Šta je novo?

Dobre radne stolice

Ove što su na akciji, to zbog sajma nameštaja koji će biti uskoro ili inače? Ako je sajamski popust, da planiram odlazak.
 
Не, нису попусти због сајма. У обе фирме су ми рекли да повремено добијају ограничене контигенте са повољнијим ценама. Haworth Fern је на понижељу, пардон снижењу, већ месец и нешто. Ако добро разумедох остао је само још један слободан. Када дође нова тура, биће и нова цена. Steelcase Gesture је на понижењу од ове недеље, тј. сада је дошла та тура за коју су снижене цене. Понижење траје док их има у магацину.
И у Нитеи и у Delight нису знали да ли ће бити додатног сајамског попуста. У Delight су рекли да највероватније неће бити присутни. Сајам би требао да буде од 9. до 14. Новембра. Сада видим да jе Нитеа пријављена, али нема Delight-a:
 
Ево пар утисака о најинтересантнијим столицама које сам пробао. Неки ће рећи да су прескупе, али погледајте колико дајете за мобилни, који се мења на 3-4 године. Ово је нешто што ће трајати 10 година. И ово сам гледао као особа која сваки дан проводи 8-10 сати за рачунаром.
Наслоне за главу нећу коментарисати јер их сматрам непотребним.



Hawort Fern – на акцији 690 евра + пдв

Добро:
  • Феноменалан седални део, од меморијске пене, и вероватно најудобнији од свих столица. Притом је седални део довољно велики да се може и седети на ногама (ко воли), а може се померати напред-назад, а може се и подешавати нагиб (равно/надоле/навише).
  • Одлична подршка за леђа. На први поглед чудно изгледа, али када се седне осети се правилно прати кичму.
  • Једноставна подешавања – већина подешавања се своди на затезање точкића. Тачније нема фиксних положаја (нпр. 4 за положај наслона, 2-3 за извлачење напред седалног дела) већ се точкићима клизно подешавају позиције (па колико вам одговара)
Лоше:
  • Када се наслоните леђни део пропадне уназад за још пар степени (3-4 степена уназад). Свуда су причали да то ергономисти препоручију, али овде је баш изражено. Мени одговара када се наслоним на наслон, да ми чврсто задржи леђа у том положају, а овде после секунде-две пропадне мало уназад. Притом не мора се додатно притиска наслон, као код осталих столица. Због овога сам одустао од ове столице
  • Наслон би, при врху, могао да је за нијансу шири, да обухвата и цела рамена, као код Aeron
  • Гаранција на столицу 10 година, али на материјал само 5 година.
  • Регуларна цена 1100 – 1200 евра + пдв + додаци (за главу, кожна пресвлака…)






Herman Miller Mirra 2 – на акцији 690 евра + пдв

Добро:
  • Мрежица(меш) је доста добра и седиште је довољно велико и удобно. Ова мреже се не може поредити са оном на столицама у Emmezetа. Када се седне осети се да је мрежица изузетно удобна, али у исти мах и чврста (нема пропадања, и седалног дела и наслона, као код они у Emmezetа).
  • Наслон покрива цела леђа, заједно са раменима. Тек када се седне на ову или Aeron осети се колико то фали код осталих столица.
  • Наслон има и мрежицу и пластични наслон иза, те делује као да има мало тврђу/чвршћу леђну подршку
  • Столица је од метала и мрежице и делује као да ће без проблема изгурати 10 година.
Лоше:
  • На предњем делу седишта, са леве и десне стране, испод мреже има пластична плочица, која може мало да жуља. Такав је механизам затезања мрежице на овој столици. Мени се то није допало, те је због тога отпала.
  • Због оквира на седишнем делу (који је од изузетно тврде пластике), не може се седети на нози (ако неко воли ту опцију)
  • Наслон нема додатну подршку за кичму






Herman
Miller Aeron – од 960 до 1020 евра + пдв, у зависности од боје/материјала

Напомена:
Долази у три величине: А, Б и Ц. Мени је седални део у Б величини био кнап, тачније морао бих да држим спојене ноге, а и тада је помало жуљало са стране по бутинама. Величина Ц је била, за мене, идеална.

