Šta je novo?

DSLR za oko 1000e

LazaNS

Slavan
Učlanjen(a)
08.08.2004
Poruke
3,367
Poena
420
Dakle situacija je sledeca, jedan drug se zeni i skupilo se nas nekoliko koji zajedno kupujemo poklon. Ja uopste ne pratim ovu oblast tako da nisam upucen. Licno preferiram Canon i medju obicnim aparatima samo njega bih uzeo, ali medju DSLR-ovima moguce da bih pogresio, tako da ni marka nije bitna.
Budzet ce biti oko 1000e, dosta je hitno tako da ne oklevajte sa predlozima :)

Aparat ce biti kupljen u svajcarskoj gde su dosta jeftiniji nego u srbiji (bar su bili dok franak nije podivljao, sad nisam poredio...).
Ako neko ko se razume ima volje, moze i da pogleda cene:

http://www.toppreise.ch/grp3_159.html

Svi saveti dobrodosli :)
 
mozete da uzmete

canon 60d+18-55is
ili
canon 600d+18-55is+55-250is
ili
canon 550d+18-55is-55-250is+50mm f1.8

najjaci je 60d, ali onda sa njim ide, prilicno slab objektiv...tj, nije slab, ali ce 60d da pokaze pravi kvalitet sa nekim jacim i skupljim objektivom...mozda je najbolje da se ide na 600d+18-55is+55-250is... :D
 
Canon EOS 600D kit 18-135mm IS... kasnije, zavisno od afiniteta lako će sam dokupiti neki 50mm/f1.8 (ako voli portete) ili neki 300+mm telac... to pusti njemu, a vi mu kupite nešto univerzalno kao što je 18-135mm što može odmah da koristi... 18-55mm je bacanje para, suviše kratko za svaki dan, a da stalno nosi i menja sa 55-250mm, preveliko mučenje za većinu korisnika... čisto moje mišljenje.
 
Poslednja izmena:
Hvala na savetima.
Koje su prednosti 60d u odnosu na 600d?
Koliko mi se cini iz vasa dva odgovora u zavisnosti koliko tacno para budemo imali na raspolaganju imamo dve varijante:
600d + 18-135
60d + 18-135

Druga varijanta je skuplja oko 150e ( 1100e napsram 950e), ali verovatno ce takodje biti u budzetu.
 
Znaš šta, pošto je drugar očigledno početnik, slobodno mu kupite 600D... 60D ima nekih prednosti, ali niti jednu koja bi značila početniku, tako da je za njega bacanje para... Bolje mu za 200e kupite još blic, Canon Speedlite 430EX II, značiće mu puno ukoliko fotka unutra!

Kasnije, za godinu-dve, kada savlada i eventualno zavoli DSLR, prodaće 600D i kupiti ozbiljniju mašinu...
 
За 1015e по оном сајту може да купи нпр Nikon D5100 + 18-55 VR + 55-200 VR + 35 1.8. Тако добије бољи квалитет слике и боље објективе од било које Canon комбинације за те паре. Може и другачије да се искомбинује, али ја бих дефинитивно ишао на Nikon D5100, чак и да их поредимо са идентичним пакетом објектива. Ево једно лепо поређење за оне које не мрзи да читају :)

http://www.digitalreview.ca/content/Canon-Rebel-T3i-EOS-600D-Compared-to-Nikon-D5100.shtml
 
Poslednja izmena:
Pazi, ni sa EOS600D ni sa D5100 nećeš pogrešiti... Međutim nemoj do kraja verovati samo jednom review-eru - možda je jednostavno pristrasan, a možda je dobio pomalo faličan objektiv, pa sad ocrnio i njega i aparat umesto da pokuša da koristi neki referentni prime objektiv za ocenu kvaliteta aparata.

