Šta je novo?

Diskusija o cenama

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sta god da se desi do 25.12. prezivecu. Cekam ovaj decembar par godina i verujem da ce se istorija ponoviti. I na 30k da padne mnogo sam dobar, a verujem da ni jedan btc necu prodati ispod 75-80k. U maju - junu sam preziveo nekako, prezivecu i ove mini padove. Slican je bio i novembar 2017.
 
Nije slican Novembar 2017g, otvori grafikon pa uporedi, Novembar je trebao da se zeleni bar kraj mjeseca. Bio je i u novembru te 2017g pad dobro otresanje ali se sve brzo vratilo mi ovde imamo 15 dana laganog istresanja sto nije ocekivano i kako stvari stoje mjesec ce zatvoriti u crvenom.
 
Sta god da se desi do 25.12. prezivecu. Cekam ovaj decembar par godina i verujem da ce se istorija ponoviti. I na 30k da padne mnogo sam dobar, a verujem da ni jedan btc necu prodati ispod 75-80k. U maju - junu sam preziveo nekako, prezivecu i ove mini padove. Slican je bio i novembar 2017.
2017-te je pad bio 12-og novembra ali odmah posle pada je krenula parabola. Za sada kasnimo po planu, svakim danom sve vise. Ne bi valjalo nikako da padnemo ispod ovog nivoa.
 
Previse vas ocekuje x100 zaradu u svakom bullu pa kad se ne desi svi su redom krivi..a realnost je da kad se u bilo kom biznisu napravi 30% zarade za godinu dana je to san snova...Sta fali da ste usli na 6k i izasli na 60k ??
Ja se cesto sprdam nekim svojim izjavama na ovom forumu pa rekoh hajde da kazem ovako pijan sta mislim...ALAVI STE UGLAVNOM SVI bez obzira na znanje a i iskustvo..
 
Poslednja izmena:
Previse vas ocekuje x100 zaradu u svakom bullu pa kad se ne desi svi su redom krivi..a realnost je da kad se u bilo kom biznisu napravi 30% zarade za godinu dana je to san snova...Sta fali da ste usli na 6k i izasli na 60k ??
Ja se cesto sprdam nekim svojim izjavama na ovom forumu pa rekoh hajde da kazem ovako pijan sta mislim...ALAVI STE UGLAVNOM SVI bez obzira na znanje a i iskustvo..
Nismo alavi, realni smo. 10x je premalo. Oni krupni namlate milijarde a mi se kao treba da se zadovoljavamo sa sicom. Neka hvala.
 
Nismo alavi, realni smo. 10x je premalo. Oni krupni namlate milijarde a mi se kao treba da se zadovoljavamo sa sicom. Neka hvala.
Ok ali onda nema kukanja kad bear zakuca, ne mislim na tebe jer znam da si uleteo na nizim nivoima ali misleci na vecinu sa ulozima x10 manjim od aktuelne cene
u ovoj godini.
 
Nismo alavi, realni smo. 10x je premalo. Oni krupni namlate milijarde a mi se kao treba da se zadovoljavamo sa sicom. Neka hvala.
Oni namlate milijarde kad uloze nekoliko stotina miliona, kod nas covjek ulozi 50 ili 100 eura i ocekuje milione, kako da ne.
A pritom uloze u bull runu, kad im kazes da uloze u btc na 6-7k i u eth na 100-200$ oni odmahuju rukom i kazu da je sve to prevara.
Ko je ulozio 10 000 eura prije godinu, dvije dana sad bi imao x10 na btc i x15 na eth, 100-150k za dvije godine sa relativno malim ulaganjem i vrlo niskim rizikom ne moze da se napravi legalno ni u jednom poslu da se razumijemo.
 
