Kao sto si i sam u pocetku primetio i za ovu oblast postoje standardi, ne stadard (jednina). Generalno, firma u kojoj radis odredjuje nacin i vrstu dokumentacije u skladu sa politikom developmenta tvog sefa u toj oblasti. Znaci, sa jedne strane se odredjuju atributi pratece dokumentacije projekta (znaci, interno za firmu, cesto kao "poverljivo") i dokumentacija samog programa koja se oslikava u helpu i user manualu.
Ova interna dokumentacija obuhvata sve od idejnog resenja (projektovanje), preko zacrtanih milestonova (i krajnjeg deadlinea - znaci uvezena dokumentacija planiranja iz programa kao sto je MS Project) i analiza troskova, do krajnjih detalja koji pokazuju koliko finalna verzija odstupa od planiranog, gde su problemi i mesta za poboljsanje (na koji nacin) i slicne predispozicije za novu verziju. Ovde se ukljucuju i neki normativi za komentarisanje u samom kodu radi daljeg odrzavanja sw-a.
Dokumentacija koja prati sam proizvod, a namenjena je krajnjem korisniku, a najcesce zavrsava kao hlp ili html fajl. Pod windows platformom ce te verovatno zanimati program RoboHelp, a pod linuxom pogledaj na netu detalje u vezi docBooka i kdoc-a, recimo.
U vecim firmama obicno postoje ljudi koji se bave pisanjem dokumentacije/helpova, ali to se uglavnom odnosi na ovu grupu dokumenata (opis gotovog proizvoda). A ovu internu dokumentaciju obicno ne mozes nikako izbeci - jednostavno moras da opises svoj rad (pogotovo ako ti je dodeljen poseban proizvod za development). U zavisnosti od projekta do projekta, odnos programiranje / dokumentovanje ume cesto da bude i 60:40.
Sto se tice samih standarda, ne verujem da ce te direktno zanimati, posto su vec implementirani u ove alate. Osim ako i sam ne mislis da radis sw koji se bavi generisanjem dokumentacije i slicno

No, ukoliko ti je bas stalo, evo par linkova:
http://www.w3.org/DOM/
http://developer.kde.org/documentation/kde2arch/tools-kdoc.html
http://www.oss.com/asn1/index.html i, naravno
sajt ANSI-ja.