Elem, ako se ide na Nikon D5100 varijantu, opet proporučujem duži kit objektiv, dakle
NIKON D5100 Kit, AF-S DX VR 18-105mm

Razlog je to da je 55m jednostavno često prekratko za svaki dan, a cimati se non stop sa dva-tri objektiva sa sobom je nepraktično. Iz moje dugogodišnje prakse pokazalo se idealno imati jedan "turistički" all-around objektiv (18-105 ili 18-135, mada i 17-70 je koliko toliko OK), i imati još par namenskih objektiva, tipa telac 70-300mm (ili 100-400mm), jedan širokougaoni 10-22mm (12-24mm) za i prostor i neki 50/f1.8 (f1.4 ako se ima para) za portrete. Naravno i eksterni blic!

Na vama je da mu kupite ovo prvo, aparat sa univerzalnim objektivom, a ostalo će on sam...
 
Da, slazem se potpuno da treba kupiti 18-135. Posto i sad ima canon aparat, mislim da ce definitivno biti predlozeni d600 sa 18-135 objektivom i ako ostane para blicem.

Hvala svima na savetima

Sent from my Desire HD using Tapatalk
 
Слажем се да су и D5100 и 600D одлични апарати, али мислим да ипак D5100 има предност због бољег сензора и фокуса током снимања, а поготово због тога што је јефтинији апарат. Што се тиче објектива то је прилично индивидуална ствар. Ја сам предложио ону комбинацију јер сматрам да покрива највећи део потреба, али капирам да су свачије потребе различите. Мени нпр 18-105 никако не би радио посао, јер дужину од 50 до 100мм баш слабо користим. Тако да треба видети како ко слика и какве су му навике, мада је по мени увек боља комбинација 18-55 и 55-200 него неко половично решење као што је 18-135 или 18-105
 
Kao što kažeš, ljudi imaju razne afinitete... evo baš danas sam slikao ćerkicu dok se igrala u parku, i baš mi je tih 50-70mm najviše značilo (kamo sreće da sam imao neki 50-135/f2.8)... Napravio sam par slika sa 30-50mm, a desetak sa 50-70mm pri otvorenoj blendi (f4-4.5), pa su takve fotke ispale skoro ko portreti (izdvojen subjekat, solidno blurovana pozadina)... da sam imao dva objektiva, 18-55 i 55-200, ne bih se snašao (a ne bih ni vukao i drugi objektiv).

P.S. Ne vidim zašto ti 18-105 nikako ne bi radilo posao a 18-55 ti radi? Pa 18-105 je brži i oštriji na svojih 55m od 18-55 kit objektiva, a dužina preko 55 ponekad zatreba, što za zoom daljih objekata, što za portrete...
Da se ja pitam kakva bih stakla za crop format želeo (realistično, ne tamo neki nemogući 10-300mm/f2.0 ili sl.), to bi bilo:
10-20mm/f3.5-f4.5 za landscape (nemam sličan)
16-85/f2.8-f4 za svaki dan (imam 17-70/f2.8-f4)
50-135/f2.8 i 50mm/f1.4 za portrete (imam 50/f1.4)
70-300/F2.8-f4 za lov na "divljač", tj. prirodu (imam 70-300/F4-F5.6, ali bih voleo brži)
Ovi objektivi su uglavnom izmišljeni, tj. ne postoje, ali bi mi takvi najviše odgovarali po potrebama.

P.P.S. Posle pregleda nekoliko review-eva, i ja se slažem da je D5100 za nijansu bolji aparat od 600D.
 
Poslednja izmena:
Hvala na savetima, mada ste sad zakomplikovali stvar :)

Definitvno cemo ici na jedan objektiv, nema dileme da mu je to bar za pocetak bolje resenje.

Nego da probamo da rezimiramo (treba se narucuje), posto sad ispade Nikon d5100 bolji aparat :) Da li bi Nikon d5100 u kombinaciji sa objektivom "Sigma Objektiv 18-250mm, f/3.5-6.3 DC OS HSM" bio najbolje resenje od gore pomenutih? I koji bi blic preporucili za njega?

