Šta je novo?

dual channel ram

mijalkocar

Cenjen
Učlanjen(a)
26.02.2010
Poruke
733
Poena
180
dakle kao sto naslov kaze, ubacene 2 memorije cpuz prikazu da su u 2x64 modu, ali kad udjem u bios ne pise dual channel i kad se podigne windows on izbaci da su samo 3.9gb od 8 moze da se koristi sta ciniti? unapred hvala, dok sama memorije kada nisu ubacene u dual chanel izbacuje da ima 8gb... 1717587427844.png
 
Piše ti 4.1GB rezervisano za hardware, verovatno za integrušu ako je imaš.
 
Slikaj BIOS, probaj defaults...
 
Provjeri da li su RAM moduli dobro ubačeni u slot.
 
@mijalkocar
Otvori run
msconfig
enter
boot
advanced options
maximum memory
Vidi da li je cekirano, ako jeste otcekiraj a ako nije cekiraj i stavi 8gb
apply
Restart
 
@mijalkocar
Otvori run
msconfig
enter
boot
advanced options
maximum memory
Vidi da li je cekirano, ako jeste otcekiraj a ako nije cekiraj i stavi 8gb
apply
Restart
probao nista se ne menja...
Slikaj BIOS, probaj defaults...
sta tacno da slikam? pocetnu ili koju karticu u biosu sa kojom opcijom odradjen load default nista, vise puta sve probano... isto tako skidan i vracan ram iz slota u slot, tipa kombinacija 1 i 3 slot ili 2 i 4 apsolutno nema veze ploca, asrock b450m pro4 ram je kingston hyperx ddr4 na 2400mhz, cpu ryzen 3 1200
 
2x64bit ne znači dual channel nego konfiguraciju čipova na memoriji. Na ploči definitno treba slotovi 2 i 4, nemoj ni da probaš drugačije, samo zbinjuješ BIOS koga treba resetovati posle postavljanja memorije.
U CPU-Z piše da imaš samo 8GB memorije ukupno što zanči da imaš 2x4GB ili možda 1 x8GB ili jedan ne radi. UBIOS-u pogledaj pod PCIe
 
2x64bit ne znači dual channel nego konfiguraciju čipova na memoriji. Na ploči definitno treba slotovi 2 i 4, nemoj ni da probaš drugačije, samo zbinjuješ BIOS koga treba resetovati posle postavljanja memorije.
U CPU-Z piše da imaš samo 8GB memorije ukupno što zanči da imaš 2x4GB ili možda 1 x8GB ili jedan ne radi. UBIOS-u pogledaj pod PCIe

ja svuda nalazim da pise da je to sada promenjeno od verzije 2.08 u cpuz ali to i dalje ne menja cinjenicu da mi je samo 3.9 dostupno gb od 8, da imam 2 stapa od po 4gb memorije
 
evo kad se premesti jedan pored drugog u slot a1 i a2 onda pokazuje 8gb, i 1x64 znaci nije dual channel
1717632342187.png
 
a u 1 i 3? izgleda je slot 4 problematican.

sto si mogao i sam dosad vec da probas, pre otvaranja teme :)
 
Da li si probao da pozajmis od nekoga drugi stap memorije pa da nasumicno ubacujes kombinaciju starog rama i pozajmlljenog rama dok ne vidis neku promenu?
 
ne nisam, nemam od koga...ne znam sta moze da bude problem, da li ovaj cpu ili ove memorije? ploca je nova, i nemoguce da ova kombinacija ne radi na njoj.
 
ajde ako neko zna sta u biosu da cacnem znaci reset na default uzet novi ram ista situacija samo sada mi uzima 8gb skoro cpu je ryzen 3 1200
 
Nazad
Vrh Dno