To je ta neka rasprava koju sam imao sa PlanB pre nekoliko godina gde sam mu objašnjavao besmisao njegove primene modela cena plemenitih metala na Bitcoin. Plemeniti metali imaju te bitne karakteristike da se stajanjem ne menjaju i da zbog svoje primene i dostupnosti uvek postoji kupac za njih, bez obzira na okolnosti. Zbog toga, sva dostupna količina metala u svako doba može se upotrebi za nešto, tako da cena zavisi praktično isključivo od dostupne količine. PlanB smatra da je glavna stavka u toj priči dostupnost, dok ja smatram da je glavna stvar upotreba. Od Bitcoin-a ne možeš napraviti nakit, niti katalizator za auto, jedino ga možeš koristiti za trgovinu. Kripto je prema tome čist fiat novac, ne commodity novac kao zlato, školjke ili perje.

Vreme će pokazati ko je od nas dvojice bio u pravu, ali moj savet je ne zaluđivati se idejom da je kripto bilo kakav spas od inflacije. Za stare bolesti, stari su i lekovi. Jedino ako bi inflacija postala toliko ozbiljna da ljudi moraju da se ratosiljaju novca čim im dođe u ruke, a nikakav stabilniji novac nije dostupan, ali ne vidim tako nešto pred nama.
Kripto ne može da bude fiat jer ne odgovara definiciji fiat-a. Ni jedna država ne stoji iza kripto-a, već se vrednost formira sama na tržištu.
Ne vidim iskreno prednost plemenitih metala u odnosu na kripto. Da, mogu se koristiti u industriji i za pravljenje nakita, ali im cena svakako ne zavisi od te upotrebne vrednosti.
Takođe, nije ih lako transportovati, čuvati, a istorijski su ih države često konfiskovale od građana tokom krize, tako da ni sa te strane nisu bezbedne.
Kriptovalute koje su stvorene po uzoru na Bitcoin imaju ograničenu maksimalnu količinu, dok to za plemenite metale ne važi. Uvek se možda iskopati još, a na kraju i dovući sa asteroida i drugih planeta.
 
Bice to sve zeleno vrlo brzo. Nisam trejder i ne analiziram ali cekam decembar i verujem da je to to. Mnogo pucam ako gresim ali verujem da ce biti tako i.
Posebno bih zamolio one koji veruju iskusnim trejderima da meni nista ne veruju i da nista ne predvidjam na osnovu necega vec da idem na optimizam i osecaj. Po meni je sve ovo (za sada) ok. Jedino sto me muci je da li ce parabola da se desi npr. u februaru-martu-maju ali sam ubedjen da je 100k minimum ovog ciklusa
 
Poslednja izmena:
2017-te je pad bio 12-og novembra ali odmah posle pada je krenula parabola. Za sada kasnimo po planu, svakim danom sve vise. Ne bi valjalo nikako da padnemo ispod ovog nivoa.
Najbolje da ide u dan i procenat. Kapiram da je plan da nas istresu pred parabolu i nece me iznenaditi i vece krvarenje jos par dana-nedelju dve
Ali mi je stvarno neprijatno da budem u diskusiji sa starim vukovima koji imaju znanje. Ja sam stvarno samo optimista i tele, a da nisam toliko tele odavno bih se istresao i otisao u penziju. Kapa fole za simleta, kurajbera, morbijusa ... Citam vase postove od 2013.-14.-15. i zahvalan sam vam na svemu
 
Poslednja izmena:
Najbolje da ide u dan i procenat. Kapiram da je plan da nas istresu pred parabolu i nece me iznenaditi i vece krvarenje jos par dana-nedelju dve
Ali mi je stvarno neprijatno da budem u diskusiji sa starim vukovima koji imaju znanje. Ja sam stvarno samo optimista i tele, a da nisam toliko tele odavno bih se istresao i otisao u penziju. Kapa fole za simleta, kurajbera, morbijusa ... Citam vase postove od 2013.-14.-15. i zahvalan sam vam na svemu
Nisam mislio da bude preslikano sve vec da je ova godina cela bila malo tanka i da se od novembre daleeeeko vise ocekivalo.
Nije bitno, optimistista sam i dalje. I dalje nas otresaju aktivno, previse novcica imamo u rukama.
Bio je malo strasan onaj pad ispod 54, sreca pa smo se vratili brzo gore, nisu pokrenuli neki damp.
 