Pozz
 
I ja bih ti preporucio AF-S DX VR 18-105mm, njega ces koristiti 90% vremena.

Ja samo da se slozim sa ovime, i naravno sve sto je MM napisao, onu varijantu 18-55 55-250 NIKAKO !
Taj 18-105 ili 18-135 ce vecinu vremena koristiti, a kad i ako bude uopste pozeleo, lako ce kupiti neku 50icu ili siroki ;)
i ne preporucujem 18-200 !
 
Sigmu 18-250mm ne bih preporučio, zaista su preveliki kompromisi pravljeni... oštrina na dužem kraju pri otvorenoj bledni je jako loša, hromatske aberacije su prilično izražene itd.

Ako već insistiraš na superzoom-u, bolje dajte još koju kintu i kupite Nikon AF-S DX Nikkor 18-200mm f/3.5-5.6G ED VR II. U suprotnom, Nikkor AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6 G ED VR je sasvim OK izbor.
 
P.S. Ne vidim zašto ti 18-105 nikako ne bi radilo posao a 18-55 ti radi? Pa 18-105 je brži i oštriji na svojih 55m od 18-55 kit objektiva, a dužina preko 55 ponekad zatreba, što za zoom daljih objekata, što za portrete...

Радио би ми посао када би за исте паре као и 18-55 могао да добијем 18-105 :) Не спорим ја да је то бољи објектив, али би пре узео 18-55 (поготово у кит варијанти) и 55-200 него да имам само 18-105. Мада ако је приоритет да се што мање мењају објективи онда је добар избор и D5100 у киту са 18-105 и уз то рецимо 35 1.8, и то му оквирно дође око 1000е. Или да се још мало натегне па да иде на D5100 у киту са Nikkor 18-200 VR II, то му дође 1060 евра по гуглу.

Ето имамо 3 опције са D5100 па може да се бира по томе шта је битније, квалитет слике или удобност без мењања објектива. Мада ако другар није није пицајзла онда ће и квалитет слике коју даје 18-200 да му ради посао :)
 
Porediti oshtrinu na 100% sa toliko megapixela i sa kit objektivima nema nikakvog smisla i nikako ne treba da utice na odluku za kupovinu tela. Canon i Nikon u kit varijantama su tu za pocetnika slicni, i bolje je kupiti Nikona samo ako cesh sada da gledash da ushtedish 50e i zauvek ostanesh na ta dva plastikanera :) U bilo kom drugom scenariju, a to ukljuchuje napredovanje u fotografiji (gle i to postoji :d), gde vrlo brzo provalish koliko je drastichna razlika izmedju kitova i dobrih objektiva/prajmova pa ih odmah pozelish, kod Canona ce ti mnogo manje para trebati da dodjesh do tih dobrih objektiva. Drugo, nije tacno da Nikon ima bolji kvalitet slike, oni primeri samo pokazuju da Nikon ima bolji kit objektiv i nista vise. Ima gomila parametara koji odredjuju kvalitet objektiva a kod Nikona za takve cesh morati dobro da zavucesh ruku u dzep, zato Nikondzije uglavnom shetaju Sigme ili Nikone na shrafciger od pre 20 godina :) Canon ima najzaokruzeniju ponudu objektiva i opreme na trzishtu sa najboljim cenama i opet kazem, osim ako ti pojam kvaliteta nije poredjenje kitova na 100%, Canon je bolja kupovina. Zato nije bitno koje telo kupujes, vec koji sistem. A na kraju, ubedljivo vlada na polju videa...
 
