Šta je novo?

DFI LP nF4 alfa bios

Lukija

Čuven
Učlanjen(a)
30.06.2000
Poruke
3,302
Poena
755
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen™ 9 7900X + Arctic Cooling Liquid Freezer ii 360 A-RGB
Matična ploča
Asus ROG Strix X670E-E Gaming WiFi
RAM
G.SKILL F5-6000J3038F16GX2-TZ5N 2x16GB, 6000MHz@30-38-38-96, 1.35V
GPU
ASUS TUF Gaming GeForce RTX™ 4070 Ti SUPER
Storage
Kingston FURY Renegade SFYRS/1000G, Kingston FURY Renegade SFYRD/2000G, 2 x WD4003FZEX (RAID1)
Zvuk
Realtek ALC4080, Altec Lansing 621
PSU
FSP Hydro Ti PRO 1000W
Kućište
be quiet! Silent Base 802, 4 x SILENT WINGS 4 140mm high speed
Monitor
Acer Predator XB273U NV
Miš & tastatura
Keychron V6, Logitech G903 Hero
Laptop
MacBook Air M1
Mobilni telefon
Realme GT2 Pro
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Sta je bre ovo?!? :trust:


Kad smo vec kod biosa sa LANParty, zna li neko koji je bas-BAS najbolji :D za BH-5 cipove? (dobro, ja sam BH-6, ali nema veze :d)
Skidoh brdo ovih dana, ima da se namucim sa flesovanjem i testiranjem... pa ako neko ima neki predlog... ;)
 
CAR je napisao(la):
Sta je bre ovo?!? :trust:


Kad smo vec kod biosa sa LANParty, zna li neko koji je bas-BAS najbolji :D za BH-5 cipove? (dobro, ja sam BH-6, ali nema veze :d)
Skidoh brdo ovih dana, ima da se namucim sa flesovanjem i testiranjem... pa ako neko ima neki predlog... ;)


E ajde spamuj negde na nekom MSI forumu :) Za BH cipove su najbolji ovi sa sufixom -2. -1 je za TCCC/TCCD , -3 je za sve. Na ovo pitanje ti niko nece i ne moze dati odgovor, moras sam da probas , jesi li overclocker ili sta?

Elem, nisam izdrzao , flashovao sam ovaj BIOS, jeste da mi se jednom ekran zabrljao 100% (neke kockice i kojesta) ali nema veze, samo napred :D.

CPU-Z ne zna da prepozna ovaj delilac, A64Tweaker takodje. Pokusavam da provalim kako se koduje ovo i da li je ovo samo shminka ili stvarno.
 
CAR je napisao(la):
Sta je bre ovo?!? :trust:


Kad smo vec kod biosa sa LANParty, zna li neko koji je bas-BAS najbolji :D za BH-5 cipove? (dobro, ja sam BH-6, ali nema veze :d)
Skidoh brdo ovih dana, ima da se namucim sa flesovanjem i testiranjem... pa ako neko ima neki predlog... ;)
Najbolji bios za rad sa BH5(6) modulima je oficijelni DFI 310 bios.Sa njim rezultat na Ultra-D ploci(mod u SLI) na 3.55v je u mom slucaju 269 2-2-2-5.Mislim da to dovoljno govori o kvalitetu ovog biosa,i ja sam ga takodje probao po savetu kolege i svakako je opravdao ocekivanja.Opet,to ne bi trebalo da te spreci da probas jos neki(oficijelni ili modovani),cisto da proveris bi li on mozda bolje radio na tvojoj ploci..
 
Poslednja izmena:
Evo mojih zapazanja:

- ucitao sam optimized podesavanja, znaci 9x200 (Winchester 3000+), jedino sam fiksirao rucno Trfc na 10 i Read preabmle na 5.0ns jer su to jedina 2 tajminga koja se menjaju kada predjem sa 200 na 233. Ovim sam se obezbedio da sve bude isto, osim naravno delioca. Proveru sam vrsio uporedjivanjem dump-ova registara mem. kontrolera (znaci Wpcredit).

- posle toga sam u BIOS-u stavio divider na 233, ostalo nisam dirao i proverio sam da li su ostali tajmnizi menjani. Kao sto sam i ocekivao, nisu se menjali znaci samo memory clock. A64Info, A64Tweaker prijavljuju da je memory clock 120 odnosno 117 (sto je u stvari isto). CPU-Z 1.29 ne prijavljuje nista.