Tek kad prodje onih 145K BTC od GOXa mozemo da budemo mirniji , dotle otresanje
 
@Dandy

Da, mogu se koristiti u industriji i za pravljenje nakita, ali im cena svakako ne zavisi od te upotrebne vrednosti.

Kako to mislis? Uzmimo primer bakra. Cene zavisi od upotrebne vrednosti. Proizvidnja ne prati uvek potrosnju (upotrebna vrednost). Naravno i od spekulacija, pravljenja deficita kuoovinom sto utice na rast cene.
 
Benjamin Cowen prodaje majice sa natpisom "time is on our side" jbt koje ludilo mozga 😂
 
Po meni nije uopste negativna stvar sto se odrzavamo na ovom nivou ovoliko dugo s obzirom koliko fuda nam serviraju iz nedelje u nedelju. Da je ovo 2017 padali bi 30% na svaku negativnu vest. Ovaj ciklus ce biti produzen verovatno duboko u 2022. Batalite sta je bilo pre i samo opooshteno ako niste day trader
 
Ja na kripto potpuno drugacije gledam od vecine koja bi brzo da se obogati.

Za mene je fantasticno ako BTC, ETH i ostali veci novcici imaju stabilnu vrednost tokom cele godine, sa blagim rastom. I tako iz godine u godinu, da potpuno nestanu bull i bear.

Na primer svake godine da poraste vrednost za 15-25%, a kako godine prolaze da to bude sve manji i manji rast godisnje, na primer 8%.

Ovi pikovi kada nesto ode 200% gore dole su dobri za pojedince, ali nezdravi za ekosistem.

Mislim i da ce vremenom, kako sve vise i vise megakorporacija ulazi u kripto to upravo i biti slucaj. Nenormalno je da zauvek imamo bas ovakve oscilacije.
 
Ja na kripto potpuno drugacije gledam od vecine koja bi brzo da se obogati.

Za mene je fantasticno ako BTC, ETH i ostali veci novcici imaju stabilnu vrednost tokom cele godine, sa blagim rastom. I tako iz godine u godinu, da potpuno nestanu bull i bear.

Na primer svake godine da poraste vrednost za 15-25%, a kako godine prolaze da to bude sve manji i manji rast godisnje, na primer 8%.

Ovi pikovi kada nesto ode 200% gore dole su dobri za pojedince, ali nezdravi za ekosistem.

Mislim i da ce vremenom, kako sve vise i vise megakorporacija ulazi u kripto to upravo i biti slucaj. Nenormalno je da zauvek imamo bas ovakve oscilacije.
To bi bilo fantastično za svakoga, ali od toga nema ništa bar još par godina. Treba MC da bude bar 5x veći nego što je sada da bi se to dogodilo, + još gomila etf-ova da prođu pozitivno, + da zabrane da svako može napraviti token bez ikakve regulative.

Od toga nema ništa u skorijoj budućnosti.
Moze li neki link ka toj diskusiji gde si ti njemu objasnjavao? Hvala.
Pokazaće ti isto kao što je i onaj pokazao sc sa 10btc-a 😂
 
Kripto ne može da bude fiat jer ne odgovara definiciji fiat-a. Ni jedna država ne stoji iza kripto-a, već se vrednost formira sama na tržištu.
Ne vidim iskreno prednost plemenitih metala u odnosu na kripto. Da, mogu se koristiti u industriji i za pravljenje nakita, ali im cena svakako ne zavisi od te upotrebne vrednosti.
Takođe, nije ih lako transportovati, čuvati, a istorijski su ih države često konfiskovale od građana tokom krize, tako da ni sa te strane nisu bezbedne.
Kriptovalute koje su stvorene po uzoru na Bitcoin imaju ograničenu maksimalnu količinu, dok to za plemenite metale ne važi. Uvek se možda iskopati još, a na kraju i dovući sa asteroida i drugih planeta.

Kripto potpuno odgovara definiciji fiata, novac koji ima vrednost samo po dogovoru. Commodity novac ima vrednost na osnovu same vrednosti koju ima commodity. A vrednost ne počiva na količini, ni svojstvima, već na upotrebi.