Poslednja izmena:
Ajde ovde onda da pitam, da li je tacno da je Nikon toliko bolji pri ekstremnim iso vrednostima ? :) Na dosta review-a sam naleteo na taj podatak, kao glavnu [i jedinu :d] prednost Nikon dslr-a. Naravno, mislim na realna poredjenja, ista klasa i slicna cena, Canon vs Nikon.
 
ja koliko znam, canon je uvek imao bolji kvalitet slike na vecim iso vrednostima...zavisi od klase do klase, ali vecinom je canon bolji od konkurenta...nikon koliko znam ima bolji sistem za bliceve i bolja tela sto se tice ergonomije :D

ali moj post verovatno nista ne znaci, posto nikad nisam uzeo dslr u ruke :D
 
Nacitao sam se krs ozbiljnih review-a u kojima se pominje ta ''prednost'' Nikon dslr-a, zato i pitam ovo, drajvera pre svih :D
 
Porediti oshtrinu na 100% sa toliko megapixela i sa kit objektivima nema nikakvog smisla i nikako ne treba da utice na odluku za kupovinu tela. Canon i Nikon u kit varijantama su tu za pocetnika slicni, i bolje je kupiti Nikona samo ako cesh sada da gledash da ushtedish 50e i zauvek ostanesh na ta dva plastikanera :) U bilo kom drugom scenariju, a to ukljuchuje napredovanje u fotografiji (gle i to postoji :d), gde vrlo brzo provalish koliko je drastichna razlika izmedju kitova i dobrih objektiva/prajmova pa ih odmah pozelish, kod Canona ce ti mnogo manje para trebati da dodjesh do tih dobrih objektiva. Drugo, nije tacno da Nikon ima bolji kvalitet slike, oni primeri samo pokazuju da Nikon ima bolji kit objektiv i nista vise. Ima gomila parametara koji odredjuju kvalitet objektiva a kod Nikona za takve cesh morati dobro da zavucesh ruku u dzep, zato Nikondzije uglavnom shetaju Sigme ili Nikone na shrafciger od pre 20 godina :) Canon ima najzaokruzeniju ponudu objektiva i opreme na trzishtu sa najboljim cenama i opet kazem, osim ako ti pojam kvaliteta nije poredjenje kitova na 100%, Canon je bolja kupovina. Zato nije bitno koje telo kupujes, vec koji sistem. A na kraju, ubedljivo vlada na polju videa...

Ти вероватно причаш о Canon L објективима и њиховим еквивалентима код Nikon-а? Лепо је све то, али која је логика да човек бира DSRL по томе што ће за њега јефтиније да дође до објектива који кошта ко два тела :)
Ја мислим да је боље да гледамо објективе "за народ" па да са њима правимо поређење. А ту нпр Canon нема ништа за 200е што може да парира Nikon-овом 35 1.8 нпр.
Дакле све у свему Nikon за ове паре даје ем боље тело (не драстично боље али ипак боље) ем боље објективе, тако да ја не видим разлог за неку недоумицу. Осим ако лик већ сада планира да ће у будућности да купује објективе од близу 1000е па да има ту рачуницу да ће уштедети са Canon-ом :)
 
Nacitao sam se krs ozbiljnih review-a u kojima se pominje ta ''prednost'' Nikon dslr-a, zato i pitam ovo, drajvera pre svih :D

Do pre oko tri godine (to jest, do negde Canon-a 450D/40D i Nikona D40/D80 respektivno), Canon je imao solidno (skoro 1 ISO stop) bolje visoke ISO performanse (ne mislim samo na apsolutni nivo šuma, već i na nivo detalja). Međutim, negde od Nikona D90 i D300 naovamo, Nikon stiže (ponegde možda i pomalo prestiže) Canon u ovoj oblasti. Sve u svemu, trenutno su razlike u ISO performansama u okviru iste klase između C i N akademske i ne treba da ti to bude presudno za izbor.

