Šta je novo?

Duzina kabla?

ICE

Čuven
Učlanjen(a)
30.12.2001
Poruke
1,791
Poena
695
Kolika sme maksimalna duzina kabla da bude od antene do moje wireless kartice u kompu? Soba mi se nalazi na jako nezgodnom mestu pa bi mi trebao malo duzi kabla a cuo sam da ako je preko 20 m signal se rasipa?
Slabo se razumem u te stvari pa ako nije problem da mi neko objasni...inace u pitanju je strava varijanta za bezicni net brzinom od 512 k za smesne pare pa me jako zanima. Pozdrav
 
Trebalo bi da radi do 20m ali proveti na nekom sajtu za to...
Ali malo bolje pretazi sajt pa ces mozda naci ono sto trazis.
Evo jednog linka koji se bavi time:
http://www.bcwireless.co.sr/
 
Pa posle kazu da duzina nije bitna. :beat:
Ovo i mene zanima (mislim na temu), ali onaj link radi ali sajt ne!! :whip
 
Looney Toon je napisao(la):
Pa posle kazu da duzina nije bitna. :beat:
Ovo i mene zanima (mislim na temu), ali onaj link radi ali sajt ne!! :whip
Milanmbb bi trebalo da zna o wirelles-u i jos mozda neki sajt o tome.
 
Imas gubitke po metru duzine....kod HDF 400 kabla su gubitci oko 20db na 100m, a kod HDF 200 su skoro 50db na 100m, pa ti racunaj koliko ti e jak signal i koliko gubis na tih 20m.....mnogo je u svakom slucaju,....
 
Poslushaj PJ-a, srachunaj to lepo. Shto veca duzina-treba ti kvalitetniji kabl da bi postigao zeljeni efekat (da se zakachish na mrezu :d) Naravno, kod nas uvek "postoje" neka alternativna reshenja. Ako hocesh da prodjesh jeftino onda morash da rizikujesh (kupish pa probash-ali ako ne radi, bacio si kintu).
 
Ma uzeo bih najkvalitetniji moguci koji postoji,ne razumem se bas u te stvari pa ne znam ni sta da trazim...drugar mi je preporucio neki kabal koji kao do 20 m radi odlicno a posle toga gubi signal( neznatno) a meni bi trebalo negde oko 30-tak metara. Inace taj valjda kosta oko 46 dinara mislim. Jel imate vi da preporucite neku vrstu kabla?
 
Ako sam ja taj milanbb onda je sajt www.nsmreza.co.sr :) sto se tice kabla, ja imam neki ultra debeli od oko 2cm precnika duzine oko 15m i nemam nikakvih problema sa signalom (kada nemam problema sa Neobeejom :S).

Mada nije mi jasno zasto ne postavis AP negde blize anteni ? Ili je problem sto si kupio PCI karticu ?
 
Maximalna duzina kabla kod 200 familije je 6 metera pre nego sto krenu drasticni gubitci.
Kod 400 familije je 15 metara.

Gubitke imas cim prikljucis nesto izmedju lema na stampi kartice pa sve do lima na anteni.
Znaci gubitci su redom:

Zica od lema stampe do konektora (SMA ili TNC ili MMCX), sam konektor, pa onda opet konektor (ili SMA-RP ili TNC-RP ili MMCX-RP) pa kabl (tkz pigtail) koji bi bilo preporucljivo da je sto kraci (ovde ili xx-200 ili xx-400),
ako je 200 onda imas maximum 5-6m gde moras da ides opet konektor N-Male pa N-Female za antenu, ili mozes pigtail 200 od 20cm pa 15m 400 kabla sa N-male na N-Female za antenu.

Sajtovi za racunanje gubitaka (tj otpora po duznom metru):
http://www.zytrax.com/tech/wireless/calc.htm
 
Potrebna oprema:


- 1. način:


Mrežna kartica u kompjuteru (ako je već nemate) - do 10 €

UTP kabal od mrežne kartice do krova (ili neko drugo mesto gde stoji antena)

Access Point u client modu (preporučujemo D-Link 900AP+) koji se spaja na UTP kabel - oko 80 €

Koaksijalni kabel - spaja se na Access Point - max 5-10m (preporucujemo LMR-400) - oko 10 €

Antena - usmerena - spaja se na koaksijalni kabel - kupovna - 30 €; pravljena - zavisi od Vas (max 15 €)


- prednost ovog načina povezivanja je što se antena može nalaziti i do 100m od kompjutera, a mana je viša cena.



Znaci meni treba ova skuplja varijanta jer mi je potrebna duzina oko 30 metara kabela? E sad opet,kad je laxduke spomenuo ovo da duzina do 15 m sljaka ok a posle se gubi me zbunilo pa ne znam sta da radim?
 
ICE je napisao(la):
Potrebna oprema:


- 1. način:


Mrežna kartica u kompjuteru (ako je već nemate) - do 10 €

UTP kabal od mrežne kartice do krova (ili neko drugo mesto gde stoji antena)

Access Point u client modu (preporučujemo D-Link 900AP+) koji se spaja na UTP kabel - oko 80 €

Koaksijalni kabel - spaja se na Access Point - max 5-10m (preporucujemo LMR-400) - oko 10 €

Antena - usmerena - spaja se na koaksijalni kabel - kupovna - 30 €; pravljena - zavisi od Vas (max 15 €)


- prednost ovog načina povezivanja je što se antena može nalaziti i do 100m od kompjutera, a mana je viša cena.



Znaci meni treba ova skuplja varijanta jer mi je potrebna duzina oko 30 metara kabela? E sad opet,kad je laxduke spomenuo ovo da duzina do 15 m sljaka ok a posle se gubi me zbunilo pa ne znam sta da radim?

Ili ovako:

Ethernet karta ~7E
UTP kabl zeljenje duzine ~10E
Ethernet karta ~7E
WLAN karta ~45E
Linux OS 0E
Racunar i sam linux koji ce raditi rutiranje (NAT LAN-WLAN) ~50E
Kabl od racunara do antene ~15E
Sama antena sa sve nosacem ~40E

Ovako su troskovi veci, ali je mnogo veca moc manipulacije nad ruterom, gde sam linux prevazilazi sve mogucnosti fabrickog softvera AP-a.
U celoj prici je najskuplje znanje da ti to sve nekako podesi.
 
Da vam objasnim sta meni treba pa mozda ima i neka druga varijanta...studiram u subotici i sad, zgrada u kojoj se nalazim je preko puta doma a prozor mi ne gleda na dom,a ovi u domu se povezuju sa drugim domom i imace izlaz na net brzinom od 512 k pa naravno i ja zelim da se prikacim :) treba mi znaci oko 30 metara kabela i sta jos od opreme? mozda sam sad malo jasniji i znate za sta mi treba. Pozdrav
 
Kupi access point stavi ga na krov i jednu antenu i utp kabl do access pointa i izvedes ono power over ethernet tj napajanje preko utp kabl-a za access point i uzivas
i naravno sve to lepo spakujes u jendu kutijicu i cao djaci :)))))
pozdrav
 
Vrh Dno