Evropljani su prvi put došli u kontakt sa platinom u novom svetu. Španci su nalazili grumenje platine i bacali ih, jer nisu znali šta da rade sa njima, ni jedna peć u ta vremena nije bila u stanju da ih istopi. Tek kada su ljudi naučili da rafinišu i obrađuju platinu tako da od nje može da se nešto napravi, platina je dobila vrednost. Dakle iako je uvek imala ista svojstva i istu dostupnost, vrednost je dobila tek sa praktičnom upotrebom.

I ljudi pričaju kako Bitcoin ima pogodna svojstva da bude korišćen kao novac. Svojstva nisu bitna, bitna je upotreba. Metalni novac ima vrednost jer taj metal koji je u njemu uvek može biti upotrebljen za druge upotrebljive stvari. Bitcoin ne može biti upotrebljen za bilo šta drugo. Kako nešto može biti čuvar vrednosti kad samo po sebi nema nikakvu vrednost? Koristan je prevashodno za špekulaciju, ali iz istorije i ekonomije znamo da vremena špekulacije ne traju večito.

Gledao sam neki dokumentarac, kaže indijanci su pravili novac polirajući školjke, prema tome to vreme upotrebljeno za poliranje je ono što je davalo vrednost tom novcu, dakle PoW. Ne govedo, ispolirane školjke su materijal zvani sedef, cenjen još od davnina, to je ono što je tom novcu davalo vrednost. Nije rad ono što daje vrednost, već krajnji proizvod. Struja koja se upotrebi u kopanju Bitcoin-a mu ne daje vrednost, već je sprcana uludo, nema proizvoda.

Problem je što smo mi ceo život proveli u fiat monetarnom sistemu, tako da su naši mozgovi prihvatili ideju novca samo kao nekog broja. I onda kad ljudi čuju za kripto, njima često ima smisla da neki obični brojevi predstavljaju vrednost. Ljudi nekad nisu tako razmišljali, umrli bi od smeha kad bi pokušao da im objasniš koncept kriptovaluta. Spartanci su nekad koristili gvozdene poluge kao novac, to je imalo smisla u njihovom militarističkom društvu, ali ostali Grci nisu hteli ni da pipnu taj spartanski gvozdeni novac. Novac po dogovoru ima smisla samo gde je taj dogovor postignut i samo dok taj dogovor važi, a država je taj faktor koji nameće dogovor. Bitcoin je novac po dogovoru, bez države da mu utvrđuje vrednost, što će tu da bude veselo kad se era lako dostupnog novca za špekulisanje jednom završi.
 
Nisam mislio da bude preslikano sve vec da je ova godina cela bila malo tanka i da se od novembre daleeeeko vise ocekivalo.
Nije bitno, optimistista sam i dalje. I dalje nas otresaju aktivno, previse novcica imamo u rukama.
Bio je malo strasan onaj pad ispod 54, sreca pa smo se vratili brzo gore, nisu pokrenuli neki damp.
Vidi burazeru, otresli su oni ove sto lepo zive bez bombi i sankcija. Mi smo se namazali da mislimo korak dalje od njima zamisljenog ocaja za obicne smrtnike... Ko je reko ja, ja sam reko ja, ko je reko ja sam reko ja.... E ima da bude parabola i ono "ja sam reko ja sam reko ja". To se ocekuje od srbina, somalijca i avganistanca 😜
 
Au sta je ovo, ne prestaju s dampom.
Ode ispod 54K na kratko i brrzo se odbilo sto je dobro ali mislim da ce sledecih par dana pogurati cenu jos dole. Tesko da ce ovi nivoi opstati. Mora da se nadje dno.
 
Kripto potpuno odgovara definiciji fiata, novac koji ima vrednost samo po dogovoru. Commodity novac ima vrednost na osnovu same vrednosti koju ima commodity. A vrednost ne počiva na količini, ni svojstvima, već na upotrebi.

