0 GHz voltaza u everestu je 1.32V sto je to puno, ili je kod tebe potrebna veca voltaza? a za 3.8GHz mi treba 1.28V ne znam koliko je u biosu jer DFI nema kao ostale ploce...

Izgleda da si ti stvaro zabo losh...meni ovaj E5300 stvarno pervertido...za te pare sta sam dobio je nenormalno...sa 2.5 na 4.0 stvarno dosta dobijes a grejanje je opusteno cak i sa ovom kantom od kulera...
 
pa lakse je clockovati kada ti je mnozilac npr 10x nego npr 7x i po tome je bolje naravno 10x nego 7x...e5200 ima fsb 800,a e6300 ga ima 1066 i tu je isto razlika...ako se secas prvi model e6300 je radio na 1,86ghz,a ovaj na 2,8ghz i tu se jasno vidi razlika u mnoziocu i lakse ga je clockovati i samim tim je manji fsb sto znaci da se manje greje(cipset) i da ti nije potrebna previse dobra memorija za oc ovog procesora...da bi sa e6300(ovaj nov model) stigao na 4ghz treba ti fsb od 380x10.5=3990mhz,a onaj stari za isti clock(koji nikad ne bi mogao da dostigne) 570*7=3990mhz i za taj clock bi ti trebala memorija koja radi na 1140mhz(naravno kad u bios-u stavis odnos 1:1) i naravno ploca koja hoce da radi na fsb-u od 570
 
Poslednja izmena:
pa lakse je clockovati kada ti je mnozilac npr 10x nego npr 7x i po tome je bolje naravno 10x nego 7x...e5200 ima fsb 800,a e6300 ga ima 1066 i tu je isto razlika...ako se secas prvi model e6300 je radio na 1,86ghz,a ovaj na 2,8ghz i tu se jasno vidi razlika u mnoziocu i lakse ga je clockovati i samim tim je manji fsb sto znaci da se manje greje(cipset) i da ti nije potrebna previse dobra memorija za oc ovog procesora...da bi sa e6300(ovaj nov model) stigao na 4ghz treba ti fsb od 380x10.5=3990mhz,a onaj stari za isti clock(koji nikad ne bi mogao da dostigne) 570*7=3990mhz i za taj clock bi ti trebala memorija koja radi na 1140mhz(naravno kad u bios-u stavis odnos 1:1) i naravno ploca koja hoce da radi na fsb-u od 570

Vidim da poredis stari E6300 OK, ali ono sto ne razumem sto se po forumu stalno govori o nekakvom mnoziocu kad je to nebitno. Ono sto je bitno je magistrala, ako je 800(def. za proc) a ploca moze 1333 (ili vise) to znaci da postoji prostor za overklok za onoliko koliko moze biti veca magistrala iliti za 60% u ovom mom primeru.Imao procesor, ovaj ili onaj mnozilac, procenat moguceg overkloka (koji ploca moze da izgura) je isti.

A sto se tice ovog E6300 on je u losijem polozaju u odnosu na e5200 bas zbog vece magistrale, i ako ploca ne moze da izgura vise od 1333 onda si zaglavljen na 3.5GHz, dok E5200 ima vise mogucnosti, bas zbog manje magistrale. (naravno ovde nisam ulazio u to koji proc ima noviji bolji steping tj koji mozevise da dogura vec samo hipoteticki razmatrao mogucnosti OC-a).

Eto tako mislim da sam bio jasan, jer mi je interesantno bilo to potenciranje mnozioca kada u sustini od njega ne zavisi % overkloka.
 
pitaj bilo kojeg overclockera da li mu zavisi mnozilac ili ne...ne zavisi previse kod serije procesora kojeg ti imas(e5200)i kod slicnih ali kod drugih itekako zavisi npr kod quad-ova(serija q8xxx i q9xxx) ili procesora serije e8xxx...sto se tice tvog procesora i ovog e6300 ne igra ulogu mnozilac jer i sa tvojim i sa njegovim lako moze da se clockuje na njihov maximum jer vecina ploca moze na fsb od 400mhz bez problema...taj e6300 je bolji iz 2 razloga jer mnogi ne clockuju pa im je na defaultu veci clock,a drugo si i sam rekao je magistrala od 800 tj 1066
ps poredio sam stari i novi e6300 samo da bih pokazao razliku kad je mali i veliki mnozilac
 
Poslednja izmena:
Kako si samo dosao do zakljucka da mnozilac nije nikako bitan za oc?
Ako nije bitan, zasto onda postoji E8200 i E8400? To je isti procesor a razlicit mnozilac. Ako ti ploca moze 500fsb, sa e8200 mozes da izvuces 4.0Ghz a sa e8400 4.5Ghz (teoretski). Stim sto sa e8400 mozes dobiti 4ghz i sa plocom koja moze samo 450fsb a sa e8200 ne (ili ako nemas memoriju koja moze preko 900mhz).
Takodje, zasto ja mogu na 4.5ghz sa e8600 a ti ne mozes sa e5200 kada je tebi magistrala 800 a meni 1333, iako tebi treba samo 360 fsb-a za isti klok? Nije to sve tako crno na belo...
 