Добро:
  • После Fern-а убедљиво најудобнији седални део. Јесте мрежица, али је знатно пријатнија и од Mirra 2. Зато што је нешто квалитетнија мрежица, а притом нема оне две пластичне плочице испод предњих ћошкова (као Mirra 2).
  • Убедљиво најбољи наслон. Изузетно удобан, а опет одаје утисак да чврсто држи леђа у дефинисаном положају. Мислим да је ово била једина столица која није имала додатно пропадање наслона, када се наслони.
  • Додатна подршка за леђа (PostureFit) је одлична. Мислим да има две варијанте. Код једне се подешава дубина/јачина притиска – такав је био модел који сам пробао. Код друге се може (притисак) померати по висини.
  • Гаранција 12 година и за столицу и материјале. А искрено одаје утисак да ће уз нормалну употребу, изгурати знатно више.
  • За разлику од Ferna овде постоје предефинисани положаји за наслон
  • Руконаслони су пуњени и мекани, баш пријатни
  • Мрежица осигурава да се лети неће знојити ни дупенце ни леђа (то је проблем код свих скај/кожних столица).
Лоше:
  • Не може се седети на ногама, због оквира који држи/развлачи мрежицу
  • Ако се мрежица оштети (довољно да се мало пробуши), постаје неупотребљива (барем док се не замени). Не сме се стајати на њу.


Herman Miller Embody – 1200 евра + пдв

Добро:
  • Седални део је највећи од свих столица, и по ширини, а приде се и развлачи по дужини. Идеално за оне који воле да седе на ногама
  • Има неки мод када наслон прати леђа, при малим померањима напред и назад
Лоше:
  • mister plastic fantastic – скоро сва је од пластике, при чему има гомиле покретних пластичних делова (као у наслону, тако и испод седишта). Једноставно превише пластике која не одаје утисак да ће трајати 10 година и свакако не вреди 1200 + пдв. За 200 евра више може да се узме половна градска зујалица (Пунтолино, Корса, за Поло/Јаренце још неки евро више), притом свака има по 4 удобна седишта. И да је дупло јефтинија нисам сигуран да бих је узео.
  • Наслон је мени био најгори од свих. Могу сви да хвале оне пластичне плочице (како прате положај леђа….), али у реалности нема ону чврстину наслона, коју имају све остале столице. Можда је то индивидуално, али ја сам тражио столицу код које када се наслоним – наслон ми чврсто држи леђа – у правилном положају, а не да имам осећај као да сам пропао и сав омлитавио. Притом нема додатних подупирача за кичму (тачније доњи део кичме – као PostureFit код Aeron)
  • Горњи део наслона је најужи од свих столица. После Aeron, када се седне на ову, баш се осети да фали тих пар сантиметара да обухвати рамена.
  • И овде има додатног пропадања када се наслони леђима, али није толико изражено као код Fern-a
  • Седални део је од меморијске пене и јесте огроман, али није толико удобан као Fern. Испод има пластичних плочица, као у наслону, али не одаје ни удобност ни чврстину као остале столице.
  • За подизање/спуштање седишта се користи џојстик од меке пластике, који не одаје утисак да ће дуго трајати. На свим осталим је то чврста полугица.






Steelcase Gesture – на акцији 660 евра + пдв (варијанта са свим подешавањима, осим наслона за главу)

Добро:
  • Седални део је меморијска пена и притом је одличан. За разлику од Fern-a, овде је утисак да је мало мекше седиште. Код Fern има се осећај као да се седи на облаку, а овде мало потоне дупенце.
  • Седални део је довољно велики да се може седети на ногама (ко воли), а и нема изражених оквира као Aeron.
  • Одличан наслон, можда и најбољи од свих. Мекан, али се леђа чврсто држе у дефинисаном положају.
  • После Aerona мислим да највише покрива леђа – нема да висе рамена
  • Додатна лумбална потпора је такође одлична. Потпора је дуж хоризонтале, за разлику од вертикалне код Аeron, и може се померати по висини.
  • Подешавање руконаслона је најједноставније у односу на остале столице.
  • Ако се добро сећам гаранција је 10 година на све (и материјал) и одаје утисак да ће трајати и више
Лоше:
  • Додаци папрени: наслон за главу 150евра, 4Д руконаслони 50евра, вуна 70евра, кожа беше нешто преко 100евра. Превоз на кућну адресу, ван Београда, је 100-150 евра. Има поприлично материјала и боја који се могу бирати, али ако немају на лагеру (а обично имају само једну или две боје), чека се месец-два да дође. Стандардна цена је 900 и нешто евра, плус одабрани додаци.
  • Обзиром да су и наслон и седални део пуњени меморијском пеном, лети можда буде нешто топлије… видећемо




Steelcase Leap v2 – 700 евра + пдв

Добро:
  • Добра подршка за леђа
  • Удобан седални део, не као Gesture
Лоше:
  • Тренутно је гола верзија, без 4Д ручица и пар подешавања, скупља од Gesture, те нисам превише тестирао.




Закључак:
  • Без обзира на буџет, пробајте више различитих столица. Нарочито је препорука да пробате неку од набројаних, како би знали шта код осталих да гледате (шта добро, а шта лоше). Пробу нигде не наплаћују, а и у већини радњи има симпатичних цурица :-D
  • Ако занемаримо цену, Herman Miller Aeron је убедљиво најбоља столица. Меш/мрежица мора да се проба. Она на Herman Miller Aeron није иста као у столицама у Emmezetа (чак и код модела од 60-80 000 динара, заборавих назив). Да нема додатног пропадања, приликом наслона, Fern би био next best thing, а за тренутну цену и можда најбоља варијанта. Овако је Gesture.
  • Пратите акције, обзиром да су тада скоро упола цене. Неко ми рече да је и Embody прошле године био на акцији за 800 евра (урачунат пдв).

Надам се да сам некоме помогао да се одлучи за неку од столица, или барем да наведем шта гледати.

Izvini, koji su ti gabariti i šta ti znači sedenje na nogama?
 
stigla danas Gesture stolica posle 45 dana, sve je ispalo ok jer sam trazio sivu boju konstrukcije i nozica koju nisu nudili i pricali da nije za nase trziste.
inace sam pre porucivanja isprobao sve Steelcase i HM modele. HM me je ozbiljno razocarao. jedino mi je Aeron bio ok za sedenje ali su mehanizmi i polozaji poluga za podesavanje uzas. sve se klima, skripi i puca. dobar ortak ima Gesture pa sam i ranije imao prilike da je probam. sto se mene tice idealna stolica i vizuelno i funkcionalno.

gesture.png

gesture2.png
 
Poslednja izmena:
Pa da savijes nogu u kolenu i sednes na nju. 😁
Kako to može biti ergonomski... Minimum kuk, isijas, suplja vena, trpe opretecenje koje im ne treba...
Ako ti tako možeš da sediš, komotno možeš i na hoklici, ne treba ti bolja stolica...
 
Kako to može biti ergonomski... Minimum kuk, isijas, suplja vena, trpe opretecenje koje im ne treba...
Ako ti tako možeš da sediš, komotno možeš i na hoklici, ne treba ti bolja stolica...
Niti sam rekla da je ergonomski niti da ja tako sedim, samo sam objasnila to sto si pitao coveka.
 
Pa zar nije oko 600e bez naslona? :unsure:
 
650€ je bio klot model skroz u crnoj boji sa plasticnom zvezdom i nekim obicnim materijalom, mislim da se zove atlantis.
Sve ostalo se dodatno placa.
Koza se najlakse odrzava ali i kosta.
Odabrao sam neku soft verziju mat koze koja kao da je blago gumirana.
40€ se doplacuju akuminijumske nozice (zvezda), glavonaslon 150...
 
Svaki put kad sam nesto pitao doplatio sam 200€ :)
Rekoh kad vec kupujem i cena je otisla u 3 lepe ajde da uzmem sa svim dodacima. Kad sad pogledam da ova stolica kosta kao jedna graficka karta ili daleko bilo mobilni i nije uopste skupa.
Ja inace u stolici skoro pa zivim tako da je kupljena da se koristi a ne da sluzi za ukras.
Ovo je inace cena sa pdv-om.
 
Мислим да сам написао да је акцијска цена 660 евра, са скоро свим додацима (сем главонаслона). Ако се било шта жели додатно (наслон за главу, други текстил/вуна/кожа, метална звезда, пластични/силиконски точкићи..) онда крећу од регуларне цене (900 евра) и на то додају цену додатака. Основни текстил јесте атлантис, има гомила других и сваки у 15-20 боја, али су сви сличног квалитета (дежурна цурица је донела каталог са узорцима). Скоро сви могу да се добују за тих 660 евра, али мора да се чека месец-два. На стању тренутно имају само са црним оквиром и тамно сивим текстилом. Једино се за вуну и кожу доплаћује, али за њих рачунају почетну цену од 900 евра (па на то сабирају сваки додатак).
Тако да је сасвим могуће да испадне тих 1800 евра (са пдв-ом), мада ипак је то превише и не вреди толико. Не знам каква је та кожа и колико ће бити врућа лети, али @ericm свакако ти желим да уживаш у њој. Узгред најлакше се одржава меш/мрежица, јер и прашина и све остало пропада кроз рупице, тако да се чисти само тепих испод столице :cool:

То је ме подсетило да напоменем да водите рачуна и о точкићима. Ако ће столица бити на паркету или ламинату, онда би морали узети пластичне/силиконске точкиће (који се за скоро све столице додатно наплаћују 50-100 евра, ако се не варам). Стандардно иду метални точкићи, за тепих идеални, али паркет огуле.