Međutim, D5100 jeste nešto bolji od 600D, i to potvrđuje i DxOmark, i to u svim oblastima po malo (i dinamika, i ISO performanse i dubina boja), vidi i sam
http://www.dxomark.com/index.php/Ca...brand)/Nikon/(appareil2)/692|0/(brand2)/Canon

Takođe je koliko-toliko tačno i ono što driver kaže, bitna je i kasnija dostupnost objektiva, i Nikon (Nikkor) objektivi u proseku jesu nešto skuplji od Canon-a, mada su za većinu neprofesionalaca sasvim solidni i Sigma i Tamron (naročito s obzirom na cenu). Sve u svemu težak izbor. Ne retko iskusni fotografi sistem biraju i prema samo jednom željenom referentnom objektivu kojeg drugi sistem nema tako dobrog, npr Canon-ov 70-200/F4 IS ili Nikon-ov 24/F1.4, 85/F1.4 ili 14-24/F2.8
 
Poslednja izmena:
Ali na kraju recenice je rekao da marka nije bitna, pa zato se cudim jer za ovo sto njemu treba bolje bi prosao sa Nikon D5100.
No u svakom slucaju nije sada neka ogromna razlika.
 
Pa iz diskusije sam video da su razlike minorne, da je vise pitanje ko sta voli i mozda razlika u ceni. Posto i ja a znam i buduci vlasnik preferiramo Canone (svaki aparat koji je imao je bio Canon), odlucio sam se za Canon. Razlika u ceni nije bitna jer su te pare skupljenje i svakako namenjene da se potrose :)
 
Ти вероватно причаш о Canon L објективима и њиховим еквивалентима код Nikon-а? Лепо је све то, али која је логика да човек бира DSRL по томе што ће за њега јефтиније да дође до објектива који кошта ко два тела :)
Ја мислим да је боље да гледамо објективе "за народ" па да са њима правимо поређење. А ту нпр Canon нема ништа за 200е што може да парира Nikon-овом 35 1.8 нпр.
Дакле све у свему Nikon за ове паре даје ем боље тело (не драстично боље али ипак боље) ем боље објективе, тако да ја не видим разлог за неку недоумицу. Осим ако лик већ сада планира да ће у будућности да купује објективе од близу 1000е па да има ту рачуницу да ће уштедети са Canon-ом :)

Pozz.. Ja sam poprilican amater, ali se u potpunosti slazem sa Driverom , u vezi citavog ovog sto je naveo , samo cu dodati jos jednu jako bitnu stvar. Ja sam imao zelju da kupim solidan aparat, i vec sam procitao ovo sto je driver rekao , da sam slucajno uzeo Nikon bas bi se dobro zeznuo_O cemu se radi.. Kupio sma 550d sa 18-135mm za 600 eura star 2 mjeseca.. nekih 2000 okidanja .. posto nemam love za L objektive i ove preko 400 e ( trenutno ), posvetio sam se za prvo vrijeme manuelnim objektivima do kojih jeftino dolazim na raznoraznim sa ex yu prostora oglasima za male pare. Svi ti manuelci , cak i Nikon i Nikkor idu bez problema sa adapterom BEZ STAKLA na canon i beskonacni fokus radi perfektno , dok na nikon nema sanse da se monira i radi bez adaptera sa staklom zbog fokus distance.Ja sam kupio sve yashice sto su se mogle naci kod nasa 50mm 1.4 , 1.7 , 1.9 , 135mm 2.8 , 24mm 2.8 , 28mm 2.8 itd itd ..i sa njima stalno slikam , sve sam to platio nekih max 150 eura . Znaci za nas obicne smrtnike canon je pravo resenje.

Sto se tice posta ja bi bez razmisljanja uzeo 60d .. trenutno best bay , to je ozbiljan aparat robusnog tijela itd itd.. moj prijatelj je odusevljen sa 60d , a isto je bila dvojba izmedju 600d i 60d
 
Ок, заборавио сам на ову причу са мануелним објективима, ту бих се сложио да је Canon боља солуција. Мада опет није та прича са маторим мануелним за свакога, али ко то воли нека не иде даље од Canon-a :)
 
Nazad
Vrh Dno