Evropljani su prvi put došli u kontakt sa platinom u novom svetu. Španci su nalazili grumenje platine i bacali ih, jer nisu znali šta da rade sa njima, ni jedna peć u ta vremena nije bila u stanju da ih istopi. Tek kada su ljudi naučili da rafinišu i obrađuju platinu tako da od nje može da se nešto napravi, platina je dobila vrednost. Dakle iako je uvek imala ista svojstva i istu dostupnost, vrednost je dobila tek sa praktičnom upotrebom.

I ljudi pričaju kako Bitcoin ima pogodna svojstva da bude korišćen kao novac. Svojstva nisu bitna, bitna je upotreba. Metalni novac ima vrednost jer taj metal koji je u njemu uvek može biti upotrebljen za druge upotrebljive stvari. Bitcoin ne može biti upotrebljen za bilo šta drugo. Kako nešto može biti čuvar vrednosti kad samo po sebi nema nikakvu vrednost? Koristan je prevashodno za špekulaciju, ali iz istorije i ekonomije znamo da vremena špekulacije ne traju večito.

Gledao sam neki dokumentarac, kaže indijanci su pravili novac polirajući školjke, prema tome to vreme upotrebljeno za poliranje je ono što je davalo vrednost tom novcu, dakle PoW. Ne govedo, ispolirane školjke su materijal zvani sedef, cenjen još od davnina, to je ono što je tom novcu davalo vrednost. Nije rad ono što daje vrednost, već krajnji proizvod. Struja koja se upotrebi u kopanju Bitcoin-a mu ne daje vrednost, već je sprcana uludo, nema proizvoda.

Problem je što smo mi ceo život proveli u fiat monetarnom sistemu, tako da su naši mozgovi prihvatili ideju novca samo kao nekog broja. I onda kad ljudi čuju za kripto, njima često ima smisla da neki obični brojevi predstavljaju vrednost. Ljudi nekad nisu tako razmišljali, umrli bi od smeha kad bi pokušao da im objasniš koncept kriptovaluta. Spartanci su nekad koristili gvozdene poluge kao novac, to je imalo smisla u njihovom militarističkom društvu, ali ostali Grci nisu hteli ni da pipnu taj spartanski gvozdeni novac. Novac po dogovoru ima smisla samo gde je taj dogovor postignut i samo dok taj dogovor važi, a država je taj faktor koji nameće dogovor. Bitcoin je novac po dogovoru, bez države da mu utvrđuje vrednost, što će tu da bude veselo kad se era lako dostupnog novca za špekulisanje jednom završi.
Jaoooj brate, izvini ali kada vidim ovakav tvoj kilometarski post o svemu i svacemu, stvarno mi nije dobro. Pisi brate neku knjigu, mozda zaradis neki satoshi, verovatno da ce neko i tako da ti plati. Tebe kritikujem, a i ja se raspisah.🤣 I ja sam otisao u p.m.
Edit:
Nista licno, bez ljutnje, nego razmisljam, ovi danasnji klinci ne citaju ni naslove, a ne nesto dr. Ako slike nema, ne gledaju nista.
Edit2:
Da pises bar nesto o cenama, pa ajd, ali ti ga treses po svemu i svacemu.
Edit3: kurdi, egipcani, spanci, evropljani, beli, crni, zuti, koga to interesuje, napisi nekad nesto o ceni.
-Tebe kritikujem, a ispade dasam gori. Izvinite, to je zadnji ovakav post ovog meseca.🤣

Edit4: "dokumentarci, skoljke, poliranje, (bunar sa pijacom vodom) ovo sam izmislio🤣, ali koga je briga. Napisah skoro pola posta kao uvazeni clan foruma-kolega. Bas mi bese dosadno, pa da i ja malo pisem nesto sto nikakve veze sa temom nema, ali neko ce valjda procitati.😁

Sta mislite o "Ada", bas je na popustu, da li uzimati jos ili ne, da li menjati "ETH" za adu ili ne (jedan deo)?
Edit:
Uzeh je kada je bila (ADA) na 1.33 eur. Sada ode ispod te cene, mada se ja ne cimam nesto mnogo.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno