Šta je novo?

Dva rutera, jedna mreža

boki78

Slavan
Učlanjen(a)
04.02.2008
Poruke
1,324
Poena
375
Molim za pomoć, nisam vičan sa umrežavanjem.
Koristim Supernova internet, cilj je da pojačam signal u stanu, imam dva njihova rutera (Tehnicolor i TP link) i želim da drugi ruter u bridge modu šalje Wi - Fi signal. Za sada:
  • Imam ok signal sa SN na prvom ruteru, takođe Wi - Fi radi ok na prvom;
  • drugi ruter dobija net preko lan kabla ali neće da šalje Wi - Fi signal, odnosno šalje ali ne mogu da se zakačim;
Drugi ruter sam stavio u bridge mod i isključio DHCP ali sam očigledno negde pogrešio.
Bio bih zahvalan ukoliko neko ima ideju kako da mi pomogne.
 
Uspeh nekako posle dosta muka da nađem neko uputstvo na netu pomoću koje sam uradio šta želim. Ukoliko nekom bude trebalo mogu mu poslati link.
 
Oskudno mi je znanje iz te oblasti, ovde mi u drugoj temi rekoše da treba da je u bridge modu, uglavnom tako nisam uspeo, posle sam našao upustvo koje sam pratio i uspeo nekako da namestim (drugi ruter nije u bridge modu kako i ti kažeš).
U svakom slučaju hvala na odgovoru!
 
Pa reci u kom je modu..? Posto sam ja na ovaj stock cisco povezala tp link archer i nista nisam dirala, restartovala oba i namestila wifi sifru na tp linku, a na ciscu iskljucila wifi. Normalan router mode sa dhcp i svim, bez gubitaka.

Tako i uputstvo tp linka kaze, povezi, restartuj, namesti sifru i gotovo. A po zelji se stavi AP.
 
Ne znam u kom modu je, pratio sam upustvo koje sam našao online (mogu ti proslediti link ako hoćeš), jedino što znam da nije u bridge modu.
Na oba rutera je uključen Wi - Fi, povezani su lan kablom, na drugom je isključen DHCP i dodelio sam mu odgovarajuću IP adresu u odnosu na prvi ruter, oba šalju istu mrežu.
 
Pa podeli rešenje sa drugima :)
 
Naravno, uvek delim rešenje sa drugima jer sam nebrojeno puta dobio pomoć ovde. Nisam siguran koliko je u skladu sa pravilima foruma da delim link ka drugom sajtu, zato sam ukratko objasnio i ponudio link u privatnoj poruci.
Da li grešim ili mogu okačiti i javno pomenuti link?
 
Posalji mi link, trebalo bi uskoro da se zezam sa time. Hvala unapred.
 
Evo kačim link, nije nešto komplikovano a meni je stvarno pomoglo u mom slučaju.

 
Sta znam, kod mene funckionise ovako, cak i bolje je ako su mi dhcp disableovan i adrese staticke, javljaju mi se problemi jer su na wifi nakacena dva ekstendera, tacnije

cisco -> tplink -> prolink extender i onda na taj prolink ide tplink extender i dva racunara koja imaju tp link antenicu.

Naravno na sve moguce postavljene mreze idu mobilni i laptop. Ono sto se desi na racunarima sa tp link antenom je neka poruka gde pise da su ip adrese iste, a ne znam tacno gde i tako nekad gubi konekciju. Ovako kad je sve na auto i router mode, bez problema je sve, niko nikoga ne buni.
 
Ne znam u kom modu je, pratio sam upustvo koje sam našao online (mogu ti proslediti link ako hoćeš), jedino što znam da nije u bridge modu.
Na oba rutera je uključen Wi - Fi, povezani su lan kablom, na drugom je isključen DHCP i dodelio sam mu odgovarajuću IP adresu u odnosu na prvi ruter, oba šalju istu mrežu.
Ti si ovde dva rutera povezao lan kablom i prakticno ti drugi ruter radi kao najobicniji AP.

Bridge mod se koristi da se dva rutera povezu koriscenjem wireless konekcije. ( https://wiki.dd-wrt.com/wiki/index.php/Client_Bridged )
 
^
Hvala na objašnjenju, slabo mi je znanje iz ove oblasti ali dobro, počinjem da učim najosnovnije stvari.
Meni ni ovo nije bilo jednostavno da namestim. :)
 
Zato ne treba koristiti vise od jednog rutera u kucnoj radinosti. Em je potrebno znanje i razumevanje za njihova podesavanja, em je totalno bespotrebno. Potpuno besmisleno. Ako hoce da se prosiri mreza, pojaca signal, koristiti ili access point uredjaje ili mesh sisteme. Sve ostalo je previse ulaganja za premalo dobitaka.

I soloboditi se srpskog mentaliteta "moj ruter od 20 evra je bolji od tvog od 200/300 evra". Nije bolji i nece nikad biti bolji.
 
Bridge može i za kabl, ali se koristi na prvom ruteru, a ne na drugom. Služi da od rutera napravi modem gde se sav saobraćaj sa ISP kabla prosleđuje mrežnim prema ruteru koji želiš da koristiš.
 
Jeste, ali to je nesto drugo.
 