- posle svega ovoga sam stavio memory clock na 120 (u BIOSu) i uporedio dump sa onim za memory clock 233. Bili su isti.

Onda sam poterao Sandru i dobio ovo:

200 -> 5348/5279 MB/s
233 -> 3681/3682 MB/s
120 -> 3682/3683 MB/s

Moje misljenje je da je ovo opcija rezervisana za neki procesor (kao sto je neko vec rekao) novije generacije a da se greskom provuklo za Winchester. Onda sam dao sebi slobodu i pretpostavio kako se kodiraju delioci (videti attachment). Verovatno se koriste i bitovi 23 i 24, sto znaci da teoretski moze da bude 16 ili cak 32 delioca (pre ce biti da je ovo prvo). Za sada stoji da su samo read only, sto je tacno, pokusao sam da ih setujem i nije moglo.
 

Prilozi

  • memclk.png
    memclk.png
    6.1 KB · Pregleda: 56
Mozda za one Semprone koji ce biti na 333 Mhz?
 
Po onome sto sam video,ovi 702-x biosi su ocigledno optimizovani za novije revizije procesora, pre svih E3 i E4 revizije,a to i Lukijin test potvrdjuje.Mozda je u iste ubacena optimizacija za rev.E6,no uskoro cemo imati priliku da vidimo je li to tacno..
 
Khm, ima li neki doborvoljac sa sa Venice ili SanDiegom da uradi testove ? :)
 
Lukija je napisao(la):
E ajde spamuj negde na nekom MSI forumu :)
Ne mogu... bar ne vise, MSI je otisao :)
Lukija je napisao(la):
Za BH cipove su najbolji ovi sa sufixom -2. -1 je za TCCC/TCCD , -3 je za sve. Na ovo pitanje ti niko nece i ne moze dati odgovor, moras sam da probas , jesi li overclocker ili sta?
Znam ja koje su oznake za koje cipove, nego me je interesovalo da li neko mozda ima svog favorita... kao sto je Optimus dao bios 310... ali dobro, u pravu si, glupo i od mene sto pitam :)

Naravno da treba probati.
 
Optimus Prime je napisao(la):
Najbolji bios za rad sa BH5(6) modulima je oficijelni DFI 310 bios.Sa njim rezultat na Ultra-D ploci(mod u SLI) na 3.55v je u mom slucaju 269 2-2-2-5.Mislim da to dovoljno govori o kvalitetu ovog biosa,i ja sam ga takodje probao po savetu kolege i svakako je opravdao ocekivanja.Opet,to ne bi trebalo da te spreci da probas jos neki(oficijelni ili modovani),cisto da proveris bi li on mozda bolje radio na tvojoj ploci..
Da, tako sam nesto i procitao na extreme i vr-zone forumima... nahvalise taj D310.
Njega sam prvog i skinuo, probacu ga prvog... tacnije, juce sam hteo da ga probam, flesovao - ali flash nije prosao?!? :zgran:
Jedan deo one tabele prilikom flesa nije bio popunjen (tacnije, dve... ali, onaj prvi deo se ne racuna)... bio sam zacudjen time, to mi se prvi put desilo nakon gomile flesovanja... al' rek'o: " 'ajde, nek bude tako".
Medjutim, kada sam restartovao kmp, pogledam da je i dalje ista verzija koju sam imao - 03/10/2005-NF-CK804-6A61FD49C-00
(ono, jeste da je i D310 istog datuma kao i ovaj koji je sad na ploci - znaci, moguce je da je D310 vec uflesovan - ali, opet me buni ono sto se desilo prilikom flesovanja...)


Poigracu se malo sa tim danas, da vidim u cemu je problem.
 
Poslednja izmena:
Lukija je napisao(la):
Khm, ima li neki doborvoljac sa sa Venice ili SanDiegom da uradi testove ? :)

evo uzecu ja u ponedeljak onaj vanila DFI pa cemo probamo kod mene ako osh sta god treba (ako moze uopste na toj ploci, jel :))...
krastavac, zakasnio sam za plochu juche, zatvorili su firmu u 12:55 :wall:
 
Poslednja izmena:
Pa nista, flashuj 702-1 BIOS i probaj Sandru sa 200, 233 evebtualno 250 deliocem. E da, samo da znas da je bios sa Ultra-D ne i za DAGF ili kako vec.
 
CAR je napisao(la):
sam imao - 03/10/2005-NF-CK804-6A61FD49C-00
(ono, jeste da je i D310 istog datuma kao i ovaj koji je sad na ploci - znaci, moguce je da je D310 vec uflesovan - ali, opet me buni ono sto se desilo prilikom flesovanja...)

