Šta je novo?

E-uprava Republike Srbije

A neki drugi mail client da se koristi?
 
Drugari da li ja mogu da zakazem za tasta za zamenu licne karte a da ne odlazim ja do sup-a?
Vec samo tast da ode u to predvidjeno vreme?
 
Drugari da li ja mogu da zakazem za tasta za zamenu licne karte a da ne odlazim ja do sup-a?
Vec samo tast da ode u to predvidjeno vreme?

Ne mozes, svaki nalog na e-upravi je personalizovan tj. vezan za JMBG. Tako da je jedino resenje da tast ode licno u MUP i zakaze termin, ako vec nema nalog na e-upravi
 
Ja zakazivao za druge, prozovu mene oni uđu i sve u redu.
 
Mozes ti da mu otvoris nalog, nek ti da potrebne podatke, a onda mu zakazi.
Ja sam to radio za moje matorce, doduse pre dosta vremena, ne znam sad da li je potreban mozda Consend za zakazivanje..
 
Ma ja krenuo da mu napravim nalog i treba da se zakaci njegova licna karta zakacio sam ali je istekla i sad oni mene ne pustaju da se finiralizira nalog jer je istekla lk a ja mu otvaram nalog da bi mu zakazao termin za produzenje lk. Ovo je kao asterkis i 12 zadataka izvinite gde je salter za informacije pitati na salteru za informacije. :)
 
Onda ili ovo što je @scouser predložio (što mi ne bi palo na pamet a ima smisla) ili da čeka u redu bez zakazivanja.
 
Tako je kod mene u policijskoj upravi. Jedno pet - šest puta sam zakazivao starijim ljudima. Sve prošlo u redu.
Valjda je i službenicima to svejedno, imaju termin, odrade i to je to.
 
Nekom logikom, njima u supu je sve jedno
 
Juče zakazao termin za danas za elektronski sertifikat. Danas završio za par minita i sve ok. Šta dalje za taj ConstedID i čemu će mi služiti on? Verujem da je pitanje glupo ali to su mi rekli sa treba ako otvaram firmu a otvaram je. Jel možete u pat reči ono najniži level kao malom detetu sa mi u par reči pojasnite koji će mi moj ovo? Hvala
 
Ukratko, da možeš sa telefona da autorizuješ sve ono što bi inače preko računara sa ličnom kartom i čitačem iste
 
Juče zakazao termin za danas za elektronski sertifikat. Danas završio za par minita i sve ok. Šta dalje za taj ConstedID i čemu će mi služiti on? Verujem da je pitanje glupo ali to su mi rekli sa treba ako otvaram firmu a otvaram je. Jel možete u pat reči ono najniži level kao malom detetu sa mi u par reči pojasnite koji će mi moj ovo? Hvala
Imas 2 nacina da se prijavis na najvisi nivo pouzdanosti:
1. Licna karta
2. ConstedID

Licna karta je malo zeznuta, jer kada ti treba eUprava, moras da imas citac licne karte da bi se prijavio. Dok sa ConstedID u jednom kliku odobravas visok nivo pristupa eUpravi
 
Moraš u sup ponovo
 
A jel el sertifikat automatski znači da imam i el potpis ili i za to moram u miliciju?
Ako se aktivirao sertifikat u MUP-u onda je to to, da bi ga koristio moraš samo još da instaliraš softver sa njihovog sajta, naravno moraš imati i čitač kartica, na linkovima http://ca.mup.gov.rs/ca/ca_cyr/start/kes/ i http://ca.mup.gov.rs/ca/ca_cyr/start/ca_crl/ imaš sve što je potrebno, ovo se mora instalirati ako hoćeš da se prijavljuješ na portale i da potpisuješ dokumenta.
 
Skoro obnovljen sertifikat koji je istekao iako plastika nije. Kada se ubaci lk u reader lepo radi i prihvata pin. U celiku se vide 2 sert, auth i sign. Jel to znaci da moze i da se potpisuje samo treba neki drugi sw a ne čelik?
 
Ako si ovo instalirao, kao što verovatno jesi, sve radi i normalno prikazuje dva sertifikata

Instalacija softvera za ličnе karte:

  1. Čitač elektronske lične karte, Čelik aplikacija (v1.3.8.2) 32 bitni ili Čelik aplikacija (v1.3.8.2) 64 bitni;
  2. Middleware za lične karte izdate pre 18.08.2014. godine, RSIDCardMW (v2.1.0) 32 bitni ili RSIDCardMW (v2.1.0) 64 bitni;
  3. Middleware za lične karte izdate posle 18.08.2014. godine, TrustEdge (v2.2.9.1) 32 bitni ili TrustEdge (v2.2.9.1) 64 bitni;

Podrazzumeva se da si već pre instalirao

 
Ako se aktivirao sertifikat u MUP-u onda je to to, da bi ga koristio moraš samo još da instaliraš softver sa njihovog sajta, naravno moraš imati i čitač kartica, na linkovima http://ca.mup.gov.rs/ca/ca_cyr/start/kes/ i http://ca.mup.gov.rs/ca/ca_cyr/start/ca_crl/ imaš sve što je potrebno, ovo se mora instalirati ako hoćeš da se prijavljuješ na portale i da potpisuješ dokumenta.
IMG_3187.jpeg
Evo ga uradili mi u pošti. Šta dalje sa ovim? Izvinjavam se što aam dosadan
.
I kako ovo sad na euprava sajtu mi kaže.
.
IMG_3189.png
 
Skoro obnovljen sertifikat koji je istekao iako plastika nije. Kada se ubaci lk u reader lepo radi i prihvata pin. U celiku se vide 2 sert, auth i sign. Jel to znaci da moze i da se potpisuje samo treba neki drugi sw a ne čelik?
PDF dokumenta potpisujes preko programa poput Adobe Reader, Nitro PDF...
 
Dokument se potpisuje SERTIFIKATOM sa LK. On pristupa sert. telu preko Net-a, ono odradi verifikaciju i pošalje blok koji pretstavlja el. potpis koji se ugrađuje u neki dokument
Da bi to moglo treba da bude registrovan u Win-u i da je drajver za LK instaliran. Kako vidiš oba sertifikata (ćiril.+lat.) sve je OK.
 
Imas 2 nacina da se prijavis na najvisi nivo pouzdanosti:
1. Licna karta
2. ConstedID

Licna karta je malo zeznuta, jer kada ti treba eUprava, moras da imas citac licne karte da bi se prijavio. Dok sa ConstedID u jednom kliku odobravas visok nivo pristupa eUpravi
Aktivirao sam preko kompa i potpis i svr ostalo. Koliko sam shvatio ConstendID je fazon 2FA kada se logujem prekp kompa ili prekp telefona preko Safarija /Hroma i takođe koliko vidim čuva potpisane papire. Evo ovo sam probao, jel to to?
.
IMG_3206.jpeg
 
Јесте то то али од државних органа ти готово нико не признаје тај потпис тј ниједан документ не можеш да потпишеш тако а да то буде прихваћено. За Пореску и АПР мора потпис КЕС-ом. Једина ствар за коју служи потпис у клауду је лакше логовање на еУправу, е Аграр и налог на АПР…
 
Jedno možda glupo pitanje, da li je mup počeo da prihvata potvrde o uplati preko m-banking ili je potrebno da se ista overi u banci? Pošto znam da bilo problema u prošlosti.
 
Nazad
Vrh Dno