I soloboditi se srpskog mentaliteta "moj ruter od 20 evra je bolji od tvog od 200/300 evra". Nije bolji i nece nikad biti bolji.
to mnogo više ima veze sa karakternim osobinama pojedinaca nego sa mentalitetom nekog naroda. ovakav stav sam viđao i kod nekih stranaca ovde a i u drugim zemljama (ne kod naših ljudi u istim)

dosta offtopic-a
 
@zechs

Dva rutera sam već imao, nisam bio raspoložen da dajem pare za druge uređaje, bio sam u pravu jer sam očigledno i ovako uspeo da završim posao. Problem mi je bio Mi Box S uređaj, pisao sam u odgovarajućoj temi o tome. Inače ruteri koje imam su očigledno đubre jer jedan sam ne može da pokrije jedan stan. Nigde nisam tvrdio nešto drugo.
 
@zechs

Dva rutera sam već imao, nisam bio raspoložen da dajem pare za druge uređaje, bio sam u pravu jer sam očigledno i ovako uspeo da završim posao. Problem mi je bio Mi Box S uređaj, pisao sam u odgovarajućoj temi o tome. Inače ruteri koje imam su očigledno đubre jer jedan sam ne može da pokrije jedan stan. Nigde nisam tvrdio nešto drugo.
Nravno. Nije to bilo upuceno tebi koliko generalna opaska, jer gomila ljudi pokusava sa 2,3 rutera da radi prosirenje wi-fi signala. Mislim to je kao da pneumatskim cekicem zakucavas eksere da bi okacio sliku na zid, moze, ali koristis pogresan alat. Zato sam i napisao da je generalno bolje to raditi sa odgovarajucim alatima(uredjajima).
 
A realno i to je OK, ako im tu negde gde je AP treba i switch sa par lan portova, pa ovako sve imaju u jednom uredjaju :)
 
A da li moze da se podesi ruter od supernove i ruter od mts adsl-a?
Na spratu mi je ruter i dobio sam ovaj drugi od drugara.
E sad,plan je da ovaj drugi spustim u prizemlje i da se poveze preko wifi-a.
Pa da taj drugi daje wifi signal po dvoristu.
Da li je to moguce,ako jeste,molim za pomoc sta i kako.
 
@zechs

Ako može mala pomoć, prvi glavni ruter sa povezao sa Mi Wi-Fi Extender Pro, signal je pojačan i ok radi ali imam problem što mi uređaji random ispadaju iz mreže vrlo retko), ili ne mogu da se povežu, odnosno ne dobiju IP adresu (ovo se češće dešava). Kada se uređaji direktno kače na primarni ruter niiakvih problema nema.
Na osnovu gore napisanog deluje da je problem u Mi Extenderu ali isti takav problem je postojao i kada sam koristio drugi ruter umesto Mi Extendera. Takođe u samom Mi Extenderu ne postoje nikakva podešavanja vezana za mrežu (DHCP, IP i slično).
Dakle primarni ruter radi ok sam za sebe ali postoji problem kada šalje signal na drugi uređaj.
 
Tu se postavlja pitanje koliki broj istovremenih konekcija može da podnese taj extender. Random ispadanje klijenata ukazuje na taj problem. Računaj i da ti je propusna moć prepolovljena ako se taj extender kači bežično na ruter.
 
^
Hvala na brzom odgovoru!

Kači se bežično, navodno bi mogao da podrži do 16 uređaja, a meni je maksimalno nakačeno 4. Ajde to što se desi da uređaj ispadne sa mreže, to je vrlo retko, mnogo veći i češći problem je kačenje na mrežu (obtaining IP adress), to se često dešava. Takođe i drugi ruter kada mi je bio u AP modu postojao je taj problem.
 
Aha, jesi li proverio koliki ti je dhcp opseg na ruteru kao i koliki je vremenski lease ip adrese. Može da se desi i da su ti zauzete sve ip adrese jer je veliki lease time.
Inače nije toliko bitno što je nakačeno samo tih 4 uređaja jer svaki uređaj po jednoj ip adresi teoretski može da ostvari 65535 konekcija što može itekako da optereti ap i ruter naravno. Sumnjam da negde je proizvođač naveo taj podatak. Alu eto kao test možeš i da probaš da kačiš jedan po jedan uređaj i vidiš u kom trenutku kreću ispadanja i šta je tada taj uređaj radio.
Broj trenutnih aktivnih konekcija proveravaš sa netstat komandom ako je Windows računar u pitanju.

 
Bio je ogroman lease time, 604800, stavio sam sad na default 86400. Broj aktivnih konekcija je bio 5.

Hvala još jednom na trudu!
 
Ne vredi, ništa mi ne pomaže, probaću da vidim ako Supernova bude htela da mi zameni ruter. Mada taj primarni ruter ok radi (ako zanemarimo slab domet), međutim neće da sarađuje lepo ni sa jednim drugim uređajem koje imam (ruter i ekstender). :(
 
A šta imaš uopšte od rutera?
 
Znam da su oba rutera đubre, ali za minimalne potrebe koje imam trebalo bi da rade. Primarni je Tehnicolor (model ne mogu sad da proverim) a drugi je TP Link 740n. Kupih pre dve nedelje i Mi Wi Fi Pro Extender.
 
Nazad
Vrh Dno