Kako si samo dosao do zakljucka da mnozilac nije nikako bitan za oc?
Ako nije bitan, zasto onda postoji E8200 i E8400?To je isti procesor a razlicit mnozilac. Ako ti ploca moze 500fsb, sa e8200 mozes da izvuces 4.0Ghz a sa e8400 4.5Ghz (teoretski).

Rekao sam da nije bitan za % overkloka. Druga stvar, to nisu isti procesori vec razliciti modeli, zato i imaju razlicitu oznaku, jelte? :) Samim tim i razlicit klok.

To sto imaju isto jezgro bla bla uopste ne igra ulogu u ovoj prici.

Stim sto sa e8400 mozes dobiti 4ghz i sa plocom koja moze samo 450fsb a sa e8200 ne (ili ako nemas memoriju koja moze preko 900mhz).
Takodje, zasto ja mogu na 4.5ghz sa e8600 a ti ne mozes sa e5200 kada je tebi magistrala 800 a meni 1333, iako tebi treba samo 360 fsb-a za isti klok? Nije to sve tako crno na belo...

Evo opet isto ti mesas babe i zabe. I kod 8400 kao i kod 8200 je isti % overkloka postignut sa 450FSB? Jel jeste? Jeste. To je zato sto imaju istu magistralu od 1066.

Sta da je taj 8400 sa 1333fsb? Juce bi mogao da se nasvira koliko inace moze sa 1066. Dzaba mu veliki ili mali mnozilac, on samo odredjuje krajnji klok a nikako mogucnost overkloka.

Ono sto je poenta moje price je da je pogresna i komplikovana terminologija. Zasto uzimate nekakav mnozilac koji je razlicit za svaki procesor, kada odnos default magistrale i overkloka vazi za sve procesore podjednako.

Tako ovi sa sto manjom magistralom imaju vecu mogucnost za veci % OCa sa odredjenom plocom, a ovi sa velikom magistralom dosta manje mogucnosti jer jelte mogu da premase mogucnost ploce. I tu nastupa to da je poenta u FSB-u i fsb prostoru za OC.
 
Pa kako ne kontas da je to isto samo na drugi nacin receno? :)
Oni UPRAVO zbog manje magistrale imaju veci mnozilac ;)
Vise ti komplikujes :D samo nisi toga svestan.
Taj odnos kako ti mislis da vazi, ne vazi. Imas recimo Q6600 i Q6700. Njihov maximalni klok je jednak (tako se pokazalo) ali za isti klok q6700 zahteva manji fsb (teoretski slabiju plocu i sporiju memoriju). Njihova pocetna magistrala je identicna. Sve je identicno osim mnozioca. Kapiras sada?
Znaci neko sa q6600 i 'boljom' plocom je mogao da postigne isti rez kao neko sa q6700 (koji je bio dosta skuplji u to vreme).

on samo odredjuje krajnji klok a nikako mogucnost overkloka.
Ti imas drugacije poimanje mogucnosti overkloka ;) e8200 i e8400 u vreme kada su tek izasli, otprilike su mogli postici jednake maksimalne klokove. To sto ti gledas na nacina da je e8200 sa 2.66 presao 'vise %' je tvoja stvar. Klokerima je bitan max klok, i on se (i u ovom slucaju) postizao lakse sa e8400 zbog veceg mnozioca (mogla je slabija ploca i memorija) dok si za manje pare mogao dobiti to isto ako ti ploca moze 500fsbi i imas memoriju na 1000mhz.
 
Sta da je taj 8400 sa 1333fsb? Juce bi mogao da se nasvira koliko inace moze sa 1066. Dzaba mu veliki ili mali mnozilac, on samo odredjuje krajnji klok a nikako mogucnost overkloka.

Cisto da dopunim da E8x00 i jeste sa 1333Mhz FSB. :wave:

Mnozilac je bitan da bi se imala mogucnost podesavanja memorije pod konac u nekim slucajevima, ima se vise mogucnosti posto mozes da ga smanjis.

Nekad je i nebitan skroz u praksi, kao kod E5200 i E5300.
 
Poslednja izmena:
Problem je sto je on shvatio da mnozilac 'odredjuje' oc procesora. Sto svakako nije tacno, ne odredje ga nista drugo do arhitektura i proizvodni proces. I mnogo toga zavisi od serije i primeraka. Jos jedna stvar, 500x8 je brze nego 444x9 :D tako da i tu ima razlike (necu da ulazim u to koliko je ta razlika primetna i bitna :d )
 
Nazad
Vrh Dno