@danijel00 ни ја не седим на нози, али знам неке воле повремено тако да седе. Знам неке који се максимално завале уназад и дигну ноге на сто, па куцају, са тастатуром на ногама. Колико људи, толико ћуди....
 
Da li neko ima neku od ove dve stolice? Dvoumim se između ove dve
NA HM mi odgovara mesh ali pretpostavljam da to nije isti kvalitet i isti osećaj kad se sedne pa se dvoumim da li da sedište bude mesh ili od ovog sunđera? Inače sam teška oko 70kg
Ja sam probao ovu Modrulj M296 kod njih u salonu i ona mi je najudobnija od svih tamo izlozenih sto sam probao, plus se podesava na sve strane. Meni je bolja za sjedenje od M291 koja je sva nekako mi tvrda bila, plus sundjer za sjedenje nije ulivao osjecaj da je neki ok kvaliteta...
Ja sam na kraju uzeo M287 koja je za nijansu manje udobna od 296 jer nisam imao zelju da dajem preko 20000... A ako, i kad se raspadne (tek sam je uzeo, dacu joj minimum 5 godina znajuci koliko stolice kod mene traju), vrlo moguce cu na Markusa...
 
Upravo stigla Markus stolica iz IKEA :cool:
Javljam utiske nakon sto je montiram :)
 
Stigao Markus.
Raspakivanje i sklapanje 2 sata. 😆
Lagano. Malo telefon malo sklapanje..

Odlična. Nista ne škripi, landara.. Sve je čvrsto.
Obod točkića nisu silikonski ali nisu ni skroz hrapavi tj obična plastika.
Deluje ok za parket u odnosu na staru stolicu.
Podrska za lubalni deo je ok.. Bar za mene.
180/83
Deo za sedenje je isto super. Mozda eto da je duža da ima još bolju potporu do do kolena.
Nasloni za ruke imaju neku kao gumu preko sebe.. Nesto slično kao što se koristi na miševima da ne klizi.. To mi nije jasno zašto ali vidim može da se odrsrafi pa cu staviti tkaninu preko tj pokušaću da nadjem ovu boju k od koga je stolica.
 
Markus stigao 183/83 idealno odgovara lumbalna podrska i naslon za glavu sve potaman sedalni deo malo fali da je duzi, odaje utisak kvaliteta mehanizam i izrada. Doduse pre sam imao iskustva sa Jysk i Forma stolicama kvalitet u odnosu na ovaj 0.
 
Markus stigao 183/83 idealno odgovara lumbalna podrska i naslon za glavu sve potaman sedalni deo malo fali da je duzi, odaje utisak kvaliteta mehanizam i izrada. Doduse pre sam imao iskustva sa Jysk i Forma stolicama kvalitet u odnosu na ovaj 0.
Na kojoj maksimalnoj visini kod Markusa mogu da budu rukohvati? Od poda. Kad se podigne stolica maksimalno.
 
73cm...
 
Imam problem sa Markusom, Jedan od ona 3 srafa sto spaja sediste sa naslanom udje do pola, kao da ima fabricku gresku, druga 2 srafa se normalno zasrafe.
Reklamirao sam im napravio video i slike i ne mogu da posaljem SBB ima upload 0,13MBita.
 
Da vidimo slike, mozda si ti nesto omasio.
 
Verovatno je navoj los ili ide dosta teze jer ima dosta lepka na srafovima da se ne bi odvrtali. Btw sto se tice moje stolice ja sam za sada zadovoljan jer sam sedeo na kuhinjskoj stolici neko vreme :LOL:
 

Prilozi

  • 20211016_173451.jpg
    20211016_173451.jpg
    171.7 KB · Pregleda: 44
  • 20211016_175013.jpg
    20211016_175013.jpg
    210.4 KB · Pregleda: 40
  • 20211016_175024.jpg
    20211016_175024.jpg
    224.6 KB · Pregleda: 42
Odvrni onda sraf pa slikaj i posalji im da vide o cemu se radi ako je zapravo los navoj...
 
Hocu, to su oni manji set od 5 srafova, probao sam i da rotiram da vidim da nije do srafa ali nece, 2 perfektno ulaze ovaj zabaguje na pola.
 
Onda nije do srafova nego do matica koje se nalaze u stolici.
 
Jeste lose sam se izrazio, onaj deo gde se srafi (matica ili vec kako se zove) je lose odradjen
 
Nazad
Vrh Dno