Pa i treba tako da pise. A sto se tiche flash-a (ja sam mislio da si ti overclocker):

awdflash bios.bin /py /sn /cc /cp /cd /Wb /F /R /LD
 
Lukija je napisao(la):
Khm, ima li neki doborvoljac sa sa Venice ili SanDiegom da uradi testove ? :)
Evo jos danas imam na stolu Venice 3200+ i DFI Lanparty SLI, ali ne verujem da ce proraditi, osim sa FX57 procesorom, za koji je i sam AMD najavio podrsku za nestandardnu DDR-I 533 Memoriju.
Mislim da su delioci za memoriju zakljucani na vise, kao i mnozioci, kod obicnih A64 CPU-ova. Daklem... :) ne radi se o tome da li je memorijski kontroler preuredjen, vec o tome da li mnozilac/delilac otkljucan, pa recimo, srecni vlasnici skupo placenih FX-eva ce moci da uzivaju u blagodetima igranja sa svakim memorijskim deliocem...
 
Lukija je napisao(la):
Pa i treba tako da pise. A sto se tiche flash-a (ja sam mislio da si ti overclocker):

awdflash bios.bin /py /sn /cc /cp /cd /Wb /F /R /LD
Znas kako, sa tolikim ABIT-ima sam se druzio, pa su me razmazili onim "runme.bat"... ;)
 
drfedja je napisao(la):
Daklem... :) ne radi se o tome da li je memorijski kontroler preuredjen, vec o tome da li mnozilac/delilac otkljucan...

Ima logike, moguce da je AMD predvideo mogucnost da RAM radi brze nego HTT samo je na ovim zakljucano ili nije ni implementirano (pa ja zato i zakjucano).
 
CAR je napisao(la):
Da, tako sam nesto i procitao na extreme i vr-zone forumima... nahvalise taj D310.
Njega sam prvog i skinuo, probacu ga prvog... tacnije, juce sam hteo da ga probam, flesovao - ali flash nije prosao?!? :zgran:
Jedan deo one tabele prilikom flesa nije bio popunjen (tacnije, dve... ali, onaj prvi deo se ne racuna)... bio sam zacudjen time, to mi se prvi put desilo nakon gomile flesovanja... al' rek'o: " 'ajde, nek bude tako".
Medjutim, kada sam restartovao kmp, pogledam da je i dalje ista verzija koju sam imao - 03/10/2005-NF-CK804-6A61FD49C-00
(ono, jeste da je i D310 istog datuma kao i ovaj koji je sad na ploci - znaci, moguce je da je D310 vec uflesovan - ali, opet me buni ono sto se desilo prilikom flesovanja...)


Poigracu se malo sa tim danas, da vidim u cemu je problem.
Vec si dobio uputstvo za flashovanje,a ja imam da ti preporucim jos jedan bios koji ce te sigurno zainteresovati.Naime,u pitanju je Oskar Wu’s modded bios specijalno optimizovan za BH5,BH6 kao i Winbond UTT cipove.Uzgred,okacio sam ga u atacmentu ;)
 

Prilozi

  • N4D414-2.zip
    359.2 KB · Pregleda: 36
Hvala, momci...

Milose, na kraju sam flesovao iz Win-a (doduse, malo starijom verzijom, 1.74 :))
Flesovao sam D331 beta bios, sa oznakom -2. Nije los... ;)... 265MHz sa 5-2-2-2 stabilno na 3.5V :smoke:
Poigracu se jos malo ovih dana, i sa voltazom i sa tajminzima.


A isprobacu i ovaj tvoj bios, Optimuse... kad ga je Oskar napravio, ne moz' da ne valja! ;)


Jos jednom, hvala vam obojici ;)
 
Lukija je napisao(la):
Khm, ima li neki doborvoljac sa sa Venice ili SanDiegom da uradi testove ? :)

Abit AV8 sa najnovijim bios-om takodje podrzava nove delioce za memoriju. Ukratko sa Venice-om se stvar ponasa kao sto si opisao programi detektuju 133Mhz (u BIOS-u izabran DDR500), a cini mi se da i testovi za memoriski transfer pokazuju osto. Sa takvom postavkom sistem mi nije radio stabilno.
 
OK 10x, znaci za sada je 233 -> 120 , 250 -> 133.
 
Nazad
Vrh Dno