Šta je novo?

DVI vs. D-SUB

gordan84

Slavan
Učlanjen(a)
10.10.2008
Poruke
774
Poena
320
Moja oprema  
CPU & Cooler
5800x
GPU
4070 Ti
Koja je razlika ako prikopcam monitor na DVI i D-SUB priključak?

Prvi je za digitalni a drugi za analogni signal.
 
Razliku ces da vidis kada prikljucis jedan pa drugi.
O tome je pisano zilion puta.
 
bas i nema neke razlike...

Slika je jasnija i lepsa na DVI monitorima, ako imash i DVI graficku karticu, naravno.

DVI monitori su skuplji, a na forumima nismo mogli da damo odgovor da li je razlika u ceni DVI - nonDVI opravdana ili ne.

pozZ
 
dati 100e vise za dvi je suludo... druga stvar je sto je monitor sa dvi uglavnom bolji od onog bez, ali to vec nema veze sa dvi, vec sa ostalim komponentama...
 
Ja imam 223bw i kada ga nakacim na d-sub vidi sed razlika u odnosu na DVI. Najvise je izrazena kod texta slova su nekako iskrzana
 
Ja imam 223bw i kada ga nakacim na d-sub vidi sed razlika u odnosu na DVI. Najvise je izrazena kod texta slova su nekako iskrzana

Već rečeno milion puta, 2 u 1 uređaji nije isto što i uređaji namenjeni jednoj radnji. Stavi 2 monitora jedan do drugog, a da je jedan d-sub only pa ćeš videti o čemu pričam. Na dvi monitorima je taj d-sub urađen nakaradno, a da se kaže eto ima i to.
 
Već rečeno milion puta, 2 u 1 uređaji nije isto što i uređaji namenjeni jednoj radnji. Stavi 2 monitora jedan do drugog, a da je jedan d-sub only pa ćeš videti o čemu pričam. Na dvi monitorima je taj d-sub urađen nakaradno, a da se kaže eto ima i to.

Ne pricaj gluposti.
Analogni signal pati od povecanja rezolucije.
na nizoj rezoluciji, recimo 1024x768 kod 15tice je razlika neprimetna.
Na 1280x1024 kod 19tice je vec solidna, a na 1680x1050 (22") je dramaticna.

Nema "karabudzena" VGA konektora, to su pogresne pretpostavke.

DVI monitori kostaju vise, ali je razlika ovolika kakva je samo u Srbiji. Razlog je sto se monitori sa DVI ulazim po aktuelnim carinskim propisima tretiraju kao "digitalni paneli" (ili tako nesto) na kojoj drzava uzima 15% za carinu.
Samo VGA monitori su sa vecinom delova za racunare u grupi robe sa carinskom stopom od 1%.

I pored svega toga, po mom misljenju razlika mozda i ne vredi na 19tici, ali na 22ci vredi svaki evro.
 
Vredi i na 19-ici,ja imam Samsung 940BW i bas juce sam reinstalirao neki racunar tako da je moj bio prikljucen na DVI a komsijin na D-SUB.Razlika je i te kako primetna u kvalitetu slike.
 
Pa naravno da se razlika vidi. Ali ne mozes ubediti onoga ko ne zeli da slusa
 
Ne pricaj gluposti.
Analogni signal pati od povecanja rezolucije.
na nizoj rezoluciji, recimo 1024x768 kod 15tice je razlika neprimetna.
Na 1280x1024 kod 19tice je vec solidna, a na 1680x1050 (22") je dramaticna.

Nema "karabudzena" VGA konektora, to su pogresne pretpostavke.

DVI monitori kostaju vise, ali je razlika ovolika kakva je samo u Srbiji. Razlog je sto se monitori sa DVI ulazim po aktuelnim carinskim propisima tretiraju kao "digitalni paneli" (ili tako nesto) na kojoj drzava uzima 15% za carinu.
Samo VGA monitori su sa vecinom delova za racunare u grupi robe sa carinskom stopom od 1%.

I pored svega toga, po mom misljenju razlika mozda i ne vredi na 19tici, ali na 22ci vredi svaki evro.

Ne pričam gluposti i nije lepo nekome to govoriti, ako si već hteo da daš kontra odgovor mogao si napisati nisi u pravu zbog toga i toga.
Imam odličan vid i na mom VA2216W monitoru je slika skoro pa kristalno jasna na svim rezolucijama(najviše mislim na fontove). DVIu bi dao blagu prednost, možda do 5% nikako 10% da ima bolju ili oštriju sliku od nekog D-SUBa. A neki veličaju razliku kao da upoređjuju najgoru 14" iz 96e i 22" iz 08e...
 
Ima smisla ovo sto je agresor rekao, i jeste Sale, najlakse je reci da je DVI bolji jer i jeste, to je definitivno buducnost, ali i pored toga smatram da vise zavisi od modela do modela i same elektronike unutar monitora.
Znaci bitniji je panel monitora i tehnologija skaliranja slike istog nego to dal ima dvi ili d-sub izlaz.
Kvalitetniji panel sa d-sub izlazom ce dobiti losiji panel sa DVI izlazom u kvalitetu prikaza i sveopsteg utiska samo je u tome sustina, da DVI sam po sebi nije dovoljan.
 
Ja samo oću da kažem i stojim iza toga da monitori do 300 evra koji imaju DVI su bolji za max 10% od ovih D-sub only što koštaju 150-200e. To govorim onako generalno da ne pominjem sad marke, vrste panela i itd itd...negde može biti i u korist D-SUBa što reče mINUS.

Za surf, poneki NONPRO program, filmove, igre, muziku D-sub će završiti posao u 99% slučajeva. Pre bih krenuo od namene računara i šta će se raditi na njemu. Ako bi neko kačio sony 3 pa naravno da će vijati monitor koji podržava HDCP i šta već ili ako radi nešto ozibljno od poslova pa mu treba savršenstvo ali onda tu nema mesta ovim low entry monitorima. Tu se već mora odvojiti poveća suma. Znači ponavljam, pošao bi od toga za šta če se najviše koristiti računar.
 
Ja imam 223bw i kada ga nakacim na d-sub vidi sed razlika u odnosu na DVI. Najvise je izrazena kod texta slova su nekako iskrzana
Potvrđujem što se 22'' monitora tiče, slika je na VGA primetno mutnija, čak i na prethodnom 931BF. Što se mene tiče ne smeta samo u igrama i filmovima, al' čim se pređe na text, koji je manje više neizbežan, situacija je dosta lošija. Mislim sigurno da bi' se navikao, al' posle DVI čemu ići na gore.
 
Ja sam lomio glavu sa ovim isto

Koristio sam Samsung 955 CRT (19" analog) i hteo sam da predjem na nešto bolje, dvoumio sam se dali da uzmem T220 (22" dvi) ili 2443NW (24" analog) za iste pare. Lupao glavu danima i naručio 24". Dok sam ga spajao razmišljao auuu sad kad bude krsh slika na osnovu čitanja nekih komentara ovde ali po prvom uključivanju i instalaciji drajvera slika je je bila savršeno čista i oštra, za klasu iznad 955b. Tako da svi koji prelaze sa CRT na TFT nemojte lupati glavu previše imaćete za klasu bolju sliku nego na starom monitoru.
 
Ako neko ima mogucnosti neka uporedi VA2216W i VA2226W trebalo bi da su potpuno identicni osim ulaza. Nekako mi se cini da bi to bilo najmerodavnije poredjenje.
 
Ako neko ima mogucnosti neka uporedi VA2216W i VA2226W trebalo bi da su potpuno identicni osim ulaza. Nekako mi se cini da bi to bilo najmerodavnije poredjenje.

Ma daj bre, ta tvrdnja postoji od pojave DVI monitora i nikada nije dokazana.
DVI daje bolju sliku i tacka. Nekima to vredi, nekima ne i nema sta da se prica dalje.
Ko hoce neka da pare, ko nece, ne mora.
 
A ko ovde tvrdi da DVI ne daje bolju/oštriju sliku?:trust::)
 
Ne samo ostriju sliku, vec i primetno brzi odziv. Na istoj masini imam zakacena 2 monitora i na onom sa DVI se Windows prozori brze otvaraju, a prilikom boota, vidim cak i bios ekran od graficke, dok sa VGA vezom ne.
 
Ma daj bre, ta tvrdnja postoji od pojave DVI monitora i nikada nije dokazana.
DVI daje bolju sliku i tacka. Nekima to vredi, nekima ne i nema sta da se prica dalje.
Ko hoce neka da pare, ko nece, ne mora.

:smash:

Koja tvrdnja ja sam predlozio nacin da se uporedi razlika, nisam nista tvrdio.

Samo neki kazu da je razlika mala, a drugi da monitori sa DVI-om imaju losiji VGA od onih koji imaju samo VGA pa "ne priznaju" poredjenja.

Zato i predlozih bas ta dva. 2216 ima samo VGA i razlika je (bar meni) vrlo ocigledna, mada je istina da 2216 ima dosta dobru sliku kada se uzme cena i odsustvo DVI u obzir.
 
Poslednja izmena:
Ne samo ostriju sliku, vec i primetno brzi odziv. Na istoj masini imam zakacena 2 monitora i na onom sa DVI se Windows prozori brze otvaraju, a prilikom boota, vidim cak i bios ekran od graficke, dok sa VGA vezom ne.

To vec nema veze, ovo sa paljenjem i otvaranujem prozora.
Zavisi od monitora koliko mu treba da izadje iz powersave moda i prikaze sliku a na brzinu otvaranje prozora monitor nema nikakav uticaj. Malo si pretero sa imaginacijom :)
 
Ima ima razlike, preko DVIa mi trenutno otvara windows explorer, dok sa VGA primetim kao da mu treba 50-100 milisekundi vise. Mislim da je to do dodatne DA-AD konverzije. Ne pricam napamet niti sam citao na google/wikipedia, vec gledam svojim ocima.
 
Poslednja izmena:
Maxonjo, za**** te postar! :D
 
jbt lik ladno odokativno izmeri 50-100ms... :)
 
Ima ima razlike, preko DVIa mi trenutno otvara windows explorer, dok sa VGA primetim kao da mu treba 50-100 milisekundi vise. Mislim da je to do dodatne DA-AD konverzije. Ne pricam napamet niti sam citao na google/wikipedia, vec gledam svojim ocima.

Nemoj da lupas gluposti, kakve veze ima explorer i DVI vs VGA, skoro se nisam ovako nasmejao :D
 
Jbt, nebitno jel explorer, na njemu se najlakse vidi razlika jer se najbrze ucita posle kliktaja misem. Ne mora explorer, moze i calculator, notepad, nebitno.
Informacija putuje od misa do procesora...graficke, pa do monitora, jel treba da crtam?
Preko DVI se brze prikaze, ko ne veruje nek proba jednokraj drugog.

@Vojkan
Da si cuo za ping od 50-100ms, znao bi i ti procenis koliko je 50-100ms.
Najblaze receno, glupo je podsmevati se necemu sto ne razumes.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno