Šta je novo?

Duplex i inverter

S.K.Y.R.A.

Poštovan
Učlanjen(a)
28.11.2018
Poruke
527
Poena
95
Dakle, najzad završen gornji deo stana...lagano rađeno. Sad je vreme da se popune rupe sa dodatnim inverterom. Pošto nekoliko godina nisam ni zagledao ovaj segment naravno zarđao sam.

Imam nekoliko invertera u opciji ali ne znam kako su se pokazale pa mi je potrebna pomoć.

1. Midea Mission II MB-12N8D6.WIK
2. Bergen Pine Profi Inverter BER12QC LCLH-G17WiFi
3. Fujitsu ASYG12KPCA
4. Gree Lomo 12k wifi
5. Hisense Wings HiNano 12K - KB35YR3E

Inače stan je novogradnja III sprat sa 10cm spoljne izolacije, standardni PVC prozori koji naravno dihtuju :), visina plafona 2.5m a gornji deo plafona pokriven sa 10cm izolacije (plafon je postavljen za metalnu konstrukciju) 50kvm. Gornji deo stana sam samostalno radio i to...izolacija krova ukršteno 10+10 cm staklena i kamena vuna, paropropusna folija, zidovi pokriveni 5cm staklene vune i rigips pločama u potkrovlju plafon ide do 3.5m visine okoo 35kvm grejne površine.

Sad stara inverter klima koja nas je sasvim pristojno služila ide u potkrovlje i nastavlja a nova dolazi na njeno mesto.

Nekako ovih 5 invertera mi se čine najzanimljivije obzirom da smo prešli isključivo na inverter što se tiče grejanja, baziram se na donjem delu stana (50kvm). Ono što mi je bitno jeste grejanje i automatski spoljni grejač tacne pošto zimi skoro pa uvek duva vetar koji zaledi tacnu. Na stari inverter (Vox Iva12) sam ugradio termostat sa grejačem koji odradi ok posao ali nisam nešto zadovoljan jer su serviseri to traljavo odradili i stavili manuelni termostat fiksiran za spoljnu jedinicu pa je to malo komplikovano za korišćenje.

Dajte predloge, možda i neki drugi model/brend...za sad naginjem ka ovom Bergen Pine modelu mada koliko se sećam Midea mission se jako dobro pokazala ranije a vidim da je ovo novi model i ima baš, baš dobar SCOP/SEER odnos.
 
Lomo izbegni ako mozes zbog bagova.
Fujitsu najbolji izbor ali nema grejac mada joj to i ne treba.
 
Fujitsu LLCE12 je jača u grejanju nego KPCA12.LLCE 4kw KPCA 3.4 KW.LLCE je stariji model ali proveren nema grejač ali mislim da joj i ne treba.Tako da od ovih modela koje si naveo dajem plus za Fujitsu ali LLCE12 cena je slična kao KPCA ali dobijaš jaču klimu.Nema WI FI ali ima ECO mod i najveću maksimalnu brzinu od gorenavedenih modela 740m3/h./600/450/325.
 
Mislim da LLCE nema vise da se nadje ali neka proveri.
 
Ima LLCE u prodaji na nekoliko mesta.Nije po pravilima foruma da se kače linkovi do prodavnica ali se običnim kucanjem modela u pretraživač nađe odmah nekoliko ponuda.
 
Ima LLCE u prodaji na nekoliko mesta.Nije po pravilima foruma da se kače linkovi do prodavnica ali se običnim kucanjem modela u pretraživač nađe odmah nekoliko ponuda.
Dozvoljeno je otkako smo prešli na novi forum. Bring it on.
 
OK to je odlično.Evo linkova.
 
Zvao sam i kažu mi da je dostupna za poručivanje ali ne znaju rok isporuke. E sad dobio sam baš dobru cenu za HISENSE ENERGY PRO HINANO QE35XV (https://www.acs-klime.rs/hisense-energy-pro-hinano-qe35xv0e.html) koja na papiru prilično dobro izgleda ako upoređujem sa LLCE...7 god garancije na kompresor, do -20 temp opseg.

Da li vredi ići na takvu varijantu?

Hisense
EER4.4
COP4.2
SEER8.50
SCOP5.10
Kapacitet grejanja (kW)1,6 - 4,8
Kapacitet Hlađenja (kW)1,0 - 4,4


LLCE:
EER3.36
COP3.70
SEER6,10
SCOP3,46
Kapacitet grejanja (kW)4,00 (0,90 - 4,60)
Kapacitet Hlađenja (kW)3,40 (0.90 - 3,80)
 
Mišljenja sam da brojke na papiru ne igraju toliko veliku stavku prilikom kupovine koliko je bitno iskustvo korisnika. Barem sam tako ja gledao kad sam uzeo svoju klimu.
U tvom slučaju je skroz nov uređaj vs proverena klima. Ali i ta LLCE je nekad bila nova, pa da su se ljudi tada odlučivali za starije modele ne bi sada znali kakva je.
Par ljudi ima Hisense od prošle godine, pa neka iznesu svoja iskustva jer će ti sigurno pomoći da se odlučiš.
 
Zvao sam i kažu mi da je dostupna za poručivanje ali ne znaju rok isporuke. E sad dobio sam baš dobru cenu za HISENSE ENERGY PRO HINANO QE35XV (https://www.acs-klime.rs/hisense-energy-pro-hinano-qe35xv0e.html) koja na papiru prilično dobro izgleda ako upoređujem sa LLCE...7 god garancije na kompresor, do -20 temp opseg.

Da li vredi ići na takvu varijantu?

Hisense
EER4.4
COP4.2
SEER8.50
SCOP5.10
Kapacitet grejanja (kW)1,6 - 4,8
Kapacitet Hlađenja (kW)1,0 - 4,4


LLCE:
EER3.36
COP3.70
SEER6,10
SCOP3,46
Kapacitet grejanja (kW)4,00 (0,90 - 4,60)
Kapacitet Hlađenja (kW)3,40 (0.90 - 3,80)
Koja cena?
 
Moji su prezadovoljni sa energy pro, radi u nezahvalnim uslovima i izgurala prvu zimu bez greške.
 
Moji su prezadovoljni sa energy pro, radi u nezahvalnim uslovima i izgurala prvu zimu bez greške.
Jako su mi interesantni ovi Hisense modeli, vrlo lako mogu biti best buy u segmentu. Medjutim moje iskustvo sa njima je ograniceno
Razmatram za babu i dedu sta uzeti, planiram da koriste klimu za dogrevanje jer je objekat poprilicno veliki (njima treba za prizemlje) i izolacija je losa, samim time ne ocekujem sa jednom klimom da mogu bas da se greju...
Opcije su ili da uzmem oprobano kod mene ili da gledam nesto drugo.
Tako da bilo kakvi detalji gde je tvoji koriste, koji prostor itd
 
Pisao sam ranije, pa da ponovim.
Greju 70kvm stare kuće, nabijače sa niskim plafonom. Utisak je da je mogla klima da izgura celu zimu bez problema i dosta dobro da ugreje, ipak sam im rekao da pale plinsku peć u drugoj prostoriji na jačem minusu čisto da rasterete klimu, što su i praktikovali. Plinska je radila na minimumu, tek da se kaže da je upaljena i to baš kad su dnevne temperature padale na -10 i niže što je retko bilo. Ne znam kako bi se ponašala u manjem prostoru, modulacija je najniže išla do 400W, nikad ispod toga. Najveći dnevni prosek potrošnje u tim hladnim danima bez uključene plinske peći je bio oko 0.8KWh. Defrost je radila redovno 3-4 puta u toku dana kad je bilo baš hladno, nikad leda na spoljnoj jedinici nije bilo a za vreme onih vlažnih dana sa temperaturama oko nule je defrost palila na svakih sat vremena tačno i tada je bilo malo nezgodno za grejanje.
Aplikacija radi odlično, ai smart funkcije pametne distribucije vazduha takođe mogu da budu korisne.
Tiha je u radu, unutrašnja pogotovo, spoljna se čuje samo kad na grejanju krene maksimalnom snagom.
 
Tesko da se moze ugrejati 70kvm sa jednom klimom,minimum dve klime za tu kvadraturu.
 
To je bila ideja, da se doda još jedna jeftinija inverter klima ali kako stoje stvari, ova kombinacija im završava posao.
Ovih 70Kvm zbog konfiguracije kuće i idealnog položaja klime, niskih plafona i 60-100cm debelih zidova ne uzimati zdravo za gotovo u nekom poređenju, svakako bi bilo nategnuto da je bila neka ozbiljnija zima sa više hladnijih dana.
Moj utisak je da je dosta dobra klima u pitanju po svim parametrima, možda ne baš najštedljivija kao neke koje se pominju ali svakako pouzdana za ozbiljno grejanje i teškim uslovima
 
Napisao sam. Prosečna dnevna u najhladnijim danima oko 0.8KWh a u onim danima kada radi defrost na svakih sat vremena ide do 1KWh, to nisam pomenuo
 
Napisao sam. Prosečna dnevna u najhladnijim danima oko 0.8KWh a u onim danima kada radi defrost na svakih sat vremena ide do 1KWh, to nisam pomenuo
To je ok u tim uslovima, što će reći da u proseku može i manje kad su neke srednje temperature. Opet nekako je veća potrošnja u odnosu na LLCA ili Mideu...ili se varam?
 
Ne mnogo manje rekao bih. Sama činjenica da modulacija nije išla nikad ispod 400W čak i kad su više spoljne temperature, bez obzira na prostor koji greje, na osnovu pročitanih iskustava ovde na forumu a dosta se pisalo o LLCA, rekao bih da je Fujitsu štedljivija klima tj. da budem precizniji, Hisense nije baš najštedljivija klima.
 
Tesko da se moze ugrejati 70kvm sa jednom klimom,minimum dve klime za tu kvadraturu.
Kod mene jedan Amber 12 uradio posao ove zime na 83kvm kuće.
Istina, nije svuda ista temp, razlikovala se u 1-2c na najudaljenijoj tački od klime, ali to je zanemarljivo.
Normalno, dobra izolacija je preduslov.
 
Ja ne znam sta da radim
Dal da idem na vecu Vox 18 ili neki bolji model 12 ...
Nekako sam uvek za cistu snagu :)
Ali bas ne znam sta da radim
 
Veliki otvorieniji prostor 18-ka, manji prostori, ispregradjivano, definitivno manje klime, eventualno 12-ka, 9-ke i 7-mice.
Nema koristi od orkana u osrednjoj sobi gde ce biti prevruće a u ostatku hladnije...
 
Ja grejem ~45kvm (jedna soba od 30kvm i dve manje) u kuci na visini (na brdu u Niskoj Banji) sa jednom Amber 12 klimom. Jedino grejno telo u kuci, a tako fino zagreje iako imam i sprat iznad pa kroz plocu dosta toplote ode na gornji sprat, a krovnu izolaciju nemam. Ove zime je bilo i -15c, radila je prakticno u leru da odrzava temperaturu.

Preporuku za Amber dobio na forumu, naravno, i nisam se pokajao ni 1% :D
 
Kod mene jedan Amber 12 uradio posao ove zime na 83kvm kuće.
Istina, nije svuda ista temp, razlikovala se u 1-2c na najudaljenijoj tački od klime, ali to je zanemarljivo.
Normalno, dobra izolacija je preduslov.
Sa dve klime bi imao ujednacenu temperaturu svuda.
 
Ja ne znam sta da radim
Dal da idem na vecu Vox 18 ili neki bolji model 12 ...
Nekako sam uvek za cistu snagu :)
Ali bas ne znam sta da radim
Nije poenta u većoj snazi već u proračunu...bolje ćeš iskoristiti dve manje klime od jedne jače. To zavisi od više faktora...kvalitet i količina izolacije, raspored i kvadratura i td.

@zeka89 ista stvar nikako nije zanemarljiva razlika ako imaš dve klime dobro raspoređene. Moj prethodni stan je bio u potkrovlju sa lošijom izolacijom pri tome stan je bio na G pa jedna klima nije radila posao. Ugradio sam dve Whirpool 6-th sense 12-ice...u najvrućim danima klime su razbijale sa hlađenjem. I mogu reći da sam stan prodao uz pomoć te dve klime :D kupac je ušao tokom avgusta meseca u prijatno rashlađeno potkrovlje. Nije bilo cenkanja i td...jedina molba je bila da se ostave klime.

Sad recimo u novom stanu radim istu stvar samo je raspored drugačiji pošto je duplex u pitanju ali poučen iskustvom, odrađena je dobra izolacija u gornjem delu stana pa je tako zimi dosta prijatnije nego leti. Lakše zagrejem prostor ali ga teže hladim...zato ide stara Iva12 gore a nova dole.
 
Klimu sam uzeo isključivo zbog grejanja jer mi je kuća okružena drvećem sa južne i zapadne strane pa prošle godine, ruku na srce nikakvo leto, temperatura u kući nije prelazila 24c bez klime.
Normalno, 30cm zida i 10cm izolacije, kao i 25cm vune ispod krova su bitni faktori za kuću.
Ne sporim ja da je "prijatnije" sa 2 klime, ali zbog svrhe, budžeta i raspored prostorija odlučio sam se za provereni Amber.
Ako bude potrebe, lako ću ubaciti još jednu klimu.
 
Nije poenta u većoj snazi već u proračunu...bolje ćeš iskoristiti dve manje klime od jedne jače. To zavisi od više faktora...kvalitet i količina izolacije, raspored i kvadratura i td.

@zeka89 ista stvar nikako nije zanemarljiva razlika ako imaš dve klime dobro raspoređene. Moj prethodni stan je bio u potkrovlju sa lošijom izolacijom pri tome stan je bio na G pa jedna klima nije radila posao. Ugradio sam dve Whirpool 6-th sense 12-ice...u najvrućim danima klime su razbijale sa hlađenjem. I mogu reći da sam stan prodao uz pomoć te dve klime :D kupac je ušao tokom avgusta meseca u prijatno rashlađeno potkrovlje. Nije bilo cenkanja i td...jedina molba je bila da se ostave klime.

Sad recimo u novom stanu radim istu stvar samo je raspored drugačiji pošto je duplex u pitanju ali poučen iskustvom, odrađena je dobra izolacija u gornjem delu stana pa je tako zimi dosta prijatnije nego leti. Lakše zagrejem prostor ali ga teže hladim...zato ide stara Iva12 gore a nova dole.
Sve je to meni jasno
Ali problematika je malo dublja od cistog proracuna.
Najlakse je proracunati kada faktor novca nije u racunici :)
Kada jeste tada nastaju problemi i neki kompromisi moraju da se dese
 
Ne mnogo manje rekao bih. Sama činjenica da modulacija nije išla nikad ispod 400W čak i kad su više spoljne temperature, bez obzira na prostor koji greje, na osnovu pročitanih iskustava ovde na forumu a dosta se pisalo o LLCA, rekao bih da je Fujitsu štedljivija klima tj. da budem precizniji, Hisense nije baš najštedljivija klima.
Ne mora da znaci da vise struje trosi samo zato sto losije modulira. To samo znaci da ce vise da se gasi kada postigne temperaturu. Meni za grejanje nista ispod 250W ne prija, na 200W vec duva prohladno(to jest, nije dovoljno topao vazduh da bi mi bilo prijatno).
 
Nazad
Vrh Dno